Geopolityka

Syrta w rękach Haftara. MiG-25 nad Libią

Egipski okręt typu Mistral. Fot. AHMED XIV/Wikimedia Commons.
Egipski okręt typu Mistral. Fot. AHMED XIV/Wikimedia Commons.

Siły Libijskiej Armii Narodowej (LNA), dowodzonej przez marszałka Chalifę Haftara, zajęły miasto Syrta położone na libijskim wybrzeżu. Kilka dni wcześniej lotnictwo LNA przywróciło do służby myśliwce MiG-25, wykorzystywane do ataków przeciwko jednostkom podlegającym Rządowi Jedności Narodowej (Government of National Accord, GNA) z siedzibą w Trypolisie.

Jednostki podlegające marszałkowi Haftarowi zdobyły Syrtę w poniedziałek 6 stycznia, po krótkich walkach. Z informacji pojawiających się w mediach społecznościowych wynika, że wzięli w nich udział także płetwonurkowie bojowi. Istotne znaczenie dla opanowania miasta miał również fakt, że część sił wiernych wcześniej Rządowi Jedności Narodowej przeszła na stronę Libijskiej Armii Narodowej.

Siły tej ostatniej, podlegające rządowi w Tobruku, prowadzą ofensywę przeciwko formalnie uznawanemu przez społeczność międzynarodową, ale oskarżanemu o współpracę z organizacjami islamistycznymi rządowi z siedzibą w Trypolisie. GNA zwrócił się niedawno do Turcji o udzielenie zbrojnej pomocy, po zawarciu z Ankarą porozumienia o wyznaczeniu granicy morskiej. Porozumienie to zostało jednak skrytykowane m.in. przez Grecję i Egipt, jako niezgodne z prawem międzynarodowym i naruszające ich interesy.

W pierwszych dniach stycznia turecki parlament formalnie zgodził się na wysłanie jednostek sił zbrojnych do Libii. Ankara już wcześniej dostarczała uzbrojenie siłom GNA, w tym uzbrojone bezzałogowce Bayraktar TB2, a także pojazdy MRAP. Z Turcji do Libii przerzucani są też bojownicy. Z kolei armia marszałka Haftara wspierana jest – także dostawami broni – przez Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Federację Rosyjską.

Z ZEA przekazywane są chińskie bezzałogowce Wing Loong, używane również do misji uderzeniowych. Pojawiły się informacje o tym, że LNA zdołała przywrócić do lotów co najmniej jeden myśliwiec MiG-25. Te maszyny, bok niewielkiej liczby MiG-21, MiG-23 i Su-22 – i bezzałogowców  używane są do ataków na obiekty rządu w Trypolisie, m.in. na bazy lotnicze, prowadzonych po to aby uniemożliwić dostawy zaopatrzenia. Z drugiej jednak strony, siły LNA są oskarżane o niedawny atak na akademię wojskową w Trypolisie 4 stycznia, w którym zginęło co najmniej trzydziestu kadetów.

Po decyzji tureckiego parlamentu marszałek Haftar ogłosił zakrojoną na szeroką skalę mobilizację. Interwencji Turcji ostro sprzeciwia się Egipt. Egipskie siły zbrojne prowadziły loty patrolowe nad terytorium Libii, z użyciem myśliwców F-16, a niedawno realizowały też duże ćwiczenia morskich operacji desantowych z udziałem okrętów typu Mistral.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.