Geopolityka

Irak: al-Kaida chciała użyć broni chemicznej w Europie. Udaremniono spisek terrorystów

Fot. internet.
Fot. internet.

Irackie władze udaremniły spisek tamtejszej al-Kaidy, która chciała przeprowadzić zamachy w Iraku, Europie i Ameryce z wykorzystaniem broni chemicznej, poinformował Muhammad al-Askari, rzecznik prasowy Ministerstwa Obrony tego państwa.Czytaj też: ONZ: to rebelianci użyli broni chemicznej w Syrii

W związku ze sprawą, po 3-miesięcznej obserwacji, zatrzymano pięciu spiskowców - członków irackiej filii al-Kaidy (Islamic State of Iraq), którzy przyznali się do winy, powiedział al-Askari. Odkryto również trzy warsztaty, gdzie odbywała się produkcją broni chemicznej, m.in. sarinu i gazu musztardowego. Zajęto również sterowane radiem miniaturowe samoloty, które miały posłużyć do rozpylenia chemikaliów z bezpiecznej odległości. Ich aresztowanie było możliwe dzięki współpracy z zagranicznymi służbami specjalnymi, dodał rzecznik.

Jak odnotowała stacja BBC, iracki oddział al-Kaidy jest odpowiedzialny za wykorzystanie w przeszłości w zamachach terrorystycznych bomb z zawartością chloru. Między 2006 i 2007 terroryści zdetonowali ok. 16 takich bomb, a wojska koalicji zatrzymały wielu rebeliantów zajmujących się ich konstrukcją.

Czytaj też: Irak: eskalacja konfliktu religijnego po serii krwawych zamachów

(MMT)

Komentarze