Reklama

Siły zbrojne

Honeywell i WZE rozszerzają współpracę. Transfer technologii TALIN

Fot. Maksymilian Dura/Defnece24.pl
Fot. Maksymilian Dura/Defnece24.pl

Wojskowe Zakłady Elektroniczne należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej podpisały umowę z Honeywell dotyczącą produkcji elementów mechanicznych do Innertial Navigation Unit wykorzystywanych w systemach nawigacyjnych TALIN 3000/5000.

Umowa pomiędzy WZE i Honeywell dotyczy z kolei produkcji elementów mechanicznych do INU (Inertial Navigation Unit) dla systemu nawigacyjnego nawigacji inercjalnej TALIN 3000/5000. W jego skład wchodzą czujnik ruchu pojazdu – VMS, pulpit kontrolno-sterujący –DCDU oraz żyroskopowy blok nawigacji inercyjnej – INU.

Systemy inercjalnej nawigacji (INS) rodziny TALIN rozwijają się o nowe lub całkowicie zmodernizowane komponenty – przykładem nowych rozwiązań jest m.in. zaprezentowany podczas MSPO, opracowany całkowicie w Wojskowych Zakładach Elektronicznych, komputer DCDU.

Serwis Specjalny Defence24MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

TALIN to rozwiązanie sprawdzone w działaniu, ponieważ do dzisiaj wprowadzono ponad 15 000 takich urządzeń na ponad 60 typach cywilnych i wojskowych platform lądowych w 20 państwach. Część z takich systemów brała dodatkowo udział w faktycznych operacjach bojowych.

Czytaj także: MSPO 2017: Naziemny system inercyjny TALIN dla polskiej armii?

Jest to również rozwiązanie znane w Polsce. Zostało ono bowiem zastosowane no polskich kołowych transporterach opancerzonych KTO Rosomak (które były wykorzystywane m.in. w Afganistanie) i samobieżnych wyrzutniach rakietowych Langusta. Mają być one również montowane na samobieżnych moździerzach RAK i wyrzutniach Homar. 

Dodatkowo Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. z Zielonki otrzymały know-how i prawa do produkcji elementów systemu TALIN (wersji 3000, 4000 i 6000) w ramach umowy offsetowej (w zakresie technologii produkcji systemu nawigacji inercyjnej do kołowych transporterów opancerzonych), zawartej w 2011 r. pomiędzy firmą Honeywell Regelsysteme GmbH a polskim Ministerstwem Gospodarki. Wartość offsetowa wszystkich zawartych w tej umowie zobowiązań wynosiła 49,5 mln euro.

Czytaj więcej: Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Firma Honeywell Regelsysteme GmbH wykonała wszystkie zobowiązania offsetowe wobec Polski w terminie. Potwierdziła to Najwyższa Izba Kontroli podczas sprawdzania sposobu realizowania umowy na KTO Rosomak w 2012 r.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama