Reklama

Geopolityka

Kolejne ukraińskie sukcesy militarne na froncie

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

Siły Zbrojne Ukrainy poważnie uszkodziły rosyjską przeprawę promową przez Dniepr w pobliżu Nowej Kachowki w obwodzie chersońskim, wyłączając ją z użytku – podała w niedzielę agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

Reklama

W ciągu ostatniej doby siły ukraińskie atakowały na południu zgrupowania rosyjskich wojsk. Rosja straciła 80 żołnierzy, osiem czołgów, 17 transporterów opancerzonych, haubicę Msta i drona zwiadowczego Orłan-10 – przekazało dowództwo. „Zniszczone zostały trzy składy amunicji w rejonach mikołajowskim, chersońskim i berysławskim. Kolejna przeprawa promowa w okolicach Nowej Kachowki została krytycznie uszkodzona i nie ma możliwości jej dalszego wykorzystania" – napisano w komunikacie.

Reklama

Dowództwo Południe dodało, że na Morzu Czarnym w pobliżu wybrzeża Krymu znajduje się 13 rosyjskich okrętów, w tym dwa uzbrojone w 16 pocisków manewrujących Kalibr.

Czytaj też

Jednocześnie, siły ukraińskie wyzwalają z rąk wojska rosyjskiego miejscowości w okolicach Kupiańska i Iziumu w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy - podaje sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w niedzielę, 200. dzień rosyjskiej inwazji.

Reklama

"Trwa deokupacja Ukrainy. Łącznie w ostatnich dniach spod rosyjskiej okupacji wyzwolono ok. 2 tys. km kwadratowych ukraińskiego terytorium. Nasze siły weszły do Kupiańska, trwa wyzwalanie miejscowości rejonu (powiatu) kupiańskiego i iziumskiego obwodu charkowskiego" - czytamy w komunikacie.

Jak dodano, "w odpowiedzi na pomyślne działania Sił Zbrojnych Ukrainy rosyjscy okupanci prowadzą kontrdziałania". Według sztabu w miejscowościach leżących na tymczasowo okupowanych terytoriach obwodu charkowskiego i chersońskiego siły rosyjskie wzmacniają "reżim administracyjno-policyjny", wprowadzany jest zakaz wjazdu i wyjazdu z miejscowości, wprowadzono godzinę policyjną. W Chersoniu przeprowadzono rewizje mieszkań na osiedlu, z którego widać most Antonowski.

Czytaj też

W komunikacie poinformowano też o "licznych stratach sanitarnych" armii rosyjskiej na odcinku charkowskim. Sztab pisze, że w związku ze "znacznymi stratami w sile żywej" siły przeciwnika planują przeprowadzić tzw. mobilizację mężczyzn na tymczasowo zajętych terytoriach. Mężczyźni nie mogą stamtąd wyjeżdżać.

Minionej doby wojsko rosyjskie przeprowadziło 16 ataków rakietowych i 34 lotnicze na obiekty wojskowe i cywilne na Ukrainie.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. Buka

  Pojawił się film z A10 tkami na ukraińskim froncie przeleciały 2 samoloty aż miło.

  1. marsellus

   To tylko CGI.

 2. Buka

  Ciekawi mnie ile sprzętu ruscy porzucili podczas ucieczki?

  1. Vixa

   Były doniesienia o ponad 200 czołgach... Się zobaczy później ile w tym prawdy.

 3. mejixe

  Z tych strumieni danych to ukraincy same sukcesy odnoszą.

  1. MKW

   Hehe, boli co?

  2. CCCP

   A co w Olgino się to nie podoba?

  3. SzybkiBill

   Live is brutal.. 😏💪🏻🇺🇦👍🏻

 4. bc

  Piękne zrolowanie całego skrzydła kacapów, aż niewiarygodne, przecież spie.. szybciej niż Saddam z Kuwejtu.

Reklama