Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Fot. Airman 1st Class Sean Sweeney/defense.gov

Kolejne pociski AMRAAM dla Sił Powietrznych

Amerykański Departament Obrony przyznał kontrakt o wartości ponad pół miliarda dolarów koncernowi Raytheon Missile. W ramach umowy wyprodukowana ma zostać transza pocisków AMRAAM, część z nich jest przeznaczona dla Polski.

Podpisana umowa to modyfikacja wcześniejszego kontraktu ogólnego na produkcję uzbrojenia tego rodzaju. W jej ramach producent zobowiązuje się do wyprodukowania partii pocisków Advanced Medium Range Air to Air Missile AMRAAM i wyposażenia związanego z tym uzbrojeniem. Zakończenie produkcji przewidziano na 31 stycznia 2021 r.

Wyprodukowane uzbrojenie zostanie sprzedane, w ramach procedury Foreign Military Sales, do Japonii, Kuwejtu, Indonezji, Kataru, Niemiec, Australii, Wielkiej Brytanii i Polski.

Ogólna wartość umowy to 523148647 USD, pociski zostaną wyprodukowane w zakładach w Tucson.

Rakiety AIM-120 C-7 AMRAAM, które trafią do naszego kraju, będą stanowić uzbrojenie myśliwców F-16C/D Jastrząb znajdujących się na wyposażeniu Sił Powietrznych. Będzie to już kolejna partia pocisków AMRAAM, jaka ma trafić do Polski.

AIM-120C to wersja rakiety powietrze-powietrze AMRAAM ze zmniejszonymi powierzchniami sterowymi. AIM-120 w wariancie C-7 jest z kolei efektem modyfikacji wprowadzonych w ramach programu rozpoczętego w 1998 roku, które wniosły nowy system naprowadzania i wydłużony zasięg rażenia.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (15)

  1. Sailor

    Po co nam pociski AMRAAM skoro nie mamy ani jednego AARGM? Przecież aby nasze myśliwce mogły swobodnie operować w naszej przestrzeni powietrznej najpierw trzeba zneutralizować rosyjską OPL w okręgu królewieckim, który swoim zasięgiem obejmuje większość naszego terytorium. Chyba, że nasi generałowie planują w razie konfliktu bronić przestrzeni powietrznej Niemiec. Wówczas takie zakupy mają sens.

    1. dropik

      nasi generałowi wiedzą, że tymi radarami zajmą się sojusznicy lub sami z pomocą jasm i czy nsm. Poza tym prawdopodobienstwo porażenia F16 w odległości wiekszej niż 120-140 km od naszej granicy nie jest duże. Z Kaliningradu do Poznania jest jakieś 300 więc spokojnie możemy latać do gdzieś do Grudządza , Muławy , Kościerzyny (170km)

  2. Patcolo

    Dobre info ale coś te pociski musi przenosić a my powoli mamy za małą ilość nosicieli

  3. niki

    Amraamów mamy już sporo jak na liczbę samolotów ale za to pocisków przeciwradarowych chyba mamy równe 0. Dlaczego tak kluczową broń Polska pomija jak diabeł święconą wodę?

  4. rococco

    W 2016 roku zamówiliśmy partię 93 AIM9X i 65 AIM120 na sprzedaż której USA zgodziły się w 2012 roku, 4 lata trwały negocjacje i LOR, pod koniec 2017 wciąż czekając na realizację poprzedniego zamówienia uruchomiliśmy negocjacje na zakup kolejnych 150 AMMRAMÓW za cenę 250 mln dol. Wydaje się że partia opisana tutaj produkowana do 2021 to realizacja kontraktu i LOR z końca 2017 (ok 120 mln dol za 95 pocisków a nie 150 wnioskowane przez PL za cenę w LOR 250 mln) bo pod koniec 2017 uruchomiono produkcję AIM120 zamówionego w 2016 z czasem realizacji do początku 2020. Jak widać zakupu w najszybszym wariancie są następujące: czas od uruchomienia produkcji i fizycznego dostarczenia wynosi ponad 2 lata (od LOR do dostarczenia ponad 3 lata) a od czasu uruchomienia negocjacji zgody Departamentu Stanu i Kongresu nawet 4 i więcej lat. Wszystko na podstawie artykułów D24. Wygląda na to że od czasu zgody Kongresu w 2012 do dostarczenia pierwszej partii AIM120 polatamy co najmniej do 2020 roku ze starymi C5 zamówionymi jeszcze w momencie zakupu F16. http://www.defence24.pl/150-rakiet-aim-120c-7-amraam-dla-polskich-f-16 http://www.defence24.pl/wiadomosci/rusza-produkcja-aim-120c-amraam-dla-polskich-jastrzebi http://www.defence24.pl/polskie-f-16-z-nowym-uzbrojeniem-powietrze-powietrze To samo dotyczyłoby efektorów HIMARSa z tymże na nieprodukowane już ATACMS czekalibyśmy pewnie dłużej.

    1. Proszę nie narzekać

      A jak się jakościowo mają te \"stare\" AIM-120C-5 do \"nowych\" ukraińskich R-27R...?

    2. PRS

      Wniosek taki, że powinniśmy i w tym roku zamówić ,,pewną partię\" tych rakiet by utrzymać w miarę ,,płynność\" dostaw.

    3. more_real_pls

      A jak się mają AIM120C5 do R77 ? naszym przeciwnikiem nie jest ukraina

  5. pPlk

    Dobrze, teraz czas na przeciwradarowe pociski

  6. remaset

    do naszych cudownych F-16 z ktorych polowa nie lata (niesprawne) a z tych co sa na chodzie czesc jest zarzynana w Kuwejcie w nie naszej wojence? bravo

    1. bender

      Nie znam najnowszych danych, ale kilka lat temu już po wdrożeniu skomputeryzowanego systemu zarządzania obsługą i częściami do samolotów wskaźnik sprawnych do wszystkich przekraczał 70%, czyli bardzo ładnie. Ciekawe jak odpowiednie parametry mają się w rosyjskich siłach powietrznych, ale jakoś nie wydaje mi się, żeby było podobnie dobrze jak z naszymi F-16.

    2. To tyle...

      Bzdura. Jak już pisał def24.pl w jednym z artykułów o F-16 Jastrząb, zaledwie 7-8 spośród posiadanych przez Polskę 48 samolotów F-16 nie jest gotowych do akcji, gdyż przechodzi różnego typu remonty i przeglądy.

    3. Marek

      Mógłbym poprosić o coś bliższego na temat uziemienia połowy polskich F-16 z powodu niesprawności?

  7. Z

    Jaka partia tej partii trafi do Polski ? 5 ?

  8. wedo

    im wiecej tym lepiej

  9. J Ja.

    Mam dziwne wrażenie, że nawet jakbyśmy dostali te rakiety za darmo, to i tak komentarze byłyby w stylu \" że brzydko są pomalowane\" i tak dalej.

    1. Poli

      Dokładnie

  10. rococco

    Czy to ta partia zamówiona w 2016 czy kolejna na którą znowu zaczekamy 3 lata ? To tak a propos kupowania uzbrojenia \"z półki\"

  11. Luke

    Ok a kiedy cos na punkty radarowe cos kupja jak AGM-88 HARM, nie rozumie ze niemamy takiego uzbrojenia w SP. To jest gapa polityczna!

  12. Nieździwiony

    Czyli dostajemy nowszą wersję. To jest dobra wiadomość. Pytanie za ile nie jest tu chyba na miejscu.

  13. panzer3

    Kupić f-16 +propaganda potem stopniowo uzbrojenie aim-120 potem bomby jdam/ pevway i jacy my jesteśmy bezpieczni po latach od 2008

  14. Jaś

    Po co nam tyle rakiet? Przecież i tak ich nie zdążymy wystrzelić przy tak ogromnej liczbie naszych nosicieli.

  15. MakeNoise

    Dobrego nigdy za wiele :)

Reklama