Geopolityka
Spotkanie szefów MON Polski i Rumunii
Minister obrony narodowej Rumunii przybył dziś do Warszawy. Tematem rozmów z polskim szefem MON będą przede wszystkim kwestie związane z bezpieczeństwem regionu.
Czytaj też
Dziś w Warszawie minister Mariusz Błaszczak spotkał się z ministrem obrony Rumunii Angelem Tilvarem. Głównym tematem rozmów będzie sprawa bezpieczeństwa regionu w kontekście trwającej wojny na Ukrainie. Polska i Rumunia współpracują m. in. w formacie Bukaresztańskiej Dziewiątki. Jej aktywność koncentruje się na sprawach związanych z zagrożeniami dla wschodniej flanki NATO, sposobach ich ograniczania i poszukiwaniu możliwości współpracy państw regionu w tym zakresie. W ramach współpracy żołnierze z Rumunii służą w Polsce, a polscy żołnierze działają w ramach PKW w Rumunii - czytamy w komunikacie ministerstwa.
Dziś w #Warszawa minister @mblaszczak 🇵🇱 spotkał się z ministrem obrony Rumunii🇷🇴 A. #Tîlvăr @MApNRomania.
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) October 4, 2023
Głównym tematem rozmów #bezpieczeństwo w regionie w kontekście trwającej wojny na Ukrainie🇺🇦.
- - -
Polska i Rumunia współpracują m. in. w formacie Bukaresztańskiej… pic.twitter.com/CXD2fHcctt
Polska i Rumunia pracują na wielu obszarach w zakresie polityki międzynarodowej. Poza wspólnym uczestnictwem w NATO i UE oba państwa współpracują m.in. w ramach Inicjatywy Trójmorza oraz Bukaresztańskiej Dziewiątki. Ponadto od 2017 roku w Rumunii stacjonuje Polski Kontyngent Wojskowy w ramach Tailored Forward Presence w celu wzmacniania południowo-wschodniej flanki Paktu. Z kolei w Polsce stacjonuje rumuńska bateria przeciwlotnicza z zestawami Gepard w ramach grupy batalionowej dowodzonej przez Amerykanów. Bukareszt blisko współpracuje z Warszawą w zakresie obronności, a oba państwa posiadają lub wprowadzają (choć w dużej części w różnych wariantach) między innymi myśliwce F-16, Patrioty, wyrzutnie artylerii rakietowej M142 HIMARS oraz nadbrzeżne systemy rakietowe z pociskami NSM.
DBA
No to zaczęła się zbiórka dla Ukrainy po wczorajszej rozmowie Bidena z Dudą i Iohannisem gdy kongres zablokował fundusze. Ciekawe co damy? - kasę, sprzęt, prąd, gaz?
rukmavimana
Taką właśnie mamy suwerenność. Jednego Wielkiego Brata wymieniliśmy na innego.
Chyżwar
@rukmavimana Mamy atomówki? Nie mamy. Rosja je ma więc Polska potrzebuje parasola nuklearnego. Poza tym trzymając z USA pali się długie i pije Burbona. Za tamtego wielkiego brata była berbelucha i "Sporty" bez filtra.
DBA
rukmavimana#Widzisz, gdyby było tak faktycznie jak piszesz to nie mam nic przeciwko, przypuszczalnie jak i zdecydowana większośc Polaków pamietajacych czerwonego wielkiego brata. Ale nie jest - dzisiaj może Duda powiedzieć "nie" i amerykańskie czołgi nie wjadą do Polski. Ale nie powie "nie" bo pomimo "pomrocznosci jasnej" Zełeńskiego objawionej klinicznie w połowie września w interesie Polski i innych państw Europy wsch jest umozliwienie Rosji posiadania bezpiecznej granicy na Donie
tagore
Czyżby Rumuńskie gepardy miały wrucić na Ukrainę?
andys
Przy okazji - Geopard , to taka niemiecka Loara?