Amerykańskie rozmowy z talibami "są szczere"

11 października 2021, 07:38
1182976245_d5e3070e4a_c
Fot. US Army/Flickr/CC BY 2.0
Reklama

Prowadzone w Katarze przez USA rozmowy z talibami, pierwsze od czasu przejęcia przez nich kontroli nad Afganistanem, były "szczere i profesjonalne" - oświadczył w niedzielę rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

Ned Price zapewnił jednocześnie, że Stany Zjednoczone nie będą oceniać talibów po ich słowach, lecz działaniach.

Rzecznik Departamentu Stanu poinformował, że rozmowy w Katarze koncentrowały się na kwestiach bezpieczeństwa, terroryzmu i praw człowieka, w tym w szczególności kobiet, oraz bezpiecznego opuszczenia Afganistanu przez obywateli USA i innych państw.

Price powiedział, że obie strony omówiły również zapewnienie przez Stany Zjednoczone znacznej pomocy humanitarnej bezpośrednio dla ludności afgańskiej.

Natomiast sami talibowie ogłosili w niedzielę, że rozmowy z Amerykanami w Katarze "poszły dobrze". Jak sprecyzowali, Stany Zjednoczone zgodziły się zapewnić pomoc humanitarną Afganistanowi, stojącemu na krawędzi katastrofy ekonomicznej, jednocześnie odmawiając formalnego uznania nowych władz tego kraju.

Reklama
Reklama

Stany Zjednoczone dały także wyraźnie do zrozumienia, że rozmowy nie były w żaden sposób wstępem do uznania talibów, którzy doszli do władzy 15 sierpnia po upadku rządu sprzymierzonego z USA.

To było pierwsze spotkanie przedstawicieli USA i talibów od czasu przejęcia przez nich kontroli nad Afganistanem i - jak zauważa Associated Press - chaotycznego wycofania wojsk amerykańskich z tego kraju pod koniec sierpnia.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
gosc
piątek, 12 listopada 2021, 15:51

ciekawe,gdy ich zaproszono do moskwy na rozmowy to szczerze odmowili,a byo tam 10 panstw regionu.

Wojmi1
poniedziałek, 8 listopada 2021, 13:45

i tak dzięki dyplomacji Hamerykany mogły uciec z Afganistanu... USA dzięki bogobojnym Talibom i ich poczuciu szariackiego porządku dało im szanse na ocalenie skóry. USA w tajemnicy przed sługusami z NATO zgodziło się "że ma opuścić Afganistan i zabrać swoich pucybutów" a oceniając sprzęt który zostawili zrobili to w wielkiej panice. Rząd demokratyczny uciekł samodzielnie jeszcze zanim Talibowie przyszli. Rząd narzucony przez ZSRR trwał do 92 (tzn. 4 lata) - i to jest wielka różnica. A teraz jak w dobrej bajce "Talibowie pogratulowali USA szybkości i dzielności we wsiadaniu do samolotów..."

kaczkodan
poniedziałek, 11 października 2021, 16:36

Talibowie już się zorientowali że będą potrzebować części zamiennych do "darmowego" sprzętu ;)

Herr Wolf
poniedziałek, 11 października 2021, 13:08

Tak pięknie zielono jest w Katarze?

Grom
poniedziałek, 11 października 2021, 15:54

Tyle że to nie jest zdjęcie z kataru. Rozmowy w katarze prowadzone są w budynku . Na zdjęciu masz Afganistan. Jeśli myślisz że takich krajobrazów tam niema to musisz mniej filmów oglądać a bardziej zainteresować się samym afganistanem

Janusz
poniedziałek, 11 października 2021, 11:25

USA i szczere rozmowy ale się uśmiałem

Sailor
poniedziałek, 11 października 2021, 11:18

Amerykanie zwyczajnie obiecają Talibom, że jak będą zachowywać się w miarę poprawnie i jak na nich w sposób cywilizowany i będą kąsać zachodu po kostkach to nie będą się mieszać i nie wdeptają ich ziemię jak poprzednio gdy zaczną zwoje idee szerzyć w Rosji i Chinach gdzie muzułmanie jakby nie było są prześladowani. Szczególnie w Chinach.

Luk
poniedziałek, 11 października 2021, 09:46

Widać, że Talibowie wolą USA niż ruskich. Rosja nie ma im nic do zaoferowania, bo nic nie ma, a bez USA nie zaistnieją na forum międzynarodowym.

poniedziałek, 11 października 2021, 15:49

Talibowie maja zapewne wiecej inteligencji i postaraja sie ulozyc z kazdym, nie to co polska, co kasa po kostkach wszystkich w poblizu..aby dostac chociaz kosc z talerza usa

Tweets Defence24