Reklama

Geopolityka

Rosja powróci na Kubę?

Fot. OAK

Jeżeli napięcia w stosunkach między Rosją i USA będą narastać, nie można wykluczyć wysłania rosyjskich wojsk na Kubę i do Wenezueli - oświadczył w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow.

"Wszystko zależy od działań, jakie będą podejmowali nasi amerykańscy odpowiednicy" - zaznaczył Riabkow w wywiadzie dla telewizji RTVI.

Prezydent Władimir Putin ostrzegł, że Rosja może podjąć kroki techniczno-militarne, jeżeli USA ją do tego sprowokują i wzmocnią wywieraną na Moskwę presję militarną - przypomniał wiceszef rosyjskiej dyplomacji.

Riabkow powiedział również, że odmówienie przez USA i jej sojuszników rozważenia kluczowych dla Rosji żądań "gwarancji bezpieczeństwa" budzi wątpliwości dotyczące kontynuowania rozmów dyplomatycznych z Zachodem.

Czytaj też

Wypowiedź Riabkowa to ostre podniesienie stawki w toczącym się między Rosją i Zachodem sporze, którego tłem jest zgromadzenie wokół Ukrainy ponad 100 tys. rosyjskich żołnierzy - komentuje agencja Associated Press.

Riabkow kierował rosyjską delegacją podczas poniedziałkowych rozmów z USA w Genewie, prowadzonych w ramach dialogu o stabilności strategicznej.

W środę w Brukseli odbyło się pierwsze od 2,5 roku posiedzenie Rady NATO-Rosja. Sojusznicy solidarnie odrzucili główne rosyjskie propozycje dotyczące bezpieczeństwa, obejmujące zagwarantowanie blokady dalszego rozszerzenia NATO o Ukrainę i inne kraje wchodzące niegdyś w skład ZSRR oraz cofnięcie wojsk i instalacji Sojuszu na granice z czasu przed akcesją m.in. Polski.

„Na konsultacjach Rosji z USA i NATO w Genewie oraz Brukseli były pozytywy, jednak potrzebne są odpowiedzi na kwestie zasadnicze, a wobec nich stwierdzono różnice zdań. To niedobrze i można to zaliczyć na minus dwóch rund rozmów" - powiedział Pieskow.

Źródło:
PAP

Komentarze (6)

 1. mc.

  Ciekawe czy Pan Riabkow mówiąc o umieszczeniu radzieckich, to jest rosyjskich oddziałów na Kubie (lub Wenezueli) miał już informację że Kubańczycy ich wpuszczą ? Bo na razie jest to tylko rzucone hasło, które może wq.....ć kubańczyków. Kuba stara się opanować sytuację gospodarczą, ale pomóc w tym mogą jej nie Rosjanie tylko USA.

  1. Valdore

   Maduro to może i wpusci Rosjan ale to wątpliwe, natomiast Kubańczycy nie dość że już przerabiali sytuację kiedy Kuba prawie przestała przez Rosjan istnieć, to jeszcze są wściekli na Rosje że ich porzuciła w latach 90-tych. Tak więc Rosjanei na Kubie moga się znależć wyłacznie w wyniku inwazji Rosji na Kubę.

  2. dziurawplocie21

   1. Czyli te przestarzałe rakiety mieli wycofać w sensie wymienić, a nie całkowicie się ich pozbyć z Turcji. A więc Chruszczow uzyskał, mógł oczywiście więcej, no ale to tylko Chruszczow był :D 2. Są wściekli na Rosję, ze ich porzuciła? Czyli za komuny było LEPIEJ Kubańczykom.

 2. Pirat

  Czy w ogóle Kuba tych Rosjan chce? To już nie te czasy Fidel nie żyje a Rosji na takie przygody nie stać.

 3. ito

  Rosja na Kubę nie wraca, bo nigdy na Kubie nie była. Bazę na Kubie miał Związek Radziecki. W czasie pokoju taka baza może być dla Amerykanów co najwyżej irytująca. W razie wojny zniknie z powierzchni Ziemi w tempie podobnym, jak u nas Redzikowo.

  1. Valdore

   Ito nie rozsmieszaj ludzi. Kubańczycyz Rosjanami niechcą mieć nic wspólnego, doskonale pamietają jak o mały włos nie skoczyła Kuba w 1962r. A atak na Redzikowo oznacza poczatek wojny jadrowej bo nikt nie atakuje bazy ABM jak nie ma zamiaru posłąc własnych balistycznych.

  2. ppp

   Do Valdore Piszesz historię od nowa ? Chruszczow wycofał głowice jądrowe z Kuby nie za darmo i o tym się pisze To Poska tereaz wystawia się na atak jądrowy czego raczej nie chce większość krajów cywilizowanej Europy . Francuzi , Niemcy czy Holendrzy nie za bardzo mają ochotę ginąć w zadymie nie będącej w interesie społeczności Zachodnio-eurpoejskich krajów . Na tą chwilę co niektórzy próbują szczypać Niedźwiedzia za pomocą Ukraińców , potem przyjdzie pora na kolejnych mądtych inaczej . .

  3. Valdore

   Panei ppp, ile można ... Ale sam chciałęś: Chruszczow zwiał z Kuby bez żadnych korzyści do tego skompromitował siebei i ZSRS na cały swiat. Ale jak widac juz jak zwykle straszycie atomem, to jedyne co wam w Rosji zostało:)

 4. Valdore

  NO cóz Kubańczycy odeśla Rosjan jako Gruz-200 po tej inwazji na Kubę:)

  1. HeHe

   Doprawdy? To takie marzenia mają teraz Ukraińcy ... :)

  2. Valdore

   Nie Hehesztu to fakt jak widac bardzo bolesny dla rosyjskich bandytów.

 5. Darlan

  To bardziej rosyjskie chiejstwo, niz realne mozliwosci. Wenezuela jest niestabilna politycznie, nie wiadomo w ktora strone kraj pojdzie. Obecna wladza ma tyle problemow,z enie bedzie hciala sobie dokladac Rosjan na karku - tym bardziej,z e Rosjanie nie maja niczego do zaoferowania poza bronia. Rosjanie i Kuba? To jus fantasy, od czasu smierci Fidela kuba idzie w strone normalizacji stosunkow z USA, obecna wladza stara sie zachowac staus quo, normujac jednak relacje z sasiadem. Co Rosja mzoe zaoferowac Kubie (znowu poza bronia) co zrownowayloby ekonomiczne zalety normalizacji relacjiz USA - odpowiedz jest tylko jedna - NIC. Rosja to trzeci swiat ekonomiczny, niewiele ma do zaoferowania rzowijajacemu sie spoleczenstwu.

 6. Laky

  Wow!to narobią Amerykanom😂😂😂😂strach się bać😂😂😂😂

  1. yaro

   @Laky tyle samo narobią na Cubie Amerykanom co Amerykanie w Polsce Rosji.

  2. Ktos

   to po co te piski i biadolenia ze wojska USA sa na flance wschodniej? Skoro nic nie znacza to w czym problem?

  3. Gugluk

   Czyli co takiego Ruskie wyślą na Kubę co już jest w Polsce z USA ?