Reklama

Geopolityka

Wielka Brytania: RAF na ćwiczeniach z fińskim i szwedzkim lotnictwem

Autor. Arpingstone, praca własna, domena publiczna

Wielka Brytania wysłała cztery myśliwce Typhoon do Szwecji i dwa F-35B do Finlandii na wspólne ćwiczenia sił powietrznych z tymi krajami - poinformowało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony. O przeprowadzenie ćwiczeń zwróciły się oba te kraje.

Reklama

Brytyjski minister obrony Ben Wallace oświadczył, że udział samolotów RAF w ćwiczeniach dowodzi zaangażowania Wielkiej Brytanii w rozwijanie wspólnych zdolności obronnych. "Finlandia i Szwecja są ważnymi partnerami w dziedzinie obronności i z zadowoleniem przyjmujemy ich wnioski o wejście do NATO, co w obliczu nowych zagrożeń w Europie uczyni Sojusz silniejszym. To zaangażowanie (samolotów) podkreśla naszą determinację do wzmocnienia tego partnerstwa i zapewnienia, że nasze siły mogą wspólnie działać bez problemów" - powiedział.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Jak przekazało dowództwo RAF, we wspólnych ćwiczeniach będą brały także szwedzkie myśliwce Gripen i fińskie F-18 Hornet.

W maju, jeszcze zanim Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o członkostwo w NATO, Wielka Brytania podpisała z obydwoma tymi krajami porozumienie o wzajemnej obronie. Zarówno Wallace, jak i premier Boris Johnson zapewniali też, że Wielka Brytania przyjdzie im z pomocą, nawet gdyby zostały zaatakowane przed formalnym wejściem do NATO. Oba państwa są też członkami kierowanych przez Wielką Brytanię Wspólnych Sił Ekspedycyjnych (JEF), które stworzyło 10 państw Europy Północnej.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama