Iran: ponowne strzelania rakietowe po krwawym incydencie

18 czerwca 2020, 11:27
Firing_Qader_Missile_from_a_truck_launcher_(2) (1)
Zdjęcie ilustracyjne, fot. By Mohammad Sadegh Heydari - www.ypa.ir, CC BY 4.0, commons.wikimedia.org

Po tragicznym w skutkach wydarzeniu z 10 maja bieżącego roku, będącym efektem zniszczenia irańskiej jednostki pływającej Konarak, Teheran ponownie chwali się swoimi ćwiczeniami rakietowymi z udziałem marynarki wojennej. W ich ramach miano testować systemy do niszczenia okrętów wojennych przeciwnika, wykorzystując platformy lądowe oraz wyrzutnie ulokowane na okrętach wojennych.

Zobacz także
Reklama

Iran przeprowadził testy swoich pocisków przeciwokrętowych na wodach Oceanu Indyjskiego i Zatoki Omańskiej. W trakcie ćwiczebnych strzelań sprawdzane były pociski średniego zasięgu oraz dalekiego zasięgu, jak poinformowała agencja informacyjna IRNA. Według innej irańskiej agencji informacyjnej – Tasnim, wspomniane strzelania odbywały się w ramach ćwiczeń wojskowych o znaczącej nazwie „Męczennicy Ramadanu”.

Pociski przeznaczone do rażenia celów na dalszych dystansach miały efektywnie przebyć dystans 280 km. Były to najpewniej modyfikacje pocisków rakietowych Ghadir (pierwsze wzmianki o nich pochodzą z 2011 r., oficjalnie zostały pokazane w trakcie specjalnej ceremonii w 2014 r.). Jednocześnie, strona irańska zapewnia, że zamierza w niedalekiej przyszłości zwiększyć ich zasięg.

Pociski były wystrzeliwane zarówno z wyrzutni bazowania lądowego, rażących cele znajdujące się na wodzie, jaki i z pokładów irańskich okrętów wojennych. IRNA podkreśla, że testowane pociski rakietowe są produkcji krajowej i zostały opracowane przez irańskich inżynierów oraz naukowców w oparciu o ścisłą współpracę z tamtejszą marynarką wojenną. Zauważa się przy tym, że są to pierwsze tak nagłośnione ćwiczenia rakietowe irańskiej marynarki wojennej po tragicznym incydencie z atakiem na okręt Konarak.

JR

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 19
Reklama
tom
czwartek, 18 czerwca 2020, 15:50

No właśnie Iran często chwali się uzbrojeniem różnej klasy, ale w wojnie w Syrii nigdy żadne systemy np przeciwlotnicze nie zostały użyte przeciwko samolotom izraelskim , które atakują bojówki irańskie. A cała obrona Syrii sprzymierzonej z Iranem obiera się na starych rakietach radzieckich Kub i temu podobne. No przecież Iran powinien stosować własne rakiety przeciwlotnicze w obronie swoich bojówek aby przy okazji sprawdzić ich możliwości i ewentualne niedociągnięcia.

Ech
czwartek, 18 czerwca 2020, 17:28

Nie znam sie, ale moze chdzi o to ze Izrael atakuje znad innych krajow? Np Liban? Czyli bardzo dalko. A To pewnie systemy krtkiego zasiegu?

prawdziwy polak
piątek, 19 czerwca 2020, 09:26

Nie znasz się, ale się wypowiesz?

No
piątek, 19 czerwca 2020, 10:02

Też masz taką możliwość. Skorzystaj z niej

Marek1
czwartek, 18 czerwca 2020, 13:41

Gnębiony przez dekady sankcjami Iran osiągnął w dziedzinie przem. rakietowego poziom o lata świetlne wyprzedzający wszystkie osiągnięcia Polski, kraju, który od 30 lat ma teoretycznie przynajmniej dostęp do WSZYSTKICH światowych technologii rakietowych(oprócz rosyjskich). Czy to jeszcze tylko efekt ekstremalnej głupoty i niekompetencji rządzących RP, czy planowy i żelazną konsekwencją prowadzony sabotaż wewnątrz Państwa.

No
piątek, 19 czerwca 2020, 10:06

Mamy najlepsze palety na świecie. Brawo

Szpej
czwartek, 18 czerwca 2020, 14:35

Do rosyjskich dostęp też by się znalazł. Może nie do najnowszych, ale zawsze. Trochę tego zostało u nas po komunie a i kupić obecnie coś od Ukrainy, to nie byłby jakiś tam duży problem

Pawel
czwartek, 18 czerwca 2020, 14:18

Dlatego jest gnebiony bo niezalezny.U nas rzadzi Georgetta. A narod jak stado siedzi cicho i wybiera powiernikow...

Davien
czwartek, 18 czerwca 2020, 15:51

A tego ciagle boli ze wykopalismy Rosje na zbity.... 30 lat temu:)

No
piątek, 19 czerwca 2020, 10:05

Myślałem że sami wyjechali. Bez jednego wystrzału. Irak Nie może się pozbyć USA. Chronią ich na siłę

Davien
piątek, 19 czerwca 2020, 12:50

No popatrz własnei USA uzgodniła z irakiem harmonogram wycofanai wojsk. Pozbyć to sie nei mozna gierojów z rosji, jak gdzies wlezą z buciorami.

czytelnik D24
piątek, 19 czerwca 2020, 11:58

Sami wyjechali? Wyjechali "sami" bo rozpadło im się to ich niby-państwo. Pomijam fakt ilu z nich zostało bo woleli zostać niż wracać do tego swojego pseudo-mocarstwa.

Marek1
czwartek, 18 czerwca 2020, 22:29

A może by coś dla odmiany na temat i merytorycznie ? No chyba uważasz, że dorównujemy w technologiach rakietowych Persom lub choćby Koreańczykom z Północy ?

Palmel
piątek, 19 czerwca 2020, 16:28

nie Persom a Sarmatom

Davien
piątek, 19 czerwca 2020, 10:04

Marek odnosiłęm sie do zdania:"Dlatego jest gnebiony bo niezalezny.U nas rzadzi Georgetta. A narod jak stado siedzi cicho i wybiera powiernikow." Więc daruj sobie płacz. A dla twojej wiedzy: Polska miała do 1989r całkowity zakaz prac nad bronią rakietową, nawet Meteora nam zablokowali, Iran od 1979r nie miałmwyjscia jak jedynie rozwijanei własnych technologii+ to co dostał z ZSRS, mieli 8-mio letnią wojnę na wyniszczenie z Irakiem. I wybacz jakoś wole zyc w Polsce niz w "rajach " jak Iran czy KRLD. Zobacz też ze te kraje co wymieniłęs rozwijaja np broń rakietowa czy jadrowa bo tylko to im pozostało a ich mieszkańcy jedza trawę jak w KRLD.

piątek, 19 czerwca 2020, 09:28

My się z nimi nie ścigamy. Nie projektujemy własnych rakiet. Nigdy nie produkowaliśmy. Dlaczego to porównujesz. W Iranie za to swego czasu budowaliśmy drogi.

Marek1
piątek, 19 czerwca 2020, 10:38

DLACZEGO zatem tak jest skoro od 20 lat wybierani do rządzenia przez durny elektorat partyjniacy twierdzili, że Polska jest SUWERENNYM krajem ? Davien - my NADAL mamy zakaz prac nad czymkolwiek większym niż 122mm rakiety niekierowane dla wersji BM-21 Grad. Nikt tego nie przyzna, ale jestem absolutnie pewien, ze to był jeden z głównych pkt. tzw. Paktu Rosja-NATO z 1997/8r regulującego przystąpienie do NATO grupy państw dawnego Ukł. Warszawskiego. Zakaz rozmieszczania ofensywnych syst. rakietowych NATO na wschód od Odry + ZAKAZ prac nad takowymi i ich produkcji przez nowe państwa NATO. I mamy tak nadal od ponad 20 lat naszej ... "suwerenności".

Davien
piątek, 19 czerwca 2020, 12:52

Marek, znowu kłameisz na całego. Nie ma żadnego zakazu ale zwyczajnie w Polsce nei ma specjalistów od czegos większego. Popatrz na problemy z głupim silnikiem do Feniksa i paliwem do neigo i daruj sobie chore teorie spiskowe:)

piątek, 19 czerwca 2020, 17:57

Nie ma specjalistów? Tak? Tylko jak wyjada z Polski to nagle okazuja się specjalistami, ciekawe co?

Tweets Defence24