Geopolityka

Ukraina i Turcja zwiększą współpracę wojskową

Fot. president.ua
Fot. president.ua

Ukraińsko-tureckie partnerstwo pogłębia się i wzmacnia armie obu krajów - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w środę po rozmowie ze swoim tureckim odpowiednikiem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Podczas rozmowy telefonicznej Zełenski i Ergodan rozmawiali m.in. o sytuacji bezpieczeństwa w regionie, inicjatywach mających wzmacniać bezpieczeństwo wokół Morza Czarnego oraz współpracy w dziedzinie obronności - napisało w środę biuro ukraińskiego prezydenta.

Zełenski ocenił w tweecie, że partnerstwo między oboma krajami pogłębia się. "To już wzmacnia siły zbrojne naszych krajów. Oczekiwana umowa o wolnym handlu również przyczyni się do wzrostu gospodarczego" - napisał.

Portal Dzerkało Tyżnia przypomina, że niedawno ukraiński ambasador w Turcji Wasyl Bodnar poinformował o planach powstania na Ukrainie zakładu produkującego tureckie drony Bayraktar TB2, będące na wyposażeniu ukraińskiej armii. Pod koniec września podpisano zaś memorandum w sprawie budowy na Ukrainie centrum, w którym drony Bayraktar mają być obsługiwane i naprawiane, a personel szkolony.

Ukraińska armia niedawno użyła bojowo drona Bayraktar TB2, niszcząc za pomocą przenoszonej przez niego amunicji szybującej haubicę typu D-30, używaną przez tzw. "separatystów" do ostrzału terytorium Ukrainy. Wykorzystanie tego bezzałogowca zostało skrytykowane m.in. przez Niemcy, co spotkało się z ostrą reakcją Kijowa. 

Turcja jest jednym z kilku państw NATO, dostarczających Ukrainie sprzęt wojskowy i uzbrojenie, to nie tylko bezzałogowce, ale także np. uzbrojone korwety, jakie będą powstawać w ramach współpracy przemysłowej. Z kolei przemysł ukraiński dostarcza Turcji m.in. silniki do ciężkich bezzałogowców Akinci.

PAP/Defence24.pl

Komentarze