Reklama

Geopolityka

Ukraiński oddział w Czornobajiwce? Rosjanie porzucają symbol kompromitacji

generał armii Siergiej Surowikin
generał armii Siergiej Surowikin
Autor. Ministerstwo Obrony Rosji

Miejscowość Kyseliwka ma być już w rękach Sił Zbrojnych Ukrainy. Oznacza to że awangarda wojsk ukraińskich zdobyła „bramę” do Chersonia. Za Kyseliwką znajduje się Czornobajiwka, która stała się symbolem rosyjskiej kompromitacji na południowym froncie. Jak informuje Raport Wojenny – trwają walki o Czornobajiwkę. Minister obrony Rosji Sergiej Szojgu, po raporcie gen. Sergieja Surowikina, kazał wycofać się rosyjskim oddziałom na drugi brzeg Dniepru, co oznacza porzucenie pozycji na zachodnim brzegu.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Podchersońskie lotnisko Czornobajiwka było odmieniane przez wiele przypadków w trakcie wojny. Stało się symbolem masowych strat w sprzęcie wojsk rosyjskich. Sam Zełeński stwierdził, że „Czornobajiwka przejdzie do historii wojen". "To miejsce, w którym rosyjscy żołnierze i ich dowódcy pokazali, jacy są – niekompetentni, gotowi wysyłać swoich ludzi na śmierć" – dodał.

Czytaj też

Czornobajiwka stała się tak znanym symbolem rosyjskich strat, że ma wpływ na stworzenie nowego czasownika w języku ukraińskim. Czornobaić – po ukraińsku – czornobajity, oznacza pleść głupoty i ma wyjątkowo pejoratywny wydźwięk naznaczony sporą dawką czarnego humoru i kpiny. Baza stała się masową mogiłą rosyjskich żołnierzy i cmentarzyskiem zniszczonego sprzętu. Co ciekawe, pomimo tego, że na bazę Ukraińcy przeprowadzili ponad 30 skutecznych ataków, Moskwa z niesłychanym uporem cyklicznie przerzucała tam sprzęt i żołnierzy. Ulokowano w niej nawet kolejne rosyjskie sztaby. Dlatego w Czornobajiwce wielokrotnie ginęli rosyjscy oficerowie.

Reklama

Wygląda na to, że wycofanie się wojsk rosyjskich za Dniepr trochę potrwa. Rosjanie zostawili ariergardę na zachodnim brzegu. „Kyseliwka w rękach Ukraińców, toczą się walki na obrzeżach Czornobajewki" – czytamy na Raporcie Wojennym. Prawdopodobnie są tam jednak szczupłe siły, ponieważ serwis Ukrinform donosił już tydzień temu, że z checkopointów w Czornobajiwce wynieśli się rosyjscy żołnierze.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (5)

 1. Mondry015

  Zagadka się rozwiązana ruska cywilizacja nagle znalazła w tym bałaganie sztab 5 dywizji czyli 6 grup batalioniwych z 40 % gotowością bojową podziurawionych pod Zaporożem i skierowała na prawy brzeg Dniepru Puenta ? niedobitki kierują hołotą Te 40% to nomenklatura ruskiej cywilizacji

 2. Mondry015

  Wygląda na to że sztab 49tej ruskiej dywizji został karnie rozformowany. W nagrodę za zdobycie Chersonia i lewego brzegu Dniepru. Cokolwiek się wycofało za rzekę gotowe na dostawy kapusty bo innych rozkazów nie będzie

 3. Mondry015

  Podsumowując kolega Generał siedzi sobie na Krymie bezpiecznie zasłonięty przez 29 dywizję , Melitopola broni 58 dywizja i jej 5 brygad, Dalej na wschód to 8ma Zaporoska i 1sza Bachmucka a potem ,2ga to Siewierodonieck . Czyli 3 dywizje 8/2/1 atakujące i 2 rezerwowe Krym i Melitopol.

 4. Jaszczur

  Tak czy siak trudno wyobrazić sobie mi zwycięstwo w tej wojnie Ukrainy .... Ruskie tak czy siak wygrają bo ... Nie muszą dobrze walczyć na froncie - wystarczy by jako tako tam trfali nawet jeżeli kiedyś dojdzie do sytuacji że linia okopów będzie już na terenie Rosji metr za granicą ... Po prostu będą strzelać i atakować obiekty infrastruktury krytycznej aż morale UA padnie aż większość z tego narodu odechce się życia w tym kraju po prostu gdzie nie ma ciepła , pracy i prądu

 5. tagore

  Możliwe ,że Moskwie uda się ukryć odwrót swoich sił, lub opuszcza Chersoń skupiając sie na obronie tamy i słonie odwrotu bezpieczniejsza trasą.

Reklama