Geopolityka

Szwecja zainwestuje w obronność 36,5 mld dolarów

Szwecja decyduje się na wzrost wydatków obronnych. Na zdjęciu szwedzki JAS 39 Gripen -fot. wiki
Szwecja decyduje się na wzrost wydatków obronnych. Na zdjęciu szwedzki JAS 39 Gripen -fot. wiki

Szwedzki rząd planuje w ciągu najbliższych lat przeznaczyć 36,5 mld dolarów na zwiększenie  mobilności i ogólną modernizację sił zbrojnych. Jest to związane z procesem przechodzenia z armii poborowej do systemu ochotniczego. 

Co ciekawe, zbiega się to w czasie z nominalnym spadkiem stosunku wydatków na obronność do PKB. W tym roku wynosił on 1,3%, ale w 2018 będzie to jedynie 1%. Jest to związane z planowanym przyrostem szwedzkiego PKB, który ma być większy niż wzrost funduszy na obronność.

Plany szwedzkich zamówień obejmują przede wszystkim sprzęt przydatny przy obronie granic i misjach pokojowych. Są wśród nich trałowce, okręty podwodne nowej generacji oraz śmigłowce taktyczne. Program obejmuje też pojazdy opancerzone, radarowe systemy wykrywania artylerii i kolejna generacja samolotów Gripen.  

Z pewnością zyska na tym krajowy przemysł obronny. Jest to związane z silną presją na niezależność i neutralność, która przekłada się w preferowaniu produktów szwedzkiego przemysłu. Owocem tej polityki jest duża niezależność i wysoka jakość szwedzkich produktów, które osiągają sukcesy nie tylko na krajowym rynku. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.