Reklama

Geopolityka

USA: Rosja może zająć Kijów. "Sytuacja jest skrajnie niebezpieczna"

Fot. mil.ru

USA mają informacje wskazujące, że Rosja może planować zajęcie Kijowa i obalenie obecnych władz - podała we wtorek telewizja CNN, powołując się na przedstawicieli administracji USA. Administrację szczególnie niepokoi rozmieszczenie rosyjskich wojsk na Białorusi. Według telewizji, mimo informacji, które mają być w posiadaniu USA, Waszyngton wciąż nie wie, czy na Kremlu podjęto decyzję o nowej agresji na Ukrainie i jaki jest plan Moskwy. Biały Dom określa jednak sytuację jako bardzo niebezpieczną.

"Niektórzy oficjele, którzy widzieli informacje wywiadowcze, mówią że są dowody na to, że Rosja planuje próbę zajęcia stolicy Ukrainy, Kijowa i obalenie władz" - podaje telewizja, dodając że przemieszczenie wojsk z rosyjskiego Dalekiego Wschodu - Wschodniego Okręgu Wojskowego - na Białoruś zdaje się szczególnie niepokojące w tym kontekście. Niepokoje te podzielił też we wtorek podczas telefonicznej konferencji prasowej przedstawiciel Departamentu Stanu. Jak stwierdził, rozlokowanie wojsk na Białorusi daje Rosji dodatkowe możliwości i kierunki ataku na Ukrainę.

Czytaj też

Zwrócił uwagę, że choć oficjalnie rosyjscy żołnierze przyjechali na ćwiczenia wojskowe, nie były one wcześniej zapowiadane, a ich liczba jest większa, niż w przypadku normalnych manewrów. Dyplomata stwierdził też, że rozmieszczenie wojsk stawia pod znakiem zapytania to, czy kontrolę nad Białorusią rzeczywiście jeszcze sprawuje Alaksandr Łukaszenka i czy Białoruś jest państwem suwerennym. Zasugerował, że Moskwa domaga się w ten sposób od zależnego od siebie białoruskiego dyktatora spłaty długu, wynikającego ze wsparcia Kremla wobec protestów przeciw jego władzy.

Inną cytowaną przez CNN opcją jest bardziej ograniczona ofensywa z Donbasu, której celem miałoby być połączenie terytorium z Krymem. Mimo to, ani ukraińscy, ani amerykańscy przedstawiciele nie mają pewności co do rosyjskich intencji. Podczas wtorkowego briefingu prasowego rzecznik Pentagonu John Kirby ocenił, że rozmieszczenie wojsk rosyjskich - wzdłuż niemal całej granicy rosyjsko-ukraińskiej, na Krymie i na Białorusi - daje Rosji "wiele opcji działania" w perspektywie ewentualnej agresji.

Czytaj też

Telewizja zaznacza, że po zeszłotygodniowej serii rozmów z Rosją, w administracji Joe Bidena panuje pesymizm co do perspektyw dyplomatycznego wyjścia z kryzysu. Według CNN, administracja wciąż zastanawia się nad tym, jaką broń powinna przekazać Ukrainie, zarówno by mogła ona bronić się przed atakiem, jak również by postawiła opór w razie okupacji kraju. Wśród rozważanych możliwości jest amunicja, moździerze, dodatkowe dostawy zestawów przeciwpancernych Javelin i systemy przeciwlotnicze. W tym ostatnim wypadku chodzi zapewne o przenośne zestawy Stinger.

Na piątek planowane jest spotkanie sekretarza stanu USA Anthony'ego Blinkena i szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa. Do napięć wokół Ukrainy odniosła się rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. "Postawmy sprawę jasno: to jest skrajnie niebezpieczna sytuacja. Jesteśmy w fazie, gdzie Rosja w każdym momencie może zacząć atak na Ukrainę" - powiedziała sekretarz prasowa, zwracając uwagę na przerzut rosyjskich wojsk na Białoruś, gdzie mają odbyć ćwiczenia. "To, co sekretarz Blinken zamierza zrobić, to wskazać jasno, że istnieje dyplomatyczna ścieżka naprzód" - oznajmiła Psaki.

Czytaj też

Rzeczniczka zdementowała poniedziałkowe doniesienia niemieckiego "Handelsblatt" o tym, że USA i Niemcy wykluczają odłączenie Rosji od międzynarodowego systemu bankowego SWIFT w przypadku rosyjskiej inwazji. "Żadna opcja nie jest wykluczona" - podkreśliła. Dodała, że to samo dotyczy gazociągu Nord Stream 2, sugerując, że jego los zależy od działań Rosji. "Blisko konsultujemy się ze wszystkimi naszymi partnerami i sojusznikami, ale chciałabym tylko odnotować, że gazociąg nie został uruchomiony i że niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci zawiesiła proces certyfikacji" - zauważyła, odnosząc się do decyzji niemieckich władz z grudnia.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział: "Jest jasne, że koszty będą wysokie i że wszystko musi być omówione, jeśli dojdzie do interwencji wojskowej przeciwko Ukrainie". Oznacza to, że Berlin rozważa zgodę na zatrzymanie gazociągu Nord Stream 2, w wypadku zwiększenia zaangażowania Rosjan przeciwko Ukrainie. To istotna zmiana retoryki, bo jeszcze kilka tygodni wcześniej przedstawiciele SPD bardzo powściągliwie wypowiadali się o możliwości wdrożenia sankcji obejmujących ten kontrowersyjny projekt.

Reklama

Komentarze (17)

 1. ito

  Brytyjskie rewelacje wyglądają mocno jak uprzedzanie przewidywanej klapy (po raz drugi- patrz utrata władzy przez kompletnie skompromitowanych przez afery i korupcję "demokratów" w 2010- tym) projektu majdanu i utraty władzy przez prozachodnie siły na Ukrainie. Przy czym ocena działań wewnętrznych władz Ukrainy musi być druzgocąca skoro Brytyjczycy obawiają się reakcji ukraińskich wyborców mimo usunięcia z ich puli etnicznie rosyjskiego Krymu i w znacznym stopniu rosyjskiego Donbasu. Natomiast pokrzykiwania o rosyjskiej inwazji na Ukrainę dość wyraźnie mają zablokować rosyjską reakcję na próbę siłowej pacyfikacji Donbasu. Tak to przynajmniej wygląda na podstawie narastania wojennej narracji w polskich mediach.

 2. Buczacza

  Emocje... ? W moim przypadku to raczej uśmiech politowania i zażenowania. Nie będę ukrywał, że również satysfakcji !!! Złapać naczelnego Pinokia przepraszam kłamcę. Mało tego przytoczyć jego wypowiedzi z tamtego roku. I nałożyć to na wywiad łgarowa. Czego chcieć więcej. .. zabawa przednia. Z jednym mam tylko problem. Kto jest większą szują... Czy ktoś kto pisze banialuki i kłamie na tym forum. A złapany na kłamstwie udaje że nic się nie stało. Czy może łgarow strasząc i szantażując Europę? Bo język w obu przypadkach taki sam. A mianowicie knajacki... Od emocji zacząłem i na emocjach kończę. Na 2 moje strzały odpowiedzi jest ok.10 niektórzy po kilka razy... Więc jeśli chodzi o emocje to.... ?

  1. fifi

   Poprostu nowa wersja tego portalu jest do dupy,na dodatek tradycyjnie usmiercane są komentarze ,które nie pasuja do jedynie slusznej linii..To co jest puszczane służy zachowaniu pozorów .Tak czymaś !I jak przedtem,nadreprezentatywna ilość ukraińskich trolli.

  2. Buczacza

   I to pisze ktoś kto funkcjonuje pod tym nickiem kilkadziesiąt godzin! A w tym czasie wysmarzył setki kom.... Litości.

 3. rozbawiony

  Putin to niezle musi boki zrywać ze śmiechu na te fantazje amerykańskie . Prędzej bym się spodziewał ataku na Polskę niż na biedną ale z liczną , bojowo doświadczoną armią Ukrainę .

  1. Valdore

   Rozbawiony, atak na Polske to wojna z NATO i szybki koniec rzadów Putina a tego mu raczej nie trzeba. Zwłaszcza jak i USA i NATO wysmiało jego żądania.

  2. fifi

   O dziwo,w stosownym miejscu nie mogę odpowiedzieć pupilowi d24.W biuletynie ZUwP tego nie znajdziesz."Przez kilka godzin kilkunastoosobowa grupa, podająca się za przedstawicieli Automajdanu, uniemożliwiała opuszczenie hotelu w Odessie senatorom PO: Janowi Rulewskiemu i Jerzemu Wciśle. Senatorowie mieli się spotkać z matkami ofiar zamieszek z 2 maja 2014 r".

 4. Buczacza

  Pojawił się ciekawy wątek. A mianowicie ilu Ukraińców służyło podczas wojny w niemieckiej armii podczas wojny... Zresztą nie pierwszy raz ten wątek jest poruszany. Było ich kilkaset- tysięcy. Niestety szacuje się że Rosjan w było od 1 mln do ponad 1 mln! Bezsprzecznie żadna nacja nie dostarczyła niemcom tylu rekrutów co rosjanie.... Przy okazji w podręcznikach szkolnych. Jest to dokładnie tak przedstawione jak tutaj próbują niektóre byty... To znaczy pisze się o ukraińcach i np łotyszach. A o rosjanach w ogóle... W 41 całe jednostki bohaterskiej armii czerwonej przechodziły na stronę niemców... Los tych którzy zdradzili imperium samogonu i walonek. Po dostaniu się do radzieckiej niewoli był delikatnie mówiąc straszny. Ba nawet nie trzeba było zdradzić. Wystarczyło być leczonym w szpitalu polowym niemieckim. Polecam wspomnienia Bidermana. ,Który to opisuje. A dokładniej prośby rannych żołnierzy radzieckich, żeby ich nie zostawiać...

  1. fifi

   Za to twoich pobratymcow od tego na co zasłużyli uratował Anders.Każdy, choć trochę zorientowany doskonale wie jakie sa korzenie wsparcia Ukrainy ze strony Kanady.Pozatym,dziwi mnie to że uważacie się za kogoś lepszego od Rosjan.Megalomania.

  2. Tani35

   Bucu cu nie Rosjan tylko Sowietów. Niemcy odrozniali tylko Ukrow. I było ich tylko w Wermachcie ponad 800 tyś. Rosjan było niewielu bo większość wymarła w niewoli Ponad 2 mln jeńców sowieckich umarło w obozach jenieckich w Niemczech. W gulagach zmarło 10% jeńców niemieckich Tu podaje dane niemieckiego Czerwonego Krzyża. Bo Sowieci dbali o jeńców bo mieli pracować. A Noemcy nie dbali. Moj dziadek był jencem w 39 i zgłosił się na ochotnika do pracy i pracował do 43 w rolnictwie w Niemczech potem legalnie pozwolono mu wrócić do kraju. Zresztą sami Niemcy przyznają że ten brak opieki był największym błędem Hitlera Gdyby tym ludziom pozwolili pracować mogli by złagodzić braki siły roboczej.

 5. Marek

  Pełno komentarzy anty-amerykańskich i anty-rosyjskich, tylko gdzie są komentarze PRO-POLSKIE ??? Czy tutaj są sami Rosjanie i Ukraińcy ?!?

  1. Autor Widmo

   Marek, poczytaj moje komentarze. Pozdrawiam

 6. Sese

  Ruska propaganda i ruskie służby działają również tutaj, na tej stronie. Żałosne, że te komentarze nie są kasowane.

  1. HeHe

   No jaaasne Sese. Wszystkie komentarze oprócz komentarzy ukraińskiej propagandy i ukraińskich służb powinny być kasowane :)

 7. fifi

  Kraj w potrzebie ,larum w Kijowie grają, a elyta pyszczy na d24 .Przy okazji.Co z tym tranzytem?Podejrzewam Putina :).

 8. Valdore

  @HeHe to wy zwyrodnialcu mordowaliscie polskei kobiety i dzieci i to wy rusku jakostatni idioci sami się spaliliscie w Odessie. Ale jak chcesz powtórki z masakry ruskich to zaczepiaj NATO, niewiele z was zostanie jako chińscy niewolnicy.

  1. HeHe

   To twoi "mołojcy" Davienku bestialsko wymordowali 160 tys. kresowych kobiet, dzieci i ludzi starszych i to twoi "mołojcy" spalili i zamordowali 60 cywilnych osób (w tym kobiety i dzieci) w Odessie. Jak widać od bestialskiego ludobójstwa dokonanego na naszych Kresach minęło prawie 80 lat a wasze metody i "odwaga w walce" są nadal podobne.

  2. Buczacza

   @Valdore polemizujesz z trollem i do tego kłamcą... Jemu już nic nie pomoże... Chcesz rozmawiać z kimś kto całe życie służył moskwie... Z kimś kto nigdy nie napisał nic pozytywnego o Polsce... Z kimś dla czegoś takiego jak on odniesieniem jest rosja putina? Z zamordyzmem, korupcję,demokracją i milionami zamordowanych, zagłodzonych i przesiedlonych Polaków! Całe życie klęczał podobnie jest tabuny innych sprzedawczyków . Wykonywał polecenia moskwy... Nie warto polemika z czymś takim jest odrażająca... Daj spokój...

  3. fifi

   Pewnie samogon się w nich zapalił, Ukraińcu...Co wy macie wspolnego z NATO?Poza podarkami w postaci starego uzbrojenia?Jakby co,NATO bedzie walczyło z Rosją do ostatniego chętnego Ukraińca..Czyli,moim zdaniem niedługo.

 9. nous

  Polska musi się wewnętrznie zintegrować usuwając liderów opozycji w postaci Tuska, Hujowni, itp. Oczyścić i gruntownie acz szybko zreformować MON i bardzo szybko się zbroić uświadamiając społeczeństwo, że czasy jarmużu w wielkomiejskich kawiarenkach się skończą jeżeli samo to społeczeństwo nie zatroszczy się o swój dobrostan zawczasu. Czyli w warunkach polskich - awykonalne.

  1. Ziuta

   piłeś? nie pisz (samochodem też nie jeździj)

  2. g-t

   W dość przewrotny sposób, ale trochę racji on ma. Faktem jest, że Rosji będzie zależało na wewnętrzynch podziałach w Polsce, bo to przez destabilizację sceny politycznej i nastrojów społecznych jak najbardziej jej sprzyja. Zgadzam się z tezą, że najlepsza rzeczą jaką moglibyśmy teraz zrobić jest zjednoczenie się niezależnie od poglądów / preferencji politycznych.

 10. Sailor

  Generalnie aby położyć kres temu cyrkowi w wykonaniu Putina NATO powinno wysłać na Ukrainę ze dwie trzy brygady wraz komponentem lotniczym i było by po sprawie, a tak ciągnie się to jak jakaś kiepska telenowela.

  1. HeHe

   Nikt w NATO nie zamierza umierać za probanderowskie władze Ukrainy żeby wziąć udział w zakończeniu "kiepskiej telenoweli"..

  2. Ziuta

   wysłać 3 brygady to nie na pstryknięcie palców

  3. Valdore

   Heheszku o tym co zrobi NATO to już takie rosyjskei hieny jak ty nie bedą decydować.

 11. Tani35

  No nie!!! Setki satelitów dziesiątki RC-135,tysiace flirow co widzą celownik Su'35s. 50 atomowych op 11 lotniskowcow i nie wiedzą? Już starzy germancy muszą kupować sznapsy bo jak gazu nie będzie to czym się ogrzeja? No i Swift czyli brudne ruskie ruble już nie popłyną do Europy. Co można napisać? Jak hegemon nie wie to skąd ja mam wiedzieć? Dla mnie śmieszne jest jedno. Po co te forsy na CIA satelity podsluchy i inne bajery? Po co? Ja mam szklaną kulę która powiedziała mi ... Ale to powiem prezydentowi Bidenowi jeśli przyspieszy dostawy F-35 do naszego kraju. Bo informacja kosztuje...

  1. Ziuta

   obstawiam, że Putin sam jeszcze nie wie czy napadnie na Ukrainę. Na pewno obawia się retorsji, a i na samej Ukrainie może ponieść duże straty, które z kolei mogą tak rozchwiać Rosję, że się długo nie pozbiera.

 12. DIM

  Masa wielkich słów, ale broni symboliczne ilości. Także dla Polski, choć ta ewidentnie staje się państwem frontowym. A na południowo wschodniej flance bojkot rurociągu z wód Cypru i Grecji, do Europy. USA ogłosiły, że "wycofały poparcie" - wszak same są eksporterem gazu. Teraz obce firmy, choć zapłaciły już za licencje, wycofują się z badań geofizycznych. Liczy się korzyść dla USA przede wszystkim. Czyli Polska musi być w stanie bronić się także samodzielnie i także bez sprzętu, zdalnie kontrolowanego z innych państw. Truizm pełny, ale do MON jakby wciąż nie docierający.

  1. Był czas_3 dekady

   No niestety do MONu nic nie dociera. Granatniki p/panc wybierane są od 15 lat i końca nie widać. Mają taki wybór, że nie wiedzą na który się zdecydować, a niedługo będziemy państwem frontowym.

  2. Dalej Ρatrzący Georealista

   Zapytaj prezydenta Jajceniuka ilu Polskich księży zamordowali ukraińcy w latach 1920-1945. Upadlina to bandyckie państwo pokroju IGIL i Rosja ma rację upominając się o swoje.

  3. Valdore

   Jak widac znowu mamy skowyt zdrajcy i spzredawczyka Dalej Patrzącego:)

 13. Strażnik

  Zakup nowego sprzętu, modernizacja obecnego, doświadczenie nabrane w wyniku walk na wschodzie oraz wsparcie krajów NATO - to wszystko wskazuje na dużo mocniejszego przeciwnika dla Rosjan niż tego który był w 2014. Mam nadzieję jednak że konfliktu nie będzie. Jeśli jednak Rosja wykona zły krok to liczę na ostry opór Ukrainców i sankcje ze strony zachodu. I każdy Polak będzie w tym konflikcie po stronie Ukrainy - to Rosja jest bandytą i agresorem w tej sytuacji.

 14. JAGODA

  Ukraina to sztuczny postsowiecki twór skompilowany przez Stalina z ziem zawłaszczonych Polsce, Rumunii, Węgrom i Rosji, zamieszkały przez niezdefiniowaną narodowo ludzką magmę. Jej rozbiór i powrót tych ukradzionych ziem do prawowitych właścicieli może stanowić znakomity czynnik integrujący tę część Europy, stanowiący przeciwwagę dla zdegenerowanej Unii Europejskiej i gwarancję bezpieczeństwa w regionie. Oczywiście należy zostawić pewien ściśle kontrolowany obszar, będący kondominium wymienionych państw, na którym przymusowo osiedlani byliby szczególnie oporni Ukraińcy trwale przesiąknięci zbrodniczymi banderowskimi miazmatami. Natomiast większość mieszkańców obecnej Ukrainy ze względu na całkowity brak poczucia przynależności narodowej, odrębnej kultury i historii, łatwo by się zasymilowała i stanowiła przydatną siłę roboczą tylko krótko ich za mordy trzeba trzymać !

  1. Wronek

   Oto polityczna kremlowska wykładnia, dlaczego Rosja zaatakuje Ukrainę, w wykonaniu towarzysza Gienricha Jagoda . Tak samo Moskwa argumentowała swój atak na Polskę we wrześniu 1939, nazywając ją razem z swoim sojusznikiem Hitlerem, bękartem Traktatu Wersalskiego. Nic się nie zmieniło w myśleniu Czeka od czasów rewolucji bolszewickiej.

  2. KolderWalker

   Nie potrzeba tu rosyjskich trolli , więc dziękujemy panu.

  3. RadamelFalcao

   Natomiast Rosja to kraj niewolników. Jak wyjdziesz na ulice i krzykniesz że Putin ma brudne stopy to Cię zamkną do Łagru.

 15. JAGODA

  UPAina nie chce się odciąć od swojej nazistowskiej przeszłości z okresu II Wojny Światowej. Jak wielki to był problem niech powie kilka cyfr. W niemieckich formacjach służyło wtedy ponad 300 tysięcy Ukraińców. Szkołę SS w Trawnikach pod Lublinem ukończyło ponad 15 tysięcy Ukraińców. W niemieckich obozach śmierci takich jak Treblinka , Bełżec, Sobibór i kilku innych ukraińskich strażników było trzy razy więcej niż niemieckich. UPA to była organizacja nazistowska . Ukraińcy z braku innych bohaterów stawiają tych bandytów na cokołach. Dopóki tak będzie porozumienie polsko- ukraińskie jest niemożliwe !!! Szósty Apelacyjny Sąd Administracyjny utrzymał w mocy decyzję Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej (UINP), zgodnie z którą symbolika 14. Dywizji Grenadierów SS „Hałyczyna” nie jest nazistowską.

  1. Był czas_3 dekady

   Słusznie prawisz tylko... szkoda, że do naszych (i nie tylko) polityków to co napisałaś(eś) nie dociera. U nas panoszy się już ponad 2 miliony potomków banderowców. Granica naszego bezpieczeństwa została przekroczona.

  2. Valdore

   Jagoda, was Rosjan w niemeickich formacjach słuzył ponad milion, rosyjska RONA razem z Niemcami dokonałą rzezi Warszawy, to wy Rosjanie wymordowaliscie ponad 20 tys polskich oficerów i to wy Rosjanei razem z Niemcami odpowiadacie za miliony ofiar IIWŚ w tym 6mln Polaków. Wiec juz lepiej milcz rusku.

  3. Wronek

   Od razu widać towarzyszu, że wy tak od serca piszecie, a nie za rubelki.

 16. polski chrzan

  Mam nadzieję że choć ten jeden raz - wywiad Afroamerykańskich Stanów Niedorobionych sie nie myli i Rosjanie zajmą Kijów i wyzwolą Ukrainę od z syfilizowanego dzikiego świata zachodniego :)

  1. Wronek

   Na kiłę, Wania, to zmarł Lenin., założyciel twojego miłującego pokój, zawsze cudownego kraju.

  2. g-t

   Wyzwolą tak samo jak "wyzwalali" polskie ziemie pod koniec II WŚ ? Ukraina jest niepodległym państwem, którego niepodległość jest naszą racją stanu. Rosja z kolei jest chyba jedynym krajem, który zajął część innego i z którym szerokopojęty zachód wciąż robi interesy. Prośba do użytkowników, żeby jednak odpowiadać trollom. Niech sporadyczny użytkownik D24 widzi, że to są brednie.

  3. Valdore

   Jak Chrzanik chcesz zwiewac za Ural poganiany javelinami i Stingerami to próbujcie, ale tym razem nikt wam tyłka jak w 1941r nie uratuje.

 17. Monkey

  Amerykanie się ośmieszają na całego. Nie dość że nie są w stanie przewidzieć co zamierzają Rosjanie to pomimo tak dramatycznych (własnych!!!) ostrzeżeń dalej się zastanawiają co tu Ukrainie wysłać. To jakiś kabaret…

Reklama