Reklama

Geopolityka

USAF: incydenty z samolotami chińskimi i rosyjskimi mają miejsce codziennie

J-11 / Fot. USAF
J-11 / Fot. USAF

Gen. Kenneth S. Wilsbach, dowódca amerykańskich sił powietrznych na Pacyfiku wypowiedział się w swoim wystąpieniu na temat spektakularnych przechwyceń podległych mu maszyn przeprowadzonych w ostatnim roku przez samoloty chińskie i rosyjskie. Trzy przypadki, w których istniało zagrożenia kolizją określił jako przykłady nieprofesjonalnego latania chińskich i rosyjskich pilotów. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej, przypadki przechwyceń i naruszeń zdarzają się praktycznie każdego dnia.

Trzy nieprofesjonalne przechwycenia, wynikające zdaniem dowódcy Pacific Air Force z „bufonady” pilotów, to tak naprawdę niewiele, biorąc pod uwagę, że przechwycenia amerykańskich maszyn zdarzają się zdaniem gen. Wilsbacha niemal każdego dnia a czasami kilka razy dziennie. Ta znakomita większość przechwyceń nie ma już nic wspólnego  z bufonadą i ma być efektem działań bardzo profesjonalnych. Operacji przeciwko maszynom USAF dokonują czasem maszyny chińskie, a czasem rosyjskie. Nie ma dowodów na ich współpracę przy tego rodzaju zadaniach, ale zdaniem Wilsbacha nie jest ona wykluczona.

„Moim najważniejszym komentarzem na ten temat jest to, że widzimy profesjonalną awiację w wykonaniu chińskich i rosyjskich pilotów” – powiedział gen. Wilsbach. Jego doniesieniom wtórują inne państwa regionu Pacyfiku. O naruszeniach swojej przestrzeni powietrznej informowała niedawno w swojej białej księdze Japonia, która zapowiedziała rozwój nowych zdolności, aby kontrować pojawiające się w ten sposób zagrożenia.

Przechwycenia i naruszenia stref przestrzeni powietrznej nasiliły się po rozpoczęciu się światowej pandemii Covid-19 i nie są one jedynie specyfiką Dalekiego Wschodu i działalności ChRL, które naruszają przestrzeń powietrzną wokół Tajwanu i Japonii. Amerykańskie samoloty są przechwytywane także nad Morzem Śródziemnym, nieopodal Syrii, do spotkań dochodzi także w rejonie Morza Czarnego co ma związek z sytuacją na Ukrainie czy nad Biegunem Północnym.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (13)

 1. Polski patriota.

  Oby Rosja zaatakowała Chiny lub na odwrót.

 2. Karlos

  Usa posiada technike rozwinietą o 400do 1000lat w przód dzięki ufo. Samochody latająca film star trek to dzisiaj jest możliwe. Bazy na księżycu i Marsie już istnieją. Rosja i chiny to zero

  1. gnago

   wg ćwierkań ciemna fota to raczej w pierwocinach mocno nazistowska była . A teraz rekrutują z czołowych krajów świata

  2. Ja

   Nie lekceważmy Chin!!! To że się nie chwala jak Amerykanie.. nie znaczy że nic nie mają ;) mi się wydaje że Chiny są potężniejsze niż USA... z Rosja sie zgodzę..

 3. GB

  Amatorszczyznę rosyjskich pilotów widać ostatnio dość często. Dziś przykładowo rozbił się w rejonie Chabarowska An-26 z 6 osobami na pokładzie. Najprawdopodobniej błąd pilota, leciał na wysokości około 600 m, a okoliczne wzgórza miały do 1000 metrów wysokości.

  1. Da(łn)vien

   A co powiesz o amatorze pilotującym F-35B, który rozbił się o KC-130 podczas pobierania paliwa w locie? To dopiero amatorszczyzna, mieć wyrafinowanego F-35 i rozbijac sie o wielkie jak stodoła powietrzne tankowce.

  2. Gnom

   Poczytaj jaka to odmiana An-26, jakie były warunki, a potem feruj wyroki. Sam ciągle zarzucasz ruskim, ze u nich to od razu bład pilota nawet jak pada technika, zatem ...?

 4. Dawid

  Teraz grają na nosie USA bo zamiast przyjść i stanąć jak mężczyzna i pokazać że coś noszą w majtkach oni przysyłają swoje wojska dopiero jak zagrożenie ze strony Rosji bądź Chin minie wtedy wjeżdża NATO i krzyczy że jesteśmy najlepsi i będziemy bronić wszystkich. Tak jak to jest teraz z naszą wschodnią granicą Łukaszenka odpuści to NATO z USA przyślą tu wojska żeby świętować zwycięstwo!

 5. gnago

  Co za bezczelność to Kitaj i Rosja oblatuje granice morskie USA ? Czy jankeskie maszyny podlatują pod granice Rosji i Chin?

 6. Rosomak

  Zapomnieliście wspomnieć ile Rosjanie w Syrii natlukli wojsk tureckich to już idzie w tysiące maszyn i ludzi, i wow zestrzelili stary rosyjski samolot czy dwa i wielkie zwycięstwo. Poszukajcie sobie o o zawalonych km tunelach w Syrii z tureckimi pojazdami, zbombardowanych bazach i rozwalonych konwojach z ropa które USA nazywa humanitarnymi.

 7. xxx

  Niezapmnijmy również dodać iż USA nie ratyfikowało prawa morskiego - ale wymagaja jego przestrzegania od innych lol ah trybunału międzynarodowego odnośnie USA tez nie uważają ale sadza innych. Powoli przychodzi czas, że świat będzie ich rozliczał

 8. haha

  To w pobliżu Kalifornii czy Florydy mają miejsce te incydenty?

  1. GB

   A jakie to ma znaczenie gdzie? Ważne że w międzynarodowej przestrzeni powietrznej gdzie każdy może latać zgodnie z międzynarodowymi przepisami i zasadami bezpieczeństwa lotów.

  2. de_ent

   Dokładnie. Chińczycy i Rosjanie zaczęli stanowczo blokować amerykańskie loty szpiegowskie

  3. Davien

   Taak, jakby chociaż mieli czym:))

 9. Trzcinq

  Problem polega na tym że oni są u siebie (tak wiem Japonia to nie Chiny ale czemu to Japońskie maszyny nie przechwycaja Chińskich? Bo Tajwan to już Chiny) a USA to intruz ale jak wiemy USA rości sobie prawo do panowania nad światem i robi co chce

  1. GB

   A jakie to ma znaczenie gdzie? Ważne że w międzynarodowej przestrzeni powietrznej gdzie każdy może latać zgodnie z międzynarodowymi przepisami i zasadami bezpieczeństwa lotów.

  2. Rytel61

   To proszę sobie popatrzeć na godło związku sowieckiego i co ono przedstawia sierp i młot na tle kuli ziemskiej i wyciągnąć odpowiednie właściwe wnioski

  3. Mix

   A co ma do tego "godło" nieistniejącego państwa?

 10. historiaPL

  Jedynie Turcja wiedziała, co należy robić z nieproszonymi "wizytami" . O tego momentu Rosja spokorniała na obszarach bezpośredniej kontroli Turcji. Oni rozumieją jedynie siłę "argumentów", a tego nie jest w stanie zrozumieć USA. Ba- zbombardować jakąś wieś np. Afgańczyków, to już posunięcie strategiczne, a z terroryzmem międzynarodowym, to już inna historia.

  1. T72b3

   Oczywiście dlatego sułtan po każdej takiej wizycie zaciągał osobiście warte pod drzwiami gabinetu Putina

  2. Rytel61

   Oni mają respekt tylko przed porządną maczuga nadziewana gwoździami i krzemieniami ale w wydaniu współczesnym i to im pokazała Turcja

  3. January

   Potem Turek przepraszał Rosję. Tegoż zapomniałeś napisać. Chińczycy naruszają przestrzeń powietrzną USA na morzu Chińskim. Śmiechu warte

 11. Hanys

  Jakbyście sie nie pchali pod chińskie i rosyjskie granice, to byście nie narzekali na "incydenty". Incydent to jest zawsze wtedy, gdy jankes lata nad Bałtykiem, Morzem Południowochińskim, Morzem czarnym - to już samo w sobie jest prowokacją i incydentem.

  1. GB

   A jakie to ma znaczenie gdzie? Ważne że w międzynarodowej przestrzeni powietrznej gdzie każdy może latać zgodnie z międzynarodowymi przepisami i zasadami bezpieczeństwa lotów.

  2. jxcvlkcjxklvjcxklb

   Jeśli chodzi o Bałtyk to są tu mile widziani, więc to nie są incydenty.

  3. easyrider

   To po jakiego wała ruskie pchają się pod polską granicę? Za mało terenu mają?

 12. Fanklub Daviena i GB

  To znaczy co, Chińczycy i Rosjanie podlatują do granic USA i tam robią incydenty, czy też amerykańscy prowokatorzy szukają guza u rosyjskich i chińskich granic? :D

  1. GB

   A jakie to ma znaczenie gdzie? Ważne że w międzynarodowej przestrzeni powietrznej gdzie każdy może latać zgodnie z międzynarodowymi przepisami i zasadami bezpieczeństwa lotów.

  2. Da(łn)vien

   Masz rację. W międzynarodowej przestrzeni powietrznej to chuńskie i rosyjskie mysliwce moga latać jak chcą i kiedy chcą nad tymi lotnicskowcami US Navy, jak chca, to mogą sobie nawet na tych lotniskowcach wylądować.

  3. AntyPiS

   To co, Ukraińcy, Rumuni, Japończycy, Taiwanczycy czy Koreańczycy nie mają prawa do swoich granic? Czy może nie mają prawa zapraszać do siebie swoich sojuszników?

 13. Fkfkttk

  Strącić napastnika i reszta pomyśli zanim wykona rozkaz

  1. Hanys

   Też jestem zdania że Rosjanie i Chińczycy powinni dla przykładu odstrzelić po jednej jankeskiej maszynie.

  2. GB

   Jak widzisz tacy Turcy odstrzelili rosyjskiego Su-24 i nic się nie wydarzyło.

  3. Hanys

   No nie wiem czy takie nic, jednak 60 tureckich żołnierzy w Idlibie poszło w zaświaty po spotkaniu z rosyjskimi bombami (nie licząc tych we wrakach ciężarówek z kradzioną ropą)

Reklama