Kolejna ofiara tureckich F-16. Rosjanie bezczynni

3 marca 2020, 15:24
18766064_1387549821326396_613787136920886965_n
Syryjskie L-39. Fot. Syrian Arab Army
Reklama

Nad południową częścią prowincji Idlib doszło do kolejnego zestrzelenia maszyny bojowej. Zaliczył je na swoje konto jeden z tureckich F-16C. Ofiarą był tym razem szkolno-bojowy należący do syryjskich sił rządowych L-39 Albatros – poinformowało tureckie Ministerstwo Obrony Narodowej.

Zestrzelenia dokonano a pomocą „pocisku powietrze-powietrze”. Utratę samolotu potwierdzają źródła syryjskie, los dwuosobowej załogi pozostaje nieznany. Aż do dzisiaj syryjskie wojska rządowe były posiadaczem 61 szt. L-36 Albatros, które mogą służyć jako lekkie maszyny wsparcia pola walki.

Syria jest operatorem m.in. wariantu L-39ZO, który może przenosić do 1290 kg uzbrojenia podwieszanego w tym podkadłubowy zasobnik z podwójnymi 23 mm działkami GSz-23L z zapasem 150 naboi, pociski powietrze-powietrze K-13 lub R-60, zasobniki z rakietami niekierowanymi i bomby.

Maszyna spadła w południowej części prowincji Idlib, o którą są prowadzone walki, nieopodal miasta Maraat en-Nuuman. Turecki myśliwiec dokonał zestrzelenia bez wchodzenia w syryjską strefę powietrzną co oznacza użycie pocisku AIM-120 AMRAAM i porażenie celu praktycznie na granicy jego zasięgu.

Co znamienne strona syryjska ani wspierający ją Rosjanie (posiadający systemy S-400 w bazie Humajmim) nie podjęli próby odpowiedzenia ogniem i nie wystrzeliły rakiet w kierunku tureckiego myśliwca. Z jednej strony sugeruje to bezsilność Syryjczyków, jak i ostrożność strony rosyjskiej, która nie dość że nie strzelała to najpewniej też nie przekazała danych na temat pozycji celu wojskom Al-Asada.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 439
Reklama
Kuba
wtorek, 10 marca 2020, 11:19

panie obalaczu, ale wiesz że są zdjęcia jak Su-24 płonąc po trafieniu spada? i że te strasznie niedziałające AMRAAMy strąciły co najmniej 3 maszyny i to na granicy swojego zasięgu? takie są nieskuteczne... a informacje o tym, że trafione Su-24 wylądowały, a Su-22 podają tylko niezwykle wiarygodne rosyjskie portale propagandowe?

chagidiel
czwartek, 18 czerwca 2020, 00:18

A caly swiat wiezy ze rosjanie nie moga a turcy moga.

obalaczbredni
sobota, 7 marca 2020, 10:35

W realcjach z Syrii pojawiły się zdjęcia jak to zabytkowy Su-22 uniknął zestrzelenia przez "niemożliwy do wymanewrowowania AIM-120" jak twierdzą fanbojki. Więc te wszystkie ćwiczenia gdzie odpalenie pocisku trafienie są niewiele warte. Nie wiemy po ile pocisków Turcy odpalali na zniszczenie 1 samolotu syryjskiego. Są też informacje o tym że kilka su-24 zdołaływ wylądować po tych "trafieniach". Nie ma zdjęć ani jednego wraku su-24. Żaden z tym samolotów nie miał żadnego systemu obrony. I tyle z waszych bajań. Dlatego też każdy samolot jest tak dobry jak jego najsłabsze ogniwo - w przypadku samolotu to jest jego uzbrojenie - bo samoloty się nie taranują tylko niszczą pociskami - ale jaka jest zaleta samolotu V, VI,VII czy X generacji skoro używają broni sprzed 30 lat. A cała ta "niewidzialność" powoduje koszmarne ograniczenia - można zabrać mikroskopijną ilość pocisków - do tego trzeba uważać jak szybko się leci, pilot nie ma pojęcia kiedy go zobaczą, a jak go zobaczy inny samolot to z manewrowością czołgu i prędkością traktora i bez jakiejkolwiek broni jest po prostu łatwym celem dla starego miga 29. LM i USA posiadają wspaniały marketing, który za mln dolarów wmówił całemu światu jaki to F35 to wunderwaffe - ale strzela AIM 120, który nie jest w stanie zniszczyć antyka Su-22 , a jak chce trafić to musi się zbliżyć na 30-50 km gdzie zobaczy go każdy Su. Ale na wiarę nie ma sposobu

hehe
poniedziałek, 9 marca 2020, 00:03

A to ostatnio w listopadzie nie latał taki Su-24 nad Turcją? Co bezczelny wlot na tyle rozzłościł tureckiego porucznika że ten wyszedł z namiotu i oddał chyba jeden strzał pistoletu i ten cud techniki zleciał szybciej niż pilot pomyślał "to przez Putina". Jakoś tak szybko go zestrzelili i się zrobiła wielka afera...

pp
sobota, 7 marca 2020, 22:54

Jeśli coś takiego jak Su-22 nie zostało zestrzelone to znaczy że nikt w to nie strzelał

Niuniu
czwartek, 5 marca 2020, 14:20

Jak wynika z podsumowania działań w Idlibie w ostatnich dniach w zamieszczonym dziś artykule w def24 jest dokładnie tak jak pisałem na forum bezpośrednio po tym artykule. Rosjanie wwcale nie są bezczynni. Wręcz odwrotnie są wyjątkowo aktywni i skuteczni. Nie tylko powstrzymali kontrofensywe rebeliantów wspieranych przez Turcję ale również odzyskali wszystkie kluczowe zdobycze styczniowej ofensywy Asada. I uzyskali to unikając otwrtego konfliktu z Erdoganem mimo śmierci w Idlibie kilkudziesięciu żołnierzy tureckich. Dziś na spotkaniu z Putinem Erdogan nadal wygląda na zakochanego. Przecież to majstersztyk. A przecież tak jak pisze na forum np. kol. Davien, Turcja w Idlibie "czapkami" nakrywa wojska syryjskie z całym rosyjskim wsparciem. A mimo to nie jest w stanie nic militarnie tam zmienić.

Rzeszow
czwartek, 5 marca 2020, 12:38

W obliczu rosnących strat wojskowych w prowincji Idlib i potencjalnej fali ludzi uciekających przed walczącymi, turecki prezydent Recep Tayyip Erdoğan pragnie zawieszenia broni - a Władimir Putin jest gotowy na deal......Erdoğan biegnie do Putina w panice nad Idlibem, mówi lider opozycji

AK
czwartek, 5 marca 2020, 08:44

Może ruskie systemy nie działają?

generał siusiak
czwartek, 5 marca 2020, 11:35

Jak nie działają? Nie leciały żadne samoloty pasażerskie ani ptaki to do czego miały strzelać?

DPS719
środa, 4 marca 2020, 22:50

Nie było odpowiedzi , bo Turcy tylko czekają na to , by ktoś od nich oberwał nad terytorium Turcji , co mogłoby być wykorzystane przez Amerykanów jako pretekst do ataku z powodu rzekomego ataku na NATO.

Eche, echem...
środa, 4 marca 2020, 21:37

No to se wymyślili koronawirusa żeby uwagę ludzi odwrócić od tego co naprawdę istotne...

W3-pl
czwartek, 5 marca 2020, 19:02

...co niby? Zestrzelenie ptaszka praktycznie na granicy dostrzelenia AIM-120? Sporo mniejszego jak wielkie - echem radarowym -Su-per 30/35++. Bo te w Chinach to ech...wyszydzone nieco, ostatnio. Istotne, nawet stary F-16 A ale zmodernizowany, zestrzeli Miga-cza-29, przynajmniej udowodnione w 1999...

pilot
środa, 4 marca 2020, 15:45

Jak widać należy polegać na sobie zgodnie z zasadą :wierz tylko sobie, bo inni prędzej czy póżniej Cię opuszczą lub oszukają.

Jan z Krakowa
czwartek, 5 marca 2020, 13:04

Wierz sobie, ale korzystaj też z potencjału sojuszników, których interesy geopolityczne są zgodne z twoimi (tj. takim sojusznikiem jest USA w przypadku Polski). Jedynym sojusznikiem Rosji jest jej armia. Różne trolle wmawiają tutaj ludziom, że sojusznikiem Rosji są Chiny. Od kiedy? Ciekawe kiedy Rosja będzie musiała się wycofać z Syrii. Zbyt duże koszty tam ponosi, a rezultatów nie ma.

Tak było
środa, 4 marca 2020, 21:22

Niestety po wyjątkowo gorzkiej lekcji podstaw polityki międzynarodowej jaką otrzymaliśmy kilka dekad temu oraz niewyobrażalnych stratach materialnych i niematerialnych jakie były jej efektem Polacy w dalszym ciągu nie są w stanie przyswoić tej prostej, życiowej mądrości.

wert
piątek, 6 marca 2020, 00:00

Żadna mądrość jeżeli uprawiasz zwykły ahistoryzm. I wojna wybuchła dlatego że WSZYSTKIE sojusze i układy zostały dotrzymane! Przedwojenna Polska miała wszelkie podstawy aby oceniać że będzie tak samo, że zawarty układ jest gwarancją. Niewyobrażalne straty ponieśliśmy nie wskutek głupoty czy nieuctwa ale wskutek ANOMALII jaką było łamanie zobowiązań a zwyczaj ten do polityki wprowadziła kacapia. Żądanie jasnowidzenia od ówczesnych rządzących jest intelektualnym nadużyciem!

CdM
sobota, 7 marca 2020, 08:03

Przedwojenna Polska dokładnie wiedziała, i są na to dokumenty, że Francja potrzebuje ok. miesiąca, aby ruszyć na Niemcy. Anglia na lądzie w ogóle niewiele mogła. Dodam że Francja wypowiedziała wojnę zgodnie z umową. O niedotrzymaniu paktu można by było mówić, gdyby Polska się broniła przez 2-3 miesiące przy bezczynności sojuszników. A o ataku na Niemcy w sytuacji, gdy Polska była już w całości podbita, nie ma co mówić - byłby głupotą.

wert
sobota, 7 marca 2020, 13:30

Jaka głupota? Wojna Obronna 39 wyczerpała zasoby niemiec. Zgodnie z umową strony były zobowiązane do udzielenia pomocy NIEZWŁOCZNIE! Ani Francja ani Anglia TEGO NIE UCZYNIŁY. Skąd się wziął termin "dziwna wojna"? Alianci byli w stanie zadać decydujące uderzenia na zachodzie i zakończyć wojnę jeszcze na jesieni39. Czekając na działania Stalina zrezygnowali z pomocy tłumacząc się "nieprzygotowaniem". Zdecydowało tchórzostwo zachodu ale to nie zmienia sytuacji i decyzji Polski. Te były w tych warunkach optymalne

Marek
sobota, 7 marca 2020, 11:20

No jasne. Oddanie przeciwnikowi inicjatywy jest prawdziwą "mądrością". Na skutek tej "mądrości" mieli wojnę na własnym terytorium i przez czas dłuższy "podejmowali" Adolfa Hitlera u siebie w Wersalu.

WDK
czwartek, 5 marca 2020, 13:13

Dokładnie

Rychupu
środa, 4 marca 2020, 18:49

I żadnych obcych wojsk które zawsze mogą obrócić się przeciw zapraszającym. Znamy to z historii

Krzysztof muszka
środa, 4 marca 2020, 18:09

W tej chwili sytuacja jest taka że Turcja złamala porozumienia z Rosją i weszła w alians z sunnickim terorystami,ktorzy wywolali wojne domową.Turcja kiedyś rownież wspolpracowała z panstwem islamskim.Kupowalą miedzy innymi rope,ktorą ter.przywozili setkami cystern do tureckich rafineri. Pokazuje to dobitnie że Erdogan jest nieprzewidywalny.

Bolo
środa, 4 marca 2020, 14:33

Ciekawa sytuacja, napisałem komentarz że problemem jest Turcja która napadła na Syrie a nie bezczynnosc Rosji, że giną syryjscy żołnierze, broniący swojej ojczyzny a świat milczy i ONZ milczy, to mi skasowali komentarz. Czy komentarze mają tylko popierac agresję Turcji na Syrie bo w przeciwnym razie są kasowane

Marek
sobota, 7 marca 2020, 11:27

Tylko, że od śmierci "proroka" w tamtejszym regionie jest tak, że każdy lokalny satrapa marzy o tym, żeby zostać kalifem.

FR technologiczne imperium
czwartek, 5 marca 2020, 19:38

Nie bronią swojej ojczyzny tylko swoich przywilejów , jak byś trochę poczytał o biskim wschodzie to byś wiedział że tam postrzeganie państwa jest zupełnie inne niż u nas , liczy się religia potem swój klan a na końcu instytucja państwa . Zresztą znamienne jest że niektóre klany zmieniały sojusze kilka razy w ciągu tego konfliktu.

Wania
środa, 4 marca 2020, 19:12

Turcja dokonala rozbioru Syrii z Rosją. Co prawda Rosja od razu we wlaściwy dla siebie sposob złamała to porozumienie i mamy co mamy. Sytuacja identyczna jak w Donbasie, gdzie Rosja i rosyjskie trole nie widzą problemu. Też Rosja atakowała ukraińskie samoloty nad tym rejonem i zestrzeliła samolot. Co prawda pasażerski... Od tego momentu Rosja uważa że ich tam niet.

Od Kuna
środa, 4 marca 2020, 17:07

Dobre. Tak bronią swojej ojczyzny, że już z niej wygnali 3 mln niewinnych obywateli, zgodnie z zasadą "Dobry dyktator a zły naród". Dyktatorzy bronią się do końca bo widzą jaki będzie dla nich i tych co im służą mówiąc bezczelnie, że bronią ojczyzny.

Przemek
sobota, 7 marca 2020, 10:00

3mln?? czy raczej 10 mln?? bo w sąsiednych krajach są mniej więcej 10 mln uchodzców syryjskich!!

wert
środa, 4 marca 2020, 19:04

problem z tym że z drugiej strony masz ISIS z pochodnymi. Bez Turcji nie byłoby PI. Asadowcy przynajmniej nie wyrzynają chrześcijan więc chrześcijanin jakim mam nadzieję też jesteś ma tylko jeden wybór. Podrzynaczy gardeł kilim. A ci wygnani obywatele to nie tylko asad ale te państwa które tam mieszają. Syria to klasyczne Proxy war

Polak mały
czwartek, 5 marca 2020, 10:27

wert masz częściowo rację. Od zawsze na Bliskim Wschodzie ścierały się wpływy interesów dzisiejszej Rosji, Turcji, Francji, Wielkiej Brytanii a nawet Niemiec. Teraz ze względów globalnych siedzą w tym jeszcze Chiny i Stany Zjednoczone. Mamy więc mix polityczny i biznesowy gospodarek zewnętrznych vs ambicje i interesy dzisiejszych państw regionu sowiecko/Szyickiego Iranu, Szyicko/Sunnickiego Iraku, Saudów w Arabii Saudyjskiej, Arabów i Koptów w Egipcie, pozostałej części Ligii Arabskiej a na nawet lokalnych Kurdów marzących o niepodległości no i Izraela. Jak widzisz na przykładzie naszej UE najistotniejsze są interesy tych największych, bez oglądania się na pozostałych, co spełniają funkcję pionków w grze. Z tym kilim nie musimy się spieszyć, bo to historycznie będzie trwało bez naszego udziału. Myślę, że bardziej powinniśmy martwić się dzisiejszym myśleniem komisarzy w Brukseli, sposobem obecnego myślenia Francji i Niemiec i myśleć o Koniu Trojańskim u bram Europy w postaci fali " uchodźców " na granicy tureckiej, otwieranej i zamykanej sznurkiem, który trzyma Erodogan i jego ludzie.

wert
czwartek, 5 marca 2020, 11:51

właśnie to mówię. Turcję można rozumieć ale to co zrobili z Kurdami, czy nowe wyczyny typu znęcania się nad asadowcami, tolerowanie ich egzekucji to nie moje klimaty. Barbaria wschodnia. Komisarzami nie musimy się martwic bo jaki jest koń każdy widzi. Zachód gnije od lewactwa i to proces nie do odwrócenia spotęgowany "uchodźcami". Ostatnio w Norwegii zrobili badania preferencji wyborczych. Prawie 100% "uchodźców" wybierało lewice. Lewactwo to wie i to ich przyszła baza "wyborcza". Ciekawe że gdyby naszym wzorem 1939-44 połowa tych byczków wstąpiła do wojska dawno by pognali mieszaczy w swoich "ojczyznach". My budujmy Trójmorze bo to jedyna racjonalna alternatywa, tylko tak możemy nie być przedmiotem w rękach sąsiadów wiadomych. Z USA mamy wspólny duży interes, dla nich żywotny, z sąsiadami tylko kolizje

ert
środa, 4 marca 2020, 16:41

Jestem tego samego zdania to Turcja ma mocarstwowe aspiracje co gorsza współpracuje z Państwem Islamskim .

Przemek
czwartek, 5 marca 2020, 15:30

ale Turcja właśnie zniszczyła PI na północy Syrii, a jednak Arabia Saudyjska i Zjed. Em. Arabskie popierają (od samego początku) Daesz i wszystkie grupy dzihadystów w Syrii (HTS), którzy walczą z Syryjską Armią Narodową (opozycja), która sama walczy z reżimem syryjskim B. Assada i co ty na to? Turcja wspiera SNA i walczy z resztą.

Martlo
środa, 4 marca 2020, 16:14

Też miałem ten problem miesiąc temu ...

mat Eusz
środa, 4 marca 2020, 14:01

Olginowską maskirowkę czuć na kilometr i tu, w wielu komentarzach. Z niej wychodzi że Turcja to pryszcz, a Rosja to potęga i jak zachce zdmuchnie w sekundę mini-sułtanika Erdogana i jego mini-armię. Pytanie tylko czym, bo mimo swej "potęgi" i regionalnego sojuszu gł. z Izraelem i Iranem, i wobec konfliktu USA-Turcja i w konsekwencji osamotnienia Turcji w NATO oraz jej ost. tarć z UE, jakoś swych zębów nie jest w stanie pokazać...

Navigator
środa, 4 marca 2020, 12:43

Albatros to taki Master Radar F16 namierzy wszystko

Yaro
środa, 4 marca 2020, 12:39

Turcja bierze baty, Amerykanie bezczynni czy bezradni?

Polak - patriota
środa, 4 marca 2020, 17:45

Nie nadążasz za faktami ...

k
środa, 4 marca 2020, 15:18

No. Wyjątkowo oryginalna interpretacja faktów. Taka prosto ze wschodu...

Davien
środa, 4 marca 2020, 13:43

Taak, spadaja syryjskie samoloty, artyleria turecka wali w SAA ile wlezie a wg Yaro biora baty??

Yaro
środa, 4 marca 2020, 15:58

Kilka dni temu było o dwóch tysiącach zabitych syryjskich żołnierzy, co okazało się zwykłą bzdurą, skoro nawet zachodnia propaganda stwierdziła że "nie można tego potwierdzić". Pokazano też kilka filmików z Libii i cisza. Cisza o tym, że protureccy bojówkarze wspierani przez armię turecką która "wali ile wlezie" zostali odparci i SAA odzyskała stracony teren. Coś w ogóle za cicho o tych tureckich sukcesach davienku.

Andrzej Niewasz
środa, 4 marca 2020, 17:16

Koło boi się o zapłatę z Olgino bo brak propagandowych sukcesów. Synku. Prawda jest taka ,że był wielki turecki wpier..l i to pokazuje, że z Osmański nie ma żartów. To 6 armią świata i samodzielnie mogłaby podbić nie tylko Krym, Donbas, Rosję ale i Europę.

T72b3
czwartek, 5 marca 2020, 08:28

Ale pod warunkiem że ty będziesz widzem naczelnym

W3-pl
czwartek, 5 marca 2020, 18:56

widzem ty i ja - Praktycznego ustanowienia Strefy Zakazu lotu huhu. Po stracie Su-szek 24M(co znowu "ubogie" eksprtowe?) + albatrosa. Zapewne bojowego ptaszka - nie jak nasze "bieliki"...W jedny tygodniu TRZY. Nie jak ostrzegawczo piewsza Su-24, chyba wypasiona bo Rossiji i Su-25 SM, przez 5 LAT. Nie wliczam Su22 na koncie UsMarines Super hotneta.

piątek, 6 marca 2020, 13:23

To kiedy to Turcy zestzrelili Su-25?

Gnom
czwartek, 5 marca 2020, 08:26

Jak Egipt w 1973 - do wyjścia spod parasola ochronnego OP, a tu przekroczenia przez samoloty granic przestrzeni powietrznej Syrii. Nadmiaru sukcesów nie widać, syryjska armia nie wycofuje się w popłochu, a siły Tureckie są nawet większe niż rządowe Syrii w tym rejonie. Nie demonizowałbym ani jakości ani skuteczności Turków.

HEhehe
środa, 4 marca 2020, 15:13

Jak to sie ma Davien do ofensywy Tureckiej.. no co oni tam osiagneli od 27 lutego? Odzyskali swoje punkty obesrwacyjne, jakakolwiek czesc obszaru przejetego przez SAA podczas odensywy. Bo albo SAA dostaje baty i jest masakrowana i traci teren , albo daja wycisk turcji i terrorysta i sami go zyskuja.

GB
środa, 4 marca 2020, 13:09

Odkąd Erdogan zaczął dogadywać się z Putinem, USA patrzy na ręce Erdogana... Po co pomagać Erdoganowi, skoro ten "jutro" może zmienić front.

Polak mały
czwartek, 5 marca 2020, 10:49

GB Erdogan się nie dogaduje, tylko próbuje dogadać. I oto w zasadzie jednym i drugim chodzi. W mojej ocenie ma dwie drogi. Pierwsza to wróci na pasek koniec polityczny Erdogana. Druga to trochę jeszcze pomiesza i załatwi go turecka ulica. Będzie taka " turecka wiosna ". I tak jak to było kiedyś w Iranie, gdy powrócił z wygnania Ajatollah Chomeini, tak wróci z USA Fethullah Gulen i wszystko wróci do normy. W innym przypadku, tak jak to widzimy dalej będzie trwała rozpierducha u Assada, wspierana przez Moskwę. Bo tu nie chodzi o Assada czy Erdogana, tylko o żywotne potrzeby i interesy Moskwy.

Kit
czwartek, 5 marca 2020, 07:35

USA zrozumiała, że Turcy wystarczająco namieszają i nie muszą się papprać w kolejne prowokacje. Wojna, wyniszczenia, chaos. Z gołąbkiem pokoju przyjdą po łupy by zapełnić ickowy lombard.

metal520
środa, 4 marca 2020, 12:39

Putin nikogo nie zdradził a Erdogan myśli że jemu wszystko wolno, ale to do czasu. Porostu Rosją nie chce wojny na większą skalę, inaczej Erdoganowi KAPUT!

Andrzej Niewasz
środa, 4 marca 2020, 17:18

Zabawny jesteś do czasu aż p-tin wkurzy Erdiego. Zobaczysz co mogą Osmanowie. Rosja już to czuła 150 lat temu.

środa, 4 marca 2020, 15:47

Metal a co ruscy robią na Ukrainie?

ma
środa, 4 marca 2020, 14:06

@ metal520: Jakaż ta Twoja Rosja spolegliwa i pokojowa - "nie chce wojny na wiekszą skalę"! To powiedz nam niedouczonym o powodach postępowania Rosji - bycia znowu gołąbkiem pokoju jak zawsze.

Polak mały
czwartek, 5 marca 2020, 10:52

ma, dzisiaj nikomu nie jest potrzebna wojna wielkoskalowa, wystarczy tylko rozpierducha. Mając rozpierduchę, też można grać w szachy i przesuwać pionki.

Th
środa, 4 marca 2020, 13:41

Choćby Rosja chciała wojny na większą skalę to nie ma czym. To nie USA aby była w stanie przerzucić do Syrii sprzętu na w pełni skalową wojnę z Turcją.

eeee
środa, 4 marca 2020, 15:14

A USA niby jest w stanie... hahah bajki.

Th
środa, 4 marca 2020, 18:15

Poczytaj sobie o konwoju US Navy sprzetu wojskowego i ludzi na Defender-Europe 20.

Antex
środa, 4 marca 2020, 10:52

US-mani zdradzili sojuszników kurdyjskich, a Rosjanie sojuszników syryjskich.Nasuwa się pytanie jaki w tym świecie jest jeszcze sens wiary w jakiekolwiek sojusze (zwłaszcza że mamy własne doświadczenia z 1939 i z 1945r ). A Erdogan robi swoje czyli odbudowuje Imperium Osmańskie ... nie przejmując się opinia międzynarodową i nie oczekując pogłaskanie i poklepania po pleckach. Widocznie może bez tego żyć w przeciwieństwie do naszych polityków.

Polak mały
czwartek, 5 marca 2020, 11:04

Antex, sojusze zawsze były tyle warte, ile z ich można było czerpać korzyści lub pieniędzy. Musimy w końcu to zrozumieć, że gdy jesteś słaby musisz płacić za ochronę. Trump to jasno wszystkim uczciwie powiedział. Fenomenem jest jednak zrobić to tak, żeby umieć płacić za ochronę i móc korzystać gospodarczo, najlepiej jak to mówią WIN - WIN. Jeden i drugi zwycięża, obie strony zadowolone businessowo.

dyzma
środa, 4 marca 2020, 15:19

Myślę że słowa o zdradzie syryjczyków przez Rosjan to zbyt dużo powiedziane . Po prostu Rosjanie nie chcą wchodzić w bezpośredni konflikt zbrojny z Turcją. Z Turkami wspólnie patrolują północ Syrii. Tak samo Turcy unikają atakowania Rosjan.

wert
środa, 4 marca 2020, 12:01

Erdogan najpierw wiele lat budował swoją siłę pod czyją osłoną? Sam z siebie? Nabrał siły i rzucił jednak teraz wyzwanie Moskwie. Łączenie dronów w grupy uderzeniowe, zniszczenie opl, OSA czy Buk-2, całej kolumny pod Marat Al Numan, dzieje się. Sytuacja bardzo ciekawa jeżeli wyłączyć że giną ludzie! Erdogan zalicytował wysoko usiłując odbić Sarakib a sowieci nie odpuszczają bo właśnie podali że rusza ich konwój dla wzmocnienia obrony tego miasta. Wygrany jest jeden: Donald Trump

BUBA
środa, 4 marca 2020, 15:47

Gdyby to byli sowieci to poprzedzała by ich nawała ogniowa mieląca wszystko po drodze stawiana przez TOSy. Nie popełnili by drugi raz głupiego błędu jak zdobywanie Krakowa czy Sandomierza bez przygotowania artyleryjskiego............................................................................................................. ................................................................................................................................................................. Był kiedyś taki przypadek na poligonie pod Legnicą w latach 80. Żołnierze Armii Czerwonej poszli na samowolkę, pochlać do lasku na poligon w czasie Stanu Wojennego. Poszedł ogień artylerii na lasek i chłopaki wrócili w workach do domu. Była to dla KGB dezercja i tak się załatwia takie sprawy, bez zbędnych sentymentów jeżeli cywile to wrogowie ludu.................................................................... .................................................................................................................................................................... Niestety Armia Rosji ma utrudnione zadanie w dzisiejszych czasach a TOSy z amunicją termobaryczną rozwiązują wiele problemów w walkach w mieście, nie musisz trafić bezpośrednio w umocnienie by zabić podciśnieniem ludzi w piwnicach domów............................................................ Stawiasz kilka pułków TOS-1 i zamieniasz 100 tys miasto jak np. Radom w jeden cmentarz z mieszkańcami i obrońcami po kilkugodzinnej nawale termobarycznej. A ci co przeżyją będą inwalidami do końca życia. Straty własne - minimalne wśród żołnierzy oczyszczających rumowiska. TOSy sprawdziły się w Afganistanie, Czeczenii, Iraku i Syrii. Ale nigdzie nie wykonano pełnego uderzenia na obiekty cywilne siłą np. kilkunasu wyrzutni a zazwyczaj używano jednej wyrzutni. Filmy dostępne są na Youtube z działań TOSów w Syrii i Iraku.................................................................

Davien
czwartek, 5 marca 2020, 18:48

Taak, panie BUBA dowolny oddział wojska majacy cos więcej niz karabiny przerobi ci te TOS-y na ładna podpałke dla Rosjan. Nawet w Syrii w staciu z taka al Nusra czy ISIS byłyby niszczone masowo ale jak widac uzywali ich chyba tylko na cywilach. Bo i do tego ten system sie obecnie nadaje: do terrorystycznych ataków na bezbronna ludnośc cywilna. TOS nawet w starciu z Gozdzikiem to martwy TOS i cąłkiem sporo ludzi wokół tego TOS-a. 6km maks zasiegu to dizsiaj maja ppk i możdzierze.

Gnom
piątek, 6 marca 2020, 22:44

Geniuszu sztuk wszelkich raz w życiu doczytaj do czego coś jest - TOS po to jest opancerzony aby służył prawie do strzelania na wprost. Role MLRS pełnią inne systemy. Zawsze można go zniszczyć środkami ppanc jak każdy czołg czy inny pojazd pancerny, ale odłamkami z Goździka to go nie zniszczysz tak łatwo.

Zuma
sobota, 7 marca 2020, 21:43

Z gozozdzika do TOS'a strzelało by sie amunicja kumulacyjną BK13 która zniszczy go bez najmniejszego problemu z odlagłosci do 12 km.

Gnom
wtorek, 10 marca 2020, 08:38

Oczywiście, jak napisałem, jeśli trafi wprost w TOS, a jemu samemu nie będzie towarzyszyła żadna osłona, jak czołgom w Groznym. W walce i tak bywa, ale ja tam wolałbym kilkoma Goździkami nie wyjeżdzać wprost na kilka Buratino z osłoną.

Polak mały
czwartek, 5 marca 2020, 11:47

BUBA, tak akurat się składa że urodziłem się długo przed stanem wojennym w Legnicy i do dzisiaj w niej mieszkam. Doskonale pamiętam tamte czasy. Jedyny poligon pod Legnicą jaki był to w Goślinie, ale tam tylko było trochę Brzozy. Co prawda w okolicach było mnóstwo wojska, dwa lotniska i nawet silosy rakietowe, ale nie przypominam sobie aby stacjonowały "KATIUSZE". O sprawie byłoby zapewne w Polskim Wojsku głośno. Nie pamiętam też, aby z Legnicy lub Bolesławca samolotem jakiś ładunek powrotny poleciał do Ruskich. A koleją lub samochodem, tego się nie przewozi. Za samowolkę lądowali zazwyczaj w legnickim wojskowym ruskim więzieniu ( Obecnie w budynku jest Sąd Rejonowy ). To nie tak chyba było do końca. To coś w stylu przekazywanych historii o czarnej Wołdze, którą Ruscy jeździli po Legnicy i porywali polskie dzieci.

BUBA
piątek, 6 marca 2020, 14:22

Pisałem o artylerii, czyli lufowej. Ale takie rzeczy nie wychodziły poza jednostki w tamtych latach, a broń Boże gdyby się ktoś z zewnątrz dowiedział. Cała rodzina tego kto to wyniósł by była represjonowana....................................................................... .......................................................................................................................................... Jeszcze w latach 60 i 70 na zachodzie wyłapywano spolszczonych dezerterów z Armii czerwonej. I o tym też nie ma świadomości wśród Polaków. Życie garnizonowe to nie życie cywila a dzisiejszą armie nie można porównać do wojsk PRLu. Dziś za zdradę tajemnicy państwowej nie grozi nic poważnego.........................................................

Szach mat w jednym ruchu.
środa, 4 marca 2020, 20:11

Mógłbyś coś więcej o tym zdobywaniu Krakowa?

X
środa, 4 marca 2020, 18:21

Bubuś Radom ma powyżej 200 tys.

BUBA
środa, 4 marca 2020, 22:04

Ok, mój błąd. Chodzi o powierzchnie i zagęszczenie ludności.

wert
środa, 4 marca 2020, 17:26

Nie żartuj z tym zdobyciem Sandomierza i Krakowa. Koniew esteta i miłośnik zabytków! Dobre ale to tylko sowiecka propaganda. Bliżej charakter Koniewa oddaje zdobycie przełęczy Dukielskiej. Sandomierz, Kraków brał z marszu bo dowódcy Frontów rywalizowali kto pierwyj budiet w Bierlinie. Płacił sołdat sowiecki. Wracając do TOS-ów, gdyby mogli to by użyli jak w Afganistanie ale polityka to sztuką możliwości a w Syrii prowadzą politykę. Również przy użyciu wojska

BUBA
środa, 4 marca 2020, 20:34

Jasne, walki w mieście to marzenie każdego dowodzącego............................................. ................................................................................................................................................ O Kraków walczono 4 dni. pomyliło się Tobie może że zdobyciem Rrzymu w 1944, tam było zdobycie z marszu i w dodatku Niemcy opuścili miasto............................... .............................................................................................................................................. Uwierz mi ze sowieci nie przejęli by się opinia międzynarodową................................

wert
środa, 4 marca 2020, 23:40

sowieckiemu dowodzącemu walki w mieście nigdy nie przeszkadzały. Od Stalingradu po Grozny. Bajasz z tą walką o Kraków. Niemcy go opuścili bo groziło im okrążenie a 17 Armia była bardziej potrzebna do obrony znacznie ważniejszego GOP-u. Na marginesie, sowieci nie użyli artylerii ale Koniew rozkazał ZINTENSYFIKOWAĆ NALOTY na praktycznie JEDNOSTKI OSŁONOWE które pozostały w Krakowie. Wytłumaczysz to?

BUBA
piątek, 6 marca 2020, 13:57

A widziałeś kiedyś radziecką artyleryjska nawałę ogniową? Różnica między nalotem punktowym jest dość spora. Naloty dywanowe stosowali głównie Brytyjczycy i Amerykanie......................................

wert
sobota, 7 marca 2020, 03:15

no dobra, łopatologicznie: sowieci wiedzieli wszystko o obronie Krakowa min od szpiona w abwehrze kurta hartmana. Śpiesząc się do Odry nie bawili się w uderzenie od ufortyfikowanego wschodu. Niemcy widząc że zostaną zaatakowani od północy i zachodu wzięli nogi za pas podobnie jak wcześniej z Tarnowa czy Kielc! Wycofując się podpalili magazyny zakłady spirytusu(jakie to było przykre dla "oswobodzicieli") oraz wysadzili mosty. W mieście zostały jednostki opóźniając broniące się trochę na Krzemionkach! 7 Armia niemiecka wyszła bronić GOP-u! Na wyjściu z przyczółku sandomierskiego sowiecka przewaga w ludziach była 10:1 podobnie w czołgach, artylerii. Niemcy mogli się tylko cofać i próbowali zbudować obronę dopiero na Odrze. Wracając do Krakowa- BOMBARDOWANIA "punktowe" tudzież ostrzał artyleryjski zniszczyły "tylko" 450 BUDYNKÓW w mieście, zginęli też cywile! Trafiona bombą lotniczą została min Kaplica Batorego na Wawelu(fakt: punktowo-szt 1), który nota bene Niemcy bardzo dobrze zabezpieczyli przed bombardowaniem! Naloty dywanowe alianci stosowali na zachodzie z prostej przyczyny: mieli siły i środki do odwetu(na marginesie Drezno zdywanowano na żądanie Stalina), mieli też radiostacje w samolotach, stąd np. pokryszkin 2/3 swoich zwycięstw osiągnął na P-39 US Aircobra, nie szrotowych jakach, ławoczkinach czy innym sowieckim badziewiu. Podsumowaniem "wyzwolenia" Krakowa mogą być gwałty i grabieże np. gwałt na małej dziewczynce na Dworcu Głównym. Do również "wyzwolonego" Gdańska MCK ściągał awaryjnie wenerologów z racji epidemii syfilisu. I jeszcze jedno radzieckie nawały ogniowe zaczęły się dopiero od "Bagrationa" kiedy amerykanie nawieźli im prochu. Z ciekawostek: osławiona tuszonka to kasza i szpek Made in USA na sowieckiej recepturze, podobnie walonki, płaszcze itd. itd

niedziela, 8 marca 2020, 02:31

Pominę wszytko inne ale walonek to amerykanie na pewno nie produkowali. Do dzisiaj nie opanowali tej metody. Akurat buty to amerykanie robili dziadowskie, to z z przyczyny butów jak się zaczeła jesień , nie mówiac o zimie to ogromna ilość amerykańskich żołnierzy na froncie zachodnim wylądowała w szpitalach. Tk się skończyło szycie butów wojskowych ze skóry obruconej na lewą strone. Miało to pomóc w impregancji butów a spowodowało ze buty chłoneły wode jak gąbka. Mokra noga to chora noga. Taki drobiazg a spowodował ogromne straty. Teza o braku wczesniejszych przygotowań artyleryjskich co najmniej ciekawa.

Marek
piątek, 6 marca 2020, 09:33

W Piwnicy Pod Baranami to swego czasu tłumaczyli. Wtedy kiedy robili sobie jaja z Koniewa i artysty, który stworzył pomnik sowieta.

wert
sobota, 7 marca 2020, 09:26

symboliczna była ta zamiana okupanta. Pałac pod Baranami zajmowali Niemcy a po "wyzwoleniu" zainstalowało się tam NKWD. Nawet budek wartowniczych nie zmienili, w samej Piwnicy było więzienie bynajmniej nie dla niemców

eeee
środa, 4 marca 2020, 15:15

Sowieci?! a zamiast Niemców masz Nazistów?!

mat Eusz
środa, 4 marca 2020, 14:11

@ Antex: Trump nie jest wygranym w Syrii. Wygranym juz (!) jest Turcja, bo bez zniszczenia assadowskiej/rosyjskiej Syrii nie odbuduje swej naturalnej i koniecznej strefy wpływów. Nam zaś wzmocnienie Turcji jest jak miód - osłabia Rosję i zwiększa nasze szanse na niezależny byt.

obserwator
środa, 4 marca 2020, 09:38

Należy przyglądać się tematowi Syrii. Kraj był kiedyś stabilny, bogaty, przyjazny, otwarty, liberalny. Miał b. istotną pozycję geostrategiczną. Dziś jest "orany" kolejnymi ofensywami tej czy innej strony. Sojusznik a właściwie głównodowodzący (czyli Rosja), rządzi, dzieli i upokarza gospodarzy. To jest bardzo ciekawy przykład wyniszczających oddziaływań wielu mocarstw na terenie słabszego państwa. Czy widać jakieś zagrożenie czyhające na nasz kraj?

Zbigniew
środa, 4 marca 2020, 11:57

"Obserwator" a raczej moskiewski Trollu - sugerujesz zagrożenie nas, ze strony mocarstwa /USA/. Pytam się w jakim komforcie bezpieczeństwa żyją bezpośredni sąsiedzi USA i ich sojusznicy, a ich rosyjscy odpowiednicy - np. Ukraina,Gruzja i dużo innych, z Polską włącznie !!!

Katon
środa, 4 marca 2020, 16:02

Fakt, Meksyk, Haiti, Panama, oazy dobrobytu i bezpieczeństwa.

czytelnik D24
piątek, 6 marca 2020, 10:58

No tak. Te kraje żyją nieustannym widmem wojny z USA. Coś jeszcze nam powiesz?

Mirek.
środa, 4 marca 2020, 13:30

W jakich warunkach żyje Kuba, Nikaragua,Wenezuela, Panama- kraje które nie zaakceptowały dyktatury amerykańskiej....

robo
środa, 4 marca 2020, 15:28

tylko dlaczego obywatele Kuby Nikaragui Wenezueli czy Panamy walą do USA drzwiami i oknami nielegalnie często ryzykując życie? wracaj na sputnika ..

Ali
środa, 4 marca 2020, 18:09

Dlatego że Ameryka szkodzi ich krajowi ile może. A może w tamtym regionie bardzo wiele. Dlatego na Kubie jest bieda

jfkldjfksjkdjska
czwartek, 5 marca 2020, 14:51

Wystarczy z Kuby wywalić komunę i uczynić raj podatkowy i nie będzie tam biedy.

środa, 4 marca 2020, 22:09

Na Kubie jest bieda, bo rządziła tam komuna przez dziesiątki lat.

czwartek, 5 marca 2020, 11:02

Na Kubie jest bieda bo rządziła tam komuna a USA zgotowało im blokadę handlową.

Marek
piątek, 6 marca 2020, 09:39

Tow. Che razem z tow. Castro sami zafundowali sobie blokadę. Mniej więcej wtedy, kiedy tow. Che zaczął gardłować żeby przy pomocy wystrzeliwanych z Kuby rakiet z głowicami jądrowymi zniszczyć amerykański kapitalizm.

Davien
czwartek, 5 marca 2020, 18:53

A ty co taki zdziwiony ze USA nei chciało handlowac z wrogim im krajem??

piątek, 6 marca 2020, 22:47

A powinna była być taka jak przed rokiem 1958 - dyktatura marionetki USA. Gdyby naprawdę chcieli obalić Castro to zamiast uzbrojonych ludzi do Zatoki Świń, ułatwili by handel i wymianę między ludźmi. Po kilku latach obywatele sami obaliliby Castro.

k
środa, 4 marca 2020, 15:21

A skręciły w stronę Rosji, a wcześniej ZSRR. To ja już wolę tę amerykańską dyktaturę. I obywatele wymienionych państw też pewnie by ją woleli...

środa, 4 marca 2020, 14:55

Dokładnie Rosjanie pomagają tym krajom i dlatego tak to wygląda

Dudley
środa, 4 marca 2020, 10:36

To pytanie retoryczne? Mało mamy przykładów z naszej własnej historii? I rośnie następne pokolenie inteligentnych inaczej, którzy myślą że obce armie będą nas broniły za free, a z terytorium kraju chcą zrobić poligon. I zgrozo, wbijają ludziom do głowy coś takiego jak "obrona totalna".

GRD
środa, 4 marca 2020, 11:36

Młodzi wierzą w sojusz z USA. I mam tu na myśli młode roczniki żołnierzy zawodowych Wojska Polskiego, tzw. "milennialsów" z dwiema lewymi do roboty rękami. Do tego wierzą, że konflikt z FR będzie tylko w cyberprzestrzeni, o ile będzie.

ndivndi
środa, 4 marca 2020, 11:08

wiesz...już raz sowieci (ci z Moskwy znaczy, dziś się nazywają Rosjanie) odstąpili od napaści na Polskę gdy zdaje się Kania przekazał im, że z Afganistanu to może samolotami wywożą zwłoki swoich poległych żołnierzy, ale jak wejdą do Polski to będą musieli zarezerwować dużo pociągów bo samoloty mają za małą pojemność. Nie mówił tego w sensie gróźb, tylko w sensie, że tak może być bo nawet dzieci będą rzucać koktajlami mołotowa w ruskie czołgi, że będzie jak w Powstaniu Warszawskim więc szkoda wjeżdżać do Polski bo za drogo wyjdzie. I właśnie o tą cenę chodzi....żeby dla Rosji napaść na Polskę była zawsze nieopłacalna.

wert
środa, 4 marca 2020, 12:05

No na pewno kania tak powiedział. Zwłaszcza że był mianowany przez sowietów na następcę jaruzela. kania olszowski to sowiecki beton w polibiurze. Co do takich tekstów to prawda ale naszych oficerów niższej rangi do swoich sowieckich odpowiedników. Tak przynajmniej słyszałem w Szczecinku

prawdziwy fan p.Davien'na(?)
środa, 4 marca 2020, 14:21

Przed stanem wojennym w j.w. "goscily delegacje"oficerow PGWAR.Legenda mowi ze "moj"dca pulku , na popijawie, zawarl umowe ze swoim odpowiednikiem, ze rannych i wzietych do niewoli bedzie sie rozstrzeliwac a nie rozjezdzac na gasienicach.(umowa miala nie dotyczyla NADDR)

1stCav
czwartek, 5 marca 2020, 08:32

No proszę:) a niedawno napisałem tutaj, że spora część etatowych obrońców matuszki Rassiji na tym forum to dawni oficerowie polityczni LWP:) Trafiony zatopiony:)

wert
środa, 4 marca 2020, 19:09

wyłączenie NADDR jak najbardziej prawidłowe. Aż się palili żeby wejść

Druga strona medalu
środa, 4 marca 2020, 10:15

Chyba najciekawszy i dający wiele do myślenia komentarz.

ERYK
środa, 4 marca 2020, 07:23

Rosjanie bezczynni - lepiej powiedzieć BEZRADNI. Oni wygrywają wtedy gdy mają przynajmniej 2-3 krotną przewagę, przy równowadze sił zawsze w d... dostają. Zdarzało się , że i 10 krotna przewaga im nic nie dawała!!!

???+
środa, 4 marca 2020, 09:35

Niech Tureckie F-16 wlecą w przestrzeń Syrii to zobaczymy co się stanie bo na razie to strzelają ze swego terytorium jak tchórze

piątek, 6 marca 2020, 09:48

Wojna to nie jest turniej rycerski. Wojna polega na dążeniu do zadania maksymalnych strat wrogowi przy jak najmniejszych stratach własnych.

1stCav
czwartek, 5 marca 2020, 08:39

Jak tchórze? Czy Ty przepraszam startujesz w jakimś konkursie na najbardziej kretyński komentarz miesiąca? Masz do zrealizowania jakieś zadanie to realizujesz je przy jak najmniejszym ryzyku i dbasz o to żeby Twoi ludzie wrócili do domu w jednym kawałku a nie o jakieś wydumane honorowe zasady walki :DD Może jeszcze tureccy piloci powinni odbyć jakiś szlachetny pojedynek na broń białą i z cacanymi sekundantami?

k
środa, 4 marca 2020, 15:23

Ale są skuteczni. A Rosjanie - kolejny raz bezradni.

Ali
środa, 4 marca 2020, 18:13

A co mają zestrzeliwać tureckie samoloty nad terytorium Turcji

k
piątek, 6 marca 2020, 17:12

Lepiej nie. Jeszcze by się kolejny raz ośmieszyli...

bulba
środa, 4 marca 2020, 11:36

No proszę, Turcy zamiast powyłączać w samolotach wszystkie systemy (żeby były porównywalne do rosyjskich) i wdać się w walkę kołową (ulubioną w lotnictwie FR) walą z poza zasięgu i do tego celnie. No tchórze jak nic.

Gnom
środa, 4 marca 2020, 14:08

Nie kolego, tchórzliwa ale zrozumiała próba wymuszenia prowokacji. W nadziei, że ruskim na dole puszczą nerwy i przywalą czemuś co wisi nad Turcja i strzela do nich. Wtedy Erdogan będzie krzyczał, że Turcja została zaatakowana i prosi o punkt 5 traktatu. Poczekamy, zobaczymy kto kogo przetrzyma i popełni błąd - stawiam na błąd Erdogana.

Davien
czwartek, 5 marca 2020, 18:56

Nie panie Gnom, zwyczajna eliminacja przeciwnika z duzego dystansu jak dzisiaj sie robi. A do Rosjan jak widac nie stzrelaja ani Rosjanie nawet sie tam nie zblizają bo dla Rosji konflikt z Turcja to ostatnie co by chcieli.

Gnom
piątek, 6 marca 2020, 10:23

O geniuszu wszelkich maści! Odpowiedz sobie na pytania: czy Turcja wypowiedziała wojnę Syrii? (wg mnie - nie), Czy wojska Tureckie są na terenie Syrii (tak, od kilku lat), czy faktycznie Turcja jest agresorem, który zdradziecko napadł na innego członka ONZ i powinna być potępiona przez społeczność międzynarodową (dla mnie tak). Czy samoloty turecki od czasu zestrzelenia rozpoznawczego F-4 pojawiają się w przestrzeni powietrznej Syrii (wg tego co sledze - nie). Wg mnie nie jest to tak oczywiste jak dla ciebie, bo Erdogan szuka pretekstu, a boi się start i problemów zarówno już z Syrią, jak i tym bardziej z Rosją. Zatem jest tchórzliwym agresorem. A teraz spróbuj odpowiedzieć na moje pytania wg ciebie i udowodnij że jest inaczej. Ale bez klasycznego dla ciebie obrażania dyskutanta. Chyba, ze poza tym nie masz nic do powiedzenia, to się do tego przyznaj.

Chuck Norris
środa, 4 marca 2020, 15:36

Tyle, że nawet jak popełni błąd, to mu pomożemy. I co wtedy, cwaniaczku?

środa, 4 marca 2020, 16:40

My czyli kto? Bo niby dlaczego Polska ma pomagać w agresji tureckiej?

Chuck Norris
środa, 4 marca 2020, 22:11

A dlaczego nie?

Gnom
czwartek, 5 marca 2020, 08:29

Już zgłoś się na ochotnika. "Genialne" władze RP swego czasu zrobiły poprawkę i nie ściga się już z urzędu za służbę w obcych armiach (czytaj najemników) gdy są poprawne politycznie.

Dudley
środa, 4 marca 2020, 10:40

Wojna to brudna gra, określenie tchórz nic nie znaczy, ważna jest skuteczność. To nie pojedynek średniowiecznych rycerzy.

eee
środa, 4 marca 2020, 11:37

W tym wypadku skuteczniejsi sa rosjanie. TUrcja mimo wszystko nie odzyskala zadnego terenu

mac
środa, 4 marca 2020, 10:18

a po co maja wlatywać? skoro maja broń o odpowiednim zasięgu, to z niej korzystają, po to ona właśnie jest, a nie zeby robić popisy w moskiewskim stylu

Stirlitz
środa, 4 marca 2020, 08:49

Wygrywają jak mają przed sobą bezbronnych cywilów, wtedy chojraki zdrowo masakrują cywilów. Kiedy mają przed sobą uzbrojonego przeciwnika to siedzą cicho w bazach.

środa, 4 marca 2020, 09:34

To chyba amerykanie...

gnago
niedziela, 31 maja 2020, 13:37

Tak robili w Gruzji

Stirlitz
środa, 4 marca 2020, 11:42

sputnik się odezwał ;) jak tam się czują Pancyry, bo kolejne poszły do piachu ;)

Spitfajer
środa, 4 marca 2020, 15:18

Jak tam odzyskanie obszarow z przed ofensywy SAA :)

czwartek, 5 marca 2020, 17:13

Odzyskane z nadróbką.

Bartek
środa, 4 marca 2020, 06:28

To już kolejny wniosek po Ukrainie że w przypadku konfliktu pierwsze to wyeliminować lotnictwo na zasadzie obustronnej. W tej sytuacji zakup f35 dla nas wygląda na rozsądny wybór szczególnie że nie mamy nic co by zastąpiło ich rozpoznanie w powietrzu.

dro
środa, 4 marca 2020, 10:40

Panie Bartek polskie f-35 zostały kupione BEZ UZBROJENIA i będą dostarczone za wiele lat ( które dodatkowo wydłuży potrzeba ważniejszego sojusznika czyli Turcji- już trwają rozmowy na ten temat). Za ten czas technika wojskowa pujdzie tak do przodu ,żenie będą już efy-35 przedstawiać takiej wartości.

chateaux
środa, 4 marca 2020, 14:27

Nie ma zadnych rozmow z aturcja na temat F35. Turcy stracili je bezpowrotnie, po zakupie S400. Nie uprawiaj dezinformacji.

Davien
środa, 4 marca 2020, 11:18

Panie dro, po pierwsze na zakup uzbrojenia jest czas, a wchodza jego nowe warianty specjalnie od F-35 po drugie nie ma zadnych rozmów z Turcja o F-35 ta karta jet dla nich zamknieta na stałe.

eeee
środa, 4 marca 2020, 15:18

Dobrze ze masz takie informacje Davienku. Noł dla turcji i F-35. Mam nadzieje ze administracja USA sie ciebie poslucha hahaha

MIP
środa, 4 marca 2020, 09:36

32 sztuki F-35 niewiele poprawi naszą sytuację tym bardziej że praktycznie nie posiadamy obrony przeciwlotniczej.Z garstką samolotów i przy braku OPL po naszej stronie to przeciwnik dokona rzezi wojsk lądowych

k
środa, 4 marca 2020, 15:29

A jednak 32 sztuki F-35 w Polsce to więcej niż 0 (ZERO!) w Rosji. I stąd ten skowyt troli.

zeus89
środa, 4 marca 2020, 10:13

Czyli zrezygnować z lotnictwa. Będzie bezpieczniej -.-

Troll z Polszy
środa, 4 marca 2020, 12:13

A budowę domu zaczynasz od zakupu ozdobnej dachówki czy lania fundamentów ? W naszym przypadku fundamentem jest silna OPL ( Narew +25 km i piętro OS 10km+ ). No chyba że chcesz "efami trzydziestym piątymi" gonić drony

Młam
środa, 4 marca 2020, 15:39

Znowu te porównania do nudowy domu.... Póki co, to zbieramy materiał do budowy, jak już. Trzymaj kciuki, żeby wszystko się zazębiło po 2025r.

Gnom
środa, 4 marca 2020, 14:09

Racja i tu i tam, ale przy za krótkiej kołdrze bezpośrednia OP Narew plus dolne piętro.

Davien
środa, 4 marca 2020, 13:46

A ta twoja OPL rozniesie eskadra Su-24 pociskami antyradarowymi i rakietami p-z.

Gnom
czwartek, 5 marca 2020, 08:30

Jak zwykle zauroczony USA, obyś się nie zdziwił. Gdyby było tak pięknie i Rosja i chiny jęczałyby pod jankeskim butem.

AB
piątek, 6 marca 2020, 11:14

Japonia od pòł wieku jęczy pod Jankowskim butem. Ale ona niewiarygodne cierpi

Gnom
piątek, 6 marca 2020, 22:56

To pan "Jankowski" ma duży but. Ale poważniej. Kontrola jankeska powoduje, ze pomimo usilnych starań nie stała się stałym członkiem RB ONZ. Posiada ograniczenia pewnych systemów walki, tak by nie zagrażała "przewodniej sile floty USA". Pod pewnymi względami jest blokowana jak Finlandia przez Rosję. Układy obowiązują. A to, że dzięki wojnie w Korei rozwinęli przemysł i w końcu zaczęli wykupować jankesów to inna para kaloszy. Ale nie zrozumiałeś jednak o czym pisałem - było o tym, że gdyby USA mogło stałoby się dominantem świata (jak im sie wydawało w 1993). Ale jest ponad ćwierć wieku później, a zbłaźnili sie w tylu wojnach, że ich nawet plemiona z pustyni jemeńskiej nie traktują poważnie. Pycha gubi kazdego.

zyg
środa, 4 marca 2020, 04:07

Rosjanie często postępują wg swojej postmongolskiej azjatyckiej "logiki" nie zrozumiałej dla cywilizowanych ludzi (najlepszy przykład afera dopingowa) ale być może dotarło do nich że jeśli starcie z tureckim lotnictwem operującym F-16 nie najnowszej wersji zakończy się dla Rosjan " jak zwykle" pozbawi ich to ostatnich nielicznych klientów na produkty Suchoja i Mikojana, nawet takich jak Malezja czy Indonezja które płacą za te stosunkowo tanie samoloty w 50% olejem palmowym/odzieżą/obuwiem sportowo-plażowym? Również skuteczność "nie mającego analogów" systemu S-400 może zostać ostatecznie zweryfikowana negatywnie. Na marginesie Międzynarodowa Komisja Śledcza ONZ d.s. Syrii opublikowała dziś raport jednoznacznie oskarżając rosyjskie lotnictwo o zbrodnie wojenne w Syrii.

Su35s
środa, 4 marca 2020, 10:42

Tak a ty jesteś zapewne przewodniczącym tej komisji

wert
środa, 4 marca 2020, 13:49

prawda w oczy kole. Z faktami "trudniej" dyskutować. Kacapia zawsze i wszędzie głosiła że człowiek to narzędzie i przedmiot. Wiesz ile "dezerterów" skasowała NKWD i Jej bataliony zaporowe? OKRĄGŁY MILION sołdatów! + "skromne" 19 mln poległych w boju, często bez broni. Dane Gospłana ogłoszone przez Dumę w 2018 jak byś wątpił. + Razem z cywilami skromne 53 mln sowieckich ludiej. Samych dzieci do lat 4 skromne 6 mln, z głodu epidemii po taktyce "spalonej ziemi"

eeee
środa, 4 marca 2020, 15:20

Ziomus o czym ty piszesz. Jestes skrajnie nawiedzony i uprzedzony. Skonczylem czytac na kacapia bo wiem że dalej to tylko bzdury i upuszczasz swojej chorej nienawisci. Wsyzscy ukraincy to banderowcy, niemcy to nazisci a w ameryce bija murzynow.

wert
środa, 4 marca 2020, 23:59

Ziomuś, to nie czytaj. W przeciwieństwie do Twoich impertynenckich dywagacji zapodałem fakty które każdy może sprawdzić. Wiem że kacapię boli wytykanie palcem ale dodam: Stalin ogłosił straty SU na 6 mln, Chruszczow poprawił na19 bodajże, Breżniew dołożył na 25, Gorbaczow skorygował na 27, teraz Duma rzuciła te 53 mln. Praktycznie x10 w stosunku do agresora. Jak by to wytłumaczyć logicznie? Spróbujesz? Ja to tłumaczę postmongolską azjatycką "logiką"! jest fajna książka byłego kustosza Ermitrażu Nikołaja Nikulina o wielikiej wajnie. Polecam. Tylku uważaj bo gruba, znaczy dużo stron. A i jeżeli przekonanie o wyższości to nazizm, to tak, Niemcy to naziści. Na Ukrainie jakieś 2-3% głosów dostali banderowcy, więc około tyle ich jest. W Ameryce biją murzynów, częściej pobratymcy, polecam statystyki przestępstw

say69mat
środa, 4 marca 2020, 08:39

Mówisz, że Turcja aspiruje do realizacji wzorców kulturowych zaczerpniętych z kręgu kultury ... anglo-saskiej??? Zwróć uwagę, że technologia, know how, organizacja pracy, oraz szeroko rozumiane zarządzanie przemysłem czerpie garściami z realiów kultury anglo-saskiej. Ale ma służyć realizacji planów politycznych i organizacji państwa nie mających z rzeczoną kulturą anglo-saską zbyt wiele wspólnego. Pojawia się pytanie, które z europejskich państw w ubiegłym wieku, efektywnie 'pożeniło' anglosaską kulturę przemysłu i zarządzania z ideologią, nie mającą z kulturą anglosaską zbyt wiele wspólnego???

gnago
niedziela, 31 maja 2020, 13:41

no cóż w XIX wieku powstrzymali i carską Rosję i Grecję przed odzyskaniem Konstantynopola

Niuniu
środa, 4 marca 2020, 03:33

Jak mieli odpowiedzieć skoro F16 znajdował się w przestrzeni powietrznej Turcji?Syria strzela do tureckich żołnierzy i tureckiej techniki ale tylko na terenie Syrii i tylko "przez pomyłkę". A Rosja oficjalnie w ogóle nie strzela i nigdy nie zadeklarowała, że będzie bronić przestrzeni powietrznej Syrii a jedynie, że S400 są tam dla obrony Rosjan. A po za tym to po co mają strzelać do Turków i ryzykować eskalacje konfliktu militarnego z drugą armią NATO? Cele syryjskiej ofensywy w Idlibie po serii kontrataków rebeliantów znów są realizowane. Syryjczycy z powrotem odzyskali kontrolę nad strategiczną trasą M5 i odbili większość utraconych w efekcie kontrnatarcia pro tureckich rebeliantów terenów w tym strategiczny węzeł drogowy trasy M4 i M5 i mieasto Srakaib. W praktyce armia syryjska odzyskała utracone w wyniku kontruderzeń opzycji trreny Idlibu. To po co ma jeszcze zestrzeliwać turecki F16 nad terenem Turcji? Swoje cele i tak bez tego realizuje z nawiązką. A dzięki temu Erdogan nadal może twierdzić, że kocha się ze wzajemnością z Putinem.

GB
środa, 4 marca 2020, 08:38

A normalnie. Turcy najnormalniej zestrzelili rosyjskiego Su-24 parę lat temu i Rosja nie odpowiedziała, czyli rosyjskie lotnictwo i OPL nie było wstanie osłonić rosyjskiego samolotu, co jest sprzeczne z tym co piszesz. Obecnie Rosja wycofała swoją żandarmerię z miasta Srakib i w jego pobliżu dalej trwają walki. Droga M5 jest w takiej odległości od linii bojowników że nie można z niej korzystać. Póki co to tam nie ma żadnego rozstrzygnięcia, zaś faktyczne zaangażowanie Turcji w wojnę w Syrii wskazuje że jeszcze wszystko może się zmienić. Bez faktycznej konfrontacji między Rosją, a Turcją i przy założeniu że Turcja będzie walczyć, sam Asad nie pokona Turcji i jego siły będą wypychane z Idlib. To jest kwestia czasu.

wert
czwartek, 5 marca 2020, 10:38

Rozstrzygnięcie jest. Erduś chciał jechać do Moskwy mając Saraqib w rękach ale w nocy "tygrysy" asada na noktowizji odbili miasto. Turcja &com nie mieli szans, nie ten bojowy poziom. W dzień Turcy dwa razy kontratakowali i dwa razy wzięli bęcki. Jak niezależne źródła podały z Itlibu stracili w pierwszym ataku 58 zabitych w drugim 25-30, liczba rannych nieokreślona. Fakt że SG Turcji rano piał że sowieci uciekają, że biją asada ale po południu była już cisza. Zero komunikatów. A asadowcy zdobyli jeszcze Afis

Syria wygra
środa, 4 marca 2020, 10:46

To jest dopiero wsiowa strategia

BUBA
środa, 4 marca 2020, 09:29

Pociski z F-16 za każdym razem odpalane są znad Turcji. Czy to w przypadku Albatrosa czy wszystkich dwóch lub trzech zestrzelonych Su-24 w tym rosyjskiego. Podobnie robi Izrael wspierając terrorystów na południu Syrii........................................................................................................ ............................................................................................................................................................ Rosjanie zapowiedzieli że nad Idlib zamykają przestrzeń powietrzną. Co wleci nad Syrię będzie zestrzelone ale AIM-120 czy Sidewindera nie są w stanie zestrzelić........................................... ............................................................................................................................................................

1stCav
środa, 4 marca 2020, 15:19

Czyli ruscy ustanawiają kolejną nieprzenikalną bańkę antydostępową? Ojej...

wert
czwartek, 5 marca 2020, 00:01

poczekaj, ściągają na cito R-77 do syryjskich Migów. Zobaczymy

GB
środa, 4 marca 2020, 11:50

Wedle Turków zestrzelony rosyjski Su-24 wleciał w przestrzeń powietrzną Turcji. Izrael wlatuje głęboko w przestrzeń powietrzną Syrii, gdyż bombarduje bazę T4 która jest w głębi Syrii, czy przejścia graniczne syryjsko irackie. Izrael zbombardował też budowany syryjski reaktor też w głębi Syrii. Doczytaj. I co z tego że Rosjanie coś zapowiedzieli skoro Turcy strącają samoloty syryjskie w przestrzeni powietrznej Syrii, czy bombardują cele lądowe wojsk syryjskich w Idlib. Takie oświadczenia tylko ośmieszają Rosję, bo póki co nie idzie za nimi żadna siła i są totalnie nieskuteczne.

BUBA
środa, 4 marca 2020, 13:34

Weź do ręki mapę Syrii zobacz ile jest do granicy Turcji w miejscach gdzie spadły samoloty Syrii. W wypadku rosyjskiego Su-24 odpalono prawdopodobnie Sidewindera, w wypadku Albatrosa AIM-120C, podobnie w wypadku pozostałych samolotów Su-24, choć widziałem tylko jeden film z płonącym Su-24. Wiec do chwili gdy nie zobacze wraku trzeciego Su-24 nie będę o tym pisał. To jedno Su-24 prawdopodobnie zestrzelenia BVR............................................................................... ............................................................................................................................................ Natomiast strata 14 dronów nie wynika z warunków pogodowych nad Syrią........ ........................................................................................................................................... Żaden tutecki F-16 nie wleciał prawdopodobnie w przestrzeń powietrzną Syrii. Co do dolotu nad T4 to kolejny raz piszę: Ziemia nie jest płaska a pomiedzy Damaszkiem a Hmeimim jest pasmo gór uniemożliwiające wykrycie samolotów na podejściu do T4. Podobna role odgrywa Dolina Bekaa właśnie z powodu pasma gór oddzielającego ją od Syrii........................................................................................ ........................................................................................................................................... A ponieważ np. Davien nie rozumie pojęcia horyzontu radiolokacyjnego to pisze podobne bzdury.............................................................................................................. ........................................................................................................................................... Od Libanu do T-4 jest 120 km. T-4 jest w zasięgu broni stand-off Izraela.

wert
czwartek, 5 marca 2020, 00:04

Turecki SG pochwalił się nową taktyką jednoczesnych ataków kilku dronów więc pojedyncza OSA czy Buk to żadna przeszkoda. Lekcja dla nas

Bond
środa, 4 marca 2020, 11:41

Kolejny, któremu marzą się walki powietrzne rodem z Wietnamu, Świat poszedł do przodu, teraz walki odbywają się na długich i średnich dystansach, a w konkretnym przypadku rejon działań jest w zasięgu AIM 120 odpalanych znad Turcji, po drugie latają sobie na Syrią tureckie drony, a po trzecie wg. różnych źródeł jeden Su24 zarobił AIM 9. Więc panie p.k. skończ powiększać swoją biedę i zacofanie.

Davien
środa, 4 marca 2020, 11:23

BUBA, po pierwsze izrael lata sobie nad Syrią jak chce i kiedy chce i nie wspiera żadnych terrorystów ale ich tłucze jak Hezbollah czy bojówki irańskie . Po drugie Rosja zamykac to sobie może przstrzeń nad Moskwa , nad Idlib zamkneli Syryjczycy i jak widac nie bardzo maja jak to wyegzekwować:)

eeee
środa, 4 marca 2020, 15:24

Ale bzdury. Rosja ma bardzo dobre stosunki z Izraelem. Izrael nie lata sobie jak chce bo od dawna atakują z Libanu nie wlatując do Syrii samolotami. To co robia w Palestyni jednoznacznie ich okresla. łamia prawo miedzynarodowe jak chca.. praktycznie jak kazdy kraj.

Gnom
środa, 4 marca 2020, 14:30

Poczekamy na samolot Turecki, który zapędzi się nad Syrię, jak już poczują się bezpieczni. Ostatni, który to zrobił, skończył w morzu śródziemnym już w czasie wojny domowej, choć był samolotem rozpoznawczym z natury lepiej wyposażonym.

Davien
czwartek, 5 marca 2020, 19:03

Panie Gnom, a po co maja wlatywac skoro jak widac doskonale im idzie wymiatanie nieba z syryjskich maszyn na dystans. Od wlatywania maja pociski artyleryjskie i drony które tez niezle sobie radza. A zestzrelony , dość stary turecki RF-4E został trafiony nad wodami międzynarodowymi wiec czy przeleciał nad Syria nie wiadomo, cos jeszcze?

Gnom
piątek, 6 marca 2020, 10:28

Według Erdogana wody międzynarodowe to tez strefa przestrzeni powietrznej Grecji, Cypru Libii i paru innych państw i na takich wodach międzynarodowych był twój zmodyfikowany przez Izrael turecki RF-4. Doskonale im idzie oczekiwanie na prowokację i pewnie się doczekają, ale sadzę, ze dopiero po kolejnej wpadce w przestrzeni polityki międzynarodowej. Znów starca z kompanie wojska.

Rzeszow
środa, 4 marca 2020, 01:17

panie MACIEJU...BO DLATEGO,,,The Russian defense Ministry on Monday evening confirmed the flights of heavy military transport aircraft of Russian air force Il-76MD for the Russian air base Hamim. It is reported that the flight of the Russian plane passed through the airspace of Turkey. This follows from the monitoring data, the Western aviation assets.,,,STRACENIE JEDNEGO F16 NIC NIE ZNACZY ,,,,,,NARAZIE LATAJA I JEST OK.....Did you mean: ROSJANIE WPUSZCZA ILE BEDZIE TRZEBA A WYRZYNAC SIE BEDA SYRYJCZYCY IRANCZYCY I TURCY ,,,16 hours ago - Erdogan says he hopes for Idlib ceasefire deal in Putin talks

Kałboj
środa, 4 marca 2020, 01:10

Widzę, że Rosja w Syrii to niezły "obrotowy", kto chce Syryjczykom przywalić z liścia szybko przyklepuje sprawę z Putinem i czeka w kolejce: Izrael, teraz Turcja;))) kto następny? Liban?;))))

Rzeszow
środa, 4 marca 2020, 00:44

Wszustko bedzie wiadomo jak sie spotka putin z erddoganem....cierpliwosci

Hxhx
środa, 4 marca 2020, 00:10

Narew, narew i jeszcze raz narew. Pozniej wisla.

sss
wtorek, 3 marca 2020, 23:23

Ruscy boja się Turków jak ognia bo sa bezpardonowi i potezni teraz chaziaje beda sie ukladac bo juz skompromitowali sie w Syrii i ledwo zipiau

Su35s
środa, 4 marca 2020, 10:48

Oczywiście odezwał się znawca geopolityki i dlatego Erdogan jedzie do Moskwy całować klamki,Anię odwrotnie

Paranoid
środa, 4 marca 2020, 12:03

Gdzie są Turcy zależni od Rosji? Mogą żyć bez Turkish Stream, już teraz są jednym z największych importerów LNG z US a udział ruskiego gazu spadł do 30-35%. Broń mogą kupić od kogo chcą, jedyne do czego im Rosja potrzebna to może sprawa Kurdów i inne gierki ...

Davien
środa, 4 marca 2020, 11:26

Erdogan to akurat jedzie wyjaśnic Putinowi że albo bedzie zawieszenie broni i SAA wycofa się na pozycje sprzed ofensywy albo Syrii szybko się wojsko w Idlib skończy.

Su35s
sobota, 7 marca 2020, 06:43

I co wyszło

wert
czwartek, 5 marca 2020, 00:15

gdyby tak było jak mówisz to jadąc do putina mając w ręku Sarakib i przeciętą A5 miałby znacznie mocniejszą pozycję. A oddał to asadowi, jeszcze dorzucając Afis. Jutro rano może się okazać że dołożył Najrab bo w nocy turcy śpią a tygrysy asada idą na łowy

WJaimŚwiecie
środa, 4 marca 2020, 15:28

Ofensywa Turcji trwa od 27 lutego i do konca lutego mieli odzyskac ten obszar sprzed ofensywy SAA, a stracili jeszcze wiecej. Zawieszenie broni napewno bedzie na stole, ale bez M5 i M4. Erdogan nie jedzi cokolwiek wyjasniac tylko sie jakos dogadac by nie stracic wiecej niz juz stracil.

P.S
środa, 4 marca 2020, 08:56

Ruscy tak się ich boją że P.Putin powiedział P Endoganowi prosto w oczy że jeśli Turcja zestrzelili im jeszcze jeden samolot to przestanie funkcjonować jako państwo.

środa, 4 marca 2020, 13:48

Taak, a usłyszał w odpowqiedzi by sie nie pchał gdzie go nie chcą i tyle bo może mu się z M Czarnego dla Rosji zrobic jezioro.

Źyczliwy
środa, 4 marca 2020, 10:05

Ma pan świętą rację

say69mat
wtorek, 3 marca 2020, 22:44

Mam wrażenie, że Putin cierpliwie czeka, pozwalając Erdoganowi, realizować jego militarny scenariusz w Syrii. Putin cierpliwie czeka, aż NATO odpuści sobie Erdogana, upojonego własną wizją mocarstwowości i sukcesami odnoszonymi w konfrontacji z bojówkami Asada. A wtedy ... uderzy, wykorzystując jakiś błąd taktyczny popełniony przez Erdogana. Uderzy nie po to aby zniszczyć, tylko aby .... upokorzyć.

Kokosz
środa, 4 marca 2020, 09:55

Też tak uważam. Putin kalkuluje na zimno. Intensywnie zwozi sprzet do Syrii. Natomiast Erdogan reaguje impulsywnie. Miał swoje 3 dni chwały na fali ataku dronów. Ale to sie skończyło i teraz woła na pomoc NATO. Myśle, że Rosjanie przez lata kontaktów zbudowali dokładny portret psychologiczny Erdogana i wiedzą gdzie nacisnąć ,żeby zaczął robić dziwne rzeczy. Grają na nim jak na pianinie.

say69mat
środa, 4 marca 2020, 12:01

Zwróć uwagę, że podobną strategię polityczną Putin realizuje w przypadku katastrofy w Smoleńsku. Rozgrywając kwestię zwrotu wraku, z chirurgiczną precyzją budując emocje w obszarze naszej sceny politycznej. Mam w związku z tym intuicję graniczącą z pewnością, że czekają na raport komisji Macierewicza, aby ośmieszyć jego autora i nasz kraj. Publikując obiektywną analizę przyczyn i przebiegu katastrofy. Wykorzystując rzeczony wrak, jako kluczowy materiał dowodowy służący do niezwykle skrupulatnej analizy jej materialnych przyczyn. Ponieważ - jak mniemam - rzeczony wrak jest w mniemaniu Rosji jedynym materiałem dowodowym świadczącym o ich niewinności.

29155
środa, 4 marca 2020, 14:57

Nie boisz się agitować za wrogą agenturą?

say69mat
środa, 4 marca 2020, 17:32

To znaczy - Pańskim zdaniem - chowanie głowy w piasek jest skutecznym sposobem dyskursu społecznego??? Kiedyś trafiłem w necie na wiedzotwórczy opis spotkania pomiędzy Angelą Merkel a Władimirem Putinem na Kremlu. Specyfika tego spotkania polegała na tym, że na spotkanie z Władimirem Putinem przyszedł ... pies. Problem polega na tym, że Angela Merkel panicznie boi się psów. Tak więc nie próbuj rozgrywać mnie jak Putin próbował rozegrać Angelę Merkel, czyli urzędującego Kanclerza Niemiec. Tak na marginesie Władimir Putin jest szalenie niebezpiecznym człowiekiem. Potrafi, wykorzystać politycznie ludzką tragedię do budowy potencjału imperium. Tym samym potrafi wykorzystać ludzką tragedię do zniszczenia jedności narodowej sąsiada.

Michael Wolf
wtorek, 3 marca 2020, 22:00

Hmmmmm... Rus się z Turkiszem dogadał za plecami Asada i teraz pewnie codziennie coś zacznie spadać... Z drugiej strony, podejrzewam, że tak samo by się Amerykan dogadał z Rusem, gdyby to się działo w Polsce i tyle, jeśli chodzi o sojusze...

dezinformator+
wtorek, 3 marca 2020, 21:28

znamienne,,, z artykułów niezamieszczanych na def24 można odnieść wrażenie, że w wojnę w Syrii zaangażowane są jedynie Rosja i Turcja,,,

stefan
wtorek, 3 marca 2020, 21:06

Putin walcząc po stronie Asada, udaje przyjaciela Erdogana, który walczy z Asadem. Ciekawe jak długo mu się uda jazda okrakiem i czy mu czasem od tego portki w kroku nie pękną.. A póki co jedni giną, innych się wypędza, a jeszcze inni powinni ich przyjmować. Nie ma jednego sprawiedliwego, który by postawił sprawę Syrii na forum ONZ i powiedział tym draniom: dość!

Sidematic
środa, 4 marca 2020, 08:35

Kiedy jednakże regularna armia Syryjskie (SAA) odzyskała twierdze, które wcześniej znajdowały się w posiadaniu grup partyzanckich walczących przeciwko Asadowi (zdominowanych przez Al Nusrę) – w ręce wojskowych syryjskich wpadły ogromne ilości pomocy humanitarnej z inicjałami ONZ (lub związanych z nim organizacji pozarządowych), które zostały nagromadzone przez wspomniane wcześniej ugrupowania zbrojne wyłącznie na ich własne potrzeby, bez rozdawania czegokolwiek ludności cywilnej. „Gdy w grudniu 2016 została wyzwolona wschodnia część Aleppo, z różnych dzielnic miast zebrano ponad 5 000 ton pomocy humanitarnej przesłanej przez Organizację Narodów Zjednoczonych, które umieszczono w jednym magazynie” – mówi Vanessa Beeley, niezależna dziennikarka brytyjska, znana ze swych reportaży na temat konfliktu syryjskiego. „Cywile zeznawali, że byli głodni, pozbawieni opieki medycznej i że w kontekście wojny zmuszeni byli do płacenia bardzo wysokich cen za artykuły pierwszej potrzeby. Tak więc, „pomoc ONZ” stała się istotną częścią gospodarki mafijnej, z której korzystały wyłącznie terrorystyczne ugrupowania zbrojne”.

Davien
środa, 4 marca 2020, 13:50

Vanessa Beeley nie jest niezalezna ale proasadowska więc daruj sobie. Najlepiej jak witaja"wyzwolicieli" w Aleppo to ostatnio pokazało 900 tys cywili uciekając z aleppo przed nimi ile sił w nogach.

Gnom
czwartek, 5 marca 2020, 08:34

A powitania w miastach wiernych Assadowi obleganych przez rebeliantów, gdzie przez ponad 5 lat nie dopuszczano żywności i leków widziałeś. To taki bliskowschodni humanitaryzm rebeliantów, Izraelczyków, Saudów, a nie tylko tych złych wg USA.

eeee
środa, 4 marca 2020, 15:31

A co niby Cywile maja zostac w strefie prowadzenia walk i ofensywy?! Argumenty z przedszkola.

Gnom
środa, 4 marca 2020, 08:28

Aż ostatecznie skłóci Turcję z zachodem i pchnie do konfliktu z Grekami. Wtedy NATO zachowa się jak w 1974, a w Kurdystanie wybuchnie masowe powstanie wsparte rosyjskimi dostawami broni i wsparciem politycznym. Ot tak sobie myślę. A kto ma postawić sprawę w ONZ tak jak sobie życzysz? - Francja i Wlk. Brytania (członkowie stali RB ONZ, czyli z prawem weta) sprawcy tej wojny, USA (stały członek RB ONZ), który nielegalnie okupuje tereny roponośne w Syrii, Rosja (też stały członek RB ONZ)- oficjalny sojusznik Syrii, która ma interes w tym by osłabić Turcję i wykazać obecność w regionie. A może ostatni członek stały RB ONZ, czyli Chiny, które spokojnie czekają na swoja chwilę, w międzyczasie kolonizując Afrykę i wpychając coraz głębiej Iran w ten konflikt?. No chyba, ze sądzisz że piesek ameryki, czyli my, jako niestały członek RB ONZ podniesiemy ten problem bez zgody swego waszyngtońskiego pana, powodzenia?

zyg
wtorek, 3 marca 2020, 22:43

Na forum RB ONZ niestety Rosja ma prawo veta , jak do tej pory zablokowała już chyba ok 50 rezolucji dot Syrii, ostatnią w zeszłym tygodniu. Chory system, dlatego ludobójstwo w b. Jugosławii powstrzymało dopiero NATO gdy ONZ był bezsilny również ze wzgl na weto Rosji i ChRL. N.b. komisarze ONZ na Syrię już od lat mówią otwarcie o rosyjskich zbrodniach wojennych w tym kraju.

Gnom
środa, 4 marca 2020, 14:32

A o Palestyńczyków się nie martwisz - USA od zawsze korzysta z prawa weta by bronić barbarzyństwa Izraela.

PoplaczeSie
środa, 4 marca 2020, 11:44

Daj spokój z tym farmazonem. Inne kraje tez maja weto i stosuja ja w ten sam sposob do realizacji czy ochrony swoich interesow. Bardzo dobrze ze Rosja ma prawo weta i mozna to wt en sposob rozwiazac niz wojna atomowa. Jakos w afyce jak sie tutsi z chuto mordowala gdzie bylo milion ofiar to nikogo nie obchodzilo.. ba kraje europy sprzedawaly tam bron.

trollhunter
wtorek, 3 marca 2020, 22:35

Postawieniu sprawy Syrii na forum ONZ skutecznie sprzeciwia się Rosja. Wetowała rezolucje w kwietniu 2018, w lutum 2018,listopadzie 2017 dwukrotnie, w sumie w ciagu 4 lat wetowała kilkunastokrotnie rezolucje w sprawie Syrii.

ss500
wtorek, 3 marca 2020, 20:55

Erdogan leci 5 marca do Moskwy pokajać się. Będzie musiał oddać SAA dostęp do autostrad M4 i M5 a posterunki tureckie pozostające w zajętej przez SAA strefie Idlib, będą musiały być ewakuowane.

Davien
środa, 4 marca 2020, 13:51

Taak, a w czyich snach? Bo na pewno nie Erdogana:)

T72B3
sobota, 7 marca 2020, 06:52

Dzisiaj jest 07 03 2020 i gdzie jest armia Turecka ,a gdzie Syryjską i kto do kogo był wzywany

Gnom
czwartek, 5 marca 2020, 08:36

Erdogana nie, ale jego rzeczywistość jest podobna do twojej, jedyna właściwa, choć wirtualna. Zobaczymy, to bardzo ciekawa, tyle że niebezpieczna dla wszystkich (w tym nas) rozgrywka.

spoko
środa, 4 marca 2020, 01:38

ss500 biedny ten Erdogan znow sie bedzie kajal jak za ten bombowiec;))) Ruski ma troche samolotow w Syrii tak ze Erdogan jeszcze nie raz bedzie musial jechac do Putina i sie kajac:)))

sd
wtorek, 3 marca 2020, 20:53

Rosja nie daje rozpoznania z A50 pozwala na strzelanie do Syryjczyków jak do kaczek Turcy za to mają swoje AWACSy na bazie Boeingów 737 i naprowadzają F16. Ten Albatros nie miał nawet radaru nie mówiąc o systemach przeciwdziałania. Tutaj wystarczy AMRAAM C5. Można powiedzieć że północna Syria znalazła się w tureckiej bańce antydostępowej. Co może zrobić Syria ? ograniczyć loty i rozpocząć ofensywę pod osłoną mobilnej OPL (Pancyrów). Problem w tym że ani syryjskie Pancyry nie mają autonomii ani rozpoznania i tak ustali się status quo w którym Turcja będzie zdejmować syryjskie lotnictwo zza granicy przy bierności Rosjan a Syryjczycy nie będą w stanie kontynuować ofensywy z powodu ... bierności Rosjan

k
środa, 4 marca 2020, 15:40

Jakie A-50? Rosjanie od kilku lat ich już nawet na defiladach nie pokazują. A obecna sytuacja w Syrii to pokazuje jednak wyraźnie słabość Rosji.

Gnom
czwartek, 5 marca 2020, 08:36

A wiesz dlaczego w tekstach pojawia się jedna z odmian 214?

Davien
czwartek, 5 marca 2020, 19:09

A wie pan panie Gnom czym rózni sie Tu-214R od A-50/50U??

Gnom
piątek, 6 marca 2020, 10:34

A czy ty wiesz co może rozpoznawczy Tu-214 (który występuje nie tylko w odmianie R). Sądzisz że Rosję bardziej interesują samoloty Turków w przestrzeni Turcji niż podchodzące oddziały, parametry pracy radarów, środków łączności, czy używanych prze Turcję systemów różnego maskowania, w tym elektronicznego. A czy ty wiesz co to jest rozpoznanie, bazy zagrożeń i sytuacja taktyczna - tak na początek, bo po twoich postach które od jakiegoś czasu śledzę - watpię. No ale to moje zdanie na bazie mizernych danych, a i wiedzy, która według ciebie nie dorasta tobie do piet (zresztą stale podobnie oceniasz wiedzę całego świata - poza USA- o innych dyskutantach nie wspominając).

Davien
środa, 4 marca 2020, 11:37

Panie sd, a co może zrobić Pancyr z zasiegiem maks 20km przeciwko F-16 a AIM-120C-5( zasięg skuteczny 70km)?

Gnom
czwartek, 5 marca 2020, 08:38

Zobaczymy jak ten F-16 wleci nad Syrię. Czy wtedy tez będzie tak różowo - ruscy raczej nie ograniczą politycznie strefy jego działania - jak obecnie.`.

Davien
czwartek, 5 marca 2020, 19:10

Zasięg Mavericka to 27 km wiec ten Pancyr jak się F-16 zdecyduje wlecieć umrze tak samo jak od drona o ile go w ogóle Falcon nie zignoruje i nie ominie. Aha z 20km pancyr nie moze namierzyc F-16, za słaby radar:)

Gnom
piątek, 6 marca 2020, 10:39

Szczególnie z małej wysokości AGM-65 osiąga taki zasięg a każdy F-16 zna dyslokację każdego ruskiego systemu w Syrii, a jego system wykrywania jest w stanie wykryć obserwacje optoelektroniczną. To po co jankesi produkują drogie i pociski przeciwradiolokacyjne , dlaczego wydaja kasę na różnorodne systemy ostrzegania - nie mogą po prostu wyprodukować dużo tańszych AGM-65?. Zgłoś patent, podpowiedz im, a z oszczędności niech ci zapłacą tylko promil - będziesz bogaty. Twa wiedza i zrozumienie problemu powala, nawet lasy amazonii.

1stCav
środa, 4 marca 2020, 07:49

Większy problem w tym że syryjskie (i nie tylko) Pancyry mają słonność do nagminnego rozpadania się w wybuchu więc ta "osłona mobilnej OPL" może okazać się dość hmmmmmm iluzoryczna:)

piotr34
środa, 4 marca 2020, 01:18

Wyglada zwyczajnie na to ze turecka opl(ktora juz zaliczyla ostatnio pare sukcesow)sobie niezle radzi podczas gdy rosyjska jest bezradna(zero zestrzelen)-potwierdzaja sie plotki o tym ze rosyjsie systemy opl sa bezuzyteczne.

Dlaczego
wtorek, 3 marca 2020, 20:30

Co w ogóle Turcja tam robi. Po co wszyscy mieszają się w ten biedny kraj. Syria przed wojną była bezpiecznym miejscem nawet dla chrześcijan i rozwijała się w tempie ponad 3%. Zachód Rosja i USA zniszczyli to

Marek
środa, 4 marca 2020, 07:27

Rządzący Syrią sami to zniszczyli. Nie trzeba było wsadzać do kryminału piszących po ścianach dzieciaków. Nie trzeba było strzelać do demonstrantów. Trzeba było przewidzieć, że części żołnierzy nie spodoba się strzelanie do cywili.

dropik
środa, 4 marca 2020, 08:49

wg najbardziej popularnej tj prostackiej wersji to wszystko terroryści. miliony terrorystów. To bardzo zabawne jak ludzie to postrzegają.

Janusz
środa, 4 marca 2020, 08:41

Marek zacznij od tego kto zaczął tam rozrube wiesz jak wyglądało życie tam za Asada nie masz zielonego pojęcia wszyscy żyli w zgodzie tyle wyznań religi niestety zachodowi to się nie spodobało podobnie jak z Irakiem a że były tym bogactwa więc postanowili wprowadzić tam swoją demokrację przez co powstał bałagan chyba nie jesteś ślepy u widzisz co tam się dzieje rządząc takim krajemw który jest tyle religi trzebaludzu trzymać krótko bo w przeciwnym razie pozabijali by się wzajemnie podobnie jak w Iraku Lubi ale nikt o tym nie wspomni napiszą że REZIM co jest kłamstwem ale ludzie uwierzą bo media mają moc .

Davien
środa, 4 marca 2020, 13:53

Janusz, jak widac spora część armii Asada widziała jakie to było "zycie" ze mu sie zbuntowali jak się wyżywał na cywilach.

środa, 4 marca 2020, 16:50

Tylko że teraz właśnie Ci buntownicy walczą z Turkami.

Davien
czwartek, 5 marca 2020, 19:12

Nie, ci buntownicy to obecnie sa koło al tanf przy bazie USA gdzie współdziałają z Amerykanami. Z Turkami walcza regularna SAA

piątek, 6 marca 2020, 13:45

Owszem w tym cała dywizja składająca się z wojaków z wolnej armii syryjskiej jaka powróciła na łono SAA. Jak się okazało to oni wcale tak dobrowolnie nie stali sie buntownikami tylko jak mieli podzielić los żołnierzy alawitów czy chrześcijan(chyba wiesz jaki ich spotkał los w jednostkach gdzie większośc stanowili sunniccy radykałowie) to woleli sie "zbuntować" ale przy pierwszej okazji powrócili na łono SAA i teraz stanowią trzon elitarnych jednostek. Ale co tam my wszyscy inni wiemy. Pan Davien wie najlepiej i jego prawda jest tylko prawdziwa.

Gnom
piątek, 6 marca 2020, 22:59

Masz rację, bo prawda D...a jest objawiona i jest to trzeci rodzaj prawdy!

eee
środa, 4 marca 2020, 15:34

Wiejec armi się zbuntowało na Krymi czy w Donbasie., ale to i tak nie ma znaczenia. Glowne sily tworzace "opozycje" to najemnicy z Libii i szkoleni w Jordani. CI co sie zbuntowali to przeciez nieistotna garstka przekupionych przez zachod na potrzeby propagandy.

Davien
czwartek, 5 marca 2020, 19:14

Taak, a ten jak zwykle zmysla na potege:)) Ale jak co to Rosja szybciej podkupiła Asada by do tego doprowadził albo mu zapowiedziała ze jak nei to skonczy jak Amin z Afganistanu:)

Gnom
czwartek, 5 marca 2020, 08:39

Jednak sięgnij do początków tej wojny domowej i roli kilku państw europejskich w jej wywołaniu.

Davien
czwartek, 5 marca 2020, 19:13

A niby jakie panstwa euroejskie wywołały wojne domowa w Syrii??? Bo Syria panstwem europejskim nie jest a to dizałania Asada wywołaly ta wojne.

Gnom
piątek, 6 marca 2020, 10:44

No właśnie w jankeskim biuletynie nie napisali. Doczytaj, poszukaj, choć raz nie przepisuj swoich biuletynów (czymkolwiek są). Spójrz na rolę niewinnej Francji, brak udziału Wlk,. Brytanii i w końcu na faktycznie kraj nieeuropejski jakim jest USA. Nikt z nich nie przyczynił się do wybuchu tej wojny. Równie niewinni jak Ukraińcy na Wołyniu. No ale może ciebie nie było jeszcze wtedy na na świecie, ale to na pewno było mniej niż 18 lat temu.

spoko
środa, 4 marca 2020, 01:39

turcja broni swoich tureckojezycznyh w Syrii tak jak Putin rosyjskojezycznych na Ukrainie;))))

dropik
środa, 4 marca 2020, 08:50

przykład nie do konca trafiony. Na Ukrainie nikt ich nie atakował ;)

Ech
wtorek, 3 marca 2020, 22:49

Problem polega na tym ze w tym bezpiecznym kraju rządził pewien przebiegły dyktator. Który jakis czas temu zmarł z przyczyn naturalnych (bodajże na zawał) a jeszcze wcześniej w wypadku zginął jego szykowany na następcę syn. Zrobili wiec prezydenta z drugiego syna który okazał się być nieudacznikiem. Nie udało mu się skonsolidować władzy. Część jego armii zbuntowała się i wybuchła wojna domowa. Oczywiscie mozna obwiniac o to 'zachód' 'Rosję', 'Turcje', 'Izrael', 'Arabię Saudyjską' czy kogoś tam jeszcze ale to nie zmieni faktu ze to wina nieudolnego dyktatorka.

Janusz
środa, 4 marca 2020, 08:45

Ech te nieudacznik według ciebie to w przeciwieństwie do poprzednich wykrzalcony człowiek dał ludziom wolność wszyscy mogli żyć razem tyle religi jak to możliwe a jednak zachodowi nie pasował więc zrobili tam rewolucje skutki jej wszyscy znamy w takich krajach można rządzić tylko trzymając wszystkich krótko na smyczy na pewno nie byłeś w żadnym z tych krajów więc nie wiesz jak tam było ją pracowałem w Iraku oraz Lubi bardzo dawne czasy i wiem jak było a jak teraz jest .

Marek
piątek, 6 marca 2020, 10:32

Ludwik XVI to był także bardzo wykształcony człowiek. Ba, otwarty na nowe idee, które przywędrowały z Ameryki przy pomocy La Fayette i spółki. A jak się to dla niego i dla Francji skończyło każdy wie.

Fak sejk
środa, 4 marca 2020, 10:44

Januszku, dziecko, Ech pisze dokładnie jak było. Bashara musieli ściągnąć z Londynu po śmierci jego starszego brata Bassela w wypadku samochodowym. Bashar nie miał być prezydentem i dano mu żyć poza brutalnym kręgiem jego rodziny trzymającej władzę. Wydawał się być najnormalniejszy z miotu Hafeza, po upośledzonym Maherze i ćpunku Majd. Na początku prezydentury dostał kredyt zaufania i oczekiwanie na prodemokratyczne zmiany, z racji swojego pobytu i wychowania na zachodzie. Rodzinka szybko wytłumaczyła mu na czym polega biznes i jak się go prowadzi. Tatko Hafez dopiero po trzecim przewrocie dorwał się do władzy i w trakcie swojego panowania nie raz udowodnił, że nie cofnie się przed niczym. Na swoim koncie ma przecież masakrę ludności w Hamie w 1982r. Rodzina Assadów i pokój to dwie wykluczające się rzeczy. I tak, jeżeli taki rodzaj władzy nie nazwać reżimem, to czym?

Jajcownik
środa, 4 marca 2020, 11:49

No masz racje inne kraje morduja w sposob demokratyczny czy w imie demokracji wiec nie sa rezimami, ale czy to umniejsza zbrodnia Ich. Izraela, usa, rosji czy francji ect. Inne kraje morduja w imie pokouju i ochrony ludnosci cywilnej.. takze morduja pozytywnie. Tak zwane pozytywne morderstwa akceptowane przez spoleczenstwo.

Davien
środa, 4 marca 2020, 13:55

Jakos sobie nie przypominam by USA, Francja czy Izrael mordowały swoich obywateli tysiacami, atakowały ich bronia masowego razenia i pozwalały "sojusznikowi" na ataki na bezbronnych cywili.

Gnom
czwartek, 5 marca 2020, 08:42

A kiedy ostatnio była wojna domowa w USA pamiętasz, wtedy tez nie mordowali? A w walkach z Meksykiem na przełomie XIX i XX wieku też byli humanitarni. W Wietnamie też? Wojna to bród, krew i trupy od tysiącleci, a zwycięzców nikt nie sądzi (nawet jak zdradzają sowich a nie tylko sojuszników).

Davien
czwartek, 5 marca 2020, 19:22

Panie Gnom, to obalamy pana kłamstwa. W Wojnie domowej w USa w XIX wieku walczyły dwie armie wojskowe, nie było znecania sie na masowa skale nad cywilami, mordowania ich tysiacami, nie było broni masowego rażenia, jakos tez ani Pólnoc ani południe nie pozwalało swoim sojusznikom na masowe zabijanie cywili w miastach w USA. Wojna z Meksykiem to wojna w roku 1846 i zaczał ja Meksyk pod wodza Santa Anny atakujac USA, jaka wojne z meksykiem miałes na przełomie XIX i XX wieku?? Wietnam panie Gnom to znowu wojna z przeciwnikiem który uderzył pierwszy, nie przestrzegał zadnych reguł itp wiec jak panie Gnom nie ma pan bladego pojecia to prosze nie zabierac głosu.

piątek, 6 marca 2020, 13:55

W wietnamie Poludniowym to trwała wojna domowa. Natomiast to USA zaatakowały Wietnam Pólnocny czyli WRD po "incydencie" w zatoceTonkińskie.

Eee
środa, 4 marca 2020, 15:35

Swoich nie, ale obywateli innych krajów już jak najbardziej nie. A to coś zmienia kim są mordowani?

trust
wtorek, 3 marca 2020, 19:33

Ok, tylko ktośvtu albo celowo nie dopisuje albo brakuje mu informacji, wszystkie strzelania F16 do samolotów syryjskich odbywają się z terytorium Turcji, strzelają Aim-120.

1stCav
środa, 4 marca 2020, 07:51

Albo wcześniej tego nie było albo nie doczytałeś: "Turecki myśliwiec dokonał zestrzelenia bez wchodzenia w syryjską strefę powietrzną co oznacza użycie pocisku AIM-120 AMRAAM i porażenie celu praktycznie na granicy jego zasięgu."

yaro
środa, 4 marca 2020, 13:09

Ok, to co w takim razie mają zrobić Rosjanie, bo nie kumam tej manipulacji, mają strzelać do Turków w ich przestrzeni powietrznej ? Rozumiesz teraz na czym polega ta manipulacja ?

1stCav
środa, 4 marca 2020, 15:24

Odpowiadałem na konkretny wpis zarzucający, że autor nie napisał tego co jednak jak byk napisał. A tak z ciekawości bo w końcu muszę zapytać... Zgrywasz na tym forum Polaka kolego Yaro to może zdradzisz skąd w Tobie taka przemożna chęć bronienia matuszki Rassiji na dosłownie każdym polu?

Davien
środa, 4 marca 2020, 13:57

yaro a czytałes w ogóle posty na które odpisujesz?? To ci cos zacytuje: "Ok, tylko ktośvtu albo celowo nie dopisuje albo brakuje mu informacji, wszystkie strzelania F16 do samolotów syryjskich odbywają się z terytorium Turcji, strzelają Aim-120." A teraz przeczytaj powoli post @1stCav i zastanów sie co wypisujesz.

Gnom
czwartek, 5 marca 2020, 08:43

Hura, wreszcie zauważyłeś, że trzeba czytać posty na które się odpowiada - zatem zacznij od siebie - proszę cię o to od kilku miesięcy. Czas start.

Dar 12
wtorek, 3 marca 2020, 19:22

Turcy mają rachunki do wyrównania tylko z kim ?

Gnom
czwartek, 5 marca 2020, 08:44

Z każdym, kto przyczynił się do rozpadu Imperium Osmańskiego - Erdogan widzi się nowym Sułtanem Imperium.

Marek
piątek, 6 marca 2020, 10:59

To ambitny człowiek, który przed studiami ukończył szkołę religijną. Nie byłbym więc wcale zdziwiony, gdyby okazało się, że chce kalifatu w tureckim wydaniu.

jaxik
wtorek, 3 marca 2020, 19:20

Rosyjskie S-400 zareagowałoby gyby przelatywało stado prawdziwych kaczek, a nie samolot. Skalibrowane są na technologię Stealth, a nie na F-16.

k
środa, 4 marca 2020, 15:44

A wzorcem były SU-57. Niewidzialne, bo nikt ich nie widział...

Wppr
wtorek, 3 marca 2020, 22:29

Racja mamy też Pancyry gdyby jakieś ptaki przedostały się przez s400...

tagore
wtorek, 3 marca 2020, 19:14

Ofensywa Assada odzyskała straty terytorialne z poniesione w czasie kontrataku islamistów i Turków. Odpowiedź Moskwy będzie pewnie po 5 marca. Zresztą ,wystarczy ,że dostarczą Syrii nowoczesną artylerię i radary artyleryjskie.

1stCav
środa, 4 marca 2020, 08:03

Już dostarczyli nowoczesną i niemającą analogów OPL i co? Wystarczyło?

tagore
środa, 4 marca 2020, 08:57

Sądząc po zniszczeniu ok. 20 tureckich dronów uderzeniowych skuteczność nie jest taka tragiczna.

Davien
środa, 4 marca 2020, 11:40

Tagore, potwierdzone sa całe dwa zestrzelone drony tureckie.

1stCav
środa, 4 marca 2020, 10:08

Tragiczna faktycznie nie jest:)

Nnkt
środa, 4 marca 2020, 00:22

Jeszcze niech dostarczą nowoczesnych żołnierzy do obsługi.

tagore
środa, 4 marca 2020, 09:01

Armia syryjska pozbierała się po uderzeniu dronów w ciagu doby i wznowiła ofensywę ,to nie są dzieci. A co do poziomu technicznego obsługi sprzętu , widać na filmach wyraźnie lepszy stan niż przed dwoma laty.

January
wtorek, 3 marca 2020, 19:12

Turcja celowo strzela z swego terytorium, bo zestrzelenie tureckiego samolotu na terytorium Turcji było by jako napad na Kraj należący do NATO.

Taa
wtorek, 3 marca 2020, 19:11

Ten pocisk jest droższy od tego samolotu.

dropik
środa, 4 marca 2020, 08:52

Może utylizują stare wersje B ;)

1stCav
środa, 4 marca 2020, 08:01

Pewnie strzelają pociskami z kończącym się resursem. Coś z tym zrobić trzeba więc taka forma utylizacji jest najtańsza i najlepsza. Oczywiście niekoniecznie dla syryjskich pilotów ale niestety wojna zasadniczo jest okrutna a ci sami piloci zrzucają bomby na ludność cywilną więc...

Gulden
wtorek, 3 marca 2020, 19:07

Ile ma zasięgu taki amraam,czy z czego tam strzelają turcy do syryjczyków?Skoro strzelają z samego krańca swojej przestrzeni powietrznej,w przestrzeń powietrzną Syrii,to należy chyba rozumieć,że zasięg tych amraamów wyznacza nową strefę powietrzną Turcji,w której nic co syryjskie nie ma prawa latać...Ba,jak syryjczycy strzelą w to,co w nich strzela,a jest to w strefie powietrznej turcji,Erdogan od rzau będzie wrzeszał,że go podle atakują i to na jego terytorium.Ale ci syryjczycy mają przechlapane.

Orthodox
środa, 4 marca 2020, 21:50

Syryjczycy mają przechlapane, bo ich ,, sojusznik'' Putin notorycznie wystawia do wiatru.

Davien
środa, 4 marca 2020, 11:41

AIM-120C-5 ma zasieg balistyczny ok 105km a zasięg skuteczny ok 70km

Gnom
środa, 4 marca 2020, 14:45

Zmniejszył ci się, ale to i tak wystarczy by z nad swego terytorium i spoza systemów syryjskich zestrzeliwać samoloty nad Syrią (szczególnie, że musisz je odsunąć poza zasięg artylerii tureckiej strzelającej już z Syrii. To chyba nazywa się najazdem, wojna, bo nie przypominam sobie aby Syria zaprosiła Turków, w przeciwieństwie do Rosjan.

Davien
czwartek, 5 marca 2020, 19:28

Panie Gnom, to nawet nie zna pan danych pocisku AIM-120C-5?? A co do Turcji w Syrii, tak to jest napaść Turcji na Syrię, do tego uzgodniona z Rosją w sprawie podziału Syrii( tereny kurdyjskie) a w idlib trwaja walki między terrorystami z al nusry których teraz wspiera Turcja, Turkmenami przeciwko SAA i Rosji, które tam walczą ze wszystkimi nie odrózniając cywili od terrorystów i islamistów

Gnom
piątek, 6 marca 2020, 10:54

Ty znasz każde dane, nawet te nie znane producentowi - i to mnie "przekonuje" do twojej wiedzy. Boli trudno, ja jedynie zauważyłem niezgodność danych pomiędzy twoimi postami, bo o znajomość charakterystyk pocisku cie nie podejrzewam ( tym bardziej o "kill zone"). A na bliskim wschodzie praktycznie każdy ma broń , każdy może do ciebie strzelić i po jakimś czasie zaczynasz wszystkich przed sobą traktować jak wrogów. Wojna to nie film, czy powieść romantyczna. Każda strona robi wszystko by zwyciężyć, a oczernianie wroga i wybielanie siebie to norma.

dropik
środa, 4 marca 2020, 09:26

te poprzednie suki spadły tuż przy granicy z Turcją (kilknaście km). Idbil to zaledwie 25 km, Sarakib -43.

Dawo
środa, 4 marca 2020, 07:07

AIM-120 C5 ma zasięg dynamiczny ok. 80-90 km wszystko zależy od wysokości i prędkości Nosiciela. Bezwladnie, wytrącając prędkość może pokonać kilka dodatkowych km.

Gulden
środa, 4 marca 2020, 14:15

-Dawo-No to pięknie,na te 80 km w głąb Syrii, lądowa armia turcji, nie musi patrzeć w niebo,bo tam nic"nieswojego"nie będzie latać i strzelać do nich.

Davien
czwartek, 5 marca 2020, 19:30

Gulden, moga uzyc zawsze broni precyzyjnej i rakiet ale z tym chyba w Syrii nie za dobrze a rosja nie bardzo chce latac bo pocisk p-p jednego Su-24 od drugiego nie odrózni.

Gulden
piątek, 6 marca 2020, 17:39

-Davien-No ale ta broń precyzyjna nie ma tego,co samolot,czyli większej skuteczności,plus co bardzo istotne,możliwości rozpoznania,niż bateria ustawiona Bóg wie,jak daleko od potencjalnego celu.Co i tak faktu nie zmienia,syryjczycy mają nieżle przechlapane.Bo w miarę postępów tureckiej armii,po ziemi,będzie przesuwana granica w głąb Syrii,gdzie będą operować samoloty tureckie.

Davien
piątek, 6 marca 2020, 20:13

Na razie maja zawieszenie broni, co prawda uzgodnione pomiedzy Rosja a Turcją. Asada jak zwykle nikt o zdanie nie zapytał. No ale zobaczymy jak się to rozwinie. A co do broni precyzyjnej to chodziło mi własnie o lotniczą, Turcja ma taką a przy odpalaniu zwłasnego terenu zasięg jest wystarczajacy. Tyle ze to drogi sposób walki by wspierać terrorystów z al Nusry.

Critical
środa, 4 marca 2020, 07:06

Czy widzicie analogię do działań Izraela w Syrii?

Gnom
piątek, 6 marca 2020, 10:56

Ja jedną, ale podstawową - agresja jednego państwa na drugie dla realizacji swoich interesów politycznych, gospodarczych i zdobyczy terytorialnych poprawiających sytuacje strategiczną do potencjalnej kontroli i ataku na Syrię (u jednych Golan, u drugich rejon północy Syrii, co daje pełny wgląd w jej terytorium z ziemi).

Davien
piątek, 6 marca 2020, 20:16

Panie Gnom róznica jest spora, to Syria zaatakowała izrael w wojnie w której utraciła Golan i ciagle odmawia zawarcia pokoju a tu Turcja jest agresorem, i d tego zawarła sobie z Rosja akt o rozbiorze Syrii, decyduja z Rosja o Syrii jakby Asad-a w ogóle nie było.. Aha, Turcja formalnie nie jest w stanie wojny z Syrią a Izrael jest i t z winy tejże Syrii.

Gnom
piątek, 6 marca 2020, 23:08

Zapytam kolejny raz (bo wciąż nie odpowiadasz): Widziałeś umowy rozbiorowe Rosji i Turcji dotyczące Syrii? Nie mogłeś i ciągle powielasz hasła najeźdźcy jakim są na terenie Syrii USA, gdyż ich wojsk ani nie zaprosił tam nadal legalny wg ONZ rząd Assada, ani nie mają one mandatu ONZ. A Izraela za zdradziecki atak bez wypowiedzenia wojny z 1967 RB ONZ nie potępiła tylko dlatego, ze USA skorzystały z prawa weta. W 1973 arabowie próbowali tylko odzyskać starty z 1967.

k
środa, 4 marca 2020, 15:46

Widzę tylko skuteczność Turcji. Ale mniejszą niż Izraela.

dropik
środa, 4 marca 2020, 09:26

nie. żadnych analogii

Mastery też powinny mieć zdolność zmiany przeznaczenia ze szkolnego w bojowy
wtorek, 3 marca 2020, 19:01

Wsztstko jest zestrzeliwane w każdego typu samolotach są odnotowywane straty od wyspecjalizowanych po szkolno bojowe ---- NASZE MASTERY TEŻ POWINNY MIEĆ ZDOLNOŚC ZMIANY PRZEZNACZENIA ZE SZKOLNEGO W BOJOWE

Adam S.
wtorek, 3 marca 2020, 18:42

Ciekawie to wygląda. Erdogan chyba jednak nie jest taki głupi, jak się wcześniej wydawało. Putin trochę go nie docenił, myśląc, że ma go w garści dzięki sprzedaży rakiet. Rosjanie nie odważą się tknąć Turków, bo ci siedzą za parasolem NATO.

binio
wtorek, 3 marca 2020, 22:46

Parasol NATO nie obejmuje Idlibu w Syrii, więc teoretycznie Putin mógłby Turków tam tknąć, cele lądowe. Oni o tym wiedzą i nie strzelaja do rosyjskich samolotów. Takie szachy.

S-333
wtorek, 3 marca 2020, 18:40

Pytanie do znawców. Czy tureckie drony są w całości budowane z tureckich komponentów? Jeśli nie, to kto im dostacza brakujące elementy?

dropik
środa, 4 marca 2020, 09:27

na 100% są części z importu.

S331
środa, 4 marca 2020, 00:14

Chiny a Kitajce maja technike od Rosji. Wykradziona ale to samo robia ruskie. Niedlugo to samo co z wowa z Syria zrobia Chiny z Syberia

sseeddr
wtorek, 3 marca 2020, 22:18

jakie to ma znaczenie....????

Tom
wtorek, 3 marca 2020, 18:23

cóż Rosjanie mogą w zamian? jedynie wyrazić zaniepokojenie

brzeg
wtorek, 3 marca 2020, 18:01

Ciekawym wariantem było by zaproszenie przez siły rządowe lotnictwa irańskiego. Ciekawe, czy i wtedy Turcja decydowała by się na takie zuchwałe operacje.

k
środa, 4 marca 2020, 15:48

Czego? Tych latających (chyba?) zabytków? Wtedy to dopiero byłoby polowanie...

Davien
środa, 4 marca 2020, 11:43

Dobre, te przestarzałe F-5 czy równie wiekowe Mirage i F-14??? Ale za to jaki poligon dla Izraela by zrobili:)

KamikaZe
wtorek, 3 marca 2020, 22:12

Razem z Izraelem :)

absurd
wtorek, 3 marca 2020, 17:58

Nie wiem skąd ten opis zdarzenia jakby nic się nie stało. Nastąpiła bandycka agresja państwa Nato na suwerenny kraj, gdzie zestrzelono jego samolot nad swoim terytorium. Gdzie larum i napiętnowanie Turcji? Gdzie nałożenie sankcji, przynajmniej ekonomicznych. Gdzie zwołanie RB ONZ ?

Davien
środa, 4 marca 2020, 11:44

Absurd, a Rosja zaakceptowała działania Turcji w Syrii przeciwko Kurdom i dokonali razem podziału Syrii, czemu o tym nie piszesz?

Gnom
środa, 4 marca 2020, 14:51

Ale on pyta ogólnie. To samo może zrobić dowolny kraj członek RB ONZ, a nawet członek ONZ.Jednak nikt nie chce się narazić wielkim. Jak jankesom było wygodne to prowokowali "ataki chemiczne reżimu" i podnosili wrzask, ale przeciw Turcji nie mają interesu.

Davien
czwartek, 5 marca 2020, 19:32

Pani3 Gnom, jak nei wie pan o czym pisze... Ale panu wyjaśnie: Turcja i Rosja zawarły porozumienie o podziale Syrii oddając Turcji tereny kurdyjskie. USA nie prowokowało ataków chemicznych więc nie kłam znowu jak zwykle kiedy masz atak fobii panie Gnom.

spoko
środa, 4 marca 2020, 17:55

Gnom powiedz mi jak mozna sprowokowac atak chemiczny?

Gnom
czwartek, 5 marca 2020, 22:22

Proponuje ci cofnąć się do tego okresu i zobaczyć "pociski chemiczne" na bazie naszych S-5, które nigdy tam nie były eksportowane. Było trochę piany na ten temat.

Davien
piątek, 6 marca 2020, 20:18

Panie gnom pociski S-5 to standardowa rakieta w siłach UW i szeroko eksportowana tez na Bl.Wschód.I na pewno nie nasze bo S-5 to pocisk z ZSRS

Gnom
piątek, 6 marca 2020, 23:10

Jak zwykle wiesz wszystko - ale jednak doczytaj, bo w Polsce przez szereg lat produkowaliśmy (i to jeszcze nie tak dawno) S-5, które dziś kupujemy ze świata.

Davien
czwartek, 5 marca 2020, 19:34

W mniemaniu Gnoma to USA dokonywało ataku a winne było SAA, albo USA dostarczało cywilom na których spadły te bomby z gazem( dokładnie pod te bomby) butle z chlorem i sarinem:)

Adam
środa, 4 marca 2020, 07:26

Iwan aleś ty naiwny.

środa, 4 marca 2020, 04:20

A co w tym biednym kraju robi Rosja?

eee
środa, 4 marca 2020, 11:57

Jest na zaproszenie legalnego rzadzu zgodnie z prawem miedzynarodowym, turcja łamie to prawo, ale jak wiemy prawo iedzynarodowe jest to taki gumka recpeturka ktora kreje zachodu se rozciagaja jak chca i to samo dzialanie przez kraj nato i nie nato moze raz byc a raz nie byczgodne z tak zwanym prawem miedzynarodowym

Davien
środa, 4 marca 2020, 13:58

Panei eee, a to nie przypadkiem Rosja zawarła z Turcja umowę o podziale Syrii i ze Turcja moze sobie zajać kurdyjskie tereny??

Gnom
czwartek, 5 marca 2020, 08:47

Widziałeś tą umowę, czy tylko amerykańskie jęki prasowe by odwrócić uwagę od amerykańskiej zdrady Kurdów w Iraku. Karta kurdyjska graja wszyscy i jeszcze długo (niestety) będą grać.

Elaja
środa, 4 marca 2020, 00:30

No właśnie to dziwne, rosja nie zwołuje, chiny nie nakładają a przecież to kumowie Baszara Al Asada. Pisz listy do ambasad.

krakauer
wtorek, 3 marca 2020, 17:56

dzisiaj obrona plot Syrii strąciła kilka dronów bojowych Turcji , strata jednego samolotu nie robi żadnej różnicy a dla Turcji liczba dostępnych dronów do walki ciągle spada

k
środa, 4 marca 2020, 15:50

Ciekawe. Nikt tego nie potwierdza. Ale trzeba jakoś przykryć bezradność rosyjsko-syryjskiej OPL.

Davien
środa, 4 marca 2020, 11:44

Jakis dowód czy znowu jedynie SANA:)

zachodnie bajery
wtorek, 3 marca 2020, 17:53

wyzwalanie Idlibu jest kontynuowane , wojska syryjsko -arabskie kontynuują zwycięski marsz , zestrzelenie jednego samolotu to tylko otarcie łez dla Turków , dzisiaj stracili kilka dronów bojowych , najwyrażniej Syryjczycy podciągneli w końcu obrone plot i zaczeli niszczyć drony hurtowo ,w każdym razie Rosjanie swoje zrobili , uspokoili sytuacje z Turcją i umożliwili potężny kontratak na cały froncie sił sprzymierzonych

Vis
wtorek, 3 marca 2020, 22:38

Jakie to są te siły sprzymierzone z Asadem? Możesz wymienić? Banda zbirów pułkownika Putina i kto jeszcze?

Visa
środa, 4 marca 2020, 11:58

Z Syria sprzymierzone sa Rosja, Iran, Liban i obecne Libia LNA. Z terrorystami sprzymierzone sa kraje UE, USA i Turcja.

Davien
środa, 4 marca 2020, 14:02

Visa, z Syria nie jest sprzymierzony ani Liban ani Iran, maja generalnie Syrie gdzieś, walczyli tam z ISIS i realizowali własne cele, Z terrorystami jest sprzymierzona Rosja ( Hezbollah) i Turcja a terrorystów zwalczała Koalicja pod wodzą USA i SDF wiec powodzenia w kiepskich kłamstwach. Aha, LNA to buntownicy a nie rzad.

Ubawiony z Polski
wtorek, 3 marca 2020, 17:50

Dwa szczury siedzą naprzeciwko siebie! Jeden stary któremu wydaje się się ,że jest najmądrzejszy najsprytniejszy i nie ma analogów na świecie. Drugi szczur nie chce być gorszy. Między nimi leży kawał sera? Każdy ma swoją cześć. Każdy z nich trzyma łapę na swojej części sera. I łapczywie patrzy na drugą ! Czasami łapczywie podgryzają swoją cześc,a czasami tą drugą. Wtedy co ciekawe ten drugi szczur udaje ,że tego nie widzi! Szkoda tego sera. On nie ma nic do powiedzenia!

invdi
wtorek, 3 marca 2020, 19:47

Putin i Erdogan są praktycznie w tym samym wieku

spoko
środa, 4 marca 2020, 01:45

Invidi Moze chodzilo ze Putin Rzadzi 20 lat a Erdogan tylko 6 lat

Rain Harper
wtorek, 3 marca 2020, 17:43

Sprzedajmy Turkom setkę Piorunów.

dropik
środa, 4 marca 2020, 09:30

nie dla psa kiełbasa. Pioruny nie są produkowane. w 2019 : 0 sztuk .

Ktoś
wtorek, 3 marca 2020, 20:44

Chyba syryjczykom

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 3 marca 2020, 20:36

Czemu chcesz tym islamistom sprzedawać naszą bardzo dobrą broń? oni nie są naszymi przyjaciółmi tylko konkurentami i tak od wieków.

Orthodox
środa, 4 marca 2020, 22:02

Na dzisiaj nie są ani przyjaciółmi, ani konkurentami. Ale technologię, której nie mają, przyjęli by z pocałowaniem w rękę.

fifi
wtorek, 3 marca 2020, 19:52

Włóż sobie w buty.Mądrzejszy nie bedziesz,ale zapewne wyzszy.A to już coś.

Sarmata
wtorek, 3 marca 2020, 18:19

Setkę Piorunów? To trzeba jeszcze poczekac z pół roku aby je wyprodukować złotko.

Troll z Polszy
środa, 4 marca 2020, 06:29

Spokojne, 140 wyrzutni i 265 Piorunów czeka aż MON "znajdzie czas"( a może kasę, LM dostaje kasę z "Góry" a Mesko z "Dołu" ) na ich odebranie ;-).

ryba
wtorek, 3 marca 2020, 17:39

czy kroś ma jeszcze ochote wykorzystywać samoloty szkolne do zadan pełnoprawnych myśliwców czy wielozadaniowców ?

wtorek, 3 marca 2020, 20:33

Myślisz że nasze Su-22 stanowia trudniejszy cel? Mimo że to nie szkolne maszyny. A szkolno-bojowa Iryda z awioniką sagema była już w 1994 roku skuteczniejszym samolotem szturmowym niż stricte bojowy Su-22.

werte
wtorek, 3 marca 2020, 20:31

A skąd wiesz jakie zadania miał przydzielone pilot syryjski? Widziałeś rozkazy sugerujące że ma walczyć z F-16? L-39 to właśnie lekka maszyna wsparcia pola walki. I pewnie podczas wykonywania takiego lotu natrafił na turecki myśliwiec. Być może nawet nie był wyposażony do walki powietrznej bo zadanie miał inne a dowódcy liczyli na osłonę albo brak przeciwnika i bliskość bazy. Jest wiele możliwości i skoro ich nie znamy nie ma o czym dyskutować. A maszyny tego typu są potrzebne bo F-16 czy F-35 nie będą się zajmowały każdym mostkiem, przeprawą czy kolumną logistyczną.

Davien
środa, 4 marca 2020, 11:47

Werte, ponad 10 Albatrosów spadło podczas walk z islamistami w Syrii mającymi za OPL MANPADS i WKM-y na Toyotach wiec jak widac nadaja sie do takich działań podobnie do latawców.

werte
środa, 4 marca 2020, 17:59

Davien, chcesz powiedzieć że armia turecka i jej bojówki nie dysponują w rejonie żadnymi manpadsami, i muszą wzywać lotnictwo i tracić kosztownego AMRAAMa na taki zabytek jak L-39? Ciekawe rzeczy prawisz. Poza tym skoro maszyna z końca lat 60-tych nie daje rady w rękach Syryjczyków to jeszcze nie deprecjonuje całego segmentu lekkich maszyn wsparcia na całym świecie. Jeśli w przyszłości spadnie gdzieś w czasie walk od manpadsów 10 maszyn współczesnych np M-346 w wersji FA to zastanowię się czy nie przyznać Ci racji. Tymczasem zdania nie zmieniam.

Davien
czwartek, 5 marca 2020, 19:38

Werte, wystarczy ze ten Albatros był powyzej zasiegu MANPADS albo w okolicy nie było zadnego, Mogli chciec tez pokazac że będa stzrelac do każdego samolotu w regionie jaki atakuje islamistów. A teraz wyslij te M-346FA przeciwko kolumnie wojsk w wojnie symetrycznej gdzie masz ot tak Pancyry, Buk-i czy systemy bliskiego zasięgu i która to kolumna jest osłaniana przez mysliwce przeciwnika. I mam nadzieję ze polecisz w czołowym M-346.

Gnom
piątek, 6 marca 2020, 11:08

"Werte, wystarczy ze ten Albatros był powyzej zasiegu MANPADS lbo w okolicy nie było zadnego" czyli w zasięgu F-16 i AIM-120, chyba jeszcze głupiej. A czyżby te środki nie były przedzielane u Turków co najmniej na pluton. Poza tym, wg twoich innych postów, jak użyję osłony indywidualnej i zespołowej "made in USA" to ani Pancyr ani Buk mnie nie zobaczy , zatem dlaczego sam nie poprowadzisz tego uderzenia przy tak beznadziejnej OP. Mógłbys to wyjasnic?

środa, 4 marca 2020, 16:57

Tak samo wypadłyby w takich warunkach A-10.

Davien
czwartek, 5 marca 2020, 19:39

No popatrz , jakos bez problemu radziły sobie w Iraku gdzie Saddam miał porównywalny poziom i straciły przez cały okres słuzby całe 6 maszyn zestzrelonych pociskami z-p.

Gnom
piątek, 6 marca 2020, 11:10

I ponad 10 do 1 w samolotach na korzyść koalicji, z pełnym koalaicji dostępem do danych i sposobów zakłócania ponad połowy OP, w tym rakiet na samolotach i z ziemi, bo były brytyjskie, francuskie i niemieckie. Fakt te same warunki - pomyśl nim napiszesz.

Marek
środa, 4 marca 2020, 07:43

Jaja sobie chyba robisz. Kiedy jest F-16 kontra L-39 to wynik spotkania może być tylko jeden. Obojętnie jakie rozkazy miałby jego pilot i obojętnie w co taki L-39 byłby wyposażony. O pomysłach żeby używać tego typu samolotów w miejscach, w których grasują pełnowartościowe maszyny przeciwnika nie chce mi się nawet pisać.

Davien
środa, 4 marca 2020, 11:48

Marek, a po co samoloty.OPL złozona z MANPADS i WKM-ów na Toyotach zdjeła min 10 Albatrosów w Syrii

K
wtorek, 3 marca 2020, 19:57

Su-24 to samolot szkolny?

Marek
środa, 4 marca 2020, 07:46

Nie. I dlatego właśnie ktoś, kto zdecydował się na użycie L-39 tam gdzie spadają Su-24 podpisał wyrok na jego pilota.

gnom
czwartek, 5 marca 2020, 08:53

Małe pytanko - wiesz ile wylotów wykonał ów L-39 zanim spad, czy był to jego pierwszy wylot (od początku wojny zatem nie latał), czy spadł w 100, a może 400 wylocie. I jak wtedy oceniać jego przydatność? Słucham informacji, skoro ostro negujesz to pewnie je masz.

Marek
piątek, 6 marca 2020, 11:24

A po co mi taka wiedza skoro przydatność tego typu maszyn zweryfikowali już Serbowie z nieciekawym skutkiem? Na wojenkę Tutsi z Hutu są w sam raz. Ale nie powinny latać tam gdzie przeciwnik ma F-16 , Gripeny, Su-35 (wstaw sobie dowolny).

Gnom
piątek, 6 marca 2020, 23:24

Dalej nie rozumiesz, naprawdę? To jeszcze raz. Jeżeli był w stanie przez ponad rok latać i wykonać wysiłek rzędu 400 lotów bojowych, a takich jak on było jeszcze 30, czyli (12 000 samolotolotów) i spadło ich z 6 , to znaczy że średnio tracono jeden samolot na 200 wylotów - byłby praktycznie nieśmiertelny. Oczywiście przesadziłem, ale zrozum jak się ocenia przydatność samolotu na polu walki. I dla jasności - nie jestem fanem uzbrojonych M-346. Według mnie jednak warto wiedzieć o czym się mówi, modelować, a nie oceniać typową metodą "polskiego eksperta rządowego", czyli "własnego poślinionego palca" - na świecie nie jest ona honorowana.

Marek
sobota, 7 marca 2020, 12:19

A ty zdajesz się nie rozumieć, że ktoś, kto wysłał pilota w tym gracie miał pełną świadomość, że wysyła go tam, gdzie grasują tureckie szesnastki. Takiego dowódcę sam bym wsadził do Albatrosa i kazał mu lecieć w następnej kolejce.

Gnom
sobota, 7 marca 2020, 21:18

Dowódca robi to co musi, nawet jak mu się to nie podoba. Miał też świadomość, że jeżeli nie załata gdzieś dziury owym L-39 to nie zginie pilot ale np. kilka tysięcy ludzi. Przykre, ale tego uczy się każdy dowódca już na początku kariery - poświecenia, czasem swojego.

robert80008
środa, 4 marca 2020, 12:14

Może pilot miał być zlikwidowany jak ruscy w jednym z samolotów za ktorym chowaly się izraelskie wojna i wypadek a nie wiezienie i kula w łeb. Druga opcja tansza ale pół swiata by krzyczalo.

Davien
środa, 4 marca 2020, 14:03

No padłęm ze smeichu:)) Kolejny co wierzy w teleportujace się izraelskie F-16:)) Ale ci wyjaśnie: Ił-20M został zestrzelony 15 min po odlocie F-16 i to wg twierdzeń Rosjan wiec cos ci stanowczo nie wyszło:)

bvudd
wtorek, 3 marca 2020, 19:48

tu chodzi o środki rażenia i obrony , a nie o nosiciela. Jakby Syryjczyk miał środki rażenia i obrony takie jak F16 na swoim Albatrosie, a Turek by miał takie jak Albatros na swoim F16 to spadł by F16.

grundy
wtorek, 3 marca 2020, 19:10

@ryba a jakie środki obrony miał ten L-39? I jakie miał wsparcie?

Davien
środa, 4 marca 2020, 11:50

A jaka to róznica. Jak znacznie lepszy MiG-21 Bison nie jest w stanie nawet wykryc ataku AMRAAM-em?

piątek, 6 marca 2020, 14:02

A tornado albo F-15 był w stanie wykryć atak R-27?

Davien
piątek, 6 marca 2020, 20:26

Pociskiem pasywnym odpalonym z ziemi z kilku kilometrów? Nawet jakby wykrył to by nie zdąrzył zareagowac:) A Bison był oswietlany przez radar F-16, nastepnie przez radar AMRAAM-a odpalonego z ponad 70km i nic nie wykrył:))

sobota, 7 marca 2020, 00:50

F-16 jakoś także nic nie wykrył. Tak jak i wcześniej w czasie walk pozorwanych amerykanskie F-18 jak dostały lanie od Indyiskich Bisonów. A wszak takie walki sam uznajesz za dowód niepodważalny.

Gnom
piątek, 6 marca 2020, 23:29

Dziecię niemiłe, radar pokładowy AIM-120 nie widzi na taką odległość. Jest dobry ale cudów nie dokona. Jak byś wiedział choć trochę o tym jak się używa twego ulubionego AIM -120 to byś głupot nie pisał. Po to większość lotu porusza się cicho (jedynie z korekta po linku) aby go nie można było wykryć. Radar pocisku aktywuje się w określonej odległości, typowo w ostatniej fazie naprowadzania (i zazwyczaj nie jest to 70 km), chyba że strzelasz go z bliska na samonaprowadzanie.

Do ryby
wtorek, 3 marca 2020, 18:57

Ostatnio zestrzelili Su i śmigłowce czy kto kolwiek chce jeszcze używać samolotów wielozadaniowych i śmigłowców ? Ryba co ty piszesz :)

Anty 50 C-cali przed 500+
wtorek, 3 marca 2020, 18:30

a przepraszam a z jakimi to rakietami przez Lata kierowano Nasze Migi-29 na Orliki? nie chodzi o stadiony(!) czysz nie z R-60 MK??????????

Whiro
wtorek, 3 marca 2020, 18:05

Su 24 to w pełni maszyna bojowa a poleciały w glebę już dwa. Taki samolot nie ma szans z myśliwcem, ale pewne funkcje spełni całkiem nieźle.

Orthodox
wtorek, 3 marca 2020, 17:35

Arcyciekawa sytuacja. Ciekawe jakie były by konsekwencje zestrzelenia tureckiego samolotu nad terytorium Turcji? Ruscy tego nie zrobią, ale Syryjczycy też mają przynajmniej teoretyczne możliwości. Czy wtedy Erdogan nie darł by się w niebogłosy o ataku na kraj NATO?

Davien
środa, 4 marca 2020, 11:51

Nie darłby się na pewno, ale za to mógłby przeprowadzic wymiatanie syryjskich maszyn z Idlib

Orthodox
środa, 4 marca 2020, 22:11

Owszem, mógłby, gdyby wujek Putin by mu wspaniałomyślnie pozwolił.

dropik
środa, 4 marca 2020, 09:32

wojny z tego nie będzie. o jednego f16 nikt się nie bedzie kłócił i słusznie.

ss500
wtorek, 3 marca 2020, 21:30

Tureckie samoloty załogowe nie latają nad Syrią, nie wolno im. Drony latają i są strącane.

Kordian
wtorek, 3 marca 2020, 20:05

Erdek nie może skorzystać z artykuł 5, ponieważ nie był krajem atakowanym tylko sam zaatakował na obcym terytorium.

January
wtorek, 3 marca 2020, 19:13

Masz rację.

Luk
wtorek, 3 marca 2020, 19:13

W końcu coś sensownego. Pozdrawiam

asd
wtorek, 3 marca 2020, 18:48

Moim zdaniem to nic nie zmienia w kwestii artykułu 5 NATO. To Turcy są agresorem, który wtargnął zbrojnie na terytorium niepodległego państwa. A to o ile mnie pamięć nie myli oznacza wojnę:)

Adam S.
wtorek, 3 marca 2020, 18:44

Nie musiałby. Z syryjską armią sam da sobie radę. A Rosjanie terytorium Turcji nie zaatakują.

dnvi
środa, 4 marca 2020, 00:57

dziś, a jutro sytuacja może się zmienić

Kocham Putina
wtorek, 3 marca 2020, 18:34

NATO ma bronić członków a nie wspierać ich agresję

Mukhtar Belmukhtar
wtorek, 3 marca 2020, 17:30

Pocisk chyba więcej warty niż cel.

Mateusz
wtorek, 3 marca 2020, 22:00

to stara wersja AMRAAM była, data ważności też się już kończyła, taniej wystrzelić niż utylizować

bbb
środa, 4 marca 2020, 10:27

To poproszę o tą datę ważności.

Pilot
wtorek, 3 marca 2020, 21:34

Cel osiągnięty. Przestrzeń lotnicza została w kilka dni oczyszczona. Asad bezsilny.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 3 marca 2020, 20:40

Pocisk ok. 2,5 miliona USD, używany L-39 Albatros na amerykańskich aukcjach znalazłem w 3 sekundy w cenie od 240 000 USD.

robert80008
środa, 4 marca 2020, 12:20

Nie wiedzalem ze takie tanie. Zamiast mieszkania w Warszawie lepiej se kupie albatrosa.

czwartek, 5 marca 2020, 13:59

Kupić można tanio ale utrzymaj toto.

say69mat
wtorek, 3 marca 2020, 23:13

Nabzdyczenie Turcji ... poraża. Stąd uważam, że Putin cierpliwie czeka, aż Erdogan popełni w swoim nabzdyczeniu jakiś krytyczny błąd. Sprawiający, że w przestrzeni relacji międzynarodowych będzie sam na sam z ... Putinem.

środa, 4 marca 2020, 10:49

A jak nie popełni?

oloo
wtorek, 3 marca 2020, 19:31

ale ten cel mógł zabić wielu tureckich żołnierzy więc użycie tej rakiety było uzasadnione ekonomicznie.

Pedro
wtorek, 3 marca 2020, 18:37

Amram 120c to koszt około 2 mln PLN...

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
środa, 4 marca 2020, 19:26

Nie 2 tylko bliżej 3 i nie PLN tylko USD

Fanklub FR
wtorek, 3 marca 2020, 18:17

Widzę nowa retoryka , jak nie strzelali do samolotów Assad/Rosyjskich to było mówione że rakiety NATO słabe i nie mogą zestrzelić , jak zestrzeliwują to mówicie że rakieta droższa od celu .

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
środa, 4 marca 2020, 19:27

Bo to jest wielokrotnie droższa od celu

Marek
środa, 4 marca 2020, 07:49

Nic dziwnego. Coś przecież muszą napisać.

bulba
wtorek, 3 marca 2020, 18:09

A ile jest warte całkowite sparaliżowanie lotów przeciwnika? Bo o to chodzi a nie o nędzny czechosłowacki samolot.

DoctorOGL
środa, 4 marca 2020, 07:56

Czemu piszesz nędzny czechosłowacki samolot . To bardzo dobra maszyna tylko nie wyposażono jej w odpowiednie uzbrojenie. Nasz przemysł lotniczy jeśli w ogóle jest nasz nie ma takiej bazy jak czeskie VOP ki.

Max
wtorek, 3 marca 2020, 17:24

Gratulujemy Syryjczykom sojusznika.

January
wtorek, 3 marca 2020, 19:16

Człowieku czy zdajesz sobie sprawę z tego co piszesz? Jak myślisz co byłoby po zestrzeleniu tureckiego samolotu na terenie Turcji? Poza tym Rosjanie nie uciekają jak to zrobiło USA z Kurdami

Marek
środa, 4 marca 2020, 07:50

No co by było? Co takiego zrobili Rosjanie kiedy swego czasu za sprawą Turków ich samolot spadł?

czwartek, 5 marca 2020, 14:01

Jeszcze si pytasz? Gdzie piloci Tureccy? Gdzie dzielny turek co zabił jednego pilota rosyjskiego?

czytelnik D24
wtorek, 3 marca 2020, 23:36

Jak nie uciekają? Przecież Turcy nieskrępowanie nawalają w Syrię.

Kujonko
wtorek, 3 marca 2020, 18:46

Takie same gratulacje możemy złożyć Grekom.

Orthodox
środa, 4 marca 2020, 22:17

A który sojusznik tak ostentacyjnie Greków zdradza?

Syn komunisty
wtorek, 3 marca 2020, 18:38

My znamy Rosję. Byliśmy z nimi w kilku sojuszach

Fgu
wtorek, 3 marca 2020, 22:33

Racja

krakauer
wtorek, 3 marca 2020, 18:05

dzieki sojusznikowi , Turek strącił jeden samolot a stracił kawałek Idlibu , ofensywa wojsk rządowych nabiera tempa podobnie jak ilość niszczonych dronów przez oplot Syrii

Marek
środa, 4 marca 2020, 08:06

Turek strącił więcej niż jeden. Poza tym drony po to właśnie są, żeby zrzucały prezenty w miejscach gdzie istnieje duże ryzyko utraty pilota. Na koniec zadaj sobie jeszcze pytanie czym właściwie jest taki turecki dron? A konkretnie czy to trudny do zniszczenia, czy też może stosunkowo łatwy do zniszczenia cel? No i jeszcze jedno pytanie. Jak to się stało, że taki "śmieszny" turecki dron rozkwasił "gwiazdę śmierci" w postaci ruskiego Pancyra?

środa, 4 marca 2020, 07:51

Drony właśnie po to są, żeby je wypuszczać tam gdzie jest nadmierne ryzyko.

generał siusiak
wtorek, 3 marca 2020, 17:19

Dla zmylenia przeciwnika ruscy nie uruchomili swojej opl.

środa, 4 marca 2020, 15:57

Zmylili wszystkich. A głównie siebie i swojego sojusznika...

Pirat
wtorek, 3 marca 2020, 21:35

I co? Się udało?

Nah
wtorek, 3 marca 2020, 17:09

Szkoda sprzętu i ludzi, ale mimo wszystko zero odwetu, czy jego próby, potwierdza tylko agresję i zaczepne działania ze strony Turcji. Kiedy incydentów i otwartych działań tureckich będzie wystarczająco, żeby zamknąć ewentualne dyskusję kto kogo zaatakował, Rosjanie przejmą inicjatywę i skończy się bezkarność tureckich sił w tym rejonie. Obecnie zbierana jest "teczka" grzechów Erdogana wobec Syrii i posłuży do przystosowania ewentualnych głosów z zachodu kiedy rosyjskie rakiety zaczną zbierać żniwo.

gugluk
wtorek, 3 marca 2020, 18:36

Nic nie zrobią. Rus atakuje tylko słabych

bulba
wtorek, 3 marca 2020, 18:13

Roska przejmie inicjatywę??? Czym? Nawet nie będą próbowali bo na razie mogą zgrywać mocnych a potem to złudzenia miną i okaże się że król jest nagi.

Albatros
wtorek, 3 marca 2020, 17:07

No to zaraz zacznie się wycie wszelkiej maści ekspertów ,mam nadzieję że piloci przeżyli

boma
wtorek, 3 marca 2020, 19:36

jeden tak,drugi nie.

Marek1
wtorek, 3 marca 2020, 17:06

Efekt ostatniej wizyty padyszacha w Moskwie. Deal polega na tym, że załogowym maszynom tureckim NIE wolno wlatywać na terytorium Syrii, ale mogą próbować sięgać operujących nad regionem Ildib maszyn syryjskich rakietami pow-pow z za granicy. Jak widać bywa to skuteczne ...

Ech
wtorek, 3 marca 2020, 21:38

A na czym polegał tajny deal wiesz zapewne bo przypadkiem siedziałeś pod stołem jak go robili i wszystko słyszałeś ?

oloo
wtorek, 3 marca 2020, 19:35

deal był taki-Putin uznał, że ma prawo niszczyć tureckie drony. A Erdogan stwierdził, że będzie strzelał ze swojej przestrzeni powietrznej.

Odkłamywacz
wtorek, 3 marca 2020, 18:18

Czyżby szanowny Pan uczestniczył w wspomnianym spotkaniu że wie pan takie ustalenia ? Jeśli tak to gratuluję kontaktów .

Bob
wtorek, 3 marca 2020, 17:03

Czyli strzelają AMRAAMami z własnego terytorium, a cele wskazuje AWACS. Ruscy nie zestrzelą ich nad Turcją bo byłoby to ewidentne uderzenie w NATO. Oznacza to wyeliminowanie lotnictwa Asada w promieniu kilkudziesięciu km od granicy z Turcją. Bez wsparcia lotniczego będzie kiepsko. Ciekawe co zrobią ruscy?

Naczelny informator WP
wtorek, 3 marca 2020, 20:27

Możliwe, że zdecydują się na dozbrojenie SAA w broń ppanc lub czołgi, żeby zniwelować wsparcie tureckie. Czas pokaże.

Taa
wtorek, 3 marca 2020, 19:13

Na razie SAA gromi turkow i terrorytow mimo filmików jakoby to było na odwrót. Fakty świadczą o czym innym. Tracą teren.

Syn komunisty
wtorek, 3 marca 2020, 18:36

Assad napadł na Syrię w tej sytuacji NATO nie działa. Gdyby było odwrotnie to tak

Miszczu
wtorek, 3 marca 2020, 16:47

Rosja ma strzelać do samolotu kraju NATO, przebywającego w jego przestrzeni powietrznej (bo F-16 odpalają AMRAAMY z nad terytorium Turcji)? No to bardzo ciekawa opinia. Rosjanie zrobili co mogli: latają sami, bo wiedzą, ze ich Turcy nie ruszą. Podciągnęli "niski" OPL i rąbią tureckie drony aż milo. Wszystko ponad to byłoby eskalacją, jakiej Erdogan by nie "łyknął" w żadnym wypadku. No i tak naprawdę po co? Wszystkie straty terytorialne poniesione w trakcie kontrofensywy "rebeliantów" zostały nadrobione, a maszynka do mielenia "rebeliantów" pracuje dalej.

złośliwe
wtorek, 3 marca 2020, 22:32

"Maszynka do mielenia rebeliantów" chwilowo stanęła - bombardowanie wszystkiego co się rusza przez Turków, w tym konwojów z posiłkami, jednak wpływa na działania strony syryjskiej. Rosyjskie drony też spadają. Do tego kolejne systemy plot assadowców zostają odparowane - dzisiaj Turcy dorzucili kolejnego Pancyra i Buk-a.

Miszczu
środa, 4 marca 2020, 09:52

W komunikatach i na Twitterze to Turcy mogą sobie nawet gwiazdę śmierci wpisać w statystykach.

złośliwy
środa, 4 marca 2020, 20:59

Gorzej, że Turcy zamieszczają filmiki z dronów z ostatnimi chwilami syryjskich Pancyrów, czołgów, wyrzutni rakiet...

k
środa, 4 marca 2020, 15:59

Ale jak to potwierdzają sami Syryjczycy...

Davien
wtorek, 3 marca 2020, 20:07

Miszczu, sa potwierdzone dwa zestrzelenia tureckich dronów wiec z tym "rąbaniem" to chyba cos nei tak. A AIM-120 nie odróznia czy to cel rosyjski czy syryjski wiec Rosjanei zwyczajnie nie lataja w tamtym regionie

środa, 4 marca 2020, 17:01

Za chwilkę napiszesz że Turkom przybyło dronów. Żałosny jestes.

???
wtorek, 3 marca 2020, 20:00

My byśmy strzelali do ruskich w takiej sytuacji ?

vvv
wtorek, 3 marca 2020, 18:50

za to tureckie drony odstrzeliwuja dziesiatki czolgow, haubic i wyrzutni rakiet i stracaja drony putina

Miszczu
środa, 4 marca 2020, 09:51

Tak - na Twitterze.

k
środa, 4 marca 2020, 15:59

Nie tylko. W Syrii też. Zresztą głównie tam...

wtorek, 3 marca 2020, 18:19

Mówisz o tych pancyrach ,które póki co same są niszczone przez drony ?

asad
wtorek, 3 marca 2020, 16:37

Niezły ten cień radarowy. Strach pomyśleć co by było gdyby to był F-16.

Anty 50 C-cali przed 500+
wtorek, 3 marca 2020, 18:25

dlaTEGO kowboje na pokazie w Singapurze pokazali F-35-----z belkami---- bez rakiet!--- na podwieszeniach. dla "wzmocnienia" cienia w warunkach pokoju, przy potencjalnych obserwatorach

Rosja BEZRADNA!
wtorek, 3 marca 2020, 16:37

Rosja bezczynna? - nie... Rosja BEZRADNA!

antyDavien
wtorek, 3 marca 2020, 20:48

To dziesiątki strąconych w Syrii F22 i F35 nazywasz bezradością?

złośliwy
środa, 4 marca 2020, 21:02

Oczywiście mowa o dziesiątkach Tureckich F-22 i F-35, co nie?

Sailor
środa, 4 marca 2020, 10:09

Dziesiątki strąconych F22 i F35? Wania czy inny Iwanie co ty bredzisz?

Davien
środa, 4 marca 2020, 11:58

A co ma biedak pisać przy takiej kompromitacji rosyjskiej OPL:)

Stolicznaja
wtorek, 3 marca 2020, 23:40

A nie setki?

janusz
wtorek, 3 marca 2020, 20:02

ani jedno anoi drugie po prostu jest realizowana POLITYKA wczesniej ustalona z Erdoganem .

środa, 4 marca 2020, 12:36

Po ostatniej glosniejszej wizycie Rosji w Izraelu śmiem twierdzic że Rosja i USA wykonują polityke i rozkazy Izraela. Dwaj biznesowi przyjaciele ktorzy udają wrogów.

Taa
wtorek, 3 marca 2020, 19:15

Wiadomo. Turcja gromi SAA jak idzie przy tym traci ciągle teren. Ciekawe nie bo według mnie to Turcja jest totalnie bezradna obecnie.

Booo
wtorek, 3 marca 2020, 18:37

Płacą za kupowanie od nich gazu i broni. Klient nasz pan

Gnom
wtorek, 3 marca 2020, 18:16

Technicznie czy politycznie, to równie ważna kwestia.

wtorek, 3 marca 2020, 18:00

w czym bezradna , wojska syryjskie kontynuują odbijanie Idlibu , po co wojna Turcji z Rosją

Tweets Defence24