Irańska armia wdraża do służby uzbrojone bezzałogowce

20 lipca 2019, 09:17
moha
BSP Mohajer-6. Fot. Fars News Agency/CC BY 4.0

Dowódca jednostki bezzałogowych statków powietrznych armii Islamskiej Republiki Iranu gen. bryg. Sahram Hassannejad poinformował o otrzymaniu trzech pierwszych bezzałogowych statków powietrznych Mohajer-6 typu ISTAR (Intelligence, Surveillance, Target Acquisition and Reconnaissance) - bezzałogowce te wprowadzono już do czynnej służby.

Zobacz także
Reklama

„Dzięki rozmieszczeniu tych bezzałogowych statków powietrznych każde zagrożenie dla granic Iranu, a nawet poza granicami, zostanie zidentyfikowane, wyśledzone i usunięte, zanim może ono przybrać jakąkolwiek formę” - powiedział Hassannejad.

"Dron Mohajer-6, wyposażony w inteligentne i precyzyjne bomby Qa'em i różną optoelektronikę i różne głowice, może śledzić, przechwytywać i niszczyć cel" - powiedział minister obrony Iranu Fir Amir Hatami.

To pierwsze egzemplarze tego bezzałogowca w armii irańskiej, dotąd wykorzystywany był on jedynie przez Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej. Oficjalnie upubliczniono co najmniej jedno zdjęcie systemu Mohajer-6 wraz z systemem kontroli lotu znajdującym się w specjalnym kontenerze osadzonym na samochodzie ciężarowym, który znajdował się na bliżej niezidentyfikowanym lotnisku w północno-wschodnim Iranie. Najprawdopodobniej jest to lotnisko na północ od Gonabadu w prowincji Razavi Khorsan, oddalonej 170 km od granicy z Afganistanem, na co wskazują widoczne w tle zabudowania.

Bezzałogowy statek powietrzny Mohajer-6 jest bezzałogowcem typu ISTAR (Intelligence, Surveillance, Target Acquisition and Reconnaissance), którego głównym zadaniem jest prowadzenie obserwacji i rozpoznania. Dodatkowo jest on zdolny do przenoszenia dwóch przeciwpancernych pocisków kierowanych lub bomb kierowanych.

Ujawniony w kwietniu 2017 roku bezzałogowy statek powietrzny Mohajer-6 jest najnowszym produktem z całej rodziny systemów Mohajer. W lutym 2018 roku odbyła uroczysta ceremonia rozpoczęcia produkcji seryjnej tego systemu na rzecz Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, który jest drugą częścią składową irańskich sił zbrojnych i dysponuje np. własnym lotnictwem wojskowym. Dodatkowo Iran użytkuje także cięższe bezzałogowe statki powietrzne Shahed-129, o którym pierwsze informacje ujawniono we wrześniu 2012 roku. Charakteryzuje się on zdolnością do długotrwałego lotu na dużych wysokościach i możliwością operowania na dużych odległościach. Może także przenosić cztery pociski rakietowe klasy powietrze-ziemia Sadid-1.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
Rzyt
poniedziałek, 22 lipca 2019, 17:06

Za te 6mld co na czołgi wydaliśmy to trzeba w takie coś inwestować...latajace,plywajace i jeżdżące

hym108
niedziela, 21 lipca 2019, 22:16

Gdyby nie embargo Iran bardzo szybko by stal sie naprwde silnym mocarstwem

matt
niedziela, 21 lipca 2019, 13:46

Na przykładzie tej wiadomości widać stan techniczny naszej armii - t72, kobbeny i pozostałe rupiecie jeszcze długo będą cieszyły gawiedź na paradach. Nieustające dialogi ,brak konsekwencji a przede wszystkim zarządzanie przez dyletantów to podstawowe czynniki powodujące degradację możliwości WP

manek
sobota, 20 lipca 2019, 23:23

Dziwne, ze jeszcze nikt nie testuje ataku chmara dronow. Na miejscu Iranczykow kupilbym np.1000 dronow Phantom IV (kazdy kosztuje w detalu okolo 800 i udzwignie max. 0.5 plastiku) i zadna OPL lotniskowca nie bylaby w stanie zapobiec takiemu taniemu atakowi (koszt max.1-2mln) Nastepnie kolejne chamry na inne punktowe ataki.

Ustawiator
sobota, 20 lipca 2019, 13:40

No prosze francuska glowica optoelektryczna

Davien
niedziela, 21 lipca 2019, 12:21

A niby gdie masz podane że ma francuska głowice optroniczną. Bo ani w artykule ani w opisie Mohajeer-6 nie am nic takiego.

Fanklub Daviena
niedziela, 21 lipca 2019, 11:01

Kupujmy od Francuzów. Jak widać, w przeciwieństwie do USA, to wiarygodny dostawca sprzętu wojskowego! :)

Kolo
niedziela, 21 lipca 2019, 15:45

Wiarygodny? Kto, Francja? A jak przekażą Rosjanom kody, tak ich przecież kochają? Na interesach z Francuzami w perspektywie historii zawsze wychodziliśmy bardzo słabo! Poza tym co francuskie to przeraźliwie drogie!! Leclerki najdroższe w Europie, Rafale najdroższe, wina nawet czy sery!! Głupio byłoby płacić komuś, kto nigdy nie chciał "umierać za Gdańsk" . Francja to bardzo niepewny sojusznik pod każdym względem.

Bardzo silny w sojuszu
sobota, 20 lipca 2019, 11:26

Polska posiada już uzbrojone bezałogowce, czy znowu zostaliśmy w tyle?

Taka prawda
niedziela, 21 lipca 2019, 15:58

Zawsze jesteśmy w tyle. Czuwa nad tym nasz MON. Co do dronow, to w WP posiadamy tylko "amunicję krążącą" Warmate. Jedyne klasyczne drony w WP to wersje obserwacyjne. WB co prawda produkuje np. Łosie mogące przenosić lekkie uzbrojenie, ale MON takich nie chce. MON kupił odpowiednik Łosia w PGZ, ale oczywiście nie ma on żadnego uzbrojenia, a w ogóle to pierwsze dostawy to bodaj 2022 rok. Drony ATRAX C mogą też przenosić granaty, ale MON też ich nie chce. Drony NeoX także mogą występować także w roli uderzeniowej w tym ppanc, ale po co MON miałby wzmacniać WP? Tak więc owszem, jesteśmy grubo w tyle.

Tweets Defence24