Przemysł Zbrojeniowy
SIPRI: USA i rynki wschodzące na czele wzrostu światowej sprzedaży broni [KOMENTARZ]
Międzynarodowy Instytut Studiów dla Pokoju w Sztokholmie (SIPRI) opublikował kolejny roczny raport dotyczący światowego rynku handlu bronią. W związku z odradzającym się wyścigiem zbrojeń rynek zwiększył się w 2018 roku w stosunku do 2017 o 4,6 proc. W światowym „Top 100” jeśli chodzi o firmy zbrojeniowe nadal królują Amerykanie, ale ciekawe rzeczy dzieją się „na dole tabeli”. W zestawieniu brakuje firm chińskich, z uwagi na brak możliwości uzyskania wiarygodnych danych.
USA nadal dominatorem
Stany Zjednoczone nadal pozostają bezwzględnym liderem, jeżeli chodzi o sprzedaż na rynku zbrojeniowym. Dość powiedzieć, że na liście 100 największych sprzedawców uzbrojenia na świecie pierwsze pięć miejsc zajmują kolejno: Lockheed Martin (47,3 mld – 11 proc. udział w „Top 100”), Boeing, Northrop Grumman, Raytheon i General Dynamics. Firmy te sprzedały broń i wyposażenie wojskowe o łącznej wartości 148 mld USD, a łącznie wszystkie amerykańskie podmioty z „Top 100” – za 246 mld USD. Biorąc pod uwagę, że w 2018 r. największe sto firm sprzedało broń za 420 mld USD (nie licząc nieznanych wyników przedsiębiorstw chińskich) to Stany Zjednoczone sprzedały 59 proc. wartości całego uzbrojenia wojskowego i zwiększyły przychód aż o 7,2 proc.
Jest to wynikiem toczącej się przez cały czas w USA konsolidacji przemysłu obronnego. Duże firmy wykupują tam małe, tak aby lepiej sprostać wymaganiom związanym z uzbrojeniem nowej generacji jakiego życzą sobie siły zbrojne, odbudowujące swój potencjał dzięki programowi modernizacyjnemu ogłoszonemu przez prezydenta Donalda Trumpa w roku 2017. Dzięki temu przychody mniejszych amerykańskich firm, które normalnie są zaliczane do „Top 100” są wliczane do wyników gigantów.
Rosyjskie firmy w stagnacji
Tymczasem przychody czołowych 10 firm rosyjskich to 36,2 mld USD. To niewielki spadek w porównaniu z rokiem poprzednim – o zaledwie 0,4 proc., ale Rosjanie dużo tracą jeśli chodzi o procentowy udział w „Top 100”. Z powodu wzrostu zakupów od firm europejskich i amerykańskich udział rosyjskich firm w spadł z 9,7 do 8,6 proc. Największym sprzedawcą spośród rosyjskich podmiotów jest Ałmaz-Antiej, którego sprzedaż wzrosła o 18 proc. do 9,6 mld USD. Do jego sukcesu przyczyniły się duże zamówienia wewnętrzne, ale także eksport. Produktem wymienianym jako hit Ałmaz-Antieja są systemy OPL S-400, te same, które „wyrzuciły” Turcję z programu myśliwca F-35.
Europa bez większych zmian
Państwa należące do Unii Europejskiej utrzymały w „Top 100” 27 firm (łącznie 102 mld USD przychodu) z czego największe przychody osiągnęły podmioty brytyjskie (35,1 mld USD z notującym szóste miejsca na świecie BAE Systems o przychodach 21,2 mld USD). Brytyjski sektor obronny miał jednak spadek przychodów wysokości 5,2 proc. Jak podaje SIPRI, miało to miejsce z powodu spowolnienia programu modernizacyjnego brytyjskich sił zbrojnych.
Francuski przemysł zwiększył za to przychód o 5 proc. do 23,2 mld, głównie ze względu na rekordowy wzrost przychodów (30 proc.) w Dassault Aviation, które sprzedawało myśliwce Rafale do Kataru, Indii i Egiptu. Pokryło to z nawiązką zmniejszenie przychodów niektórych innych francuskich podmiotów.
O 4,4 proc. zwiększył przychody włoski przemysł obronny, który sprzedał za 11,7 mld. Lwia część z tego (9,8 mld) przypadła Leonardo, który jest notowany w światowym Top 100 na 9. miejscu. Wśród przyczyn wzrostu upatruje się m.in. wchłonięcie firmy Vitrociset. Niemcy odnotowali spadek o 3,8 proc. do 8,4 mld USD. Najwięcej zarobił Rheinmetall – 3,8 mld USD.
Wśród innych państw europejskich, które wymienia raport SIPRI znalazły się także te z pojedynczymi firmami:
- Szwecja (Saab z 30 miejscem w „Top 100” i sprzedażą za 3,2 mld USD);
- Ukraina (UkrObronProm, 71 miejsce, 1,3 mld USD);
- Polska (Polska Grupa Zbrojeniowa, 74 miejsce 1,25 mld USD, wzrost o 1 miejsce w stosunku do poprzedniego roku);
- Hiszpania (Navantia, 76 miejsce 1,2 mld USD);
- Szwajcaria (RUAG, 95 miejsce, 900 mln USD).
Nad tymi europejskimi firmami górują przemysły kilku państw spoza Europy i być może właśnie tutaj, można powiedzieć na "rynkach wschodzących" sytuacja jest najciekawsza z punktu widzenia zmian.
I tak bardzo znaczącym producentem jest Japonia, której przemysł odnotował przychody w 2018 r. o wartości 9,9 mld USD (głównie własny rynek) i w „Top 100” ma aż sześć firm, z czego Mitsubishi Heavy Industries jest liderem, z przychodami 3,62 mld USD (25 miejsce). Sprzedaż firm japońskich utrzymuje się na stałym poziomie. Za Japonią uplasowały się rosnący Izrael z trzema firmami (łącznie 8,7 mld, 2,1 proc wzrost), Indie z trzema firmami państwowymi, które jednak odnotowały spadek (łącznie sprzedały za 5,9 mld USD, o 6,9 proc. mniej), Republika Korei (3 firmy, 5,2 mld USD i ogromny wzrost 9,9 proc., rośnie tu także eksport) i Turcja (2 firmy, wzrost o 22 proc. do 2,8 mld USD w związku ze zwiększającymi się wydatkami tego kraju na zbrojenia, rosną też mniejsze turecki firmy które nie znalazły się jeszcze w rankingu).
Veritas
United Nations Register of Conventional Arms (UNROCA) opublikował dane za 2018 rok dotyczące rosyjskiego eksportu broni i sprzętu wojskowego. W ubiegłym roku Wietnam odebrał 64 czołgi podstawowe T-90S i 2 wozy zabezpieczenia technicznego BREM-1A. Kazachstan otrzymał 24 wyrzutnie sytemu artyleryjskiego TOS-1A. Do Azerbejdżanu trafiło 40 bojowych wozów piechoty BMP-3. Angola odebrała 6 samolotów myśliwskich Su-30K, Kazachstan - 4 Su-30SM oraz ChRL -10 Su-35. Z kolei Laos otrzymał 4 i Mjanma - 6 samolotów szkolno-bojowych Jak-130. Śmigłowce szturmowe Mi-35M dostarczone zostały: Kazachstanowi - 4, Pakistanowi - 4 I Nigerii - 2. Natomiast Tajlandia odebrała 2 śmigłowce transportowe Mi-17W5. Pociski przeciwlotnicze Igła-S otrzymał Bahrajn - 264 oraz Indie - 80. Chiny odebrały 72 pociski powietrze-powietrze R-27 I R-73, a Indie 1250 przeciwpancernych pocisków kierowanych Refleks-M. Rejestr nie zawiera jednak wszystkich danych, w tym dotyczących eksportu broni i sprzętu wojskowego z Rosji do Syrii, Iraku, Egiptu i Algierii.
Sam Pan widzi kto jest odbiorcą tego sprzętu kraje trzeciego świata. Taka jst jakość i wygrywają ceną. Chociaż w sumie sprzedawca też już raczej stał się krajem trzeciego świata
Veritas
Panie/Pani, ze względu na brak nicka nie wiem niestety, komu odpowiadam. Wśród odbiorców rosyjskiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego, czego nie zauważyłeś/aś są Chiny i Indie. Nie muszę chyba przypominać, że są to jedne z najpotężniejszych państw na świecie, które dysponują bronią atomową i technologiami kosmicznymi. W bieżącym roku do grona tych odbiorców doszła Turcja, która dysponuje drugą pod względem liczebności armią w NATO. Warto również wspomnieć, że zakończenie Zimnej Wojny spowodował, że pojęcie Trzeci Świat straciło poprzednie, głównie polityczne znaczenie. Dynamiczny rozwój ekonomiczny wielu państw zaliczanych do tej grupy podważyło z kolei zasadność znaczenia społeczno-gospodarczego. W konsekwencji Trzeci Świat można uznać za pojęcie historyczne, które obecnie nie odpowiada sytuacji międzynarodowej.
No jasne przecież Angola to mocarstwo .....
plinz
1,25 mld USD w PGZ. Ciekawae jakie projekty były zrealizowane i na jakie kwoty?
liczykrupa
Minus remonty, tak na oko ok. 300 mln USD. Autor zapomniał. że przeliczenie przychodów PGZ na USD zależy od kursu zł/USD
Zbyszek
Propaganda mowi ze Rosja sie zbroji. jak przchdza reane dane - okazuje sie ze Usa wydaje 20 razy wiecej niz reszta i spzredaje wiecej niz reszta. ale w glowie proagandzistow to chiny atakuja swiat . jestem ciegle w szoku jak czytam niektre wtpowiedzi.
Ukulele
Mówi Pan 20 razy? Brawo za matematykę. A tak na poważnie to chyba dobrze że USA się wzmacniają wobec tego co wyrabia Rosja. Może gdyby zwrócili Krym i przestali straszyć całą Europę rakietami sytuacja byłaby inna?? A tak NATO pkazuje że nie warto próbować nas zastraszać bo mamy czym odpowiedzieć. Całe szczęście przewaga sił jest po stronie wolnych państw.
droma
szkoda bo orez rosji skamieliny ma nie kwestionowane osiagniecia ,najpredzej na swiecie -rdzewieje ...
bender
"Tymczasem przychody czołowych 10 firm rosyjskich to 36,2 mld USD." Minus 11 mld USD długów pozostałej zbrojeniówki, które chcą umorzyć czy jakoś zrestrukturyzować.
xxx
Ruskie wynikami raportu mogą być porażone i przerażone jednocześnie
michalspajder
Zgodnie z oczekiwaniami wiec,chociaz z drugiej strony nie lekcewazylbym firm z Chin. Zapewne lwia czesc ich przychodow pochodzi jednak z zarobkow na rynku krajowym, stad i wyniki nie sa upubliczniane. Amerykanie maja najbardziej zaawansowane technicznie uzbrojenie i najwieksze wplywy. Roznica jest niemal tak kolosalna jak kiedys byla miedzy koszykarskim "Dream Team" i reszta rywali:-)