Reklama

Geopolityka

Prezydent elekt Czech: Ukraina powinna mieć prawo do wstąpienia do NATO

Petr Pavel
Petr Pavel
Autor. Petr Pavel/Twitter

Czeski prezydent elekt Petr Pavel chce by Ukraina miała prawo do wstąpienia do NATO, gdy tylko skończy się wojna Rosji – powiedział Petr Pavel w rozmowie z BBC.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Zwycięzca wyborów prezydenckich w Czechach prezydent-elekt Petr Pavel w wywiadzie dla BBC powiedział, że Ukraina powinna mieć prawo do wstąpienia do NATO, gdy tylko skończy się wojna z Rosji. Według niego Ukraina powinna być "moralnie i praktycznie gotowa" do przystąpienia do sojuszu po zakończeniu konfliktu.

Czytaj też

Jeśli chodzi o zachodnie wsparcie wojskowe dla Ukrainy, Pavel powiedział, że nie powinno być prawie żadnych ograniczeń co do tego, co kraje mogą wysłać do Kijowa. Dodając, że jest dumny z tego, że Czechy były jednym z pierwszych krajów, który udzielił Ukrainie znaczącej pomocy wojskowej. Czechy wysłały do Kijowa czołgi T-72 i bojowe wozy piechoty BMP-1, haubice DANA i śmigłowce bojowe.

Reklama

Emerytowany generał, pochwalił decyzję krajów zachodnich w przekazaniu czołgów zachodnich, dodając „że w niektórych stolicach Europejski, zwłaszcza w Berlinie, te dostawy postrzegane były, jako "eskalacja" a "teraz się zmieniły". Kontynuując - "nie mamy alternatywy. Jeśli zostawimy Ukrainę bez pomocy, najprawdopodobniej przegraliby tę wojnę. A jeśli przegrają - przegramy wszyscy".

Czytaj też

Prezydent-elekt Pavel powiedział również, że on i inni europejscy przywódcy mają obowiązek wyjaśnić swoim sceptycznym - i w wielu przypadkach przerażonym społeczeństwom - sens pomagania Ukrainie.

Prezydent elekt powiedział, że nie uważa wysłania zachodnich samolotów bojowych, takich jak F-16, za "tabu", ale nie jest pewien, czy mogą one być dostarczone na tyle szybko, by przynieść Ukrainie korzyści.

Komentarz

Wypowiedz emerytowanego generała Czech jest jedną z mocniejszych w ostatnim czasie ze strony europejskich przywódców. Emerytowany wojskowy zdaje sobie sprawę z tego, że bez pomocy Zachodu Ukraina przegra te wojnę. Decyzja o przekazaniu zachodnich czołgów Ukrainie jest decyzją przełomową ale sprawia, że Ukraina zaczyna przechodzić na sprzęt NATO-wski, co powoduje, że kraje zachodnie biorą na siebie odpowiedzialność za dalszą pomoc dla Ukrainy, ponieważ bez niej będzie ciężko odnieść sukces w wojnie.

Wydaje się, że nowy prezydent Czech zwiększy pomoc dla Ukrainy i będzie jednym z przywódców w Europie obok Polski, którzy będą mocno wspierać Ukrainę. Czechy mają jeszcze możliwości by wesprzeć Kijów np. dostarczaniem kolejnych Mi-8 (jeśli już wszystkie nie zostały przekazane), kolejną partią Dan, wozami rozpoznania BRDM-2. Najprawdopodobniej w magazynach są jeszcze jakieś T-72M1. Do tego dochodzi amunicja, sprzęt medyczny, leki itp.

Póki wojna się nie skończy wstąpienie Ukrainy do NATO jest niemożliwe. Jednak Rosja będzie starała się robić dużo by do takiej sytuacji nie doszło, zamrażając konflikt lub w pesymistycznym scenariuszu dla Ukrainy zgadzając się na duże ustępstwa ale pod warunkiem, że Ukraina nie wejdzie do Sojuszu. Z drugiej strony nawet jeśli wojna zakończy się pozytywnie mogą pojawić się państwa jak obecnie Turcja, która nie zgadza się na akcesję Szwecji do NATO ponieważ Ankara uważa, że Sztokholm wspiera kurdyjskich terrorystów – jak ich nazywa - i nie zgadza się na ekstradycje kurdyjskich opozycjonistów.

Współpraca merytoryczna Adam Świerkowski

Reklama

Komentarze (5)

 1. PJ

  Przyjęcie Ukrainy do NATO byłoby znakomitą wiadomością dla nas i krajów bałkańskich. Obawiam się jednak, że będzie to możliwe tylko w sytuacji kiedy Rosja będzie pogrążona w chaosie wojny domowej. W przeciwnym razie z chwilą rozpoczęcia procesu akcesyjnego Rosja najprawdopodobniej użyje broni jądrowej jeśli nic innego nie będzie mogła zrobić.

 2. SiVisPacem

  Co do Grippenow dla UA - dla naszych PiSowcow temat jest za cienki; mozemy zaproponowac Czechom przegazowanie swoich f-16 ( w zamian za przekazanie ich sprzedu do UA ), ale oni maja tych samolotow za malo; dogadanie sie ze Szwedami + Brazylia ( produkcja dla ostatniego z tych krajow, wymienionych samolotow, jest w trakcie, wiec ew. "spowolnienie dostaw" ( i przekierowanie sprzetu do innego odbiorcy ) wymagalo by szerokiej akcji dyplomatycznej) to dla naszych politycznkow z rzadu temat za duzy o kilka rzedow wielkosci...........

 3. SiVisPacem

  szkoda ze Czesi maja tylko 14 Jas-39 ( do tego w leasingu ); F-16 dla Ukrainy to niestety nie jest idealny pomysł ( podobnież wymagają "sterylnie czystych pasów startowych" z racji umiejscowienia wlotu powietrza do silnika - nie jest jak sadze przypadkiem ze Polska rezygnowała z DOLów gdy kupiono te amerykańskie samoloty ) - ciekawsza opcja byłoby się dogadać z Czechami ( gdyby mieli tych samolotów więcej ) aby im wypożyczyć trochę f-16 ( polskich, na podobnej zasadzie jak Niemcy do PL relokowali Patrioty) wzamian za wysłanie ich samolotów do UA......

  1. Rusmongol

   F 16 łykał śmieci spod Koła. Dlatego wlot powietrza w f16 jest wysunięty przed koło. Na przykład mig 29 ma klapy na wlotach, ale zauważ że koło ma przed wlotami.

  2. SiVisPacem

   Dziekuje bardzo za odpowiedz - czyli problem to nie umiejscowienie kola przedniego ale odleglosc od wlotu powietrza do powierzchni pasa startowego; prawdziwa przyczyna to jak sadze filozofia: - samolot projektowany przez mocarstwo ( posiadajace silnie bronione bazy powietrzne, flote tankowcow, dzialajace w sytuacji przewagi w powietrzu wobec przeciwnika ) - samolot projektowany przez strone dzialajaca jako slabszy ( brak przewagi w powietrzu narzuca koniecznosc rozsrodkowania zasobow, maksymalne uproszczenie obslugi i elastycznosc ) - czyli jak teraz walczy Ukraina; jak dla mnie jest do kolejne potwierdzenie ze F-16 to byl gorszy wybor pod wzgledem technicznym ( jak czytam na internetach ze w razie wojny planowane jest przebazowanie tych samologow na zachod z racji niemoznosci ochrony lotnisk w Polsce ( stan OPL to jedno, ilosc dostepnych lotnisk dla tych samolotow to drugie ), to tym bardziej widze ze F-16 to byl wybor polityczny a nie wojskowy )

 4. Spinoza

  Gdyby Ukraina nie próbowała wstąpić do NATO, nie byłoby nieszczęścia i mogliby wygodnie jeść i dobrze żyć. Patrząc na obecną sytuację, przystąpienie do NATO nie wydaje się gwarantować bezpieczeństwa. Przykładem jest sytuacja w krajach bałtyckich iw Polsce.// hej, sokoły..Z nadzieją na wysłanie na Ukrainę najsilniejszej brygady pancernej Wojska Polskiego.. Chwała Polsce!.. Pokój Ukrainie!

  1. Shelby

   Ukraina jest suwerennym Panstwem i nikomu nic do tego do jakiego sojuszu chca wstapic. To tak jakby Polska napadla na Bialorus dlatego ze jest w sojuszu z Rosja. Nieszczescie jak to ujales to Rosja a raczej ZSRR a nie Ukraina i jej suwerenne decyzje. Wyglada na to ze najwiekszym bledem Ukrainy bylo pozbycie sie broni jadrowej cho trzeba przyznac ze zachod w tym Polska wywiazuje sie ze swoich obietnic i nie zostawil Ukrainy na lodzie.

 5. SiVisPacem

  szkoda ze Czesi maja tylko 14 Jas-39 ( do tego w leasingu ); F-16 dla Ukrainy to niestety nie jest idealny pomysł ( podobnież wymagają "sterylnie czystych pasów startowych" z racji umiejscowienia wlotu powietrza do silnika - nie jest jak sadze przypadkiem ze Polska rezygnowała z DOLów gdy kupiono te amerykańskie samoloty ) - ciekawsza opcja byłoby się dogadać z Czechami ( gdyby mieli tych samolotów więcej ) aby im wypożyczyć trochę f-16 ( polskich, na podobnej zasadzie jak Niemcy do PL relokowali Patrioty) wzamian za wysłanie ich samolotów do UA......

Reklama