Reklama

Geopolityka

Ukraiński wywiad: w Donbasie stacjonuje 600-800 rosyjskich oficerów

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Autor. mil.ru

Na części terytorium wschodniej Ukrainy, niekontrolowanej przez rząd w Kijowie, na stałe stacjonuje od 600 do 800 rosyjskich oficerów i generałów - poinformował wywiad ukraińskiego ministerstwa obrony.

Kadrowi rosyjscy wojskowi zajmują dowódcze stanowiska w 1. i 2. Korpusie Armijnym "rosyjskich wojsk okupacyjnych" - napisał w komunikacie główny zarząd wywiadu resortu obrony Ukrainy. Na stałe w Donbasie stacjonuje od 600 do 800 rosyjskich oficerów i generałów - czytamy.

Według ukraińskiego wywiadu za działania bojowe na Ukrainie rosyjscy wojskowi otrzymują odznaczenia państwowe i awansują w rosyjskiej armii.

1 i 2 Korpus Armijny - jak przekazuje ukraiński wywiad - utworzono w oparciu o batalionowe grupy taktyczne sił zbrojnych Rosji, które wkroczyły na terytorium Ukrainy w sierpniu i wrześniu 2014 roku.

Czytaj też

"Rola i miejsce tych korpusów są jasno oznaczone w planach wykorzystania sił zbrojnych Rosji przeciwko naszemu państwu i przewidują prowadzenie za ich pomocą zarówno obronnych jak i ofensywnych operacji" - podkreślono w komunikacie.

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wiosną tamtego roku wspierani przez Rosję rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka szacuje, że w związku z konfliktem w Donbasie zginęło 13,2-13,4 tys. osób. Według Kijowa w wyniku konfliktu zginęło ok. 14 tys. ludzi.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama