Reklama

Siły zbrojne

Indie zainteresowane zakupem samolotów ISTAR

Raytheon Sentinel R1 używany przez brytyjski RAF, fot. Andy Holmes/MOD
Raytheon Sentinel R1 używany przez brytyjski RAF, fot. Andy Holmes/MOD

Władze Indii oficjalnie poinformowały amerykański Departament Obrony o zamiarze zakupu dwóch samolotów typu ISTAR od amerykańskiego koncernu Raytheon. 

Formalny LoR został wysłany przez władze w New Delhi na niecały miesiąc przed planowaną wizytą w Indiach Jima Mattisa, Sekretarza Obrony USA. Planowany zakup w formie umowy międzyrządowej ma dotyczyć dwóch samolotów, które dostarczyłby koncern Raytheon przez program Foreign Military Sales. Maszyny najprawdopodobniej podobnie jak brytyjskie Sentinele R1 mają bazować na maszynach dyspozycyjnych typu Bombardier Global Express. 

Lotnicza platforma do prowadzenia wywiadu, nadzoru, zbierania danych o celach i misji zwiadowczych (ISTAR - ang. intelligencesurveillancetarget acquisition, and reconnaissance) jest wskazywana jako jedna z kluczowych potrzeb Indyjskich Sił Powietrznych. Wartość potencjalnej umowy może wynosić ok. 1 mld USD. Sam program rozpoczęty ok. 2013 roku jest już opóźniony w związku ze sporem kompetencyjnym pomiędzy siłami powietrznymi, a Organizacją Badań i Rozwoju na rzecz Obronności (DRDO). Spowodowało to zatrzymanie procedury zakupowem we wrześniu 2016 roku. 

Indyjskie samoloty typu ISTAR mają posiadać radar AESA zdolny do przeskanowania 30 tys km2 w ciągu godziny, a także być zdolne do identyfikowania celów w ciągu 10 do 15 minut. 

Nowe samoloty odpowiedzialne za wykrywanie celów naziemnych i zarządzanie polem walki mają zostać w przyszłości włączone do powstającego indyjskiego systemu IACCS, w skład którego wejdą też samoloty AWACS i aerostaty rozpoznawcze odpowiedzialne za wykrywanie celów powietrznych, a także bezzałogowce. Stąd dla hindusów ważna będzie sieciocentryczność systemów zastosowanych w nowych samolotach. 

Oprócz systemów Raytheona Indie wyrażały w przeszłości zainteresowanie także rozwiązania oferowanymi przez amerykański koncern Boeing, francuskiego Thalesa, brytyjski BAE Systems oraz izraelską firmę Elta

Czytaj też: DSEI 2017: Raytheon zmodernizuje brytyjskie samoloty ISTAR Shadow R1

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. Kowalskiadam154

    Z jednej strony Pakistan z drugiej Chiny więc muszą trzymać rękę na pulsie

  2. Mauser

    No to indie nam sie rozkrecaja . w sumie kto wie moze przy dzisiejszej geopolityce swiata , moze i oni chca zgarnoc kawalek torta.

Reklama