Geopolityka

Rosyjskie uderzenie na północy? ISW: Decydujące natarcie w obwodzie ługańskim [KOMENTARZ]

Fot. Ministerstwo Obrony Rosji

Amerykański think-tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW) prognozuje, że Rosjanie szykują decydujące uderzenie na północnym odcinku frontu. Ma wskazywać na to niezaangażowanie rosyjskich odwodów pod Kreminną w operację bachmucką.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

W ostatnich dniach Rosjanie zintensyfikowali operacje lądowe na froncie ciągnącym się przez Ukrainę od Nowej Kachowki pod Kupiańsk. ISW ocenia rosyjskie akcje wypadowe pod Zaporożem, Wuhłedarem oraz Bachmutem jako „ataki zakłócające". Ma to być dywersja Kremla, który szykuje operację lądową na innym teatrze działań, czyli na północy, zwłaszcza na odcinku Swatowe-Kreminna, gdzie obecnie lepiej dają sobie radę oddziały ukraińskie.

Czytaj też

Czy prognozy analityków ISW są racjonalne? Z pewnością nie są pozbawione argumentów. ISW opiera swoje analizy o fakt koncentracji sił – do obwodu ługańskiego przerzucono ostatnio pododdziały 1. Armii Pancernej i 2. Dywizji Zmechanizowanej wojsk rosyjskich. Ponadto rozlokowane pod Kreminną rosyjskie siły powietrznodesantowe i 3. Dywizja Zmechanizowana nie włączały się w pomoc zgrupowaniu tzw. Grupy Wagnera w uderzeniach na Sołedar-Bachmut. Zdaniem ISW celem Rosjan jest wyparcie Ukraińców i dominacja w obwodzie ługańskim. Pamiętajmy, że po wyzwoleniu przez Ukraińców Biłochoriwki oraz postępach ukraińskiej ofensywy pod Izjum Rosjanie nie kontrolują całości ługańskiej ziemi. Ponadto analitycy uważają, że obecnie Rosjanie na różnych odcinkach frontu atakują grupami po 10-15 osób i ma to charakter prowokacji „zakłócającej", czyli odwracania uwagi.

Czytaj też

Co o tym sądzę? ISW może mieć rację, ale zakłada realizowalny makiawieliczny plan operacyjny Kremla, a tymczasem realizacji zadań to co innego niż planowanie. Być może taki plan jest, ale dotychczasowe wydarzenia na froncie pokazały, że każdy z teatrów działań to trochę „odrębny świat". Regularne rosyjskie wojsko pod Kreminną nie musiało wspierać wagnerowców pod Bachmutem nie tylko z uwagi na plany operacyjne, ale przez fakt, że po pierwsze napierają na nie oddziały ukraińskie. Kreminna jest wybrzuszeniem rosyjskich pozycji na froncie i dogodnym celem dla Ukraińców do tworzenia kotła (ataki od północy i południa na wysuniętych Rosjan). Po drugie w grę wchodzą sprawy polityczne, czyli rywalizacja pomiędzy rosyjskim wojskiem a najemną grupą Prigożyna. „Zakłócające" ataki pod Zaporożem, z kolei, mogły być testem rosyjskich wojsk czy Ukraińcy są gotowi do faktycznej południowej ofensywy, o której tyle się mówiło. Rosyjski napór na poziomie strategicznym sprawdza gotowość Sił Zbrojnych Ukrainy, a na poziomie taktycznym wyszukuje słabych punktów w ukraińskiej obronie. Dynamika wojny wskazała, że plany mogą zostać szybko zrewidowane. Nie można wykluczyć uderzenia rosyjskiego na północy, ale gdyby Ukraińcom udało się wziąć Kreminną w kotle, wyszliby dalej na północ od Siewierodoniecka zagrażając całemu rosyjskiemu zgrupowaniu. Wówczas Rosjanie musieliby siły szykowane do ofensywy przerzucać na pomoc wycofującym się oddziałom.  

Czytaj też

Decyzje o przekazaniu zachodniej broni pancernej nad Dniepr oznaczają, że na przełomie kwietnia i maja Siły Zbrojne Ukrainy mogą zasilić dobrej jakości czołgi. W tych miesiącach zaczyna się na Ukrainie dogodna pogoda do działań ofensywnych. Nominacja Gierasimowa na głównodowodzącego sił inwazyjnych, ewidentna koncentracja wojska, stawianie na masy kosztem strat oznacza, że Rosjanie szykują większe uderzenie (być może wyprowadzą je, by zdążyć przed Ukraińcami). Nie musi to być wszelako uderzenie decydujące, przełamujące front, czy polityczne – likwidujące elity Ukrainy (jak uderzenie na Kijów) ale „dywersyjne" (np. na północy) by odciągać siły ukraińskie i dalej przesuwać się na wschodniej Ukrainie, jak widzimy to pod Bachmutem.

Czytaj też

Komentarze (4)

 1. DBA

  Aby doszło do sensownej ofensywy musi być spełniony podstawowy warunek - przełamanie na froncie o szerokości kilkudziesięciu kilometrów. Żadna ze stron nie ma ku temu warunków - ruskie generały chyba tego nie potrafią bez przewagi 10::1 w ludziach i sprzęcie, Ukraińcy może by mogli i chcieli ale nie maja czym ( sprzęt, amunicja). Dlatego dalej będziemy obserwować bezsensowne szturmowanie tzw punktów na mapie. A dodatkowo - bez przynajmniej ograniczonego panowania w powietrzu nad terenem ofensywy nic z tego nie wyjdzie

 2. Sorien

  Z tego co słychać to słabo wyszkolonych rzuca na odwrócenie uwagi na Zaporoże a lepsze oddziały pójdą w kierunku zajęcia całego obwodu Ługanskiego i jakieś części ile dadzą radę Charkowskiego na Izium itp . Reszta po staremu obwód Doniecki . Wcale się nie dziwię jak stworzą dość mocna grupę uderzeniową i będą chcieli z kierunku Ługańsk -Izium iść na miasto Dniepr i okrążać cały front

 3. Avengers

  Co do udezenia "Politycznego" - jak do tej pory Rosjanie nie proboja i nie atakuja budnkow rzadowych. Co budzi zdzwinie. Predzej Ukraincy eliminuja merow (Pro rosyjskich) roznuch miast (bombym zamachy) a w druga stronie jakby nic nie bylo przeciewko Zelisnkiemu. Chyba ze uznac wypadek smiglowca za sabotaz. Ale ogilnie jakby oszedzaja wroga. Ktos wie czmeu?

  1. PatriotW

   Bo im się nie udaje

 4. Spinoza

  Moim zdaniem do czasu, gdy Rosja zakończy treningi z Białorusią, przewiduje się, że Rosja będzie mocno naciskać na Ukrainę i przejść z obrony do ofensywy./ W zeszłym roku, ze względu na chińskie Zimowe Igrzyska Olimpijskie, nie trafił się optymalny moment ataku./ Nie Nie myśl, że znowu popełnią ten błąd. /Może w przyszłym tygodniu rosyjskie posiłki na dużą skalę zostaną wzmocnione i szybko posuną się naprzód z dużą siłą ognia./Wsparcie zachodnich czołgów nie zostało jeszcze osiągnięte, czy Ukraina naprawdę może się bronić?