Reklama

Geopolityka

Rosyjskie samoloty nad Gotlandią. Kreml żąda „gwarancji bezpieczeństwa” od Szwecji i Finlandii

Su-27 Su-24M Gotland
Dwa bombowce Su-24M i myśliwiec Su-27 sfotografowane przez szwedzki myśliwiec nad Gotlandią.
Autor. Flygvapnet

Szwedzkie myśliwce JAS39 Gripen przechwyciły nad Gotlandią cztery rosyjskie samoloty bojowe, które naruszyły przestrzeń powietrzną tego kraju. Zdarzenie miało miejsce w czasie realizowanych w tym rejonie Bałtyku wspólnych ćwiczeń lotnictwa Szwecji i Finlandii. Jest to kolejna próba wywierania presji. Incydent zbiegł się z żądaniami Kremla względem tych dwóch krajów, aby zagwarantowały, iż nie wstąpią do NATO.

Reklama

Tego typu list miał trafić do władz Szwecji i Finlandii z Moskwy 2 marca. Władimir Putin domaga się „gwarancji bezpieczeństwa dla Moskwy w czasie trwającej wojny rosyjsko-ukraińskiej." Jest to kolejny element presji związanej z postrzeganiem przez Kreml jako zagrożenie zbliżenia obu tych krajów z NATO. Podobne oświadczenie wystosowano w lutym, choć wówczas nie było mowy o wojnie rosyjsko-ukraińskiej.

Reklama

Rosyjski samolot myśliwsko-bombowy SU-34 zestrzelony. Do Odessy płyną rosyjskie okręty - NA ŻYWO

Na początku tego tygodnia rosyjski Minister Spraw Zagranicznych Siergiej Ławrow wystosował wobec Helsinek i Sztokholmu ostrzeżenie, grożąc „poważnymi militarno-politycznymi konsekwencjami" dla obu krajów, jeśli przystąpią do NATO. Natomiast rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa użyła wręcz zwrotu - „Finlandia wyraziła groźby złożenia wniosku o członkostwo w NATO." Brzmi to kuriozalnie, ale wiąże się z ogólną polityką Moskwy. W podobny sposób zbliżenie z zachodem stało się pretekstem agresji wobec Ukrainy w 2014 roku oraz obecnie. W odpowiedzi na słabo zawoalowane groźby minister obrony Finlandii opublikował w socjal mediach słynnego mema o fińskich snajperach, nawiązującego do fińsko-sowieckiej „Wojny Zimowej".

Reklama
Słynny mem wykorzystany przez ministra obrony Antti Kaikkonena jako odpowiedź na rosyjjskie groźby.
Autor. Internet

List z Kremla zbiegł się z ćwiczeniami fińskiego i szwedzkiego lotnictwa nad Morzem Bałtyckim oraz pierwszym od dłuższego czasu incydentem nad Gotlandią. Dwa bombowce Su-24M i dwa myśliwce Su-27 z Kaliningradu naruszyły szwedzką przestrzeń powietrzną nad tą strategiczną wyspą. Zostały one przechwycone przez parę myśliwców JAS39 Gripen. Szwecja, między innymi w związku z zaostrzeniem sytuacji a Ukrainie, ale też w odpowiedzi na zwiększenie aktywności rosyjskiej marynarki wojennej już w połowie stycznia 2022 roku wzmocniła swoja obecność wojskową na tej wyspie, dającej kontrolę nad znaczną częścią wschodniego Bałtyku.

Reklama

Komentarze (11)

 1. NineTailFox

  Moim skromnym zdaniem dopuki nie bedzie 100% systemu obrony przed bronia nuklearna z krajami jak Rosja nigdy nie bedzie spokoju. Zaraz Putina zastapi jakis typ pogodzimy sie z Rosja bo to Putin najechal Ukraine a nie Rosja bo oni mysleli ze na manewry jade no i reset za 10 lat i jada z nastepnym panstwem.

 2. Chyżwar

  Takie coś dla gości, którzy plują na Amerykanów, NATO, zwolenników "potężnej" euro armii, która nie jest w stanie sama sobie wyprodukować tego, co potrzebne na czas, oraz innych dziwnych podobnych im śmiesznych ludzików. "Kolega" ławrow oświadczył właśnie, że rosja "wyzwala" Europę od amerykańskiej zależności. To propaganda ukierunkowana na idiotów, których o dziwo nawet w Polsce nie brakuje. Ale zdradza rosyjskie intencje. Rosja posiada wystarczającą ilość broni nuklearnej, żeby wymazać euro-idiotów z mapy. Patton przewidział to, co jest dziś. Jakieś wnioski? Dla mnie od wejścia Polski do NATO liczy się polisa ubezpieczeniowa w postaci USA. W każdej chwili mogą j...... ICBMami tak, że nie będzie komu w po rosyjsku, albo chińsku mówić....

  1. Valdore

   Chyżwar, a ci euro-idoici jak ich nazywasz maja dość broni jądrowej by język rosyjski był słyszany jednie w piekle

  2. Chyżwar

   @Valdore Czy Europa posiada ICBM? Otóż niestety nie posiada. USA je ma.

  3. Valdore

   Europa posiada ICBMy w ilosci 48 sztuk co jest wystarczajace by posłac Rosje do epoki kameinia łupanego. Nie doliczam tu kolejnych kilkudziesięciu ICBM-ów z UK.Aha SLBM to tez ICBM. tylko odpalany z innego nosnika.

 3. Krzywy

  "Szwedzkie myśliwce JAS39 Gripen przechwyciły nad Gotlandią cztery rosyjskie samoloty bojowe, które naruszyły przestrzeń powietrzną tego kraju.". Gotlandia nie jest krajem :)

  1. Jakub_75

   Wow, poważnie ? Ale Ty mądry jesteś, gdyby nie Ty to nikt by nie wiedział.

 4. Chyżwar

  Do pana z botoksową facjatą nie dotarło najwyraźniej, że jego groźby przynoszą skutek odwrotny od zamierzonego. Wygląda więc, że choć bredzi o ukraińskich narkomanach fakty są takie, że sam musi niezły towar brać.

  1. Wewo

   Bo to stary dziad, który nie rozumie ani ludzi ani współczesnego świata. Co więcej boi się nie tylko wolności myśli, ale i swoich współpracowników. Stąd te wielkie stoły i duży dystans fizyczny do wszystkich. Putler myśli, że jak pogrozi to wszyscy będą klękać. Na razie sprowadza Rosję do tej samej ligi co Korea Północna.

  2. Box123

   Putin wygląda już jak balon. A zamachu niedługo będzie się bał tak, że stoły nie będą mu się mieściły w tym jego bunkrze na Uralu. Świt chciał odtworzyć związek radziecki i faktycznie w pewnym sensie mu się udalo: odtworzył zbrodnie, bandytyzm i mordowanie cywilów

  3. Ziuta

   pewnie myśli, że jakiś Szojgu czy inny Ławrow obłoży się dynamitem i wysadzi w powietrze w pobliżu botoxa, stąd takie odległości przy stole

 5. Grażewicz

  Mam nadzieje, że Ukraina wytrzyma, Szwecja i Finlandia wstąpi do NATO a świat doprowadzi do całkowitej demilitaryzacji Rosji jako państwa bandyckiego. Nie można małpie zostawiać brzytwy.

  1. brader74

   No właśnie małpa ma brzytwę, która może odciąc głowę. Z tego powodu zaatakowała Ukrainę i wystarczyło, że tylko stęknęła i momentalnie upadł pomysł przekazania naszych samolotów ukrainie i jednocześnie padła WYRAŹNA deklaracja - TO NIE NASZA WOJNA itd......tak więc zejdź na ziemię.

  2. Valdore

   Brader, niezłe fantazje, skąd to wytrzasnałeś, z RT czy Sputnika?:))

 6. realizm

  Ostatnie słowa Putina przed samobójstwem?: "nie strieliajtie!"

 7. nyx

  Skoro Unia wreszcie zobaczyła z kim ma do czynienia to prawdopodobnie niedługo UE stanie się paktem militarnym po co więc im wstępować do NATO? To samo tyczy się Ukrainy.

  1. Chyżwar

   Choćby dlatego, że NATO zapewnia skuteczny parasol nuklearny ze strony USA, czego o Europie nie można powiedzieć.

  2. Gugluk

   Bo UE nie ma armii a USA ma

  3. El Ninio

   oj Iwan prawdopodobnie niedługo? NATO juz dziś chroni na pewno.

 8. Buczacza

  Zaraz zaraz nie tak szybko. Pozwolę sobie przytoczyć słowa pinokia tego forum hehe. rasija nikomu nie grozi. To nowoczesne państwo nie mające nic wspólnego z zsrr i caratem....

  1. Chyżwar

   Kolejna wycieczka? Jak pijesz do mnie, to pozwalam sobie powiedzieć, że jesteś skończonym idiotą. Na tym forum od dawna grasują koledzy podpisujący się cudzymi nickami (wątpię, żebyś wiedział co oznacza "nick").

 9. Fantasta

  ale się ruskie boją, że Finlandia i Szwecja mogą im spalić wszystko co konwencjonalne. Kacapy onuce podciągać

 10. Tomek72

  Powtórzę kolejny raz to co piszę od lat - NATO powinno ostrzec Rosję, że KAŻDE następne naruszenie przestrzeni powietrznej przez samoloty krajów które SAME DEFINIUJĄ NATO jako swojego WROGA - zostanie zakończone zestrzeleniem. Z tym samym muszą się liczyć "niezidentyfikowane obiekty latające" (wojna hybrydowa może nas jeszcze niejednym zaskoczyć. Ja tak piszę na długo zanim Turcja zestrzeliła samolot Rosji w 2014, ile było biadolenia, że gdybyśmy (jako NATO) tak zrobili to Rosja nas zniszczy - i co ? Turcja zestrzeliła i PARADOKSALNIE wygląda na to że stosunki Rosja Turcja - się POPRAWIŁY po zestrzeleniu, pogorszyły się dopiero z chwilą KOLEJNEJ INWAZJI Rosji na Ukrainę ...

  1. Gugluk

   Szwecja nie jest w NATO. Natowskiej przestrzeni po tym jak Turcja zestrzeliła ruskim samolot nie naruszają

 11. Xzibit

  Dla Adolfa już całkiem odbija,widać wojnę którą rozpętał na Ukrainie to dla niego malo.....

Reklama