Geopolityka
USS Abraham Lincoln na Morzu Japońskim
Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych poinformowała, że USS Abraham Lincoln jest na wodach u wybrzeży Półwyspu Koreańskiego. Powodem są próby rakietowe prowadzone przez Korę Północną i możliwość wznowienia testów broni jądrowej – przekazuje agencja Reutersa.
Rzecznik Siódmej Floty USA znajdującej się w Japonii, komandor Hayley Sims poinformowała, że grupa uderzeniowa USS Abraham Lincoln prowadzi dwustronne operacje z Japońskimi Morskimi Siłami Samoobrony na Morzu Japoński. Komandor powiedziała, że USS Abraham Lincoln będzie prowadził "rutynowe operacje dwustronne" w celu zapewnienia sojuszników o zaangażowaniu Stanów w utrzymanie wolnego i otwartego Pacyfiku. Rzecznik zaznaczyła, że zadaniem ćwiczeń jest zwiększenie wiarygodności w ramach odstraszania oraz zademonstrowanie siły dwustronnego partnerstwa między USA a Japonią. Według informacji przekazanych przez rzecznik grupa uderzeniowa USS Abraham Lincoln pozostanie na wodach półwyspu koreańskiego przez około pięć dni.
Czytaj też
Wysłanie amerykańskiego lotniskowca na wody japońskie, następuje po długiej przerwie. Ostatni raz amerykański lotniskowiec przebywał tam w 2017 roku. Wysłanie grupy uderzeniowej jest związane z obawiamy urzędników amerykańskich, że Korea Południowa może przeprowadzić w najbliższych dniach podziemną próbę jądrową. Sung Kim, specjalny przedstawiciel USA ds. Korei Północnej, powiedział w zeszłym tygodniu, że Pjongjang może przeprowadzić próbę rakietową lub nuklearną z okazji 110 rocznicy urodzin swojego założyciela Kim Ir Sena, która przypada w piątek - jak pisze The Guardian. Dlatego też jak donosi południowokoreańska agencja informacyjna Yonhap News Agency Sung Kim odwiedzi w przyszłym tygodniu Koreę Południową i będzie tam 4 dni w celu rozmów z nową administracją koreańską. Jednak wizyta Kima wynika też z obaw, że Korea Północna może przetestować broń nuklearną właśnie w czasie rocznicy urodzin założyciela dynastii Kim.
Czytaj też
W zeszłym tygodniu w czasie rozmów w Waszyngtonie przedstawiciele Korei Południowej zabiegali o to, żeby do Półwyspu Koreańskiego zostały przerzucone lotniskowce, bombowce i okręty podwodne amerykańskiej armii z powodu obaw przed testami jądrowymi Korei Północnej. W ubiegłym miesiącu Korea Północna przeprowadziła pełny test międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) po raz pierwszy od 2017 roku. Wtedy to lotniskowce USS Ronald Reagan, Theodore Roosevelt i Nimitz oraz ich grupy uderzeniowe zostały rozmieszczone na Morzu Japońskim. Dziś mamy do czynienia z podobną sytuacją.
Czytaj też
Okręt USS Abraham Lincoln 15 marca przeprowadził ćwiczenia wojskowe na Morzu Żółtym, z użyciem myśliwców F-35 i innych odrzutowców amerykańskich. Miała to być odpowiedzi na testy międzykontynentalne rakiety balistycznej Korei Północnej z 27 lutego i 5 marca.
PM
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie