Reklama

Geopolityka

Zdecydowany… i rezolutny Smok 21 czyli pokaz japońsko-amerykańskich możliwości obronnych

Autor. Fot. USMC, Lance Cpl. Diana Jimenez

Stany Zjednoczone i Japonia zamykają 2021 r. ważnymi ćwiczeniami obronnymi w rejonie indopacyficznym. Mają one przede wszystkim koordynować współdziałanie sił w zakresie zwalczania sił morskich przeciwnika systemami rakietowymi, ale również prowadzenie operacji powietrznoszturmowych, będąc przy tym kolejnym krokiem do skonstruowania własnego systemu odstraszania w regionie oraz budowania elementów własnej konstrukcji antydostępowej.

Od 3 do 17 grudnia trwają w Japonii połączone ćwiczenia japońsko-amerykańskie pk. Resolute Dragon 2021. Użycie słowa resolute (ang. zdecydowany/rezolutny) wobec tego ćwiczenia nie jest chyba przypadkowe. Analiza scenariuszy oraz zadań stawianych wojskowym dobitnie obrazuje wolę obu państw do rozwoju interoperacyjności swoich sił w regionie Indopacyfiku, w nowych warunkach XXI w - przy wyzwaniach generowanych dla obu państw przez Chińską Republikę Ludową i jej potencjał militarny, jak również rezolutne podejście do obecnych możliwości w kwestii posiadanych zasobów militarnych. W tym ostatnim przypadku, zwłaszcza gdy mowa jest o połączeniu już istniejącego wyposażenia jak pociski rakietowe bazowania lądowego z nowymi koncepcjami doktrynalnymi ich zastosowania właśnie w rejonie indopacyficznym.

Czytaj też

W manewrach Resolute Dragon 2021, które odbywają się w kilku lokacjach na terytorium Japonii, udział biorą jednostki Japońskich Lądowych Sił Samoobrony, amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej , wspierane przez amerykańską flotę i lotnictwo ). O skali manewrów świadczyć może udział 2650 Marines należących do III Marine Expeditionary Force (MEF). Japończycy przygotowali do ćwiczeń komponenty lądowe należące do 9. Dywizji z Północnowschodniej Armii. Mowa o 1400 japońskich żołnierzach. W powietrzu wspierać ma ich cała gama maszyn, w tym śmigłowce transportowe CH-53E, śmigłowce wielozadaniowe UH-1Y Venom, śmigłowce uderzeniowe AH-1Z Viper, maszyny MV-22B Osprey,oraz samoloty KC-130J Hercules oraz F/A-18E Hornet. Amerykanie z dowództwa geograficznego US INDOPACOM (rejon odpowiedzialności Indopacyfik) podkreślają, że to największe u przedsięwzięcie szkoleniowe z udziałem sił obu państw od 2013 r., a także największe z dotychczasowych obejmujące poligony zlokalizowane na terytorium Japonii.

Tokio i Waszyngton są zainteresowane doskonaleniem dwustronnego procesu dowodzenia, kontroli i koordynacji sił w ramach nowoczesnej operacji połączonej, prowadzonej z uwzględnieniem standardów wielodomenowego pola walki oraz warunków Indopacyfiku. Scenariusze zakładają wykorzystanie baterii artylerii rakietowej (w tym amerykańskich High Mobility Artillery Rocket System HIMARS) do rażenia przeciwnika, gdzie za koordynację uderzeń odpowiadają sensory nie tylko lądowe, ale również ulokowane na jednostkach U.S. Navy czy też statkach powietrznych wykorzystywanych przez ćwiczących. Celem takich uderzeń mają być okręty potencjalnego przeciwnika, który próbowałby zaatakować jakiś rejon lub próbowałby wprowadzić w sposób nielegalny jakąś formę blokady. Żołnierze z obu państw mają też ćwiczyć wspólne operacje powietrznoszturmowe czy też walkę w terenie zurbanizowanym. Co ważne, zgrywane mają być również komponenty logistyczne i medyczne, mające odpowiadać za wsparcie działań połączonych. Amerykanie ćwiczyć mają również szybkie wzmacnianie sił oraz ich zaopatrywanie drogą lotniczą za pomocą maszyn U.S. Air Force. Zaopatrywanie i przemieszczanie się wojsk ma odbywać się na dużych dystansach.

Czytaj też

Obserwatorzy zwracają uwagę, że w trakcie Resolute Dragon 2021 możliwe jest efektywne (pełnoskalowe) testowanie rozwijanej formy działań ekspedycyjnych U.S. Marine Corps, określanej jako EABO czyli Expeditionary Advanced Base Operations. Polega ona na zastosowaniu małych i wysoce mobilnych sił, pozwalających na o wiele bardziej skryte działanie w rejonie spornym, gdzie oddziałują siły przeciwnika, bazując przy tym na mniejszych lądowych i przybrzeżnych bazach. Operowanie w ten sposób ma blokować swobodę działań morskich przeciwnika, np. poprzez zastosowanie systemów rakietowych ziemia-morze. Możliwe ma też być też wspieranie działań własnej floty oraz lotnictwa w rejonie operacji. Działania EABO mają być podejmowane przez jednostki o wysokim stopniu dostosowania do operacji wielodomenowych, tak aby przeciwstawiać się przeciwnikowi w sposób zarówno kinetyczny, jak i niekinetyczny. Stąd też, tak istotne w Resolute Dragon 2021 jest testowanie połączonego komponentu C5ISTAR oraz rozrzucenie działań po licznych poligonach na terytorium Japonii. W sumie ma to być 12 lokacji,co ma symulować budowanie baz w koncepcji EABO przy założeniu działań w zróżnicowanych warunach terenowych i klimatycznych.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Monkey

    Dużo o tym, co wystawili do tych ćwiczeń Amerykanie, ale jestem ciekaw szczegółów japońskiej partycypacji. Na pewno zaangażowali coś więcej niz tylko 1400 żołnierzy z 9 Dywizji.

Reklama