Reklama

Geopolityka

Rosja: zaufanie do armii rośnie, spada dla Putina

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Zgodnie z wynikami przeprowadzonego przez niezależny ośrodek badawczy Lewady badania opinii społecznej, armia rosyjska cieszy się w Rosji zaufaniem większym niż prezydent państwa Władimir Putin.

Armia rosyjska, wg. wyników opublikowanych przez centrum badawcze Lewady, cieszy się zaufaniem 63% badanych. Prezydent Putin zaufanie budzi zaś w 60% badanych. Socjologowie uważają, że spadek zaufania do Putina to jeden z efektów prowadzonej przez niego polityki budowania "zagrożenia z zewnątrz". Apogeum tego zjawiska miało miejsce w latach 2014-2015, Putin cieszył się wówczas rekordowo wysokim poparciem i zaufaniem wśród społeczeństwa rosyjskiego. Od tego czasu jednak warunki życia Rosjan uległy pogorszeniu, w życie weszły niepopularne ustawy, natomiast pozostał "wróg" i konieczność "stawania mu czoła". Stąd też - zdaniem ekspertów - wysoka pozycja sił zbrojnych w rankingu.

Warto podkreślić, że zaufanie do armii rosyjskiej wzrosło niemal dwukrotnie w ciągu dekady. Niewątpliwie wpływ na to miały zmiany wprowadzone w funkcjonowaniu rosyjskich sił zbrojnych po wojnie z Gruzją, udana aneksja Krymu i wspieranie prorosyjskich tzw. separatystów na wschodzie Ukrainy, a także interwencja wojskowa w Syrii. Wszystkie te operacje można zaliczyć do niewątpliwych sukcesów rosyjskich sił zbrojnych.

W badaniu wzięło udział 1600 obywateli rosyjskich w 50 regionach państwa, przeprowadzono je w dniach 26 września - 2 października, a więc jeszcze przed porozumieniem rosyjsko-tureckim w sprawie północno-wschodnich rejonów Syrii.

Centrum Lewady to jedna z największych rosyjskich pracowni badań społecznych, pozostaje niezależna od rządu, jej główna siedziba mieści się w Moskwie.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Polish blues

    Zaufanie wzrośnie szczególnie po dzisiejszej strzelaninie w bazie na dalekim Wschodzie.

Reklama