Reklama

Geopolityka

Wiceszef MSZ: decyzja UE o nałożeniu na Białoruś sankcji - nie wyczerpuje polskich działań i oczekiwań

Zdjęcie ilustracyjne Fot.: Tymon Markowski / MSZ
Zdjęcie ilustracyjne Fot.: Tymon Markowski / MSZ

Decyzja UE o nałożeniu na Białoruś sankcji nie wyczerpuje polskich działań i oczekiwań - powiedział we wtorek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. GoodWrite.pl v0.44.2 Poprawność zdań Trudność zdań Zgłoś uwagi zdań: 0 słów: 0 znaków: 0

W niedzielę samolot linii Ryanair lecący z Aten do Wilna został zmuszony do lądowania w stolicy Białorusi Mińsku wskutek nieprawdziwej informacji o ładunku wybuchowym na pokładzie. Na lotnisku w Mińsku białoruskie władze zatrzymały opozycyjnego aktywistę, dziennikarza i blogera Ramana Pratasiewicza, który był na pokładzie. Władze Białorusi potwierdziły, że poderwały myśliwiec MiG-29 do pasażerskiej maszyny.

Działania Białorusi potępiło wiele państw, w tym Polska, zarzucając jej władzom złamanie prawa międzynarodowego, piractwo, "terroryzm państwowy" i "porwanie samolotu". W nocy z poniedziałku na wtorek szefowie unijnych państw i rządów zdecydowali o nałożeniu kolejnych sankcji na przedstawicieli reżimu białoruskiego, jak również sankcji gospodarczych na Białoruś. Unijna przestrzeń powietrzna ma też zostać zamknięta dla białoruskich linii lotniczych.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/5-25/
Reklama Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/5-25/


Unijni liderzy potępili też zmuszenie przez Białoruś do lądowania samolotu Ryanair w Mińsku oraz zatrzymanie przez białoruskie władze dziennikarza Ramana Pratasiewicza.

Szynkowski vel Sęk powiedział we wtorek w TVP Info, że decyzja o wprowadzeniu unijnych sankcji wobec Białorusi nie wyczerpuje w pełni planowanych przez Polskę działań i oczekiwań wobec postawy Zachodu w tej sprawie. "Mieliśmy do czynienia z aktem porwania samolotu, terroryzmu państwowego" - podkreślił.

"W tej chwili prowadzimy też działania w Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, tam konieczne jest bardzo drobiazgowe śledztwo, przesłuchanie pilotów, kontrolerów, sprawdzenie odsłuchów z nagrań" - powiedział wiceminister. Dodał, że z Organizacją Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego współpracuje polski Urząd Lotnictwa Cywilnego.

"Całkiem wiele w tej sprawie już wiadomo, ale nie wszystko (...) Nie wszyscy są zainteresowani tym, żeby szybko informacje ujrzały światło dzienne" - powiedział wiceszef MSZ.

"Dzisiaj jest jasne jedno - że wyjaśnienia strony białoruskiej w tej sprawie są absolutnie niewiarygodne" - podkreślił. Przekonywał, że w tej sprawie wyjaśnień wymaga też udział Rosji. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama