Decyzja o rozpoczęciu produkcji jest związana z zakończeniem badań państwowych w ośrodku treningowym Selcy dziesięciu bojowych wozów piechoty BMD-4M i dziesięciu transporterów opancerzonych BMD-MDM partii próbnej .
Już wiadomo, że pierwsze wyprodukowane pojazdy trafią do szkoły wojsk powietrznodesantowych w Riazaniu i 173. pułku spadochroniarzy. Plan zakłada przekazanie do końca tego roku ponad trzydziestu bojowych wozów piechoty Sadownica i dwudziestu transporterów Rakuszka.
Są to liczby mniejsze, niż podawano jeszcze rok temu. W 2014 r. ujawniono bowiem kontrakt, zgodnie z którym rosyjskie ministerstwo obrony miało otrzymać 250 pojazdów obu typów w ciągu najbliższych trzech lat. Założono wtedy, że w 2015 r. nastąpi przekazanie 62 bojowych wozów piechoty i 22 transporterów opancerzonych.
BMD-4M Sadownica
BMD-4M Sadownica (Obiekt 960M) to zmodernizowana wersja bojowego wozu desantu BMD-4, opracowana w zakładach OAO „Kurganmaszzawod” w Kurganie. Wymieniono w niej m.in. silnik, podwozie, zmieniono nieco korpus i unowocześniono wyposażenie pokładowe. Pojazd ważący 13,2 tony jest uzbrojony w moduł bojowy „Bachcza-U” z wieżyczką załogową opracowany tulskich zakładach „KB Priborostrojenije”. Jest on praktycznie taki sam jak w BMD-4 i zunifikowany z bojowymi pojazdami piechoty BMP-3 (wykorzystuje identyczne uzbrojenie i ten sam system celowniczy).
W skład modułu bojowego wchodzi, przede wszystkim, armata 2A70 kalibru 100 mm (z zapasem 32 pocisków odłamkowo-burzących i czterema kierowanymi pociskami przeciwpancernymi „Arkan”), działko 2A72 kalibru 30 mm (z zapasem 500 pocisków) oraz karabin maszynowy PKT kalibru 7,62 mm (z zapasem 2000 pocisków).
BMD-MDM Rakuszka
BMD-MDM Rakuszka (Obiekt 955) opracowano w Wołgogradzkiej Fabryce Traktorów na bazie opancerzonego transportera desantu BMD-4. Zachował również wiele cech pojazdu BTR-D, wykorzystywanego w wojskach powietrzno-desantowych praktycznie od lat siedemdziesiątych, którego ma być następcą. W porównaniu do pierwowzoru (BMD-4), główne różnice to usunięcie wieżyczki (z armatą kalibru 100 mm i działkiem 30 mm) oraz powiększenie kadłuba. Zdecydowano się przy tym na zwiększenie masy i to o ponad 5 ton w porównaniu do BTR-D (13,2 tony w stosunku do 8 ton).
Uzyskano w ten sposób więcej miejsca dla desantu, oraz na wyposażenie, paliwo i amunicję. Przy projektowaniu pojazdu nadal istotny był wymóg zdolności do transportu drogą powietrzną i samodzielnego pokonywania przeszkód wodnych.
Głównym uzbrojeniem Rakuszek są dwa karabiny maszynowe PKTM kalibru 7,62 mm (zamontowane na wieżyczce dowódcy i w lewej, przedniej części pojazdu). Przewidywane jest także uzbrojenie w granatniki automatyczne kalibru 30 mm.
Załogę stanowią dwie osoby, wewnątrz można transportować 13 spadochroniarzy. Przypomnijmy, że opancerzony transporter BTR-D miał trzyosobową załogę i mógł przewozić tylko 10 osób desantu.
DerLangsame
Jakby ktoś chciał wiedzieć po co nam 50-letnie RPG-7
pp
Zanim te 50-letnie RPG-7 wydadza z magazynow to Rakuszki i Sadownice beda na rogatkach Wroclawia, Poznania i Szczecina. Doskonala pozycja wyjsciowa do negocjacji 'pokojowych' ze zniewiescialym zachodem. Trzeba byc glupcem by pisac o kartonowych pojazdach w sytuacji gdy my bedziemy miec co najwyzej policyjne kalachy bez amunicji.
[sic!]
Nadal teoretycznie można to zrzucać na spadochronie wraz z załoga w środku, czy standardy BHP się poprawiły i już się tak nie planuje?
Pozdro
Nie pokazujcie tego nowego rosyjskiego sprzętu bo psujecie nam humor na całe dnie.
wed
Fakt, dla ruskich trolli ten widok rzeczywiście nie jest powodem do dumy
fx
Kartonowe pojazdy bez ochrony dla pasażerów. Ale jak u nas chcą aby pływały w Rosji widać lubią jak pływają i latają.
as
Sadownica?? To pewnie w nawiązaniu do polskich sadów. Zawsze to jakiś zalążek ruskiego zagłębia jabłczanego. Choć juz kiedyś próbowali. Bez rezultatu.
trajan
Mięso armatnie ,.....szkoda ludzi.