Reklama

Geopolityka

Szef MON o wsparciu i poparciu Polski dla Francji

Fot. Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE via MON.
Fot. Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE via MON.

Przybywający do Brukseli na spotkanie ministrów obrony państw Unii Europejskiej Antoni Macierewicz odpowiedział na pytania dziennikarzy: „Polska w pełni wyrazi swoje poparcie i wsparcie dla Francji”, jeśli ta o to poprosi. „To jest zupełnie oczywiste, jak trafnie powiedział pan prezydent, dziś wszyscy jesteśmy Francuzami”.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przebywa w Brukseli na spotkaniu ministrów obrony państw Unii Europejskiej. Zadeklarował tam pełną aprobatę dla stanowiska Francji i gotowość do nieograniczonych rozmów oraz współdziałania. - Źródła terroryzmu, który tak straszliwie uderzył Francję, wielokrotnie doświadczały Polskę - powiedział po spotkaniu szefów resortu obrony. - Czynimy to w przekonaniu, że nie tylko Francja, ale i wszystkie inne kraje Unii Europejskiej, gdyby zaszła taka konieczność, iż Polska odwoła się do tego artykułu, będą z nami solidarne i zareagują tak samo - uwzględniając wszystkie niebezpieczeństwa, w jakich znajdują się kraje Europy Środkowo-Wschodniej.

Minister Macierewicz odniósł się do zapisanej w traktacie UE klauzuli unijnej solidarności (art. 42, punkt 7 traktatu) przewidującej, że w razie ataku zbrojnego na któreś z państw członkowskich pozostałe kraje podejmują działania "w duchu solidarności", udzielają mu "pomocy i wsparcia przy zastosowaniu wszelkich dostępnych im środków". Prezydent Francji Francois Hollande powoływał się na ten zapis traktatu w swoim poniedziałkowym przemówieniu przed parlamentem francuskim.

W czasie spotkania szefów resortów obrony państw UE artykuł ten przywołał francuski minister Jean-Yves Le Drian. Zgromadzeni na spotkaniu ministrowie obrony jednogłośnie poparli prośbę Francji o pomoc. Należy jednak dodać, że artykuł traktatu UE, na który powoływał się minister obrony Francji, nie precyzuje pojęcia "wszelkich dostępnych środków", nie wymusza również działań militarnych.

Szef polskiego MON również zapewnił Francję o poparciu, wskazując na konieczność zwalczania ciągle odnawiających się źródeł terroryzmu. Antoni Macierewicz powiedział dziennikarzom zgromadzonym w kuluarach: Podkreśliłem także nasze głębokie współczucie, szok i przekonanie, że ten straszliwy atak z jakim mieliśmy do czynienia w Paryżu, był atakiem również na Polskę, na wszystkich Europejczyków, i że jednym ze sposobów zwalczania przeciwstawienia się temu, jest zwalczenie źródeł terroryzmu, które wciąż się odnawiają. Minister Macierewicz zaznaczył, że Francja będzie przeprowadzała rozmowy z poszczególnymi państwami, w trakcie których będzie precyzowała stanowisko.

W dalszej części obrad odbędzie się posiedzenie Rady Sterującej Europejskiej Agencji Obrony (European Defence Agency, EDA), poświęcone zasadniczym kierunkom działania Agencji oraz dyskusji na temat budżetu EDA na rok 2016 - podaje Ministerstwo Obrony Narodowej.

W programie jest również sesja robocza ministrów obrony UE, z udziałem Sekretarza Generalnego NATO, poświęcona inicjatywie budowania zdolności na rzecz bezpieczeństwa i obrony (Common Security and Defence Policy, CSDP).

W drugiej części spotkań ministrów obrony UE polskiej delegacji przewodniczy sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki.

Reklama

Komentarze (5)

  1. Paralotnik

    Ostatnio krytykowałem za wypowiedź odnośnie śmigłowców więc teraz dla równowagi: wielki szacunek za wybór T. Szatkowskiego na stanowisko wiceministra MON.

  2. Bakcylo

    Francja jest już stracona tak jak Niemcy. Trzeba zadbać o nasze bezpieczeństwo

  3. mirek_rai

    To jest świetna dyplomacja. Obiecać wszystko i nic. Jeżeli Francja o taką pomoc poprosi?!

    1. pure1996

      Uznając, że cytat : "w razie ataku zbrojnego na któreś z państw członkowskich pozostałe kraje podejmują działania "w duchu solidarności", udzielają mu "pomocy i wsparcia przy zastosowaniu wszelkich dostępnych im środków" jest prawdą, i tak jesteśmy zobowiązani do udzielenia pomocy, co mnie wcale nie dziwi. Umowy międzynarodowe powinny być egzekwowane:) Jeśli się mylę, proszę mnie poprawić :)

  4. artois

    P. Antoni może czuć się swobodnie w międzynarodowym gronie, w przeciwieństwie do wielu polityków z Polski. Dobrze mówi po angielsku i co ciekawe, po hiszpańsku!!! No i najważniejsze, że po polsku ma coś do powiedzenia. Fakt, czasami ciut za dużo ale taka już jego "uroda" i sposób bycia!

    1. Przemo

      No dobra ale ile tych wybuchów było ? Twój komentarz to "lekkie" niedopowiedzenie, to tak jakby nazwać bombę atomową "nico mocniejszą petardą". Facet robi wodę z mózgu połowie polski tymi swoimi bredniami i teoriami o jakichś wybuchach i zamachach.

  5. Bravo

    Czyli już za nic oferuje pomoc. Oto szkoła wyższej dyplomacji! Sam Wielki Charles-Maurice de Talleyrand mógłby się uczyć !

    1. say69mat

      Ceną jest ... akceptacja 'Jego Wielkiej Kontowersyjności' przez wspólnotę międzynarodową..

    2. greg

      Oferuje nieograniczone ROZMOWY w sprawie pomocy!

Reklama