Reklama

Siły zbrojne

Izraelskie rakiety proponowane dla polskiej obrony powietrznej [WYWIAD]

Fot. Rafael.
Fot. Rafael.

W polskim programie SONA oferujemy system Iron Dome, a także rozwiązanie SPYDER all in one. (…) Proponowany system to mobilny zestaw SHORAD, zdolny do obrony wojsk w ruchu, towarzyszący im na polu walki - podkreśla w rozmowie z Defence24.pl Ronen Leibovich, Business Development & Marketing Director Long Range Air & Missile Defense Systems Directorate RAFAEL Advanced Defense Systems LTD. Mówi też o propozycjach dla programu Narew oraz o współpracy przemysłowej.

Jakub Palowski: Rafael jest zaangażowany w obszarze systemów obrony powietrznej już od dłuższego czasu. Jakie możliwe warianty oferty firma przygotowała dla Polski w programie Narew?

Ronen Leibovich, Business Development & Marketing Director Long Range Air & Missile Defense Systems Directorate RAFAEL Advanced Defense Systems LTD: Jeśli chodzi o program Narew, Rafael oferuje polskiemu MON kilka opcji, spośród których Ministerstwo Obrony Narodowej może wybrać tę najlepiej dopasowaną do polskich potrzeb operacyjnych. Wszystkie opcje spełniają wymagania klienta: 

Pierwsza to światowej klasy system Rafael SPYDER - sprawdzony w boju system wykorzystywany przez wojska kilkunastu różnych państw, którego zdolności operacyjne wynikają z ponad 70 doświadczenia. Zestaw SPYDER wyróżnia jego unikalna koncepcja TMS (Tailor-Made Solutions - rozwiązania skrojone na miarę), która pozwoli na dokonanie specjalnej adaptacji systemu do bieżących i przyszłościowych potrzeb Sił Zbrojnych RP. SPYDER cechuje otwarta architektura efektorów RF/IIR (naprowadzanych radarowo/termowizyjnie), o zasięgach od krótkiego i dalekiego. Wyposażone są one w aktywne radary kierowania ogniem (FCR) oraz pasywne sensory elektrooptyczne (EO). Ten wszechstronny system może być dopasowywany do konfiguracji, odpowiedniej dla Wojska Polskiego, tak by sprostać wymaganiom operacyjnym i stać się integralnym elementem istniejącego lokalnie systemu, który już jest na wyposażeniu.

Druga opcja to integracja pocisku I-DERBY (efektor w systemie SPYDER RF) w ramach rozwiązania wypracowanego przez polski przemysł - PGZ. I-DERBY to pocisk o wysokiej prędkości, zdolny do działania w każdych warunkach pogodowych i na wszystkich kierunkach. Dysponuje możliwościami look-down/shoot-down [patrz w dół/strzelaj w dół] i może być wykorzystywany zarówno w nocy, jak i w dzień. Efektor wyposażono w seeker radarowy z zaawansowanymi zdolnościami w zakresie pokonywania środków walki elektronicznej (ECCM). Jest wykorzystywany operacyjnie w kilku różnych siłach powietrznych na świecie.

Ostatnio zakończono testy I-Derby ER w konfiguracji ziemia-powietrze Jakie są kluczowe zdolności pocisku, z punktu widzenia obrony powietrznej? 

Próby poligonowe pozwoliły na zatwierdzenie naszych zmodernizowanych technologii w pociskach przechwytujących nowej generacji I-Derby nowej generacji. 

W stosunku do innych wariantów, najnowszą wersję wyposażono w dwuimpulsowy silnik rakietowy, zapewniający większy zasięg skuteczny i wyższą manewrowość, z uwagi na podwyższoną energię jaką efektor dysponuje podczas lotu i zwiększoną skuteczność. 

Wszystkie powyższe usprawnienia były możliwe, dzięki wprowadzeniu silnika dwuimpulsowego, ponieważ efektor w momencie uruchomienia drugiej jego części już dysponuje wysokim poziomem energii i jest już w locie. Te zdolności pozwoliły na podwojenie zasięgu wariantu naziemnego. 

Polska chce pozyskać także system SONA, ze zdolnościami C-RAM, dla mobilnych jednostek Wojsk Lądowych. Jak Rafael może odpowiedzieć na polskie wymogi w tym zakresie?

W polskim programie SONA oferujemy system Iron Dome, a także rozwiązanie SPYDER all in one. Omówimy je w szczegółach z klientem, w czasie procedury dialogu technicznego. Proponowany system to mobilny zestaw SHORAD, zdolny do obrony wojsk w ruchu, towarzyszący im na polu walki. 

Na czym polega współpracy z polskim przemysłem, zarówno w programie NAREW, jak i SONA w wypadku wyboru oferty Rafaela?

Współpraca z lokalnym przemysłem zbrojeniowym to jeden z głównych obszarów, na których skupia się Rafael. Polska jest jednym z najlepszych przykładów tego, jak Rafael realizuje swoje zobowiązania offsetowe - nawet poza zakresem objętym umowami, jak to ma miejsce w przypadku programu Spike prowadzonego z firmą Mesko. Będziemy bardzo zadowoleni z możliwości współpracy z polskim przemysłem w odniesieniu do projektu obrony powietrznej wykorzystując doświadczenia z naszej długoletniej i udanej kooperacji, prowadziliśmy już rozmowy w tym zakresie z polskim przemysłem. Opracowaliśmy skuteczną metodologię przekazywania know-how i technologii na ręce lokalnego przemysłu, choć nie jest to proces prosty. 

Rafael dokona transferu technologii potrzebnego, by lokalna spółka stała się partnerem technologicznym o wysokiej jakości. Lokalny przemysł będzie następnie w stanie wykorzystać know-how pozyskany od Rafaela na własne potrzeby, bez dodatkowych opłat.

Technologie, których przekazaniem jest zainteresowany Rafael to pełen zakres wiedzy, w tym dotyczący produkcji elektroniki, aż po wytwarzanie głowic i silników rakietowych. Rafael promuje swoje produkty w kilku państwach UE. Produkcja na rzecz tych klientów mogłaby być współdzielona z polskim przemysłem. Z naszego punktu widzenia, jest to spora szansa dla obu stron. 

System Iron Dome został niedawno dostarczony U.S. Army. Z kolei w Izraelu zaprezentowano niedawno jego zmodernizowaną wersję. Jakie są główne obszary rozwoju systemu Iron Dome, biorąc pod uwagę obecne i przyszłe zagrożenia?

Jesteśmy bardzo dumni z faktu, że USA zdecydowały się zakupić ten system dla Wojsk Lądowych. Wraz z partnerami pracujemy nad zintegrowaniem go w ramach stałego, amerykańskiego rozwiązania. Oferujemy system Iron Dome wielu innym państwom, w ramach ich programów VSHORAD i SHORAD. Opiera się to na założeniu, że na świecie nie ma podobnych systemów o zbliżonych zdolnościach i sprawdzonych bojowo.

Iron Dome jest zdolny do zwalczania szerokiego spektrum zagrożeń jako system obrony powietrznej klasy VSHORAD i SHORAD, w tym celów C-RAM (pocisków artyleryjskich, rakietowych i moździerzowych), Bezzałogowych Systemów Powietrznych, samolotów, śmigłowców i celów aerodynamicznych. Ostatnio wykazano również skuteczność systemu w zwalczaniu pocisków manewrujących. Iron Dome zademonstrował również w czasie testów, ale i w warunkach bojowych możliwość dziąłania przeciwko wielu zagrożeniom jednocześnie (salwy), w tym w trakcie niedawnych prób które odbyły się w marcu br., gdy system wykorzystano przeciwko jednocześnie odpalonej salwie rakiet i dronów, wyznaczone cele zostały przechwycone z powodzeniem. 

Iron Dome jest systemem wykorzystywanym operacyjnie od 10 lat. Jak wyglądają zebrane doświadczenia z perspektywy tej dekady? 

Napawają nas one wielką dumą, a jednocześnie pokorą - ponieważ na naszych barkach spoczywa odpowiedzialność za ochronę Izraela i ludności cywilnej przed tym, co stało się codziennym zagrożeniem i zmorą dla naszego kraju. W zasadzie nie potrafimy sobie wyobrazić, jak życie wyglądałoby bez niego. Istotna jest tu konieczność omówienia liczb - w kierunku Izraela, w ciagu ostatnich 20 lat, odpalono ponad 16000 pocisków i rakiet, a od czasu rozmieszczenia Iron Dome w 2011 roku, wystrzelono ich tysiące. Gdyby nie Iron Dome, mielibyśmy do czynienia z licznymi ofiarami ludzkimi i ogromnymi stratami mienia, szkodami dotyczącymi infrastruktury, baz wojskowych, jak i naszej gospodarki. Stałym wyzwaniem było i jest utrzymywanie zrozumienia rozwoju sytuacji i naszej gotowości do reagowania, poprawianie tego, co należy poprawić oraz planowanie z wyprzedzeniem, tak by system był w stanie radzić sobie z nowo pojawiającymi się zagrożeniami w przyszłości.

Dziękuję za rozmowę.

Reklama

Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (3)

  1. PiratPl

    Rakiety Rakiety to co nam trzeba Hamas potrafi zagrozić Izraelowi Korea Północna ma wojska ale to stary sprzęt mają ale wszyscy boją się ich rakiet Iran też armia złom ale to rakiet się boją. My zamiast w abramsy i te F35 się pchać to swój poteciał rakietowy powinniśmy rozwijać

  2. Prawda

    Sądzę że skoro w Polsce nie mamy fachowców do produkcji rakiet to można kupić technologię od kogokolwiek i produkować w Polsce i opartych na elektronice rodzimej i całego systemu odpalania i zarządzania rakiety to nie petardy noworoczne

  3. Tulpar

    Tylko CAAAMMMM ER

Reklama