Modernizacja australijskiego systemu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu dotyczy systemu identyfikacji swój-obcy (Friend or Foe - IFF)., w szczególności zwiększenia jego możliwości pracy w systemie mode 5, który jest bardziej bezpieczny i odporny na zakłócenia niż stosowany powszechnie w NATO Mode 4. Zmniejsza się w ten sposób prawdopodobieństwo prowadzenia ognia własnego i zwiększa sprawność systemu, co poprawia skuteczność obrony przeciwlotniczej. System IFF jest jednym z kluczowych elementów każdego systemu obrony przestrzeni powietrznej.
Czytaj także: USA: Wielka modernizacja systemów Phalanx
Komplet RBS 70 składa się z wyrzutni z rakietą oraz trójnogu z systemem oznaczania celu i obserwacji optoelektronicznej. Całość można przygotować do działania w niespełna 30 sekund. Na ponowne załadowanie rakiety obsada potrzebuje mniej niż sześciu sekund.
Pocisk w systemie RBS 70 jest naprowadzany półaktywnie, na cel wskazany za pomocą lasera. Zestaw może działać autonomicznie, może jednak być również podłączony do systemu dowodzenia, skąd będzie otrzymywał wstępne wskazania na atakowany obiekt. Celem może być zarówno statek powietrzny, jak i np. lekko opancerzony pojazd.
Czytaj także: Szwedzi wesprą systemy dowodzenia australijskich fregat
RBS 70 wykorzystywany jest przez siły australijskie od 1987 roku. Jego żywotność przedłużana jest przez kolejne modernizacje. W 2010 roku zdecydowano o pozyskaniu radarów Giraffe AMB, system został włączony w skład 16. Air Land Regiment. Jest to radiolokator obserwacji przestrzeni powietrznej, wykrywający zarówno statki powietrzne, pociski rakietowe jak i artyleryjskie oraz małe drony. Szwedzki koncern Saab produkuje je w wersji lądowej jak i morskiej.
Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102