Geopolityka

Rosyjskie bombowce przerwały konferencję przywódców Litwy i Hiszpanii

Zdjęcie ilustracyjne: Eurofighter Typhoon, fot. Gerard van der Schaaf/Flickr/CC BY 2.0
Zdjęcie ilustracyjne: Eurofighter Typhoon, fot. Gerard van der Schaaf/Flickr/CC BY 2.0

Konferencja prasowa prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy i premiera Hiszpanii Pedra Sancheza, która w czwartek odbywała się w litewskiej bazie lotniczej w Szawlach, została przerwana z powodu konieczności poderwania myśliwców w ramach NATO-wskiej misji Air Policing. Była to reakcja na dwa rosyjskie bombowce Su-24, które przelatywały nad Morzem Bałtyckim.

Kapitan Andrius Dilda z działu komunikacji litewskiego Sztabu Obrony poinformował, że „radary zauważyły dwie maszyny w przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim, które nie miały planu lotu i nie odpowiadały na wezwania, dlatego aktywowana została lotnicza misja policyjna”. Jak się później okazało, była to para bombowców Su-24.

W powietrze poderwano dwa Eurofightery Typhoon. Na tle jednej z maszyn odbywała się konferencja prasowa. Zdjęcia zarejestrowały, jak hiszpańscy lotnicy, którzy obecnie pełnią misję w Szawlach, przygotowują myśliwiec, a Nauseda i Sanchez opuszczają miejsce konferencji prasowej. Po pewnym czasie konferencja prasowa została wznowiona.

„Właśnie byliśmy świadkami prawdziwego zdarzenia, które uzasadnia obecność hiszpańskich sił na Litwie. Chciałbym podziękować naszemu pułkownikowi i całej misji hiszpańskiej” – powiedział Sanchez.

Również Nauseda podziękował hiszpańskim żołnierzom „za wysoki poziom przygotowania”. Zaznaczył, że Eurofightery wystartowały w ciągu niecałych 15 minut.

Po przybyciu z Szawli do Wilna szef hiszpańskiego rządu powiedział, że „dziś świat i my na własne oczy widzieliśmy, że reakcja była szybka i można było zaobserwować, jak dobrze zabezpieczone są granice”. „Byliśmy świadkami doskonałej współpracy żołnierzy litewskich i hiszpańskich” – dodał premier Hiszpanii.

Reklama
Reklama

Omawiane zajście skomentowało rosyjskie Ministerstwo Obrony. Poinformowało ono, że dwa bombowce Su-24 w czwartek odbyły regularną misję szkoleniową nad „neutralnymi” wodami Morza Bałtyckiego. „Lot został wykonany według ścisłych zasad korzystania z międzynarodowej przestrzeni powietrznej i bez naruszania granic żadnego kraju” – podało ministerstwo w oświadczeniu.

Od początku maja hiszpańskie siły powietrzne prowadzą misję na Litwie z siedmioma myśliwcami Eurofighter Typhoon. Jest to już ósma misja Hiszpanów.

Misja Baltic Air Policing trwa od 2004 roku. Trzy kraje bałtyckie wstąpiły wtedy do NATO, a ponieważ nie dysponują własnymi samolotami myśliwskimi, Sojusz postanowił zagwarantować ochronę ich przestrzeni powietrznej. Myśliwce NATO stacjonują od tamtej pory w bazie w Szawlach. W 2014 roku misję wzmocniono, włączając do niej bazę w Amari.

PAP/Defence24.pl

Komentarze