Reklama

Geopolityka

Współpraca Litwy z Polską. Ważne porozumienia w Warszawie

Autor. Kancelaria Prezydenta RP

W Warszawie odbędzie się Litewsko-Polskie Forum Obronne Przemysłu. Otwierającymi wydarzenie będą Prezydent Polski Andrzej Duda oraz Prezydent Litwy Gitanas Nausėda, a wezmą w nim udział także przedstawiciele administracji rządowej, firm zbrojeniowych, eksperci oraz liderzy sektora z regionu.

W kontekście agresji Rosji na Ukrainę gospodarka stała się integralną częścią bezpieczeństwa, a regionalna współpraca główną osią dla NATO. Przemysł obronny nie jest wyjątkiem. Wiedza o możliwościach obu rynków oraz innowacji w obronności daje przewagę. Podczas wydarzenia zostaną podpisane porozumienia między przedstawicielami litewskich i polskich firm związanych z obronnością.

Reklama

Bezpieczeństwo regionalne

Głównym celem odbywającego się 5 września forum jest wzmocnienie bezpieczeństwa regionalnego. Współpraca w sektorze obronnym pozostaje fundamentem dla stabilności regionu, a rozwijane technologie są niezbędne dla zwiększania zdolności produkcyjnych i realizacji innowacyjnych projektów. Dla Litwy i Polski ważne jest skoncentrowanie się na długoterminowych celach i programach systemów obronnych, a także zidentyfikowanie obecnych wyzwań, na które trzeba reagować.

Podczas Forum Obronnego w Warszawie odbędzie się kilka debat strategicznych. Poruszona zostanie przede wszystkim tematyka współpracy Polski i Litwy, również w sektorze zbrojeniowym. Nie zabraknie rozmów o Ukrainie i obecnych wyzwaniach na wschodnim froncie. Dyskusji będą poddane także kwestie cyberbezpieczeństwa i rozwoju zdolności w cyberprzestrzeni. Fundamentem dla każdego z paneli będzie obecność zarówno sektora prywatnego, jak i publicznego. Podsumowaniem będzie prezentacja polskiego i litewskiego potencjału zbrojeniowego oraz analiza obu rynków.

Partnerem wydarzenia jest Polska Grupa Zbrojeniowa. Warszawa będzie gościć wiele litewskich przedsiębiorstw z sektora obronnego. Spotkanie będzie służyło otwartemu dialogowi przedstawicieli firm odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. W trakcie wydarzenia nie zabraknie również przedstawicieli środowiska akademickiego.

Reklama

Defence24 i Infobalt

Forum zostanie wzbogacone dialogami pomiędzy przedstawicielami przemysłu, wojska oraz administracji państwowej. Grupa Defence24 podpisze MoU (Memorandum of Understanding) z Infobalt, litewską organizacją z sektora ICT. Takich porozumień będzie kilkanaście.

Celem wydarzenia jest zacieśnienie współpracy między Polską a Litwą ze szczególnym uwzględnieniem sektora obronnego. Do Polski, m.in. na MSPO, przybyło bardzo wielu wyższych oficjeli z Litwy, oprócz prezydenta, włącznie z Szefem Sztabu. Oba państwa mogą bardzo dużo skorzystać na bilateralnej współpracy.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Reo

    Myślę że taka współpraca jest jednak znacznie korzystniejsza dla Litwy. To kraj który jest zdecydowanie zbyt mały, zbyt biedny i zbyt słabo uprzemysłowiony aby osiągnąć symetrię korzyści jakie Polska mogłaby wyciągnąć z takiej współpracy. Litwini mogą w polskiej zbrojeniówce kupować i naprawiać praktycznie każdy rodzaj sprzętu wojskowego jakiego potrzebują, nie oferując w zamian niczego czego nasz przemysł by nie wytwarzał.

Reklama