Reklama

Geopolityka

Tajwan z kolejną transzą pomocy wojskowej z USA

Autor. Wikipedia

Rząd Stanów Zjednoczonych zatwierdził propozycję dostarczenia Tajwanowi wartych 108 mln USD części zamiennych i zapasowych do pojazdów bojowych oraz zapewnienia wsparcia logistycznego w ramach transakcji – informuje agencja Reuters na podstawie komunikatu Pentagonu.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl >

Reklama

Departament Stanu USA zatwierdził potencjalną sprzedaż pomocy technicznej Tajwanowi o wartości 108 mln dolarów. Tajwan zwrócił się o zakup, w tym części zamienne i naprawcze do czołgów i pojazdów bojowych oraz wsparcie techniczne i logistyczne ze strony rządu USA i wykonawców.

Czytaj też

Jak czytamy na stronie Pentagonu „proponowana sprzedaż ma przyczynić się do utrzymania gotowości pojazdów, broni strzeleckiej, systemów uzbrojenia i elementów wsparcia logistycznego, zwiększając tym samym zdolność do sprostania obecnym i przyszłym zagrożeniom". Potencjalna sprzedaż części dla Tajwanu ma zwiększyć interoperacyjność wojskową Tajwanu ze Stanami Zjednoczonymi i innymi sojusznikami.

Reklama

Wiadomość Departamentu Stanu nie wskazuje jednak czy kontrakt został podpisany lub że negocjacje zostały zakończone. Według ministerstwa obrony Tajwanu, proponowana sprzedaż ma wejść w życie miesiąc po akceptacji Kongresu USA. Władze Tajwanu w oświadczeniu podkreśliły, że narastające zagrożenie chińskie sprawia, iż konieczne jest utrzymanie sprzętu tak samo zakup broń i wyposażenie.

Czytaj też

Tymczasem w osobnym oświadczeniu Biuro Prezydenckie Tajwanu podziękowało USA za zatwierdzenie nowej umowy o sprzedaży broni, zauważając, że jest to piąta sprzedaż broni dla Tajwanu ogłoszona przez Waszyngton od czasu objęcia urzędu przez prezydenta USA Joe Bidena w styczniu 2021 roku, a czwarta w tym roku. Jest to zgodne z prawem i polityką USA wyrażoną w ustawie 96-8 i ma służyć narodowym, gospodarczym i bezpieczeństwu interesów USA. Ma to być świadectwo zaangażowania USA w bezpieczeństwo Tajwanu, powiedział rzecznik Biura Prezydenckiego Xavier Chang w oświadczeniu prasowym.

Stany Zjednoczone utrzymują z Tajpej jedynie nieoficjalne stosunki. Prawo amerykańskie wymaga jednak, aby Waszyngton zapewnił Tajwanowi środki do obrony, a administracja prezydenta Joe Bidena zobowiązała się do zwiększenia zaangażowania w sprawy wyspy. Kolejne administracje amerykańskie wzywały Tajwan do modernizacji swojego wojska, aby wyspa była trudna do zaatakowania przez Chiny, opowiadając się tym samym za sprzedażą niedrogiej, mobilnej broni, która dała by możliwość odparcia początkowego ataku chińskie armii.

Czytaj też

Niektóre amerykańskie grupy biznesowe skrytykowały jednak politykę administracji Bidena w zakresie sprzedaży broni na Tajwan, twierdząc, że jest ona zbyt restrykcyjna i nie uwzględnia wyzwań stawianych przez chińskie wojsko.

Reklama

Komentarze

    Reklama