Reklama

Geopolityka

Chińskie prowokacje obok Tajwanu

Chiński bombowiec Xian H-6
Chiński bombowiec Xian H-6
Autor. Alert5/wikipedia.com/ CC BY-SA 4.0

29 chińskich samolotów wojskowych naruszyło we wtorek strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ) – poinformował tajwański resort obrony. To już trzeci raz w tym roku gdy ChRL wysyła tak dużą liczbę samolotów na bliską odległość od granic Tajwanu; pod koniec stycznia było to 39 samolotów.

Reklama

Wśród 29 samolotów, które naruszyły tego dnia ADIZ, znalazło się osiem myśliwców Shenyang J-16, pięć Shenyang J-11, cztery Su-30, dwa samoloty wczesnego ostrzegania Shaanxi KJ-500, dwa samoloty Shaanxi Y-8, jeden Shaanxi Y-9, jeden Xi'an Y-20 oraz sześć bombowców Xi'an H-6 zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych. Bombowce Xian H-6 wykonały rzadki, dłuższy niż zwykle manewr, okrążając połowę wybrzeży Tajwanu.

Reklama
Mapa pokazująca trasy lotów chińskich samolotów wojskowych w dniu 21 czerwca 2022 r.
Mapa pokazująca trasy lotów chińskich samolotów wojskowych w dniu 21 czerwca 2022 r.
Autor. www.mnd.gov.tw
Reklama

Jak podkreślono w oświadczeniu resortu obrony, w odpowiedzi strona tajwańska wysłała własne bojowe samoloty by monitorowały sytuację. Włączone zostały systemy obrony przeciwrakietowej, wysłano również ostrzeżenia radiowe.

Przez ostatni miesiąc, chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza naruszała strefę ADIZ 10 razy. Ostatnio takie zdarzenie miało miejsce w poniedziałek, gdy jeden samolot Shaanxi Y-8 naruszył strefę od południowego zachodu.

W ostatnim czasie naruszenia strefy ADIZ przez ChRL stały się na Tajwanie normą. Rekordowe naruszenie miało miejsce w październiku 2021, kiedy to w strefie ADIZ znalazło się 56 chińskich samolotów wojskowych. Według ekspertów, rekordowe wtargnięcie związane było z obchodzoną w Chinach w tamtym czasie 72 rocznicą powstania Chińskiej Republiki Ludowej.

Czytaj też

Czytaj też

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

 1. SpongeBob

  Ta tajeanska strefa identyfikacji obejmuje terytorium Chin. To tak jakby Polska protestowała że ruscy latają nad kaliningradem.

  1. VIS

   A widzisz tą dużą kreskę w poprzek?

  2. Valdore

   Rosyjksa, ukraińska i białoruska ADIZ sięga na 15km w głąb terytorium Polski wiec jak widac nie ejst to jakis wyjatek. I nie myl ADIZ z przestzrenia powietrzna danego państwa.

Reklama