Reklama

Siły zbrojne

Korea Północna stale powiększa arsenał nuklearny

Północnokoreańska rakieta balistyczne pośredniego zasięgu Pukguksong-2, fot. LionFlyer/Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Korea Płn. od roku kontynuuje rozbudowę swojego arsenału nuklearnego i rakietowego mimo nałożonych na nią sankcji międzynarodowych - głosi poufny raport ONZ, na który powołuje się agencja AFP. Autorzy dokumentu twierdzą, że reżim w Pjongjangu finansuje tę rozbudowę częściowo z nielegalnych źródeł.

Reklama

"Pjongjang kontynuuje realizację i rozbudowę swoich programów budowy broni nuklearnej i pocisków balistycznych, mimo podejmowanych przez społeczność międzynarodową prób ich ograniczenia, gwałcąc przy tym rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ" - głosi dokument.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Od roku Korea Północna "wykazuje coraz większe możliwości produkcji materiałów rozszczepialnych i szybkiego rozmieszczania swych sił rakietowych na lądzie i na morzu" - pisze AFP powołując się na raport.

Czytaj też

Według raportu, który ma być przekazany 15 członkom Rady Bezpieczeństwa ONZ, ważnym źródłem dochodów Pjongjangu są cyberataki, zwłaszcza na aktywa ulokowane w kryptowalutach.

Eksperci ONZ, którzy sporządzili ten raport, twierdzą, że z nielegalnych źródeł finansowany jest też import benzyny, chociaż wielkość tego importu ostatnio spadła.

Czytaj też

Źródło:PAP

Komentarze (1)

  1. Monkey

    Straszne. Straszne jest wiedzieć, że pomimo tak głębokich sankcji Liga Narodów bis dalej sobie nie radzi z malutkim głodującym krajem, i to przy pomocy wiodącej demokracji światowej.