Reklama

Geopolityka

Chersoń wkrótce wolny? Rosjanie uciekają z zachodniego brzegu Dniepru

rosyjscy okupanci
Wojska Rosji
Autor. Euromaidan Press (@EuromaidanPress)/Twitter

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu polecił wycofanie rosyjskich wojsk z prawego brzegu Dniepru. Jeśli taka operacja istotnie zostanie przeprowadzona, to Ukraina będzie kontrolowała cały brzeg tej strategicznej rzeki.

Reklama

Dowodzący rosyjską agresją na Ukrainę generał Siergiej Surowikin stwierdził, że wskazane jest wycofanie z Chersonia, bo miasto nie może być zaopatrywane. W następstwie tego minister Szojgu rozkazał wycofanie wojsk na lewy (wschodni) brzeg Dniepru.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Rosjanie już od pewnego czasu realizowali deportację (zwaną ewakuacją) ludności z Chersonia. Niszczono też infrastrukturę miasta. Okazuje się więc, że siły rosyjskie nie będą chciały go utrzymywać.

Ukraina prowadziła operację ofensywną na kierunku chersońskim co najmniej od września. Od dłuższego czasu przeprawy na Dnieprze ostrzeliwano artylerią rakietową, co utrudniało zaopatrywanie rosyjskich wojsk. W efekcie dość duże zgrupowanie, jakie prowadziło tam uporczywą obronę, ponosiło duże straty i szybko traciło zdolności bojowe.

Czytaj też

Wyzwolenie prawego brzegu, co powinno wkrótce nastąpić, będzie dużym sukcesem Ukrainy. W praktyce bardzo utrudni to, jeśli nie uniemożliwi, podjęcie dalszych działań ofensywnych w kierunku Odessy. Z drugiej strony, rosyjskie wojska które nie będą obciążone utrzymaniem miasta, którego logistyka była oparta na ciągle nękanych przeprawach, mogą przejść do ofensywy w innych obszarach, w szczególności w Donbasie.

Reklama

Komentarze (22)

 1. Piotr Glownia

  Rosjanie postąpili logicznie wycofując się za rzekę, co jest skomplikowaną operacją. Rosjanie potrzebują silnej osłony i muszą uważać, aby opuszczanie pozycji bojowych nie zamieniło się w panikę, bo to prowadzi do bardzo dużych strat w bardzo doświadczonych i bitnych bojowych grupach batalionowych. Nawet w Rosji chyba idea zaczyna świtać powoli, że bojowe grupy batalionowe to TITANIC porażka. To co sprawdza się na ekspedycji nie sprawdza się w regularnej walce. Brygadowe grupy bojowe i to działające w ramach wsparcia własnych dywizji mają najlepsze warunki. Rosjanie nadal będą potykać się o odseparowaną logistykę we własnych dywizjach. Ukraińcy zdobyli się na wysiłek wypracowania przewagi artyleryjskiej i lotniczej nad chersońskim zgrupowaniem, co daje właśnie efekt. Pozostaje pogratulować Ukraińcom. Dobra robota Kozacy!

  1. wert

   nie ważne jak zwał, ważne co mają robić W Wojsku Polskim obowiązują Zadaniowe Grupy Bojowe którym określone środki przydziela się w zależności od wykonywanego zadania. Kacapia nie trzymała się BGB bo stosowała i stosuje np pułkowe czy brygadowe. Batalionowe były lepsze w pierwszej- rajdowej fazie i do sukcesu (rozgromienia UKR) brakło im bardzo niewiele. Wbrew temu co głosza różnej maści ignoranci siły soweickie (>300k) były duzo większe a UKR(ok.90k) dużo mniejsze. Morale, sprawna mobilizacja, wszechstronne wsparcie NATO to podstawowe czynniki które przeważyły. Kacapia idzie sprawdzoną metodą- wykrwawienia przeciwnika napieraniem masą ciał

 2. Jow

  Sun Tsu mówił: "jeśli jesteś słaby rób tak by wróg myślał że jesteś silny, jeśli jesteś silny rób tak by wróg myślał że jesteś słaby". Nie zastanawia Was dlaczego Rosjanie tak się tym chwalą, że opuszczają Chersoń ? Nawet Kadyrow o tym plecie na lewo i prawo. Zwróćcie uwagę, że wedle Rosjan Chersoń jest Rosyjski - nic ich nie powstrzyma przed zrobieniem na jego terytorium użycia broni jądrowej - tym bardziej że było by to zgodne z doktryną obronną. Będą się jeszcze chwalić przed światem, że ewakuowali ludność cywilną, żeby zminimalizować straty.

  1. wert

   jeszcze nie czas na ten środek. Użyją go gdy UKR dojdą do Krymu a użyją dlatego że decydenci w NATO to mięczaki. Regana tam nie uświadczysz

 3. Mondry015

  Podsumowując 40 tyś ruskiej cywilizacji i tylko 8 promów przez Dniepr Saparzy z Holandii zbudowali zimą most przez Berezynę w 1812 toku ok ok 40 tys się przeprawilo z całym parkiem artyleryjskim

 4. ALB

  Nie wiem sam co o tym sądzić. Jakoś nie chce mi wierzyć że mając przyczółek po tej stronie Dniepru oddają go bez walki, przecież mogli by pod Chersonem związać spore siły Ukraińskie, coś jak Azowcy w Mariupolu. Wiadomo że prędzej czy później Cherson by padł, ale SZU mocno by się wykrwawiły w tej bitwie. Jedynie co mi przychodzi do głowy, to ; albo sytuacja w ruskim wojskiem jest gorsza niż myślimy, może żołnierze po tej stronie Dniepru są na granicy buntu, bo w końcu nikt nie chcę ginąć pod ostrzałem wrogiej artylerii tylko po to żeby władza miała satysfakcję. Albo Putin chcę pokazać społeczeństwu że jest miłosierny i najważniejsze jest życie żołnierzy, to tak w kontekście ostatnich informacji jak traktują mobbików

  1. GB

   Należy zakładać iż Ukraińcy tylko by blokowali Chersoń i Nową Kachowkę stosunkowo słabymi jednostkami OT, za to z silniejszą artylerią i nie atakowali tych miejscowości. Artyleria by ostrzeliwała przeprawy przez Dniepr odcinając zaopatrzenie. Ukraińskie jednostki pancerne, zmechanizowane, zmotoryzowane poszłyby na inny kierunek. Dla mnie najbardziej kuszący jest z Zaporoża na Tokmak dalej na Melitopol i Krym, lub z Tokmak na Mariupol. Ukraińcy wcale nie muszą zdobywać szturmem Chersonia.

  2. Pirat

   Widocznie Rosjanie nie chcą walczyć do ostatniego o Chersoń. To nie ich ziemia i nikt nie chce umierać po nic. Kombinują tylko ja tu jakaś pralkę złapać i zwiać na tyły.

  3. papa lebel

   Dopiero niedawno przyłączali do eReFii i już tak szybko porzucają.....? Faktycznie nie można im wierzyć. Dawno, dawno temu jeden duński dyplomata, który miał do czynienia z moskowią, twierdził, że można wierzyć tylko tym moskowitom, u których rosną włosy na dłoni :)

 5. bc

  Ale jak to? ;)

  1. papa lebel

   No nie wyszedł "cud domu KGB/FSB" bo protrampowscy republikanie blado wypadli w wyborach i raczej nie będzie szlabanu na kasę na wojnę z moskowią.

 6. Niezorientowany

  Nie rozumiem zdziwienia. Już tydzień temu pisałem, że do końca roku skrócą front. To logiczne posunięcie, choć sądziłem, że dotrwają do grudnia. Teraz wiele zależy jak uda im się przeprowadzić odwrót. Zapewne znów w osłonie będzie specnaz. Rzekę obsadzą mobikami, ale lepsze siły skoncentrują w rejonie zaporoskim. Jeśli mróz utwardzi ziemię, spróbują przejąć inicjatywę atakując w kierunku Zaporoża. Wiele będzie zależało od tego, jak duże straty poniosą przy odwrocie. Jeśli wysokie, to morale będzie kiepskie. Ukraińcy mogą spróbować uderzyć w drugą stronę (z Zaporoża na południe). Możliwa jest duża niespodzianka i działania sił lekkich Ukrainy w pod drugiej stronie Limanu Dniepru To zwiększyłoby panikę wroga. Wreszcie, Ukraińcy mogą też przerzucić siły na północ i powtórzyć blitzkireg w kierunku wschodnim.

  1. Prezes Polski

   Prawdopodobnie po to wzmacniali siły na prawym brzegu, żeby osłonić odwrót. Być może bali się, że zamieni się on w bezładną ucieczkę. Najwazniejsze jest teraz jak oni go przeprowadza, no i czy Ukraińcy im na to pozwolą. To ważny moment tej wojny. Jeśli uda im się wprowadzić chaos wśród ruskich to mogą przekroczyć Dniepr, utworzyć przyczółek do przyszłego ataku w kierunku Krymu. Jeśli jednak ruscy wycofają się w porządku i Ukraińcy nie przekroczą Dniepru, to przyszłości będzie to bardzo trudne. Ruscy umocnią się na lewym brzegu i sama koncentracja sił do forsowania rzeki będzie ryzykowna że względu na możliwy ostrzał artylerii, nie mówiąc o późniejszym zaopatrzeniu.

  2. GB

   Prezes Polski - ciekawszy jest jednak kierunek 1. zaporoski na Tokmak - Melitopol - Krym, lub 2 zaporoski na Mariupol. Naprawdę nie trzeba na siłę przekraczać Dniepru (no chyba że nastąpi totalny rozkład jednostek rosyjskich. Przy czym już są budowane umocnienia pod Mariupolem i na przesmyku zachodnim łączącym Krym z kontynentem.

  3. Prezes Polski

   GB - zgadzam się. Dlatego wszyscy się dziwili, że do tej pory tam Ukraińcy nic wielkiego nie próbowali. Ale zaczekajmy. Po pierwsze cała ta ewakuacja z Chersonia to może być ruski fejk, a jeśli nie, to mimo próby osłonięcia manewru może się on nie udać. Odwrót to bardzo trudna operacja. Na drogach pojawi się dużo pojazdów, żołnierze będą musieli wyjść z okopów. Znając ruski porządek, może dojść do chaosu i wtedy Ukraińcy mogą na plecach ruskich wjechać nawet na Krym, albo utworzyć przyczółek np. w okolicach Kachowki. To byłby prawdziwy cierń w tyłku dla ruskich, bo musieliby tam w dalszym ciągu utrzymać duże siły. A jeśli uda im się oprzeć na Dnieprze, obsadzą go jakąś chołotą, wzmocnią artylerią i wystarczy.

 7. baltazar

  Czyli robią grunt pod negocjacje.

  1. GB

   Racja. Tzw. GEST DOBREJ WOLI....wedle nich było ich już kilka. Ostatni - powrót do umowy zbożowej - był wtedy gdy Turcja powiedziała iż sama zabezpieczy transport zboża z portów ukraińskich. Wiesz w gęściej dobrej woli to jak tak dalej pójdzie to rosyjska Flota Czarnomorska poprosi o internowanie w Batumi (to w Gruzji).

  2. opozycja

   To byl pomysl USa- po Chersoniu negocjacje. Raczej nie pomysl putina.

  3. Pirat

   Jeśli mogą oddać Chersoń, to dlaczego nie Mariopul? Oczywiście z dobrej woli.

 8. Pirat

  Czy znowu będziemy mieli okazje zobaczyć zniszczone rosyjskie ciężarówki wypełnione pralkami?

 9. Jaszczur

  Działania dezinformacyjne pełną gębą ... Bez walki nikt by nie oddał tego przyczułka.... Stosują taktykę wciągnięcia wojsk UA w zasadzki i tyle . Ruskie jedno mówią drugie robią

  1. GB

   Nie ma najmniejszych szans aby jednostki ukraińskie wpadły w zasadzkę taką aby to miało jakiś realny wpływ na ich sytuację operacyjną. Jak zauważą że jednostki rosyjskie są i walczą to nie będą bezmyślnie pchać się do,przodu, co widzimy pod Swatową, w przeciwieństwie do ataków rosyjskich. Poza tym logistyce rosyjskiej będzie ciężko zaopatrywać zachodni brzeg Dniepru przez promy lub mosty pontonowe przy ostrzale lufowej artylerii ukraińskiej, a nie tylko stosunkowo drogich rakiet systemu HIMARS.

  2. opozycja

   No co TY - tu napisali ze "UCIEKAJA" - jesli znasz co te slowo znaczy to wiesz. Chyba ze autrzy artykuly poszli w proagande znow?:)

 10. GB

  Pokazał się filmik na którym widać wycofującą się zmotoryzowaną kolumnę rosyjską w stronę Dniepru. Tylko jak oni te samochody przeprawią i inny ciężki sprzęt? Niby w Nowej Kachowce się da po zasypanej gruzem tamie, ale np. w samym Chersoniu nie bardzo, tylko promy i mosty pontonowe pozostają. Oj wydaje się że taki odwrót skończy się klęską w sprzęcie.... Zobaczymy za parę dni.

  1. bc

   W Kachowce jest porażony wiadukt między zaporą a śluzą, może być ciekawie.

 11. GB

  Tak na moje oo to gen. Surowikin I Szojgu totalnie dziś ośmieszyli Putina (I Rosję) oficjalnie mówiąc że wycofują wojsko rosyjskie na wschodni brzeg Dniepru przy okazji oddając stolicę Obwodu i największe do tej pory zdobyte miasto, i co najważniejsze po pseudo referendum to było już oficjalnie miasto rosyjskie. Taka militarną klęskę to ostatnio odniosła Armia Rosyjska w Drugiej Wojnie Światowej.

  1. Gandharwa

   Przesadzasz. Uważasz, że "gest dobrej woli" pod Kijowem, Sumami i Czernichowem w marcu 2022 był mniejszego kalibru?

 12. opozycja

  CHyba nie uciekaja. Oglosili ze sie wycofuja ale zostaja tam jeszcze chwilke.

 13. Inteltron

  Osobiście nie wierzę Rosjanom za grosz. Oni, tak po prostu nie zostawiają zdobytej ziemi. Obym nie miał racji ale, to, co się dzieje, wygląda na podstęp lub zmyłkę. Przygotowują Coś większego. W moim odczuciu Chersoń może być ostrzeżeniem dla wszystkich... Miasto, to wrota do Krymu, które zwyczajnie należy zamknąć... Agresor przyparty do muru może sięgnąć po rozwiązanie ostateczne. I wcale nie musi niszczyć Kijowa... Obym się mylił.

 14. Ma_XX

  gdzieś jest kruczek - czyżby zalanie miasta wodą z zapory w Nowej Kachowce?

 15. DarekM

  Za pięknie to wszystko wygląda. Po co robili show w telewizji, nie mogli się po prostu wycofać?

 16. Szwejk85/87

  No i klawo jak cholera ! Ostrożnie i starannie oczyścić Chersoń z moskali. A następnie odciąć Krym od zaopatrzenia. Most krymski już ledwo się trzyma, po oczyszczeniu Chersonia trzeba rozwalić mosty od strony Ukrainy i młucić drogi od strony Mariupola. Drogą morską Rosjanie nie są w stanie zaopatrzyć Krymu. Po trzech miesiącach moskale zaczną ewakuować Krym, tak jak teraz ewakuują Chersoń. Za pół roku i trzydzieści tysięcy martwych moskali, Krym znowu będzie Ukraiński. Taki piękny sen mi się przyśnił.... Może stanie się jawą ?

 17. GB

  Hahaha....Putin 24 lutego: „Reżim w Kijowie jest nazistowski, nie ma o czym rozmawiać z tym gangiem narkomanów i neonazistów” Zacharowa 9 listopada: „Gotowość Rosji do negocjacji pozostaje, podkreślam, niezmieniona”.

 18. Smoko

  Kacapy robią miejsce na uderzenie atomówk@?

  1. GB

   Miejsca jest dość, dodatkowego nie potrzeba. Gdyby chcieli takiej użyć to takiego Bachmutu już by nie było.

 19. Prezes Polski

  Zaczekajmy z fajerwerkami, aż Ukraińcy staną nad brzegiem Dniepru. Wtedy będzie powód do świętowania, bo to wielki sukces. Pytanie, co dalej? Przydałaby się jakaś kropka nad i w tej wojnie. Aż się prosi żeby pójść w stronę mariupola i odciąć Krym.

  1. Alsecco

   Masz rację z tymi fajerwerkami. Odnośnie odcinania Krymu to tak na mapie krótsza droga jest do Melitopola..

  2. GB

   Stanąć na brzegu Dniepru to staną. Pytanie jest inne czy Rosjanie oddadzą bez walki Chersoń i Nową Kachowkę.

  3. Prezes Polski

   GB oddadzą. Teraz, jak publicznie wycofanie się ogłosili, byłoby bez sensu prowadzić walki o te miasta. Tym bardziej, że Ukraińcy raczej nie dadzą się złapać na walki uliczne. Kachowka jest dla mnie zagadką. Chodzi o wodę dla Krymu i dziwne mi się wydaje, że ruscy odpuszczają. Trochę też nie rozumiem po co wzmacniali siły na prawym brzegu. Może było już z nimi tak słabo, że bali się paniki i totalnej klęski podczas odwrotu, a te wzmocnienia mają osłonić manewr. W każdym razie zostawia Ukraińcom spaloną ziemię.

 20. Macorr

  Noi pięknie, wszystko zgodnie z planem. Teraz następny punkt planu - odcięcie Krymu...

 21. Mondry015

  Ruska cywilizacja zakopała 40 tys żołnierzy w Chersoniu,18 misji lotniczych SEAD suppresion się defense w 36 godzin zniszczyło ponad 9 bakterii i radarów s300 schowanych za Dnieprem Ruska cywilizacja A2AD na golasa

 22. Eee tam

  Ruscy już zamieniają Mariupol w twierdzę . Oni już wiedzą

Reklama