Reklama

Polityka obronna

Rumunia zaczyna budować schrony przy granicy z Ukraina

Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.
Autor. Pixabay

Rumuński MON ogłosił we wtorek, że wojsko rozpoczęło budowę schronów przeciwlotniczych w południowo-wschodnim regionie, graniczącym z Ukrainą. W zeszłym tygodniu odkryto tam fragmenty drona, przypominającego bezzałogowce wykorzystywane przez rosyjskie wojsko w wojnie z Ukrainą.

Reklama

Bukareszt podkreśla, że zdecydował się zaostrzyć środki bezpieczeństwa w następstwie powtarzających się rosyjskich ataków na ukraińskie porty i infrastrukturę na Dunaju.

Reklama

Rumuńskie ministerstwo obrony poinformowało, że armia rozpoczęła prace przy budowie dwóch betonowych schronów w celu "ochrony ludności" w miejscowości Plauru, naprzeciwko leżącego nad Dunajem ukraińskiego portu Izmaił. Będą one miały 9,6 m długości, 2 m szerokości i 1,5 m wysokości wewnątrz.

Czytaj też

"Gdy schrony będą gotowe, zostaną przekazane władzom lokalnym" - sprecyzował rumuński MON dodając, że mieszkańcy regionu będą ostrzegani alarmem w telefonie "w przypadku ryzyka upadku elementów związanych z konfliktem".

Reklama

Przy okazji prezydent Rumunii Klaus Iohannis zdecydowanie potępił "naruszenie przestrzeni powietrznej, stanowiącej zagrożenie dla obywateli rumuńskich mieszkających w tym regionie".

W sobotę rumuńskie ministerstwo obrony poinformowało, że na terytorium Rumunii znaleziono nowe fragmenty drona podobnego do tych, jakich używa armia rosyjska. Prezydent Klaus Iohannis powiedział, że wskazuje to na niedopuszczalne naruszenie przestrzeni powietrznej kraju.

Czytaj też

W zeszłym tygodniu rumuński minister obrony Angel Tilvar przyznał, żena terytorium jego kraju spadły fragmenty rosyjskiego drona. Potwierdził tym samym informacje podawane już wcześniej przez władze Ukrainy. Władze w Bukareszcie początkowo stanowczo zaprzeczały, by na terytorium Rumunii znaleziono szczątki rosyjskich bezzałogowców.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. Realista.

  A dlaczego Polska nie buduje ?

  1. ciekawy1

   ile...? dwóch..? do tego raczej wykorzystuje się przepisy ułatwiające i wspomagające budowę takich schronów prywatnym lub samorządowym inwestorom.

  2. pomz

   A roSSja buduje? Zaczniemy budowac, jak rusy zaczna budowac schrony...

  3. Varan

   Rosja właśnie dokonuje przeglądów i renowacji swoich schronów. O budowie na razie nie informuje. Obrączek nikt rozsądny u nas tez nie powinien specjalnie afiszować się z rego rodzaju działalnością. Poza tym półtora metra wysokości to raczej mało. Ale może chcą dużo i tanio?

 2. Rozczochrany74

  Nawet Rumuni budują schrony i zdają sobie sprawę jak ważne jest życie obywateli w czasie wojny. A polscy decydenci? W podobnej wojnie jaka jest obecnie na Ukrainie zginęło by do tej pory parę milionów Polaków. Ukraińcy mają odziedziczone po czasach ZSRR dużą ilość schronów. Z materiałów jakie mamy w mediach i internecie słyszymy i widzimy jak w miastach na osiedlach i zakładach pracy ukrywają się podczas ostrzałów i bombardowań w schronach. W Polsce ci ludzie ginęli by w budynkach i na ulicach.

Reklama