Infrastruktura dla wojsk amerykańskich w Sejmie. To jest właśnie Fort Trump? [RELACJA]

10 marca 2021, 16:49
Zrzut ekranu 2021-03-10 o 17.01.13
Fot. U.S. Army,Charles Rosemond
Reklama

Sejmowa Komisja Obrony Narodowej zebrała się dzisiaj w sprawie rozpatrzenia informacji na temat pobytu wojsk amerykańskich i sojuszniczych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz realizowanych na ich potrzeby inwestycji wojskowych. Posłowie pytali przede wszystkim o koszty tych inwestycji i Fort Trump.

Informacje w tej sprawie składali kolejno podsekretarz stanu w MON Wojciech Skurkiewicz, gen. bryg. Dariusz Mendrala - pełnomocnik ministra obrony narodowej ds. realizacji inwestycji budowlanych wynikających z umowy EDCA (Enhanced Defence Cooperation Agreement – dwustronnej umowy z USA ws. zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce) oraz Marcin Przydacz, podsekretarz stanu ds. polityki wschodniej i azjatyckiej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wiceminister Skurkiewicz przypomniał wszystkie elementy amerykańskiej obecności w Polsce w ramach wszystkich umów, w ramach NATO i porozumień dwustronnych między Polską a USA. Jak podkreślił na wstępie umowa EDCA sprawiła, że partnerstwo Polski oraz Stanów Zjednoczonych nigdy nie było tak silne i będzie ona wdrażała rozwiązania wypracowane przez MON w ciągu ostatnich trzech lat. Był to także efekt trzech wspólnych deklaracji prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych – Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa w latach 2018-2020. Przypomniał, że dzięki niej stała obecność średnioroczna amerykańskich żołnierzy w Polsce ma wzrosnąć o 1000 do łącznie 5,5 tys. z możliwością rozszerzenia tej obecności do nawet 20 tys. w razie gdyby zwiększyło się zagrożenie dla regionu.

Reklama
Reklama

„Umowa weszła w życie 13 listopada 2020 roku. Obecnie pracujemy nad wdrożeniem jej postanowień. Rozpoczęliśmy pracę nad porozumieniami wykonawczymi do umowy w kwestiach infrastrukturalnych i wsparcia logistycznego. Zdefiniujemy też listę priorytetowych zadań infrastrukturalnych” – powiedział Skurkiewicz, który przypomniał, że pod koniec ubiegłego roku zainaugurowano funkcjonowanie wysuniętego dowództwa V Korpusu US Army w Poznaniu. Ma ono dowodzić wszystkimi amerykańskimi siłami w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jak powiedział wiceminister, dowództwo to powinno osiągnąć gotowość operacyjną jesienią tego roku. Z kolei w 2022 roku gotowość bojową ma osiągnąć baza pocisków przeciwrakietowych w Redzikowie.

Amerykanie są w Polsce także w ramach wysuniętej obecności NATO – międzynarodowej batalionowej grupy bojowej (z 1005 jej żołnierzy 692 to Amerykanie). Są też w dowództwie wielonarodowej dywizji Północ-Wschód koordynującej wszystkie cztery bataliony wysuniętej obecności oraz w centrach eksperckich NATO w Krakowie i Bydgoszczy.

Skurkiewicz podkreślił, że zmiana ekipy rządzącej w Stanach Zjednoczonych nie wpłynęła w jakikolwiek sposób na osiągnięte postanowienia, co potwierdziły rozmowy telefoniczne m.in. między ministrem obrony narodowej Błaszczakiem a sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.

Skurkiewicz zadeklarował, że MON nadał inwestycjom infrastrukturalnym dla Amerykanów najwyższy priorytet. Potwierdzeniem tego jest m.in. powołanie gen. Dariusza Mendrali na stanowisko pełnomocnika on ds. realizacji inwestycji budowlanych wynikających z umowy EDCA.

Generał Mendrala przedstawił uzgodnione inwestycje infrastrukturalne w bardziej szczegółowy sposób. Jak powiedział, łącznie prowadzonych będzie 114 projektów w 11 lokacjach – poprzez budowę nowych, ale także modernizację i adaptację istniejących obiektów. Prace będą obejmować infrastrukturę lotniskową, poligonową, obiekty dowodzenia, zabezpieczenia logistycznego i dla pancernej brygadowej grupy bojowej.

Generał podkreślił, że umowa z Amerykanami gwarantuje wykorzystanie w pracach materiałów, usług i produktów polskich firm tam, gdzie tylko to możliwe. Aktualnie mają być kontynuowane szczegółowe ustalenia z Siłami Zbrojnymi USA co do ich potrzeb - "prace dotyczące uzgodnień dokumentacji projektowej, prace przygotowawcze i wykonawcze”. Inwestycje mają być realizowane pod przewodnictwem szefa Inspektoratu Wsparcia i przy udziale Agencji Mienia Wojskowego.

Posłowie pytali o koszty inwestycji w infrastrukturę dla Amerykanów. Nie otrzymali jednak odpowiedzi, bo informacje te są niejawne i mają zostać przekazane im w innym trybie. Jednocześnie przedstawiciele MON podkreślili, że większość tych wydatków będzie służyła nie tylko sojusznikom ale także Siłom Zbrojnym RP. Jako przykład przytoczono tworzenie nowoczesnego centrum szkoleniowego w Drawsku Pomorskim, gdzie Polacy będą ćwiczyć wspólnie z Amerykanami, co przełoży się na wzrost interoperacyjności, ale także obniżenie kosztów szkolenia dzięki szerokiemu zastosowaniu symulatorów.

Cezary Grabarczyk pytał o plany stworzenia Fort Trump, na co wiceminister Skurkiewicz odpowiedział mu, że właśnie obecnie przygotowywane inwestycje były określane tym mianem i nigdy nie miał to być „żaden wielki gmach”.

Poseł Czesław Mroczek natomiast przyznał, że cieszy się z obecności amerykańskiej, ale jego zdaniem nie jest to zasługa obecnej władzy tylko umowy podpisanej w 2009 i „na jej podstawie w Polsce mogło funkcjonować kilka tys. żołnierzy” amerykańskich. „Wielkie zaangażowanie USA w naszej części Europy też nie zaczęło się rok czy dwa lata temu. Przełomowe były decyzje NATO ze szczytu Newport w Walii z 2014 roku, a potem ze szczytu warszawskiego” - powiedział. Wiceminister Skurkiewicz odpowiedział mu, że wymierna obecność wojsk amerykańskich w Polsce zaczęła się w roku 2017, czyli w czasie kiedy „pojawiła się brygadowa grupa bojowa w znaczącym wymiarze na terenie RP i co do tego nie ma chyba sporu politycznego ani jakiejkolwiek dyskusji”.

Na koniec posiedzenia przewodniczący SKON Michał Jach zaapelował, aby MON zastanowił się nad odtajnieniem przynajmniej części informacji na temat kosztów infrastruktury amerykańskiej. Tak, żeby móc przedstawić je opinii publicznej, wraz z informacją jakie inne korzyści będzie to dawało.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 60
Reklama
por.rez.
piątek, 12 marca 2021, 11:41

Dla naszego bezpieczeństwa, warto ten sojusz pogłębić również w sferze gospodarczej. Poważnie zastanowiłbym się nad oddaniem Amerykanom części Orelnu i Lotosu nawet większej niż wymaga UE w związku z fuzją tych firm. W innych dziedzinach, możliwości też są duże.

Opel
sobota, 13 marca 2021, 19:35

Ja bym wogole oddał Amerykanom nasze firmy i kobiety. Nic tak nie cementuje sojuszu jak prawdziwe rodziny polsko amerykańskie. Możemy też dołączyć do USA jako kolejny stan. Rolniczy chłopski.

czwartek, 18 marca 2021, 09:54

Może od razu dołączmy jako 52 stan? ;-)

patriota
czwartek, 11 marca 2021, 14:44

Dla porównania. Rumunia odebrała dywizjon HIMARS, pierwsze elementy baterii Patriot, posiada działającą bazę rakietową w Deveselu wzmocnioną przez system THAAD, modernizuje wspólnie z Amerykanami lotnisko w Campia Turzii. Na stole negocjacyjnym jest batalion czołgów Abrams, dla Rumunów za drogi podobnie jak proponowana równolegle eskadra F-35. Zbierają pieniądze na drugą eskadrę F-16 najlepiej używanych. Ponadto aktualna jest oferta na śmigłowce złożona przez wytwórnię Bell, ale Rumunii żądają konkretnych inwestycji we własny przemysł lotniczy. Warto porównać z polskimi osiągnięciami.

czwartek, 11 marca 2021, 18:23

Czyli chcesz porównać to co mogą mieć Rumuni do tego co możemy mieć my. I jedno i drugie to patyk na piasku i możesz porównać co już kupiły obie strony, i jak wtedy to wypada?

BUBA
czwartek, 11 marca 2021, 17:43

Byly wybory. Co wybrales to jest. Juz raz oklamali i jeszcze zostali wybrani. Czyli cos nie tak z ..... polskimi wyborcami

Wasko
czwartek, 11 marca 2021, 22:38

Polska armia niedoinwestowana jest od lat 80 więc nie płeć głupot.

andys
czwartek, 11 marca 2021, 14:13

Ciekaw jestem, jakie zagrozenie dla bezpieczeństwa kraju może stanowic ujawnienie kosztów infrastruktury dla Amerykanów?

Jakub
piątek, 12 marca 2021, 07:10

Ano takie, że po pytaniu: ile kasy poszło, będzie pytanie: na co ta kasa poszła, a to już chyba może stanowić zagrożenie.

db+
sobota, 13 marca 2021, 11:01

Konkretną listę inwestycji zawiera umowa EDCA (załącznik 1 do Aneksu B).

D
czwartek, 11 marca 2021, 13:31

Stare Rzymskie przysłowie mówi : "nie chcesz płacić na utrzymanie swojego wojska to zapłacisz na utrzymanie obcego"

Chiny górą
piątek, 19 marca 2021, 11:41

Płacimy na swoje wojsko, ale ilebyśmy nie płacili, to sami się nie obronimy. Dlatego musimy mieć sojuszników i ich mamy. Nie pisz antypolskiej rozłamowej propagandy, jest ona nieskuteczna.

Wera
sobota, 13 marca 2021, 19:36

Bzdury i brednie.

Meska
czwartek, 11 marca 2021, 12:44

Jedyny plus taki, że napędza to budowę infrastruktury niezbędnej również polskim żołnierzom.

piątek, 12 marca 2021, 23:27

Jakiej infrastruktury polskim żołnierzom co za głupoty gadasz oni ćwiczą na naszym terenie a my nie mamy gdzie na zajęcia wyjechać

złośliwy
czwartek, 11 marca 2021, 12:06

Centrum dowodzenia nasz sojusznik powinien umieścić w Legnicy.

Andrzej
czwartek, 11 marca 2021, 11:43

Czyli zamiast na uzbrojenie produkowane w Polsce, na rozwój i badania. Za to wszystko trzeba utrzymać amerykańskich żołnierzy.

any
czwartek, 11 marca 2021, 09:20

to jest KOŃ TROJAŃSKI v. 2.0... vide: Nowy wariant koronawirusa. To "potrójny mutant" Nowy szczep koronawirusa odkryty w trakcie rutynowej kontroli w centrum testowym na lotnisku w Berlinie. Jest mieszanką trzech wariantów: brytyjskiego, południowoafrykańskiego i brazylijskiego.

Wojtek35
czwartek, 11 marca 2021, 08:24

Równie dobrze mogli by powołać do WP Ukraińców, jest ich w Polsce ponad milion. Będzie znacznie taniej, wystarczy dać im tylko karabiny a i Polak odetchnie...

złota myśl
sobota, 13 marca 2021, 00:42

Przecież oni przed tym właśnie uciekli z Ukrainy.

Wojtek35
niedziela, 14 marca 2021, 11:50

To teraz w Polsce zaczną formować oddziały Ukraińskiej i Białoruskiej armii. Polska zrobiła dla nich tak wiele programów pomocowych, że teraz tylko czekać aż nasz rząd pomoże im zorganizować się w jakieś jednostki bojowe, które będą nas chronić przed Rosją...

dim
czwartek, 11 marca 2021, 06:54

Mówiąc zwięźle - poza banałami i autoreklamą, niczego nam nie powiedziano."Jest super, a szczegóły jak wydajemy twe pieniądze to nie twoja sprawa, zasr... obywatelu". Kolegom krytykującym mnie, że piszę z Grecji, wskażę, że trójka, a niedługo czwórka moich zstępnych podatkuje się w Polsce, a i ja mam tam uskładany stale topniejący w inflacji kawałek nastu lat do emerytury.

Jakub
piątek, 12 marca 2021, 07:14

Zabierz swoich zstepnych (dzieci ?) do siebie. Nie pozwól im marnować życia.

dim
piątek, 12 marca 2021, 09:29

Dzieci, wnuki... wybrali Polskę. Bezapelacyjnie.

lopo
czwartek, 11 marca 2021, 06:28

potem starac sie o nuclear sharing

R12
czwartek, 11 marca 2021, 05:28

A na jakiej podstawie prawnej MON utajnia informację o wydatkach na US Army w Polsce? Przecież to są pieniądze publiczne. Apel p. Jacha o "częściowe informacje" dla społeczeństwa był nie na miejscu w ustach Przewodniczącego Komisji. Informacja powinna być rzetelna i kompletna.

kmdr
czwartek, 11 marca 2021, 02:30

Ministrowie z obu resortów wiodących w realizacji, nie raczyli zaszczycić swoją obecnością nawet zdalną.Wiceminister z ramienia MSZ i MON ,a projekt taki ważny?Drogo będzie czy ekstremalnie eksterytorialnie ? I na wszelki wypadek lepiej się nie kojarzyć. Cytat-"...i wieżę głęboko ,że rozpoczęcie kadencji nowej administracji ,nowego prezydenta ,prezydenta Joe Bidena, będzie takim kolejnym etapem utrwalania strategicznego partnerstwa po między Polską a Stanami Zjednoczonymi.Partnerstwa opartego o nie tylko wspólne interesy,ale wspólną także i zbieżną percepcje..."-Marcin Przydacz .Mam tyle lat, że pamiętam taką nowomowę zwłaszcza ten fragment o "utrwalaniu".Zmienić prezydent na towarzysz, Kongres na Plenum i wypisz wymaluj jak PRL to samo poddaństwo.Pytanie wiceprzewodniczącego Komisji Mroczka o jurysdykcje karną celne ,okraszone znaną nowo mową"z zadowoleniem wita".Przewodniczący komisji Jach znów wypowiada " z zadowoleniem przyjmuje współpracę" no jak bym gen.Jaruzelskiego słyszał.Pewnie z porównania Pan Poseł byłby nie zadowolony.Komisja trwała około godziny.Nowy pełnomocni Rządu i lista wydatków długa, ale nie wyszczególniona konkretnie co zrozumiałe ,ale ani w przybliżeniu.

KrzysiekS
środa, 10 marca 2021, 23:49

Problem jest jeden dla USA konkurentem (wrogiem są Chiny) natomiast Rosja jest traktowana jako możliwy sojusznik. Pytanie tylko jeśli Rosja może zostać sojusznikiem to czyim kosztem chyba już to było?

Roshedo
środa, 10 marca 2021, 22:00

Przekrzykują się czyja w tym zasługa była największa, a nikt się nie zajaknie że to nie zasługa tylko wstyd że nie możemy się na tyle ogarnąć żeby sami się skutecznie obronić i odstraszyć. Zamiast tego musimy się opłacać zagranicznym ochroniarzom w zamian za stopniowe ograniczanie suwerenności politycznej i gospodarczej. Przecież już to przerabialiśmy z ZSRR.... I co? Żadnych wniosków w narodzie polskim i jego przedstawicielach??? Smutne...

Kazik :)
czwartek, 11 marca 2021, 18:26

To nie ochraniarze ale najemnicy lub łagodniej jak popularne w średniowieczu wojsko zaciężne zależne od tego kto da więcej.

kmdr
czwartek, 11 marca 2021, 21:15

Oni mają określenie "soldier of fortune"mile brzmi dla ucha ,pytanie czy z tego nie wyjdą Krzyżacy 2.0.Albo jak przedtem bratnia armia pompowała tu czerwone , a teraz żeby nie było czasem, że sojusznicza armia będzie pompować tu więcej kolorów tak z sześć.

Kiko
czwartek, 11 marca 2021, 09:25

Dokładnie

R275
czwartek, 11 marca 2021, 08:11

Nie ma takiego państwa oprócz Rosji, USA i Chin które mogłoby to zrobić samo. Dotyczy to też tak bogatych krajów jak Niemcy, Japonia, Korea Południowa i kraje arabskie. Natomiast nie mam dalszych komentarzy dla kogoś, kto nie widzi różnicy między ZSRR a EU i NATO.

Pawlak
czwartek, 11 marca 2021, 07:24

Nawet bym tego do ZSRR nie przyrownywal bo wtedy my kupywalismy od nich uzbrojenie a oni od nas wegiel mimo ze nas kiwali na tym.Obecnie trwa drenaz finansowy calej klasy sredniej w Polsce oraz niszczenie srodowiska przez zachodnie fabryki

MArio
środa, 10 marca 2021, 21:29

Umiesz liczyć licz na siebie... Vide `39

BUBA
czwartek, 11 marca 2021, 17:47

Tak liczylismy na Anglie i Francje i wiadomo. Ale w roku 20 Anglia probowala nam wcisnac sztylet w plecy. I niestety w 39 powtorka.

Paweł P.
czwartek, 11 marca 2021, 12:10

Do tego abyśmy mogli liczyć na siebie, tylko – to jeszcze daleka droga, wcale nie jest też powiedziane, że jest to możliwe. Po to jest NATO, po to jest UE aby "teoretycznie" wiele stron, było zabezpieczonych. Jak się uprą, to i tak kaplica. Czego to byśmy "pod strzechą" nie mieli... Więc należy korzystać i dobrze czas wykorzystywać, przede wszystkim na rozwój – a nie, jak czytam, komu i za co dziękować. Śmieszne! Każdy wie jak było, a jak jest... No chyba, że nie chce wiedzieć, albo nie potrafi sobie przypomnieć, ale to już nic nie poradzę.

zbychu
środa, 10 marca 2021, 20:52

I widać na co idzie 2% PKB przeznaczone na sprzęt dla Wojska Polskiego. Do tego dodamy generalną naprawę okrętu przez Stocznie Wojenną skierowanego do muzeum. A śmigłowców bojowych i okrętów bojowych ani widu ani słychu.

kd12
czwartek, 11 marca 2021, 14:37

ORP Błyskawica to najstarszy niszczyciel - okręt muzeum na świecie. Ten remont jak najbardziej ORP Błyskawicy przysługuje, prace mają się zakończyć na początku lata. Powstrzymam się od ostrzejszego komentarza odnośnie powyższego wpisu.

Tentonieto
wtorek, 16 marca 2021, 08:47

A kto płaci za ten remont? MON, czy ministerstwo kultury? Z całym szacunkiem, ORP Błyskawica to skarb historii, ale wliczenie kwoty wydanej na remont obiektu muzealnego do 2% wydatków zbrojeniowych to byłaby groteska.

fxx
środa, 10 marca 2021, 20:06

Czyli kolejny sukces który PiS próbuje przedstawić jako swój...

db+
czwartek, 11 marca 2021, 21:17

Podsumowanie ustaleń szczytu NATO (którego?). Czyli początek koncepcji wschodniej flanki: "Kluczowym dla wytyczenia kierunku strategicznej adaptacji Sojuszu do zmienionej sytuacji bezpieczeństwa było przyjęcie Planu działań na rzecz gotowości. Plan ten stanowi podstawowy wyznacznik kierunku adaptacji Sojuszu. Ustalenia zostały powtórzone w jawnej Deklaracji końcowej ze szczytu. Ustalenia te wskazują na: a) Ciągłą obecność wojsk sojuszniczych w regionie. Rozwiązanie takie gwarantuje stałą obecność wojsk sojuszniczych na wschodniej flance, która będzie podlegać cyklicznej rotacji. Na potrzeby przebywających i ćwiczących w regionie wojsk utworzone zostaną bazy logistyczne i sprzętowe; b) Ustanowienie ośrodków dowodzenia na wschodniej flance, wraz z elementami wsparcia i zabezpieczenia c) Wzmocnienie Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force) m.in. przez utworzenie w ich ramach Sił Natychmiastowego Reagowania d) Aktualizację i możliwość wzmocnienia planów ewentualnościowych przez przypisanie do planów konkretnych sił, a w następnym kroku ewentualność opracowania stałych planów obronnych dla najbardziej wymagających zadań (operacja kolektywnej obrony)" e) Zwiększenie intensywności prowadzonych ćwiczeń wojskowych na wschodniej flance Sojuszu (w tym na podstawie wybranych elementów ze wspomnianych powyżej planów ewentualnościowych); f) Rozbudowa infrastruktury sojuszniczej oraz rozmieszczenie baz ze sprzętem na wschodniej flance NATO), umożliwiającej szybkie i sprawne przyjęcie sojuszniczych sił wzmocnienia;

czwartek, 11 marca 2021, 15:50

a czyj ?

gt
czwartek, 11 marca 2021, 13:54

Broń boże nie jestem fanatykiem pisu, ale może wytłumaczysz czyj to sukces ? Abstrahując w ogóle od dyskusji czy to jest sukces czy nie, bo to jest sporna kwestia i każdy ma na ten temat swoje zdanie, ale skoro do zacieśnienia współpracy militarnej z usa, podpisania umowy z usa i dyskutowania w sejmie na ten temat dochodzi za kadencji pisu i na wnioski pisowskich ministrów / prezydenta wywodzącego się z pisu to kto jest niby ojcem tego sukcesu ?

Zenek
czwartek, 11 marca 2021, 12:25

Bo tak jest. I twoje żale, że nie rządzi poprzednia ekipa, możesz opowiedzieć mojemu kotu.

yar
czwartek, 11 marca 2021, 11:25

No na pewno to nie jest "sukces" PO! Sprawdź tylko ile razy Komorowski lub Tusk spotykali się z prezydentem USA, a ile Duda. O bardzo dobrych relacjach pomiędzy prezydentami Dudą i Trumpem też nie można zapomnieć.

db+
sobota, 13 marca 2021, 19:57

To sprawdź sobie, kto uczestniczył w lutym w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa i co mówił tam prezydent Biden. Może wtedy zrozumiesz, jaka rolę widział dla Polski Donald Trump. I nie spodziewaj się, że na liście uczestników znajdziesz prezydenta Andrzeja Dudę.

Ach
sobota, 13 marca 2021, 12:22

To że latał do Trampa na każde wezwanie i podpisywał na stojąco wszystko co tamten mu podsunął uważasz za sukces?

Bob
czwartek, 11 marca 2021, 00:40

Rozbrojenie Polski za czasów Klicha to zdecydowanie nie jest sukces Pis, tylko Po. Nawet Putin był zadowolony.

db+
sobota, 13 marca 2021, 11:05

Opowiedz coś więcej o tym rozbrajaniu. Jakieś konkretne liczby, lokalizacje, anulowane projekty modernizacyjne, zerwane kontrakty?

mobilny
środa, 10 marca 2021, 18:50

....Kiedy wejdzie obcy żołnierz na terytorium RP i kiedy pierwsza złotówka zostanie na nich wydana zamiast na żołnierza Polskiego będzie to Czarny dzień w historii najnowszej 3 RP....

gt
czwartek, 11 marca 2021, 13:57

Dziwne, że inni, więksi tak tego nie postrzegają (patrz choćby Niemcy). Oczywiście powinno się maksymalizować wydatki na obronność tak, żeby rozwijać własne wojsko, ale cały ten hejt brzmi jak radziecka dezinformacja.

Herr Wolf
czwartek, 11 marca 2021, 06:40

Ho ho to nastąpiło 20 lat temu!!!

mobilny
czwartek, 11 marca 2021, 23:56

o jeny dobrze wiesz o co mi chodzi.... @gt to było po zakończeniu II wojny światowej ale powiem szczerze że nie mam pojęcia dlaczego to nadal się ciągnie

Fanklub Daviena i GB
środa, 10 marca 2021, 18:09

No i nie dowiedzieliśmy się ile nas ta przyjaźń z najdroższym przyjacielem kosztuje... :D

Ciekawy
czwartek, 11 marca 2021, 14:54

Was Rosjan? Na pewno sporo nerwów i jeszcze dużo więcej.

No teraz to pojechał Davien
czwartek, 11 marca 2021, 06:15

DO FANKLUB DAVIENA...Sztuczna przyjaźń z wami ruskimi trwała od 1945 roku do 1989 r....i kosztowała Polskę zmarnowane 44 lata....przez 44 lata Polska gospodarczo była chamowana przez twoich ludzików z Moskwy...kraje zachodnie się rozwijały a tzw przyjaźń Polsko Rosyjska była tylko na rękę wam Rosjanom ...taka to wasza ruska przyjaźń była. Sto razy wolę przyjaźń Polsko Amerykańską niż tą waszą Rosyjską,jeszcze za węgiel nie oddaliście który braliście za darmo z Polski.. i tak właśnie wyglądała rosyjska przyjaźń..ha ha ha..... Rozumiem,że was rosjan to wkurza i drażni , że Polska już nie chce z wami waszej przyjaźni jaka to przyjaźń była ... Przez waszą przyjaźń rosyjską Polska pod koniec lat 80 zbankrutowała bo tak dbaliscie o tą przyjaźń. Eh te ruskie przyjaźnie.

mobilny
czwartek, 11 marca 2021, 23:57

....i dlatego musisz mieć innego przyjaciela 447 co? A tak sam nie potrafisz? To tyle nt twych mądrości

sobota, 13 marca 2021, 03:21

No i czego sam nie potrafi mobilny geniuszu?

Tweets Defence24