Iran: ponowne strzelania rakietowe po krwawym incydencie

18 czerwca 2020, 11:27
Firing_Qader_Missile_from_a_truck_launcher_(2) (1)
Zdjęcie ilustracyjne, fot. By Mohammad Sadegh Heydari - www.ypa.ir, CC BY 4.0, commons.wikimedia.org
Reklama

Po tragicznym w skutkach wydarzeniu z 10 maja bieżącego roku, będącym efektem zniszczenia irańskiej jednostki pływającej Konarak, Teheran ponownie chwali się swoimi ćwiczeniami rakietowymi z udziałem marynarki wojennej. W ich ramach miano testować systemy do niszczenia okrętów wojennych przeciwnika, wykorzystując platformy lądowe oraz wyrzutnie ulokowane na okrętach wojennych.

Iran przeprowadził testy swoich pocisków przeciwokrętowych na wodach Oceanu Indyjskiego i Zatoki Omańskiej. W trakcie ćwiczebnych strzelań sprawdzane były pociski średniego zasięgu oraz dalekiego zasięgu, jak poinformowała agencja informacyjna IRNA. Według innej irańskiej agencji informacyjnej – Tasnim, wspomniane strzelania odbywały się w ramach ćwiczeń wojskowych o znaczącej nazwie „Męczennicy Ramadanu”.

Pociski przeznaczone do rażenia celów na dalszych dystansach miały efektywnie przebyć dystans 280 km. Były to najpewniej modyfikacje pocisków rakietowych Ghadir (pierwsze wzmianki o nich pochodzą z 2011 r., oficjalnie zostały pokazane w trakcie specjalnej ceremonii w 2014 r.). Jednocześnie, strona irańska zapewnia, że zamierza w niedalekiej przyszłości zwiększyć ich zasięg.

Pociski były wystrzeliwane zarówno z wyrzutni bazowania lądowego, rażących cele znajdujące się na wodzie, jaki i z pokładów irańskich okrętów wojennych. IRNA podkreśla, że testowane pociski rakietowe są produkcji krajowej i zostały opracowane przez irańskich inżynierów oraz naukowców w oparciu o ścisłą współpracę z tamtejszą marynarką wojenną. Zauważa się przy tym, że są to pierwsze tak nagłośnione ćwiczenia rakietowe irańskiej marynarki wojennej po tragicznym incydencie z atakiem na okręt Konarak.

JR

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 19
Reklama
tom
czwartek, 18 czerwca 2020, 15:50

No właśnie Iran często chwali się uzbrojeniem różnej klasy, ale w wojnie w Syrii nigdy żadne systemy np przeciwlotnicze nie zostały użyte przeciwko samolotom izraelskim , które atakują bojówki irańskie. A cała obrona Syrii sprzymierzonej z Iranem obiera się na starych rakietach radzieckich Kub i temu podobne. No przecież Iran powinien stosować własne rakiety przeciwlotnicze w obronie swoich bojówek aby przy okazji sprawdzić ich możliwości i ewentualne niedociągnięcia.

Ech
czwartek, 18 czerwca 2020, 17:28

Nie znam sie, ale moze chdzi o to ze Izrael atakuje znad innych krajow? Np Liban? Czyli bardzo dalko. A To pewnie systemy krtkiego zasiegu?

prawdziwy polak
piątek, 19 czerwca 2020, 09:26

Nie znasz się, ale się wypowiesz?

No
piątek, 19 czerwca 2020, 10:02

Też masz taką możliwość. Skorzystaj z niej

Marek1
czwartek, 18 czerwca 2020, 13:41

Gnębiony przez dekady sankcjami Iran osiągnął w dziedzinie przem. rakietowego poziom o lata świetlne wyprzedzający wszystkie osiągnięcia Polski, kraju, który od 30 lat ma teoretycznie przynajmniej dostęp do WSZYSTKICH światowych technologii rakietowych(oprócz rosyjskich). Czy to jeszcze tylko efekt ekstremalnej głupoty i niekompetencji rządzących RP, czy planowy i żelazną konsekwencją prowadzony sabotaż wewnątrz Państwa.

No
piątek, 19 czerwca 2020, 10:06

Mamy najlepsze palety na świecie. Brawo

Szpej
czwartek, 18 czerwca 2020, 14:35

Do rosyjskich dostęp też by się znalazł. Może nie do najnowszych, ale zawsze. Trochę tego zostało u nas po komunie a i kupić obecnie coś od Ukrainy, to nie byłby jakiś tam duży problem

Pawel
czwartek, 18 czerwca 2020, 14:18

Dlatego jest gnebiony bo niezalezny.U nas rzadzi Georgetta. A narod jak stado siedzi cicho i wybiera powiernikow...

Davien
czwartek, 18 czerwca 2020, 15:51

A tego ciagle boli ze wykopalismy Rosje na zbity.... 30 lat temu:)

No
piątek, 19 czerwca 2020, 10:05

Myślałem że sami wyjechali. Bez jednego wystrzału. Irak Nie może się pozbyć USA. Chronią ich na siłę

Davien
piątek, 19 czerwca 2020, 12:50

No popatrz własnei USA uzgodniła z irakiem harmonogram wycofanai wojsk. Pozbyć to sie nei mozna gierojów z rosji, jak gdzies wlezą z buciorami.

czytelnik D24
piątek, 19 czerwca 2020, 11:58

Sami wyjechali? Wyjechali "sami" bo rozpadło im się to ich niby-państwo. Pomijam fakt ilu z nich zostało bo woleli zostać niż wracać do tego swojego pseudo-mocarstwa.

Marek1
czwartek, 18 czerwca 2020, 22:29

A może by coś dla odmiany na temat i merytorycznie ? No chyba uważasz, że dorównujemy w technologiach rakietowych Persom lub choćby Koreańczykom z Północy ?

Palmel
piątek, 19 czerwca 2020, 16:28

nie Persom a Sarmatom

Davien
piątek, 19 czerwca 2020, 10:04

Marek odnosiłęm sie do zdania:"Dlatego jest gnebiony bo niezalezny.U nas rzadzi Georgetta. A narod jak stado siedzi cicho i wybiera powiernikow." Więc daruj sobie płacz. A dla twojej wiedzy: Polska miała do 1989r całkowity zakaz prac nad bronią rakietową, nawet Meteora nam zablokowali, Iran od 1979r nie miałmwyjscia jak jedynie rozwijanei własnych technologii+ to co dostał z ZSRS, mieli 8-mio letnią wojnę na wyniszczenie z Irakiem. I wybacz jakoś wole zyc w Polsce niz w "rajach " jak Iran czy KRLD. Zobacz też ze te kraje co wymieniłęs rozwijaja np broń rakietowa czy jadrowa bo tylko to im pozostało a ich mieszkańcy jedza trawę jak w KRLD.

piątek, 19 czerwca 2020, 09:28

My się z nimi nie ścigamy. Nie projektujemy własnych rakiet. Nigdy nie produkowaliśmy. Dlaczego to porównujesz. W Iranie za to swego czasu budowaliśmy drogi.

Marek1
piątek, 19 czerwca 2020, 10:38

DLACZEGO zatem tak jest skoro od 20 lat wybierani do rządzenia przez durny elektorat partyjniacy twierdzili, że Polska jest SUWERENNYM krajem ? Davien - my NADAL mamy zakaz prac nad czymkolwiek większym niż 122mm rakiety niekierowane dla wersji BM-21 Grad. Nikt tego nie przyzna, ale jestem absolutnie pewien, ze to był jeden z głównych pkt. tzw. Paktu Rosja-NATO z 1997/8r regulującego przystąpienie do NATO grupy państw dawnego Ukł. Warszawskiego. Zakaz rozmieszczania ofensywnych syst. rakietowych NATO na wschód od Odry + ZAKAZ prac nad takowymi i ich produkcji przez nowe państwa NATO. I mamy tak nadal od ponad 20 lat naszej ... "suwerenności".

Davien
piątek, 19 czerwca 2020, 12:52

Marek, znowu kłameisz na całego. Nie ma żadnego zakazu ale zwyczajnie w Polsce nei ma specjalistów od czegos większego. Popatrz na problemy z głupim silnikiem do Feniksa i paliwem do neigo i daruj sobie chore teorie spiskowe:)

piątek, 19 czerwca 2020, 17:57

Nie ma specjalistów? Tak? Tylko jak wyjada z Polski to nagle okazuja się specjalistami, ciekawe co?

Tweets Defence24