Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

"Operacja specjalna przebiega zgodnie z planem", czyli front charkowski przełamany [KOMENTARZ]

Autor. General Staff UA/Facebook

Ukraińska kontrofensywa południowa była zapowiadana od dłuższego czasu. W momencie ogłoszenia wielu ekspertów nie było nastawionych optymistycznie. Po kilku dniach walk na południu zaczęły pojawiać się komentarze o „nieudanej akcji” i „fiasku”. Ukraińcy postanowili zaprosić nas na widowisko, do obwodu charkowskiego.

Reklama

Zaledwie kilka dni temu zarysowało się operacyjne okrążenie Bałakliji. Można z pewnym przekąsem powiedzieć, że gdyby ktoś przespał ostatnie trzy dni i zobaczył postępy Sił Zbrojnych Ukrainy – pomyślałby, że to fejk. Ukraińcy odzyskali już ponad 3000km2 okupowanego terytorium, wyzwalając przy tym zachodnią część Kupiańska, Izjum i inne miejscowości.

Reklama

Szerszą analizę działań możemy znaleźć w tekście Marcina Gawędy.

Czytaj też

Rosjanie zaczęli wycofywać się z Wowczańska, Ukraińcy uderzyli na Łyman, Lisiczańsk, trwają też walki o lotnisko w Doniecku.

Reklama

Czytaj też

Zastępca dyrektora OSW Wojciech Konończuk podał, że głębokość natarcia to już ponad 100 km w ciągu czterech dni. Takie tempo może mieć miejsce tylko przy rozwijaniu powodzenia w przestrzeni operacyjnej, po zdecydowanym przełamaniu obrony, a historycznie kojarzy się z uznawanymi za błyskotliwe manewrowymi operacjami z okresu II Wojny Światowej.

Oddziały rosyjskie wpadły w panikę, wycofując się pozostawili ogromne ilości sprzętu i amunicji. Z ciekawszych zdobyczy możemy wymienić:

Kilka sztuk T-72B3:

Minę przeciwpancerną PTKM-1R:

Radar rozpoznania artyleryjskiego Zoopark-1M, który stał sobie w polu i czekał spokojnie na przejęcie:

Tego typu zdobycze potwierdzają szybkie wycofywanie się wojska Federacji Rosyjskiej oraz panikę w jego szeregach. Rosjanie nie mieli nawet czasu, by zniszczyć pozostawiony sprzęt.

Podczas gdy Ukraińcy chwalą się sukcesami i prą do przodu, Rosjanie po długich namysłach znaleźli wytłumaczenie. Nic się nie dzieje, wszystko jest w porządku. Ta sytuacja bardzo przypomina wycofanie się po nieudanej operacji pod Kijowem.

Aby osiągnąć założone cele wyzwolenia Donbasu, postanowiono przegrupować wojska rosyjskie stacjonujące w Bałakliji i Izium w celu zintensyfikowania wysiłków w kierunku Doniecka
Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

Czas pokaże, jak daleko Siły Zbrojne Ukrainy będą w stanie przesuwać się w takim tempie. W pewnym momencie Rosjanie będą musieli się przegrupować i wyznaczyć nową linie obrony. Wyzwaniem dla Ukrainy może być logistyka i kontrola tyłów oraz skrzydeł przed ewentualnymi kontruderzeniami, z drugiej strony ta operacja w zasadzie już rozszerzyła obszar, który może być ostrzeliwany ukraińską artylerią rakietową (HIMARS, M270 MLRS) i przez to nie stanowi "bezpiecznych tyłów" dla Rosjan.

Reklama

Komentarze (8)

 1. TakTak

  Obie strony kłamią. Jak było naprawdę będzie wiadomo za jakiś czas. U nas to bardziej propaganda Ukrainy bo Rosjan jest odrazu wychwytana

  1. spoko

   Typowa spiewka promoskiewskich troli \obie strony\wszyscy klamia\

  2. Kontrapara

   Putin ponoć wydał rozkaz zajęcia całego Donbasu do 15tego września.Ja podejrzewam że chochlik drukarski zamienił slowo "zajęcia" na "opuszczenia".To by tłumaczyło paniczne wycofywanie sie drugiej armii trzeciego świata.

  3. Kontrapara

   A Ukraińcy w dodatku mają piły i siekiery. Zmieńcie w końcu tą waszą zdartą olginkwską płytę bo żal tego słuchać.

 2. GB

  Znana rosyjska strona historyczno wojskową ta dla patriotów tym razem zmieniła barwy na żółte i niebieskie i do tego nazywa się Chwała Ukrainie... hahahahaha

  1. TakTak

   Lepiej zeby nam w przyszlosci nie przszlo walczyc z Ukraina.

  2. stary Polak

   TakTak - myśl trochę. Ukraina zawsze będzie czuła oddech rosyjski. I zawsze będzie potrzebowała bezpiecznej granicy i potencjalnego wsparcia.

  3. TakTak

   Stary człowiek - a jak w historii było. Wołyń był np gdy Rosjanie szli od wschodu z zachodu jezcze Niemcy. Chieknicki gdy z południa Tatarzy a od północy Katarzyna. To nic nie znaczy

 3. mmiks

  "Druga armia świata" XD

  1. TakTak

   Armia ok. 100 tys kontra milion. Błąd polityczny to bez mobilizacji.

  2. bc

   Drugiego świata, Pakistan północy.

  3. yakotaki

   hahaha nie wiem skąd te liczby wziąłeś, ale gdyby były prawdziwe to tym gorzej świadczy o Wielkim Strategu z Kremla :P Na chwilę przyjmiemy że podajesz prawdziwe liczby, chociaż śmiem wątpić bo czytałem w internecie 'nieco' inne... No więc: Skoro Rosja doskonale wiedziała że może wystawić tylko 100 tysięcy i skoro Rosja doskonale wiedziała że armia Ukrainy to milion (jak uparcie twierdzisz...) , to PO CO zaczynała bez mobilizacji z założenia niemożliwą do wygrania wojnę ? Możesz to wyjaśnić ? Czy Putin i jego doradcy są kretynami bez mózgów, co nie potrafią dodać 2 do 2 i są tak niekompetentni że nie wiedzą najbardziej podstawowych rzeczy o własnej armii i o armii przeciwnika ?

 4. Prezes Polski

  Ukr są już w Doniecku. Nie wiemy co się dzieje, ale wygląda to na kompletną degrengoladę sowietów. Osłabienie frontu w okolicach Charkowa i wysłanie sprawniejszych jednostek pod Chersoń najwyraźniej im się nie opłaciło. Aż mi się nie chce wierzyć, że dali się złapać na taki płaski chwyt ukr - "wyślijcie posiłki pod Chersoń bo będzie tam kontrofensywa". Sprawa jest poważna, bo to się może skończyć utratą całego obszaru zajętego w 2014.

  1. Rattus Antideluvialis

   I oby się tak to skończyło!!!

  2. OptySceptyk

   Krótka kołdra. RuSSka armia jest zbyt nieliczna aby pokonać ukraińską, no i w końcu Ukraińcy znaleźli dziurę, w którą wleźli. Tam się broniło dosłownie kilka batalionów, które za plecami nie miały nic., a Ukraina atakuje kilkoma brygadami.

  3. MMir

   Nie, Prezesie, nie ma ich tam. Nie wierz bezkrytycznie w plotki.

 5. TakTak

  Poprstu nie atakuje sie 100 tysiacami 1 miliona. I tyle w temacie.

  1. bc

   Skąd te liczby? Chyba z orkowej propagandy. W rzeczywistości nie więcej jak 300k(SOT powstały w styczniu) bez amunicji vs ponad 300k plus bantustany.

 6. GB

  Ukraińska flaga w Wołczańsku. Ukraińskich wojsk ponoć tam nie ma ale i rosyjskich też nie. Lokalsi zawiesili flagę ukraińską. Miejscowość tuż przy granicy .

 7. Jaro89

  Czy MON Rosyjskie powiedziało, że w celu zdobycia Doniecka porzucają Ługańsk xD?

  1. GB

   Na razie to słyszałem żeRosjanie opuszczają zajete tereny w Obwodzie Charkowskim aby atakowac w Doniecku to wedle Konaszenkowa.... info bez żadnej merytorycznej wartosci.. Problem w tym że to co na teraz jest zidentyfikowane 1.: Ukraińcy idą na północ od Kupiańska w kierunku Wowczanska. 2 poszedl ukraiński atak na lotnisko w Doniecku. 3 niepotwierdzone jeszcze, Ukraińcy przekroczyli rzekę/zbiornik Oskil. Jak Rosja nie będzie miała odwodów to będzie sukces ukraiński w skali operac6jnej.

 8. yakotaki

  Aż sie przypomina stary dowcip o Radiu Erewań, jak komentowało sytuację na froncie w lipcu 1941 roku: "Nasza niezwyciężona Armia Czerwona w szybkim tempie posuwa sie naprzód... a nieprzyjaciel tuż za nią ! ". Oby tak dalej.

Reklama