Reklama

Geopolityka

USA: nowe sankcje dla Korei Północnej; ONZ: USA hamują nową inicjatywę rozbrojeniową; NATO rozważa powiększenie misji szkoleniowej w Iraku

Fot. Sgt. 1st Class Jason Epperson, 10th AAMDC PAO/The U.S. Army/Flickr.com
Fot. Sgt. 1st Class Jason Epperson, 10th AAMDC PAO/The U.S. Army/Flickr.com

Geopolityczny raport dnia 7 lutego 2018 roku.  

USA: nowe sankcje dla Korei Północnej

Podczas wizyty w Tokio wiceprezydent USA, Mike Pence zapowiedział nałożenie nowych sankcji na reżim w Pjongjangu. Nowe obostrzenia mają być „najcięższymi” i „najbardziej agresywnymi” w historii.

Zapowiedź Pence’a pojawiła się na kilka dni przed uroczystym otwarciem igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. W sobotnim wydarzeniu weźmie udział m.in. wiceprezydent USA, a także przewodniczący Prezydium Najwyższego Zgromadzenia Ludowego Kim Yong Nam.


ONZ: USA hamują nową inicjatywę rozbrojeniową

Jak informuje agencja Reauters, Antonio Guterres przewodniczący zgromadzenia ogólnego ONZ planuje rozpoczęcie inicjatywy, która ma ograniczyć potencjał jądrowy, a także zasoby broni cybernetycznej oraz broni ręcznej. Pomysł ma zostać przedstawiony pod koniec lutego w Genewie podczas posiedzenia Rady Praw Człowieka ONZ.

Tej inicjatywie sprzeciwiają się USA. Reuters, powołując się na anonimowego urzędnika amerykańskiej administracji, twierdzi, że w sytuacji, gdy prezydent Trump zapowiedział modernizację arsenału atomowego Stanów Zjednoczonych, Waszyngton nie poprze tej inicjatywy.


NATO rozważa powiększenie misji szkoleniowej w Iraku

Jest to efekt prośby zawartej w liście, który w styczniu szef Departamentu Stanu gen. James Mattis wysłał do kwater4y głównej NATO. Gen. Mattis apeluje o utworzenie w Iraku misji NATO. Chodzi przede wszystkim o zadania szkoleniowe oraz rozwój uczelni wojskowych i budowę doktryny dla irackiego ministerstwa obrony. Obecnie w Iraku przebywa mniej niż 20 przedstawicieli NATO, zajmujących się działaniami z tego zakresu.

Amerykańska prośba ma zostać przedyskutowana na forum NATO w przyszłym tygodniu, a ewentualna decyzja w tym zakresie miałaby zostać podjęta podczas lipcowego szczytu Sojuszu.

Reklama

Komentarze

    Reklama