Reklama

Geopolityka

Posiedzenie Rady Rosja-NATO. Pierwsze od 2014

Fot. www.nato.int
Fot. www.nato.int

Posiedzenie Rady Rosja-NATO na szczeblu stałych przedstawicieli zaplanowane jest na 13 lipca - poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony na stronie internetowej. Ze względu na konflikt na Ukrainie ostatnie posiedzenie Rady odbyło się w 2014 roku. 

"Trwa praca nad włączeniem do porządku dnia Rady Rosja-NATO kwestii zapewnienia bezpieczeństwa lotów samolotów nad Morzem Bałtyckim" - głosi komunikat resortu.

W piątek prezydent Rosji Władimir Putin opowiedział się za zwołaniem Rady NATO-Rosja w Brukseli po przyszłotygodniowym szczycie Sojuszu w Warszawie (8-9 lipca).

Putin powiedział w piątek, podczas spotkania w Finlandii z prezydentem tego kraju Sauli Niinisto, że zgadza się z jego propozycją, by transpondery (urządzenia pozwalające na identyfikację) były używane przez wszystkie samoloty wojskowe odbywające loty w rejonie Morza Bałtyckiego, by zmniejszyć w ten sposób ryzyko incydentu.

Ostatnie posiedzenie Rady NATO-Rosja, pomyślanej jako płaszczyzna konsultacji i współpracy, odbyło się w 2014 roku. Później kontakty zostały zerwane ze względu na kryzys na Ukrainie. W kwietniu br. odbyło się pierwsze formalne spotkanie z ambasadorem Rosji przy NATO, jednak nie doprowadziło ono do zmniejszenia napięć.

PAP - mini

 

Reklama

Komentarze (5)

 1. KrzysiekS

  Cały ten szczyt NATO w Warszawie jest nic niewart zmieni się Prezydent USA i może zmienić się wszystko tak już przecież było i to w stosunku do Polski.

  1. logik

   A jeżeli po zmianie władz polityka USA się nie zmieni, to coś wart? A jeżeli zmieni się na naszą korzyść, to też nic nie wart? Trzeba robić wszystko, co umacnia Polskę i region. USA to nie panienka, aby wolno jej było bez konsekwencji odwołać to, do czego się zobowiąże na szczycie. Inna rzecz, że zagranie Obamy dokonało się w innych warunkach. Pewności nie mamy żadnej, ale trzeba robić dobra minę do złej gry i grać o każdy cal.

  2. Kiks

   Prezydent w USA nie decyduje sam.

  3. Trollhunter

   Co ciekawe nikt nie zakłada ze zmieni sie prezydent i polityka rządu w Rosji. Dlaczego ?

 2. PiotrEl

  Zdaniem Putina wyrażonym na konferencji prasowej z Prezydentem Finlandii liczba lotów z wyłączonym transponderem wykonywanym przez samoloty NATO DWA RAZY (2 razy) przewyższa liczbę lotów Rosyjskich z wyłączonym transponderem. Rosja służy danymi jeśli ktoś nie wierzy. Jeśłi chodzi o Finlandię - od czasów sowieckich siły lądowe są odsunięte od granic Finlandii o 1500 km. Putin zapytał, czy ich zdaniem gdyby Finlandia wstąpiła do NATO ts odległość (1500 km) zostanie zachowana.

 3. tadek

  no i proszę ...PUTIN dobrze postraszony wywiesza ,,białą flagę" i prosi o łaskę...

  1. E[p]

   Czy inicjatywa obu stron na dyplomatyczna deeskalacje konfliktu jest synonimem wywieszenia bialej flagi ? A moze przejawem racjonalnosci tak bardzo obcej wielu osobom w Polsce ( ale pewnie i rowniez w Rosji i innych krajach) ktorzy zdaje sie o niczym innym nie marza jak o wojnie ? Fajnie by bylo gdyby wladze Polski wykazaly silna inicjatywe zeby wprowadzic te ustalenia dla zwiekszenia bezpieczenstwa wszystkich panstw znajdujacych sie w rejonie Morza Baltyckiego.

 4. gosc

  To jest tylko przeciwdzialanie wobec szczytu NATO w Warszawie. Putin chce zapobiec wiekszym zmianom i decyzjom na szczycie. Dlatego udaje pokojowego i ugodowego chcac zaraz po szczycie zorganizowac spotkanie. Ruscy sa dobrymi dyplomatami i strategami. Dobrze wybrali moment. Oczywiscie to dzialanie jest tylko pozorowane. Jak im sie uda osiagnac cel. Czyli male zmiany w NATO przeciw nim na wschodzie to za jakis czas powroca do wojennej retoryki i straszenia oraz agresywnego dzialania. Symptomatyczne jest to, ze na spotkaniu z prez. Finlandii postraszyl Finlandie, zeby nie wstepowali do NATO, bo wtedy poczuja ruskie zagrozenie.

 5. Hania

  Latanie z wyłączonymi transporderami to jednostronna decyzja rosji eskalująca napięcie w powietrzu. Coś putina musiało zaboleć skoro tak łaskawie zmieni w tym zakresie decyzję,

Reklama