Reklama

Geopolityka

USA: mniej informacji dla Rosji ws. broni jądrowej

Odpalenie próbne pocisku międzynkontynentalnego Minuteman III. Fot. Joe Davila/USAF.

Stany Zjednoczone poinformowały Rosję, że po tym, jak Moskwa zawiesiła swój udział w traktacie rozbrojeniowym Nowy START, to Waszyngton nie będzie dzielić się szczegółowymi, wymaganymi traktatem danymi na temat swojego arsenału jądrowego - oznajmił we wtorek przedstawiciel amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC). Nadal jednak Rosji będą przekazywane dane o ruchach amerykańskich systemów broni strategicznej, choć takich informacji nie przekazuje Moskwa.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

"Według prawa międzynarodowego, Stany Zjednoczone mają prawo, by odpowiedzieć na naruszenia traktatu Nowy START poprzez podjęcie proporcjonalnych środków zaradczych, by nakłonić Rosję do powrotu do wypełniania swoich zobowiązań" - powiedział przedstawiciel NSC m.in. agencji Reutera.

Czytaj też

"To oznacza, że ponieważ rzekome zawieszenie przez Rosję traktatu Nowy START jest prawnie nieważne, USA może legalnie wstrzymać nasze półroczne aktualizacje danych w odpowiedzi na naruszenia Rosji" - dodał. O ile USA nie będą przekazywać tych aktualizacji, to - jak zauważył Hans Kristiensen z Federation of American Scientists - nadal będą dostarczać dane dotyczące ruchów elementów arsenału jądrowego, choć nie dostarcza ich już Rosja.

Czytaj też

Jak podał dziennik "Wall Street Journal", decyzję administracji USA w tej sprawie przekazała podsekretarz stanu ds. kontroli zbrojeń Bonnie Jenkins wiceszefowi rosyjskiego MSZ Siergiejowi Riabkowowi.

Zawieszenie traktatu - jedynego pozostałego układu o kontroli zbrojeń między USA i Rosją - zapowiedział w lutym Władimir Putin. Wśród zapisów umowy podpisanej w 2009 roku jest m.in. ograniczenie liczby rozmieszczonych głowic jądrowych do 1550, okresowe inspekcje arsenałów oraz regularne wymiany informacji na ich temat. Inspekcje zostały pierwotnie zawieszone na czas pandemii Covid-19, lecz w 2022 roku Rosja odmówiła ich wznowienia, tłumacząc to "wrogą" polityką USA w związku z jej inwazją na Ukrainę.

Źródło:
PAP
/ Defence24

Komentarze