Reklama

Geopolityka

Talibowie rozmawiają z przedstawicielami UE

Stolica Kataru. Fot. Francisco Anzola/Wikimedia/CC BY 2.0
Stolica Kataru. Fot. Francisco Anzola/Wikimedia/CC BY 2.0

Szef dyplomacji Afganistanu Amir Khan Muttaki poinformował, że we wtorek przywódcy talibów spotkają się w Katarze z przedstawicielami UE - podaje AFP. Agencja zwraca uwagę, że afgański rząd stara się przełamać międzynarodową izolację dyplomatyczną talibów.

"(We wtorek - PAP) spotkamy się z przedstawicielami UE. Przeprowadzamy pozytywne spotkania z przedstawicielami innych krajów" - oznajmił Muttaki podczas konferencji w stolicy Kataru, Ad-Dausze.

Nie sprecyzował, jakie stanowiska zajmują przedstawiciele Unii Europejskiej, którzy mają spotkać się z talibami.

Muttaki dodał, że nowy afgański rząd jest w stanie kontrolować zagrożenia, jakie stanowią dżihadyści z Państwa Islamskiego, którzy zorganizowali w ostatnich tygodniach serię poważnych zamachów w Afganistanie.

Podkreślił, że destabilizacja jego kraju nie leży w niczyim interesie, i zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o podjęcie współpracy z Afganistanem, aby nie stał się on bazą wypadową do ataków na inne kraje.

Reklama
Reklama

W niedzielę rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price poinformował, że Stany Zjednoczone przeprowadziły w Katarze rozmowy z talibami, pierwsze od czasu przejęcia przez nich kontroli nad Afganistanem, i ocenił, że były "szczere i profesjonalne".

Stany Zjednoczone dały jednak wyraźnie do zrozumienia, że rozmowy nie były w żaden sposób wstępem do uznania talibów, którzy doszli do władzy 15 sierpnia po upadku rządu sprzymierzonego z USA.

Talibowie ogłosili, że rozmowy z Amerykanami w Katarze "poszły dobrze".

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama