Geopolityka
Prof. Andrew A. Michta: Stworzyliśmy typ obywatela, który jest konsumentem bezpieczeństwa [WYWIAD]
„Mamy system budowania sił zbrojnych, który jest zupełnie nie do utrzymania. W całym NATO brakuje wyszkolonych rezerw. (…) Dla mnie obywatelskość to również szereg odpowiedzialności, które się ma. Polska opowiada o zbudowaniu armii 350 tys. Bez poboru? Czas zejść na ziemię” - mówi w rozmowie z Defence24.pl prof. Andrew A. Michta (Atlantic Council, Scowcroft)
Świat Zachodu cierpi dziś na kryzys przywództwa, Europa jest de facto rozbrojona, a w kontekście Ukrainy brakuje jasnej wizji zwycięstwa, skupiając się wyłącznie na „zarządzaniu eskalacją” - między innymi takie wnioski płyną z rozmowy red. Michała Górskiego z prof. Andrew Michtą. Co o obecnej kondycji Stanów Zjednoczonych mówi nam trwająca kampania prezydencka w tym kraju? Jak rozumieć stwierdzenie „końca okresu dywidendy pokojowej”? Czy jesteśmy jeszcze w stanie przygotować się na najgorsze? Zapraszamy do lektury wywiadu.
Michał Górski (Defence24): Zamach na Donalda Trumpa, rezygnacja Joe Bidena z ubiegania się o reelekcję w wyborach prezydenckich w USA – co te wydarzenia mówią nam o obecnej kondycji Stanów Zjednoczonych? Jaki obraz tego kraju płynie do świata?
Prof. Andrew Michta( Atlantic Council, Scowcroft): Stany Zjednoczone przeżywają poważne wewnętrzne podziały polityczne, które stają się coraz ostrzejsze. Mamy tam do czynienia z polaryzacją, jakiej w polityce amerykańskiej sobie nie przypominam. Ścierają się dwie różne ideologie, dwie zupełnie inne wizje polityki USA.
Nie jest niczym zaskakującym, że sytuacja, w której znaleźli się Amerykanie jest wykorzystywana przez Chiny, Rosję czy Koreę Północną…
Znajdujemy się w stadium zerowym wojny z osią dyktatur (Chiny, Rosja, Iran, Korea Północna). Naszym błędem jest to, że nie jesteśmy sobie w stanie otwarcie tego powiedzieć. Te państwa mobilizują się jeśli chodzi o środki produkcji obronnej i budowanie zdolności wojskowych. My nadal mówimy o konkurencji strategicznej… Staramy się unikać terminologii, która wymusiłaby na Zachodzie konkretne działania – jeśli zaczniemy używać słowa „wojna” to pociągnie to za sobą konsekwencje.
Jesteśmy w wyścigu czasowym. Przez ostatnie 30 lat Europa się rozbrajała, więc pytanie jak teraz demokracje zachodnie odbudują zdolności wojskowe w strukturach NATO. Pytanie też, jak szybko Rosjanie i Chińczycy skomasują swoje zdolności wojskowe. W przypadku Rosji widzimy odbudowywanie sił lądowych, które zostały mocno poturbowane. Delta pomiędzy tymi dwoma aspektami – odbudową zachodnich zdolności bojowych i spowolnieniem odbudowy zdolności rosyjskich/budową sił zbrojnych Chin – to jest ten poziom ryzyka dla nas. To jest tak naprawdę różnica pomiędzy bezpieczeństwem a zagrożeniem.
Zamykając wątek wyborów w Stanach Zjednoczonych chciałbym dotknąć wątku debaty na temat potencjalnych wiceprezydentów USA. Czy mówiąc o obronie, bezpieczeństwie, itd. nie powinniśmy skupiać się mocniej na rozmowie o ewentualnym Sekretarzu Stanu, Szefie Pentagonu czy doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego? Czy w ogóle w debacie publicznej rozmawiamy o tym, co tak naprawdę ważne?
Co do nazwisk to nie będę spekulował, bo w końcowej analizie są to decyzje prezydenta po wygranej i teraz tak naprawdę jest to wróżenie z fusów.
Jeśli dojdzie do ponownego wyboru Donalda Trumpa to w jego gabinecie znajdą się ludzie mu najbliżsi. W pierwszej administracji miałem wrażenie, że Trump czuł się otoczony istniejącymi strukturami i ludźmi, którzy próbowali nawigować jego prezydenturę.
Zawsze kiedy jestem w Europie, już po kilku minutach rozmowy wiele osób objawia tak zwany TDS, czyli Trump Derangement Syndrome (manię dotyczącą 45. Prezydenta USA – red.), a ja staram się podkreślać dwie rzeczy. Każde państwo ma relacje z USA, a nie z tym czy innym prezydentem. Mowa o żywotnych interesach bezpieczeństwa. Zamiast załamywać ręce, trzeba znaleźć strategię otworzenia kanałów do obu kampanii i rozmawiać z kandydatami.
Nie znikną problemy, z którymi konfrontuje się świat demokratyczny. Jestem bardzo zaniepokojony tym, że zbyt wiele w świecie politycznym - zwłaszcza w Europie – skupia się na debatach i emocjonalnych wypowiedziach, a nie skupia się na tym, co podstawowe. Mamy nowe plany regionalne dla Sojuszu. Jeśli nie będą miały wypełnionych zdolności wojskowych, do których wszyscy zobowiązali się w czasie szczytu NATO w Wilnie, to zobowiązania będą jedynie kawałkiem papieru.
Czytaj też
Biorąc pod uwagę wielkość Sił Zbrojnych USA i minimum trzy duże teatry zagrożeń (Indopacyfik, Bliski Wschód i Europa Wschodnia), widzimy, że problem może być poważniejszy – rozciągają się zdolności wojskowe Stanów Zjednoczonych. Ręce mi opadają, kiedy widzę, jak tak bogaty kontynent jak Europa nadal nie jest w stanie stworzyć trzonu konwencjonalnej siły wewnątrz sojuszu, jakim jest NATO.
W Unii Europejskiej zawsze wymyśla się nowe struktury i posady, kiedy jest problem. A problem jest prosty do rozwiązania – trzeba odbudować przemysł zbrojeniowy, zacząć produkować amunicję i broń. Gdyby nie było zapasów amerykańskich to Ukraina nie miałaby czym walczyć od samego początku.
Mamy tu oddzielną dyskusję na temat jakości przywództwa wśród państw demokracji Zachodu. Nie mamy problemów z zasobami ekonomicznymi, które mamy wielokrotnie większe od naszych przeciwników, ale jesteśmy słabi politycznie. Niby NATO jest zjednoczone, ale gdy przychodzi moment podnoszenia ryzyka to w zależności od tego, gdzie jesteśmy na mapie, apetyt się zmienia. Inaczej na zagrożenia patrzy się w Warszawie czy Helsinkach, inaczej w Berlinie czy Paryżu, a jeszcze inaczej w Lizbonie.
Problem jest taki, że nie ma zjednoczonego spojrzenia na zagrożenia w Sojuszu. W zimnej wojnie było wiadome, że gdyby doszło do wojny z państwami Paktu Warszawskiego to każdy by w tej wojnie był. Do tego sposobu myślenia musimy dojść – do konsensusu na temat tego, że wszyscy jesteśmy w tej grze.
W jednym z ostatnich tekstów napisał Pan: „w wojnie chodzi o zwycięstwo, a nie zarządzanie eskalacją”. Czy tego drugiego elementu nie było przez ostatnie dwa lata za dużo? Co w tej wojnie możemy uznać za zwycięstwo Ukrainy?
Od początku tej wojny nie ma wizji zwycięstwa. Jest powiedzenie po angielsku, że „jak nie wiesz dokąd idziesz to każda droga cię tam zaprowadzi”. Przez ostatnie 20 lat pracuję z wojskowymi – żaden z nich nie robi planów w taki sposób, że zakłada, że „będziemy się bić tak długo, jak będzie to konieczne”. Na wojnę idzie się po to, żeby jak najszybciej użyć wszystkich dostępnych środków, aby przełamać opór przeciwnika, mieć jak najmniejsze straty we własnych szeregach, dokonać jak najmniejszej liczby zniszczeń swojej infrastruktury i uzyskać zwycięstwo strategiczne.
Czytaj też
Wojny nie wygrywa się tak naprawdę tylko na polu bitwy. Wojny wygrywa się wtedy, jeśli osiąga się cele polityczne. Jeśli zdecydowaliśmy się na to, że będziemy wspierać Ukrainę to ja się pytam, jaka jest wizja zwycięstwa Ukrainy? Jeszcze nigdy nie usłyszałem jak ono ma wyglądać, poza normatywnymi stwierdzeniami o wartościach i odbudowie porządku międzynarodowego. To są ważne rzeczy, ale tak się nie robi planowania. Najpierw pyta się o to, jakie są nieredukowane interesy narodowe. Przez lata do swoich wojskowych studentów mówiłem: „Za co jesteś gotowy umrzeć? Za co jesteś gotowy się bić, a za co tylko zapłacić?”. Państwo powinno mieć jasno określoną hierarchię interesów. Dopóki nie będziesz jej miał to nie możesz określić, które teatry są krytyczne, jakiego rodzaju sił potrzebujesz. Wszystko zaczyna się od żywotnych interesów jako fundamentalny punkt odniesienia, gdy zaczynasz budować strategie bezpieczeństwa państwa.
Często słyszymy, że społeczeństwo amerykańskie nie zgodzi się na większe wydatki na zbrojenia. A czy ktokolwiek je o to poprosił? Czy ktoś wyjaśnił jakiego rodzaju jest ryzyko, jakie są nieredukowalne interesy narodowe, które państwa próbują podważyć nasze bezpieczeństwo i zniszczyć naszą gospodarkę? Czy ktoś powiedział, że to jest potrzebne dla bezpieczeństwa i prosperity ekonomicznego?
Stany Zjednoczone to morska potęga. Marynarka wojenna jest nawet wpisana w konstytucję. USA projektując siłę i odkąd się zindustrializowały, stało się hegemonem regionalnym, a potem globalnym. Amerykanie mając dostęp zarówno do Atlantyku, jak i Pacyfiku, de facto umożliwili globalizację i nadal kontrolują łańcuchy dostaw. Cała globalizacja opiera się na tym, że US Navy zabezpiecza morskie linie komunikacyjne. W interesie Stanów Zjednoczonych jest to, żeby były „zabezpieczone” na obu oceanach. To kwestia naszego dobrobytu i naszego bezpieczeństwa, a przy tym bezpieczeństwa naszych sojuszników, i w Europie i w Azji.
Jestem zaniepokojony tym, co widzę dziś w obszarze debaty o bezpieczeństwie zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Europie. We wrześniu ubiegłego roku wróciłem do USA po siedmiu latach pracy w Europie i od tego czasu jestem w Waszyngtonie. To co dziś uchodzi tutaj za debatę nad strategią to jest tak naprawdę rozmowa o polityce z przeszłości. Podejrzewam, że ludzie myślą maksymalnie do miesiąca do przodu o tym, jak ma wyglądać świat.
I stąd też wspomniane przez Pana zarządzanie eskalacją, bo nie ma wizji zwycięstwa i odwagi stworzyć strategii, która pozwoli nam kształtować świat, który będzie faworyzował nas na nadchodzące dekady, a nie powiela schematów z przeszłości. Jeśli tylko „bronimy systemu ładu międzynarodowego” to co to naprawdę znaczy w konkretnych geostrategicznych kategoriach? Ja nie chcę się bronić, ale chcę, żeby bronił się ten, który nas zaatakował. Trzeba przejąć inicjatywę strategiczną, zmobilizować nasze społeczeństwa, mówić bezpośrednio językiem konkretów, a nie ciągle powielać normatywną retorykę z przeszłości.
Fakt, że w Stanach Zjednoczonych jest teraz impuls izolacyjny, wynika z tego, że przeżyliśmy 20 lat rządów instytucjonalistów - ludzi, którzy mówili o transformowaniu całych kultur czy przebudowywaniu państw, np. o budowaniu demokracji w Afganistanie czy krajach Bliskiego Wschodu. Robili to w naiwnym przekonaniu że instytucje przełamią ramy kultur, zbudują nowe demokracje, a przez to pokonają terroryzm. Nie osiągnęliśmy celów strategicznych, wydaliśmy tryliony dolarów, wycofaliśmy się z Afganistanu w sposób, który pozostawia wiele do życzenia. Powinniśmy zacząć od podstawowych pytań. Jakie są nieredukowalne interesy Stanów Zjednoczonych? Jeśli sojusz nie odzwierciedla żywotnych interesów państw, to trzeba zacząć myśleć w jaki sposób działamy wewnątrz tego sojuszu.
Nie znoszono Trumpa w czasie jego prezydentury, bo mocno naciskał na to, żeby Europa wydawała pieniądze na obronność. Ale proszę zauważyć, co się stało – Europa w końcu zaczęła wydawać więcej na obronę. Niestety, realia świata są jakie są. Okres dywidendy pokojowej się skończył. Natomiast większość przywódców w Europie w mojej ocenie nadal sobie wyobraża, że jednak jest powrót do tego, co było przez lata. To jest kryzys niedowierzania.
Jak obecnie przedstawia się sytuacja Ukrainy? Jakie błędy popełnił Zachód w kontekście pomocy Kijowowi?
W tej chwili sytuacja jest trudna. Wojna ma temporalny wymiar, przegapiliśmy moment, który był w czasie pierwszej ukraińskiej ofensywy. Gdyby Ukraińcy dostali wtedy to, co dostali na druga ofensywę (środki bojowe) mieliby poważne szanse na przełamanie Rosjan na poziomie strategicznym i zniszczenia ich zdolności bojowych na terenie Ukrainy. Rosjanie nie mieli wtedy ani logistyki, ani kompetentnego przywództwa, ani sytemu obrony na terenie Ukrainy.
Przez nasze ciągłe obawianie się, zarządzenie eskalacją i zadawanie pytań czy dać HIMARS-y, itd. Rosjanie dostali w prezencie 500 dni, a w tym czasie wykopali rowy, zaminowali tereny i starli większość tej armii ukraińskiej, którą szkoliliśmy od 2015 roku. Dziś przeciętny żołnierz ukraiński to człowiek w średnim wieku. Niedawno Ukraińcy obniżyli wiek poboru i sięgają po 25 latków. Jeśli nie zmieni się strategia to Ukrainie po prostu zacznie brakować ludzi - jeśli chodzi o liczbę ludności to Rosja ma teraz nad Ukrainą mniej więcej przewagę cztery do jednego.
Czytaj też
Unikamy odpowiedzi, jak powinno wyglądać zwycięstwo Ukrainy. To powinna być poważna rozmowa Stanów Zjednoczonych, Europy i Ukrainy na temat tego, do czego wszyscy zdążamy. Po takim zdecydowaniu o tym, jak ma wyglądać „end state” trzeba dać Ukraińcom to, co im potrzebne aby to osiągnąć. Jeśli nadal będziemy operować na założeniu „as long as it takes” to kraj się wykrwawi i w końcu upadnie. W taki sposób nie robi się strategii wojskowej.
Mówiąc o kryzysie przywództwa Zachodu rodzi się pytanie dotyczące współczesnej demokracji liberalnej. Jak w systemie, w którym obecne są bardzo mocno rozwinięte koncepcje indywidualistyczne, a myślenie o wspólnocie i dobru społeczności schodzi często na boczny plan, mówić o potrzebie poświęceń czy rezygnacji z pewnych dóbr?
Niedawno na jednym ze spotkań eksperckich powiedziałem, że albo będzie prawdziwa przywódczość, albo dojdzie do horrendalnego wydarzenia w stylu Pearl Harbour. Amerykanie nazywają tych, którzy bili się w czasie II wojny światowej „największym pokoleniem”(The Greatest Generation). To były dzieci Wielkiej Depresji, to byli twardziele, którzy zajmowali się pracą na farmach, budową maszyn, pracą w fabrykach. Jak wchodzili do wojska to wielu z nich miało niedowagę, bo żyli w bardzo trudnych warunkach. Jak w wojsku dostali twarde łóżko, trzy posiłki dziennie i paczkę papierosów to był to dla nich „dobry deal”. Spójrzmy na społeczność wokół nas. Mamy system budowania sił zbrojnych, który jest zupełnie nie do utrzymania. W całym NATO brakuje wyszkolonych rezerw.
Stworzyliśmy typ obywatela, który jest konsumentem bezpieczeństwa. Dla mnie obywatelskość to również szereg odpowiedzialności, które się ma. Polska opowiada o zbudowaniu armii 350 tys. Bez poboru? Bez narodowej służby wojskowej? Czas zejść na ziemię. To samo USA. Poza Marine Corps wszystkie inne rodzaje sił zbrojnych mają problemy z rekrutacją.
Zapomnieliśmy o tym, że jeśli przygotowujemy się do prawdziwej wojny to musimy produkować na duża skalę, mieć rezerwy na wszelki wypadek. Przykład Ukrainy pokazuje, że wojna miedzy dużymi państwami to nie jest ganianie dżihadzistów po górach. Niestety, nie widzę poważnego myślenia.
Każdy chce kupować sprzęt. Dlaczego Polska kupuje koreański sprzęt? Bo zdolności produkcyjne USA i Europy są ograniczone. Musimy to wszystko odbudować, bo i Stany Zjednoczone i Europa dokonały deindustrializacji i zredukowały przemysł obronny. Europa na potęgę traci przemysł z powodu kosztów energii i ceny zielonej polityki. Skutkiem naszej chciwości i szaleństwa ideologii globalizacji - wysyłając cale linie produkcyjne do Chin - stworzyliśmy chińskiego potwora, który stał się fabryką dla całego świata. Od 20 lat piszę o konieczności powrotu podstawowych gałęzi przemysłu do Stanów Zjednoczonych i do Europy. Pewien poziom autarkii musi istnieć, bo inaczej nie można pójść na wojnę. Muszą być zdolności produkowania stali, amunicji, elektroniki, itd.
Co Pana najbardziej niepokoi?
Nasi wrogowie już są na stopie produkcji wojennej, a my nadal udajemy, że nie musimy. Nikt z przywódców w świecie zachodnim otwarcie nie mówi społeczeństwu, jak niebezpieczna jest sytuacja i jakie mogą być tego wszystkiego konsekwencje.
Pamiętajmy, że wojny globalne nie zaczynają się tak nagle. Zaczynają się wtedy, kiedy załamują się regionalne balanse. System staje się coraz bardziej niestabilny dlatego, że zróżnicowania w sensie potencjałów wojskowych znajdują się w bardzo niebezpiecznym przybliżeniu z powodu zaniedbań państw zachodnich i programów wojskowych państw osi. Jeśli nie odbudujemy naszych zdolności wojskowych to odstraszanie zawiedzie i regionalne balanse zaczną się łamać.
user_1075621
Walczyć za co? Za kraj co zabiera ci 60% wynagrodzenia i nic nie daje w zamian? Za to że nigdy nie będzie cię z pracy stać na mieszkanie bo od 40 lat rządzi mafia polityczno-deweloperska? Zresztą polska czym ma walczyć szablami przeciwko chińskim dronom bo politycy rozkradają wojsko od 40 lat?
Podszeregowy
Dziękuję za ten wywiad. Jak to sie mówi, mądrego to i dobrze posłuchać. Oby wybory w US wygrał Trump i dobrze potrząsnął tym liberalno-lewicowym towarzystwem po obu stronach Atlantyku. Już zresztą pojawiły się wypowiedzi Zeleńskiego, w których wycofuje się z wcześniejszych twierdzeń, że odzyskanie Krymu, Donbasu i Ługańska jest warunkiem koniecznym do zawarcia pokoju. Nie ma wyjścia, po prostu nawet zwykli Ukraińcy zaczęli zdawać sobie sprawę, że tej wojny nie wygrają, bo nie mają ludzi, sprzętu ani pieniędzy, żeby w nieskończonośc bronić się przed Rosją.
Dudley
Odzyskaniem Krymu powinni być zainteresowani przede wszystkim Amerykanie, że względów strategicznych. Wystarczy spojrzeć na mapę, Kaukaz i Bliski Wschód w zasięgu ręki, o nie trzeba użerać się z Turkami. Z Iraku są wykopani, a Kuwejt jest za blisko Iranu i zagrożony odcięciem. Dombas, to minerały i dochody dla amerykańskich firm, na dziesięciolecia. Z Afryki ich wypierają, z Azji to samo, Ameryka nigdy nie była Jankesom przyjazna. Tak że ich świat chwieje się w posadach. Jeszcze Trump oraz izolacjonizm jego partyjnych kolegów, i można powiedzieć USA bye bye.
Popolupo
nie zgadzam sie. Izolacjonizm tylko uratuje USA- postawienie na tworzenie narodu. Obecnie USA i globalisci dojacy caly swiat musza stracic i odejsc do lamusa. Unarowodwienie biznesu da szanse przezycia swiatu zachodniemu
Wuc Naczelny
@Popolupo to 'unarodowienie' skończy się cała kasą w wojnę i zbrojenia. I lokomotywy będą tańsze. tylko masła zabraknie.
Thorin
Jakoś w tej Ameryce mają najsilniejszą armię na świecie i to magicznie bez poboru. Odwracając tezę z tytułu można powiedzieć, że przez 30 lat stworzyliście armię która nie jest w stanie zapewnić jedynego celu do jakiego była powołana czyli obrony kraju. Przez 30 lat pieniądze w armii magicznie się rozpływały a teraz gdy grozi nam konflikt to pobór i walka na ilość z Rosją. Żałosne
Borkow
Thorin 4 styczeń (23:35) Jakoś w tej Ameryce mają najsilniejszą armię na świecie i to magicznie bez poboru.................................................................................................. A na jakiej podstawie tak twierdzisz? Jaką wojnę USA wygrało? Bo ja pamietam Wietnam, Afganistan i tam USA uciekało z podkulonym ogonkiem. USA ma potężną flotę i silne lotnictwo. Siły lądowe są silne ale czy najsilniejsze na swiecie? Nie dali rady w Afganistanie, uciekli z Wietnamu...... to są fakty.
Wuc Naczelny
@Borkow, USA wygrało 3 wojny światowe, pierwszą, drugą i zimną. Ty zaś bredzisz nie na temat bo rozmawiamy o poborze a nie wygrywaniu meczy.
Wuc Naczelny
Wprost przeciwnie, to wojsko i przemysł zbrojeniowy jest niekończącym się darmozjadem który nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa.
Papiesh
Pobór to dyskryminacja płci. Albo dla wszystkich albo dla nikogo.
x0Czarny0x
Stworzyliśmy typ polityków i profesorków, który jest konsumentem pieniędzy publicznych. Kiedy sejm zamierza znieść PiS-owską ustawę o brak poboru dla polityków i księży?
em6
Obecny sejm może ustawę co najwyżej znowelizować, rozszerzając brak poboru o sodomitów, różne dziwadła identyfikujące się jako cokolwiek oraz przestępców gospodarczych.
zibikiler
A ilu realnych żołnierzy byś z tego wyciągnął
Popolupo
Zero - bez idea narodu, nie ma zolnierza. Bo najemnikow to znajdziesz tylko walczacych za piniadze ale i Ci sa podzieleni bo dobrze oplacanay iwyszkolony jest g warty w przypadku starcia z calym spoleczenstwem i postawa patriotyczna.
Popolupo
I koles ma racje.CAly system feudalnego poddanstwa i zaspokajania potrzeb poprzez kupowanie czyli rozwydrzenie obywatela ma sie nijak do obronnosci. Doporowadzila do tego globalizacja czyli kapitalizm internarodowy - zyskuja na tym CHiny Azja i ROsja. Cale NATO jest juz przezytkiem w gruncie rzeczy bo nie jest w stanie zabezpieczyc interesow globalistow....bo nie ma idea narodowosci. Idea jednostki to rozwydrzony glab ktory tylko chce i kupuje. SAm przyklad Zelnskiego o ktorym sie mowi MR Daj
AndDymPL
Nagraliście ten wywiad? Może warto go opublikować??
Zam Bruder
W jakim stanie postaw proobywatelskich, proobronnych mamy na dzisiaj sporą część społeczeństwa - szczególnie młodego pokolenia? W stanie oczekującym do szybkiej ewakuacji za granicę. Dobitnie to kilka lat temu określiła pewna reprezentatywna dla tego pokolenia róbta co chceta piosenkareczka ; na pytanie co zamierza zrobić w przypadku wybuchu wojny, tak odpowiedziała - "będę szybko ********** za granicę"... Po 1989 roku pewne środowiska dzielnie i ciężko pracowały całymi latami nad tym aby skutecznie zaszczepić tę incepcję w wielu głowach naszego skołowanego społeczeństwa.
panemeryt
Nie tylko młodzi. Mogę robić za operatora, snajpera, speca od dalekiego rozpoznania. Nie mam zamiaru bronić tego kraju. Wszystkie swoje umiejętności wykorzystam by opuścić ten kraj w razie W. Każdy kto mnie spróbuje zatrzymać ryzykuje własnym życiem. Postaram się jak najwięcej z tych z młodego pokolenia zabrać ze sobą. Bezpiecznie i bezpłatnie przeprowadzić/ać ich przez granicę. Nie można pozwolić by tylko dzieci polityków i elity finansowej uniknęły koszmaru wojny. Biedniejszym też trzeba to umożliwić.
zibikiler
nie wyjedziesz bo granica będzie w pierwszej kolejności zamknięta. Chyba że masz podwójne obywatelstwo
Zbyszek
To do czego zmierzają społeczeństwa dobrobytu zostało dawno już eksperymentalnie dowiedzione. Można łatwo to znaleźć wpisując hasło: „mysia utopia”. Nie dziwi więc myślenie krótkookresowe (strategia na miesiąc do przodu), unikanie trudnych tematów czy niechęć polityków (i społeczeństw) do poświęcenia
zibikiler
Tak upadło Cesarstwo Rzymskie. Dobrobyt ich zabił i brak czujności
xdx
To może przypomnijmy panu profesorowi iż gdyby nie Europa to by Amerykanie nie mieli czym walczyć w Koreii a później Wietnamie - proponuję etwas się dokształcać. Na tym to polega od czasu 2 wojny, na wzajemnym wspieraniu się. Z tym że USA łatwo o tym zapomina. To może przypomnijmy iż jedyny przypadek Art5 ogłosili …. Amerykanie , może warto byłoby przy hasłach trumpa i podobnych o płaceniu za ochronę przedstawić rachunek za Afganistan i Irak ? ( 20 lat - zero interesów europejskich) . Pajacowanie Ameryki skończy się w końcu pełną niezależnością Europy i kto wtedy może przewidzieć w jakim kierunku się obrzuci ? Już raz USA dało dup… z Francją co skutkowało opuszczeniem NATO
Ależ
@x nie chodzi o pajacowanie tylko spadek znaczenia gospodarczego USA w szczycie potęgi na początku lat 90 mieli 25% udziału w światowym PKB teraz mają 15% więc ich względna pozycja słabnie i z tego wynikają trumpizmy itp. oni po prostu nie mogą już tyle co kiedyś . Za to UE ma kolejne 15% razem z różnymi Japoniami Koreaki Południowymi Kanarami Australiami Tajwaami itp umowy Zachód dalej ma ponad 50% więc jesteśmy skazani na ten sojusz jak bliźniacy syjamscy i nie będzie żadnej samodzielnej Europy bo sami mamy potencjał ledwo równy co Chiny gigant plus Rosja karzełek
Chyżwar
@Ależ Weź ty se lepiej uświadom "dumny europejczyku" jak wyglądało porównanie gospodarki europejskiej z amerykańską kiedy wstępowaliśmy do UE i jak jest dzisiaj. Podpowiem. Kiedy tam wstępowaliśmy PKB Europy to tak mniej więcej 90% amerykańskiego. Dziś dzięki "geniuszom" jest już znacznie mniej. Jak porządzą jeszcze trochę ci, których najwyraźniej lubisz, to całkiem zwiniecie europejską gospodarkę.
em6
@xdx Na czym miała by się opierać ta 'pełna niezależność Europy'? Bo chyba nie na niemieckim wygodnictwie, zwanym czasem wspomnianą dywidendą pokoju, której istnienie umożliwiło im marzenia nt współtworzenie przestrzeni od Lizbony po Władywostok czy zagospodarowanie sobie rynku chińskiego. Albo francuskiej autonomii strategicznej dla Europy, której kuszący czar prysł w obliczy najazdu RU na UA, a kolejne próby podnoszenia tematu zaorały z jednej strony niepowodzenia armii ukraińskiej, a z drugiej wypchnięcie sił francuskich z ich 'odwiecznych' domen w Afryce. US tracą przewagę gospodarczą i militarną w stosunku do głównych rywali, ale całościowo brana UE zaczęła tracić już wcześniej, a obecnie nie jest w stanie, w odróżnieniu od Stanów, w ogóle odwrócić trendu spadku własnego znaczenia. Europejska przyszłość przy aktualnych politykach to wyłącznie klientyzm i opłacanie się silniejszym.
Wuc Naczelny
Obecny obywatel jest INWESTOREM bezpieczeństwa. Przez 30lat inwestowaliśmy w amerykańskie bezpieczeństwo, kosztem własnych dawnych rel;acji w Azjii i Afryce. Oczekujemy zwrotu z inwestycji w Amerykę, lub poważnych zmian w naszym portfelu inwestycyjnym i wyciągnięcia krwawych konsekwencji wobec dotychczasowych zarządców tego portfela inwestycyjnego.
Rusmongol
Dawnych relacji w Azji i Afryce? To żart? Kiedyś to nasze jedyne relacje to były z ZSRR 🤣
Wuc Naczelny
@Rusmongol guzik prawda. Nasze relacje to był brak polityki kolonialnej w Afryce.
em6
Wymień przy okazji z jakimi państwami afrykańskimi i azjatyckimi mieliśmy te relacje, na jaki procent obrotów handlowych się one przekładały i jakie możliwości projekcji siły militarnej gdzie na świecie one umożliwiały.
panemeryt
Nie ma wspólnej polityki UE. Każdy kraj ma inne, czasem sprzeczne cele. Stąd każdy kraj inaczej określa czym byłoby zwycięstwo Ukrainy. Generalnie jest grupa krajów bardzo zainteresowana osłabieniem Rosji - USA, Kanada, Dania, Norwegia ze względu na Arktykę i zagarnięcie jak największych zasobów. Tu można dodać UK bo ich koncerny to wydobycie obsłużą. Grupa krajów które się Rosji po prostu boją - Polska, kraje nadbałtyckie, Finlandia i Szwecja. Grupa krajów które nie chcą psuć dobrych kontaktów gospodarczych z Rosją - Niemcy, Francja, Włochy, Węgry i Turcja. Dla reszty ten konflikt nie ma znaczenia
Wuc Naczelny
"Nasi wrogowie już są na stopie produkcji wojennej, a my nadal udajemy, że nie musimy." Naszym zadaniem nie jest mieć większej produkcji wojennnej niż przeciwnik, tylko mieć większą niż największy procentowy udziałowiec wyścigu zbrojeń w Europie. A to już mamy.
Ależ
No ale po to jest wielkie NATO z milionami zawodowych żołnierzy aby to oni walczyli w razie W a nie brać w kamasze zwykłych podatników co to wszystko sfinansowali ?
Rusmongol
Zwykły żołnierz też płaci podatki. Więc pewno i z jego pieniędzy jest to finansowane. Dlaczego więc myślisz że on ma walczyć a ty nie patrząc na argumenty jakich użyłeś?
Chyżwar
A wiesz ty choć jak wyglądało NATO podczas Zimnej Wojny albo dlaczego Leopard 2 jest jaki jest? Otóż podczas Zimnej Wojny w wielu państwach NATO był pobór. A Leopardy, ze względu na łatwość obsługi "Szympansami" zwane swoje właściwości zawdzięczają właśnie temu, że z założenia mieli jeździć nimi żołnierze z poboru. Poza tym armia zawodowa to jest armia jednorazowa.
Wuc Naczelny
@Rusmongol "Zwykły żołnierz też płaci podatki. Więc pewno i z jego pieniędzy jest to finansowane. Dlaczego więc myślisz że on ma walczyć a ty nie patrząc na argumenty jakich użyłeś?" Bo jemu, jego ojcu i jego dziadkowi za to płacono przez ostatnie 80 lat.
Dudley
Może powinniśmy zmienić prawo w ten sposób, że pełnię praw obywatelskich może posiadać obywatel, po odbyciu służby wojskowej, i po spełnieniu paru innych warunków. Ten pełnoprawny obywatel mogły wybierać i być wybrany do władz państwa. Mógłby by być zatrudniany przez państwo. Sparty 2.0 pewnie byśmy nie stworzyli, ale świadome społeczeństwo pewnie już tak.
wert
No jak tak mozna dyskryminować pozostalych. Oni przecież gwarantują bioróżnorodność. Zaraz tsue się wypowie i cifnie takie nieludzkie praktyki.
Chyżwar
Dziwne, że w czymś się z tobą zgadzam.
Odyseus
„Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy”. – to cytat z powieści “The End” autora G. Michaela Hopfa, która bardzo trafnie podsumowuje cykliczną wizję historii naszej cywilizacji…. na wojnie występuje zasób społeczny ( mobilizacja do armii , przemysłu , umiejętność radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach itd praca w gospodarce wojennej i funkcjonowanie w wojennej rzeczywistości ) Społeczeństwa Europejskie zmiękły , nie są już społeczeństwami wojennymi więc zasób społeczny jest znikomy a co za tym idzie i przeprowadzenie mobilizacji do armii trudne i ograniczone . Pamiętajmy że w dzisiejszych czasach ludzie w Europie Panikują z powodu chwilowego braku prądu czy internetu a co dopiero z powodu ostrzału . Ukraińcy czy Rosjanie nie osiągnęły poziomu życia jak w Europie dlatego te społeczeństwa sobie w warunkach wojennych radzą u Nas by to diametralnie inaczej wyglądało ...
szczebelek
Zastanówmy się kogo to wina, że sytuacja jest taka ,a nie inna? Obywateli czy może tych, którzy tworzyli zasady i prawo przez dekady...
SAS
Emeryci po 15 latach służby konsumentem bezpieczeństwa? Chyba gwarantem.