Reklama

Geopolityka

Tajwańska rakieta odpalona w kierunku Chin

 • photo
  photo
 • Samochód Eagle V. Fot. A. Marciniak/Defence24.pl
  Samochód Eagle V. Fot. A. Marciniak/Defence24.pl

Jednostka tajwańskiej marynarki wojennej odpaliła przypadkowo rakietę przeciwokrętową w kierunku Chin. W wyniku incydentu śmierć poniósł rybak z Tajwanu.

Jak informuje tajwańskie ministerstwo obrony, wskutek przypadkowego odpalenia pocisku przeciwokrętowego Hsiung-feng III z pokładu okrętu patrolowego klasy Chin Chiang śmierć w miniony piątek poniósł tajwański rybak, a rany odniosło jego trzech towarzyszy. Pocisk trafił w ich łódź po pokonaniu odległości ok. 75 km.

Szef sztabu tajwańskiej marynarki wojennej wiceadmirał Mei Chia-shu przekazał w oświadczeniu, że do wystrzelenia pocisku doszło "wskutek złamania normalnych procedur". Pocisk miał lecieć przez około dwie minuty w kierunku Chin, zakończył lot w pobliżu kontrolowanych przez Tajwan wysp Penghu.

Obecnie trwa śledztwo mające wyjaśnić przyczyny odpalenia uzbrojenia z pokładu jednostki marynarki wojennej Tajwanu, która przechodziła inspekcję w swoim porcie macierzystym w Tsoying. W krótkim oświadczeniu tajwańskiego wiceadmirała znalazła się informacja, że w czasie ćwiczeń marynarz omyłkowo wybrał tryb bojowy zamiast szkolnego.

Trafiony kuter rybacki został "przebity" pociskiem, którego zasięg wynosi ok. 300 km - podało tajwańskie ministerstwo obrony. Władze cywilne rejonu, w którym doszło do incydentu, twierdzą jednak, że przyczyna "eksplozji" na łodzi rybackiej nie jest jeszcze znana i, ich zdaniem, chwilowo nie można łączyć ze sobą wystrzelenia pocisku i śmierci rybaka.

Do incydentu doszło podczas obchodów 95. rocznicy utworzenia Komunistycznej Partii Chin w Pekinie. Chiny nie uznają niezależności Tajwanu i uważają go za zbuntowaną prowincję, która "zostanie przyłączona do ojczyzny" - w razie potrzeby siłą.

Reklama

Komentarze (4)

 1. raptor

  Znaczy się skuteczny ten pocisk, wcelować na 75 km bez naprowadzania w kuter rybacki... fiu, fiu....

  1. ble

   Wygląda na to że pracował w trybie autonomicznym, cel nie został wprowadzony a on pomimo tego znalazł coś co cel przypominało i trafił w niego. Mimowolne pokazanie możliwości tego pocisku, robi to wrażenie.

 2. KrzysiekS

  Oby tam się nie zagotowało wszyscy myślą że to jest daleko ale się mylą.

 3. Równie roześmiane co zadłużone USA

  Szczelają sami do siebie?

  1. Greg

   U nasz w 2003 też szczelali i tarfili w su

 4. zLoad

  Strzelili w strone Chin i zabili wlasnego rybaka - tego jeszcze nie grali hehhe

  1. jasio

   Nasi kiedyś z Newy zestrzelili własne Su-22....

Reklama