Reklama

Geopolityka

Słowacy świętują rocznicę z przedstawicielami Rosji i Białorusi

Robert Fico na spotkaniu z Władimirem Putinem
Robert Fico na spotkaniu z Władimirem Putinem

Na czwartkowe uroczystości 79. rocznicy wyzwolenia Bratysławy nie przybyli dyplomaci z Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Byli ambasadorzy Rosji i Białorusi. Premier Słowacji Robert Fico udzielił przy okazji rocznicy wywiadu rosyjskiej telewizji państwowej, który zakończył po rosyjsku „spasiba”.

Fico określił nieobecność ambasadorów UE jako oznakę braku szacunku dla poległych żołnierzy Armii Czerwonej i dodał, że dyplomaci nie przyszli „z irracjonalnych powodów”. Wiceprzewodniczący parlamentu Lubosz Blaha uznał ich nieobecność za „straszną hańbę”.

Reklama

Fico powtórzył, że słowacki rząd nie będzie militarnie pomagał zaatakowanej Ukrainie i skrytykował fakt, że kraje UE nie domagają się natychmiastowego pokoju, ale wspierają – jak powiedział - mordowanie Słowian. Uznał też, że Zachód nie chce dopuścić do sukcesu Rosji w konflikcie na Ukrainie. Konsekwencją będzie jego zdaniem długotrwały konflikt militarny. Stwierdził też, że UE nie może być organizacją promującą wojnę.

Czytaj też

W uroczystościach pod pomnikiem żołnierzy radzieckich uczestniczyło ponad 200 osób. Niektórzy mieli ze sobą rosyjskie flagi. Według doniesień prasowych domagano się, by zabrzmiał nie tylko słowacki hymn, ale także Związku Sowieckiego. W uroczystościach premierowi towarzyszyło kilku członków rządu.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (5)

 1. Robs

  Zdrajcy i tyle. Chcą się układać z ruskimi a Ci jeszcze dwa lata temu chcieli powrotu dawnej strefy wpływu. Czyli Słowacja pod butem Moskwy.

 2. Buczacza

  Słowacy razem z Niemcami w 39 zaatakowali Polskę. A Węgrzy przez całą 2 woj św razem z Niemcami. NATO i UE to wspólnota interesów i zasad. Jeśli ktoś tego nie rozumie. To tam są drzwi. Tym bardziej, że mam wrażenie graniczące z pewnością. NATO i UE bez takich ogórków da sobie radę. Jeśli chodzi o ogórków. To niestety ale nie jestem pewny...

 3. MiP

  Panowie a co wy tacy zdziwieni,już poprzedni rząd PO-PSL mówił że Orban trzyma z Putinem a mimo to pan prezes po dojściu do władzy wielbił Orbana.Będziemy mieli w Warszawie drugi Budapeszt,zapomnieliście ?

 4. turpin

  Nikt Slowacji czy Wegier w UE nie 'alienuje'. Oni sami na UE i europejskie wartosci, wypinaja zadki. Miejmy nadzieje, ze niezabawem beda to zadki w dziurawych portkach lub wrecz gole.

 5. szczebelek

  Jak jedni nie chcieli przyjechać to przyszli drudzy... Metoda alienacji Słowacji i Węgier nic dobrego nie przyniesie, a tylko utwierdzi skrajne środowiska w innych państwach, że jak dojdą do władzy mogą polemizować otwarcie na tematy dotyczące bezpieczeństwa czy też pomocy kosztem dobra wspólnoty Zachodu. Nie zapominajmy, że kiedyś takie zachowania doprowadziły do olania tematów Gruzji i Ukrainy w NATO , bo pewne dwa państwa wolały utrzymać dobre stosunki polityczne i gospodarcze z FR .... Za chwilę minie dwadzieścia lat i niczego jako Zachód się nie nauczyliśmy....

  1. Dudley

   Udawanie że wszystko jest ok, też nie ma sensu. Słowacja, ani Węgry nie są zbyt istotnymi członkami sojuszu, nie na co dawać złego przykładu i się z nimi cackać. Węgry już dawno powinny zostać odstawione na boczny tor, ich przedstawiciele odsunięci od jakichkolwiek działań w NATO . Osobiście to bym im unieważnił przepustki i zerwał wszelkie kontakty.

  2. [email protected]

   @szczebelek A metoda pozwalania na wszystko dyktatorowi doprowadziła do wybuchu 2 ws..... czyli coś się jednak nauczyliśmy po czasie ale jednak. W 2008 roku jak rosja zaatakowała Gruzję zachód nie zrobił nic w 2014 jak rosja zaatakowała Ukrainę tez prawie nic i to doprowadziło do 24lutego 2022 czyli głupota albo tchórzostwo zachodu i usiłowanie ugłaskania rosji. 1938 rok konferencja w Monachium i ustępstwa na rzecz Hitlera praktyczny rozbiór Czechoslowacji . Jak ro Churchill powiedział po konferencji ?? mieli do wyboru hańbę, albo wojnę. Wybrali hańbę, a wojnę dostaną i tak.

  3. DanielZakupowy

   Alienacja dka Słowaków na pewno nic dobrego nie przyniesienie :) Trzeba im jasno i klarownie powiedzieć "albo my albo oni". Jak chcą z ruskimi trzymać to ich sprawa. Koniec z interesami z nami i tyle.

Reklama