Reklama

Wojna na Ukrainie

Słowacja anuluje pomoc wojskową dla Ukrainy

2K12 Kub / Fot. U.S. Department of Defense, Sgt. Thomas Mort/358th Public Affairs Detachment
2K12 Kub / Fot. U.S. Department of Defense, Sgt. Thomas Mort/358th Public Affairs Detachment

Słowacki rząd odrzucił projekt 14 pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, w składzie którego znaleźć się miały m.in. pociski rakietowe do systemu 2K12 Kub, 8 moździerzy czy amunicja czołgowa kal. 125 mm.

Reklama

Powodem anulowania kolejnego wsparcia wojskowego Ukrainie jest zmiana ekipy rządzącej na Słowacji. Obecny premier Robert Fico już w czasie kampanii wyborczej zapowiadał zakończenie dotowania tego typu pomocy. Wartość pomocy sprzętowej określono na ponad 40 mln euro, z czego część wchodzących w jej skład elementów pochodziłaby z magazynów słowackiej armii. Oprócz wspomnianej amunicji czołgowej (w liczbie 5172 sztuk) dostarczyć miano 4 mln naboi kal. 7,62 mm, 8 moździerzy niewiadomego rodzaju i kalibru, 1200 min oraz co najważniejsze 140 rakiet przeciwlotniczych przeznaczonych dla zestawów OPL 2K12 Kub. Zapewne byłyby wykorzystywane przez np. ex-czeskie 2K12M2, których dostarczono Ukraińcom przynajmniej dwie wyrzutnie.

Reklama

Czytaj też

Reklama

2K12 Kub to radzieckiej produkcji system obrony powietrznej krótkiego zasięgu opracowany na początku lat 60. XX wieku. Można za jego pomocą eliminować środki napadu powietrznego jak samoloty, śmigłowce, pociski balistyczne poruszające się z prędkością do 600 m/s na dystansie do 22 km oraz na pułapie do 7000 metrów. W jego modernizacjach wartości te zostały zwiększone do nawet 25 km oraz 8 000 metrów. Przeładunek rakiet z transportu na platformę startową trwa około 10 minut. System jest w stanie automatycznie namierzyć jeden cel powietrzny i jednocześnie naprowadzić dwie rakiety ziemia-powietrze 3M9. Wyrzutnie zostały osadzone na podwoziu gąsienicowym GM-578, zaś dedykowany do systemu radar 1S91 umieszczono na wozie GM-568. Jest on obecnie (w różnych wersjach) używany przez armie takich krajów jak Polska, Ukraina, Słowacja, Syria, Angola, Egipt czy Czechy.

Czytaj też

Czeski 2K12M2 Kub-M2.
Czeski 2K12M2 Kub-M2.
Autor. Petr Brož CCA-SA3/Wikipedia
Reklama

Komentarze (8)

 1. młodygrzyb

  Prezydent Biden podpisał wczoraj przed terminem prowizorium budżetowe(konsekwencja rozmów z Chinami?) Nie ma w nim ani centa na jakakolwiek pomoc ukrainie. Tak więc Słowacja zrobiła wcześniej to co teraz zrobiło USA.Mongołki napiszecie teraz że USA pomagają ruskim? Coś się kończy coś się zaczyna że zacytuję klasyka.

  1. Pegaz

   Tak, coś się kończy, coś zaczyna, tylko jak to skończy się dla nas? Ile mamy czasu? Myślę że ten czas jest krótki i musimy pozyskać jak najwięcej sprzętu i przeszkolić jak najwięcej ludzi.

 2. Rusmongol

  Pomimo wpisow które mają tu za zadanie wmówić nam że to UA jest zła i nie powinniśmy im pomagać to pamiętajmy ze to kacapy w 1939 i wiele razy wcześniej atakowały RP, ukradły nasze tereny i mordowali Polaków, jeńców, zruszczali i gwałcili nasze babki. Tak samo do dziś ci sami co teraz mówią żeby nie pomagać UA przypominają że zachód zły bo nam w 1939 nie pomogli. Ciekawe rozdwojenie jaźni. Fakt jest jeden. Rosja od wieków napada i grabi swoich sąsiadów, Rosja wspiera terrorystów jak hamas,, Rosja dziś jest faszystowsko totalitarnym agresorem na UA. Fakty pozostają faktami, a propaganda kacapo mongolow tylko propaganda.

  1. Mireq

   Jeżeli wspominasz rok 1939 to Polskę napadli Niemcy, Rosja (ZSRR), Słowacja, a także obywatele polscy pochodzenia niemieckiego, ukraińskiego, żydowskiego i litewskiego. Ukraińcy podobno byli najgorsi.

  2. młodygrzyb

   Rusmongol a co robili dzielni ukraińcy w 1939 roku?

 3. bezreklam

  Gratulacje. Dnaja o siebie . Podbnie jak Wegry (tez o swoja mnijszosc) Zrszta POski Prezdent tez poweidzil ze juz nie bedzie dawl broni. Moze czas sie obidzic

  1. Rusmongol

   Ty im gratulujesz bo fico i orban dbają o Rosję a nie o siebie.

  2. młodygrzyb

   Ciekawe zatem dlaczego jeden jak i drugi wygrał wybory? Orban według wszelkich badań miał zerowe szanse na wygranie, i ..... i zaczęła się wojna a jego przeciwnicy zapowiedzieli pomoc ukrainie, i .... i wygrywa Orban w cuglach. Takie to panie kochany dziwa.

  3. Rusmongol

   @mlodygrzyb. Ciekawe dlaczego w Korei, Rosji czy Białorusi zawsze wygrywa kto wygrywa. Chcesz mi powiedzieć że to najbogatsze najszczęśliwsze kraje świata?

 4. AntyChe

  Tym bardziej polską racja stanu jest dals,e maksymalne wspieranie Ukrainy. Kazda mozliwa bronia ktora mozemy pr,ekazać. Jezeli Ukraina wygla i zostanie przyjeta do UE i Nato to mamy 3 pokolenia pokoju i rozkwitu. Jezeli Ukraina przegra a Putin bedzie dyktowac warunki to za dekade po krotkiej wojence staniemy sie znowu Krajem Priwislanskim. Bo sytuacja bedzie taka Kraje zachodnie znuzone bezcelowym w tym momencie pomaganiem wschodniej Europie nie beda nam pomagac w razie W. Putin otrzyma od nich wycofanie sie Nato do granic z 1991 roku. To znaczy nie bedziemy juz w Pakcie. Potencjal napastnika wzrosnie skokowo o 40 milionow ludzi , 3000 czolgow itp - cake Ukrainskie uzbrojenie i zolnierze. To specjalna operacja denazyfikacji i demilitaryzacji " wichrzyciela wojennego" jak nas wowczas Rosja nazwie , potrwa 2 dni. Jedyna nasza nadzieja na pokojowe zycie w przyszlosci jest wygrana Ukrainy.

  1. em6

   Co oznacza termin 'maksymalne wspieranie UA' oraz jakie założenia polskiej racji stanu ma to wypełnić? Stawiam tezę, że postulowana 'krotka wojenka' może mieć miejsce jedynie wówczas, gdy dokonamy zbycia, najlepiej w ramach bezzwrotnej pożyczki, własnego sprzętu na rzecz UA do wykorzystania w ich wojnie. Przy okazji pragnę przypomnieć, że Polska niezmiennie graniczy z Rosją na innych kierunkach operacyjnych niż ukraiński i ta sytuacja nie ulegnie zmianie.

  2. PGR

   Ukraina w UE będzie dla nas konkurencja (czego nawet nie ukrywają) tylko polscy politycy uroili sobie wielkiego sojusznika w Ukraińcach, czas zadbać o siebie my juz dawno daliśmy o wiele więcej niż mogliśmy.

  3. Chasim

   Nie! Polską racją stanu jest dbanie o swój interes. A skoro Ukraina ma tyle zboża to niech placi w zbozu jak chca jakies uzbrojenie kupic. Ukraina juz pokazala swoja prawdziwa twarz do Polaków za niemieckie obietnice przyjecia do ue. Pomoc dla ukrainy sie skonczy i bedzie musiala isc na rozmowy pokojowe i oddac czesc terytorium. Przyjecie Ukrainy do Nato...hahah dobry zart. Ukraina juz jest proniemiecka i profrancuska nic dla Polski sie nie polepszy ani nie pogorszy czy ukraina przegra czy wygra...

 5. emeryt_2

  Byłem za Ukrainą ale wydarzenia ostatnich miesięcy mówią jasno jaki był ( chociaż mocno skrywany) stosunek Ukrainy do Polski . 6 miesięcy ukraińskiej ofensywy i linia frontu na wybranym kierunku przesunięta o 17 km . Nieudolność , korupcja i manipulacja informacją . To obraz Ukrainy i jej przywódców. Pomoc humanitarna TAK ale nic więcej . Świat po prostu zrozumiał że karmi i wspiera oligarchów którzy z Ukrainy zrobili państwo mafijne .

 6. wojghan

  Brawo. Bardzo rozsądny ruch.

 7. Rusmongol

  Niestety ale Rosja to kolejny przykład że najlepszym sposobem na zarobek jest złodziejstwo. Jak ich gospodarka sobie dobrze nie radziła to trzeba było iść okraść UA.

 8. Jerzy

  Zagraniczna pomoc się kończy, a Rosja rośnie w siłę, nie chcę być złym prorokiem, ale spodziewam się, że w 2024 zostanie podpisane porozumienie pokojowe i to nie Ukraina będzie dyktowała jego warunki.

  1. Dudley

   A można "rosnąć w siłę" po 1.5 roku ciężkich walk, stracie kilkudziesięciu tysięcy poleglych żołnierzy i parukrotnie więcej rannych, nie mówiąc o stracie sprzętu, emigracji ok 1mln mlodych wykształconych obywateli, dewastacji gospodarki obciążonej sankcjami? Bo na moje oko, to raczej powolny upadek. Różnica polega na tym ze Rosja dysponuje większymi zasobami ludzkimi jak Ukraina.

  2. gnagon

   co nie zmienia wyniku tego konfliktu. Bo to co opisujesz przy Rosji dotyczy też Ukrainy , ale kilkakrotnie bardziej. Na razie Rosja nawet nie planuje wzięcia w kamasze emerytów, kobiet i inwalidów

  3. Przem742

   Do Dudley: Można

Reklama