Reklama

Geopolityka

Brytyjska dywizja ćwiczy w Niemczech

Autor. Brytyjskie Ministerstwo Obrony

Armia brytyjska wysłała do Niemiec prawie 3500 żołnierzy i do 800 pojazdów na największe od ponad dekady ćwiczenia bojowe. Zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia mają na celu potwierdzenie gotowości do działania pięciu sztabów brygad wchodzących w skład dywizji – przekazuje w komunikacie ministerstwo obrony narodowej Wielkiej Brytanii.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Do Niemiec siły brytyjskie przemieściły się na największe od ponad dekady ćwiczenia Cerberus 22. Do Europy Brytyjczycy wysłali 3,500 żołnierzy i do 800 pojazdów. Dotarcie do Niemiec na ćwiczenia wiązało się z przemieszczaniem drogą lądową, morską i powietrzną jednostek brytyjskich. Część używanego sprzętu znajduje się już w Niemczech, w bazach takich jak Sennelager, co pozwala na szybszą relokację.

Czytaj też

Personel dywizji poleciał do Air Manoeuvre Training and Exercise Centre w Celle, w Płn. Niemczech samolotami RAF A400, a następnie do Sennelager niemieckimi śmigłowcami Sikorsky CH-53, podczas gdy pojazdy i sprzęt przemieszczały się drogą morską. Poprzednio ćwiczenie odbywało się na równinie Salisbury w Wielkiej Brytanii, przeniesienie go do Niemiec sprawdza również zdolność do przemieszczania personelu i sprzętu na dużą skalę oraz działania w warunkach ekspedycyjnych.

Reklama

Zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia Cerberus 22 mają na celu potwierdzenie gotowości do działania pięciu sztabów brygad Armii Brytyjskiej wchodzących w skład 3. Dywizji. Brygady zostaną sprawdzone w walce z równym sobie przeciwnikiem, a dowództwo dywizji będzie sprawować nad nimi ogólne dowództwo. Nad nimi, dowodzony przez Brytyjczyków Sojuszniczy Korpus Szybkiego Reagowania NATO (ARRC) zapewni ogólne dowodzenie i kontrolę NATO nad ćwiczeniem.

Czytaj też

W ćwiczeniach Cerberus 22 poza brytyjskimi siłami bierze udział również 3. Brygadowa Grupa Bojowa z amerykańskiej 1. Dywizji Kawalerii. Ćwiczenie to ma na celu budowanie interoperacyjności z siłami amerykańskimi, a także dostosowanie się do procedur NATO i działanie w ramach Headquarters Allied Rapid Reaction Corps. Głównym celem jest potwierdzenie gotowości do działania pięciu sztabów brygad Armii Brytyjskiej wchodzących w skład 3. Dywizji: 16. Air Assault Brigade Combat Team, 12. Armoured Brigade Combat Team, 7. Light Mechanised Brigade Combat Team, 101. Operational Sustainment Brigade oraz 1. Aviation Brigade Combat Team.

Reklama

Komentarze (1)

  1. ΚrzysiekS

    Śmiesznie się patrzy na pracujące w Bunderwermachcie Stary 266 z kabiną MANa. Swoją drogą to ciekawy znak czasów kiedy niemiecki przemysł automotive upadł tak mocno, że muszą kupować polską konstrukcję z lat 60-tych.

Reklama