Geopolityka

Pompeo w Warszawie: nigdy nie umieścimy sprzętu w kraju, gdzie Chiny mogą hakować

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo podczas konferencji prasowej z szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem. Fot. Tymon Markowski / MSZ
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo podczas konferencji prasowej z szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem. Fot. Tymon Markowski / MSZ

Stany Zjednoczone nigdy nie umieszczą swojego sprzętu w kraju, w którym jest zagrożenie, że Chińczycy będą mogli hakować informacje – oświadczył we wtorek w Warszawie sekretarz stanu USA Mike Pompeo po spotkaniu z szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem.

Konferencję prasową na zakończenie polsko-amerykańskich rozmów zdominowały tematy związane ze spotkaniem na temat pokoju na Bliskim Wschodzie, które oba rządy organizują w Warszawie w środę i czwartek, a także kwestia Nord Stream 2, przeciw któremu są i Polska, i USA. Nie zabrakło jednak odniesień do amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce.

W środę Pompeo i Czaputowicz odwiedzą żołnierzy batalionowej grupy bojowej NATO w Bemowie Piskim. Trzon tego oddziału stanowią Amerykanie.

Szef MSZ dziękował swojemu amerykańskiemu odpowiednikowi za obecność żołnierzy USA w Polsce. – Dzięki tej służbie czujemy się w naszym kraju bezpiecznie – powiedział Czaputowicz. Odniósł się także do negocjacji w sprawie tzw. Fortu Trump.

Podczas dzisiejszych rozmów omówiliśmy plany dalszego rozszerzenia obecności sił amerykańskich w Polsce. Mam nadzieję na kontynuowanie dialogu politycznego w tej sprawie w najbliższych miesiącach z naszymi amerykańskimi partnerami.

szef MSZ Jacek Czaputowicz

Pompeo nawiązał z kolei do kwestii wydatków obronnych, gdzie Waszyngton naciska na europejskich sojuszników, by zwiększali swoje budżety do poziomu 2 proc. PKB, co jest zobowiązaniem przyjętym przez członków NATO w 2014 r. Polska jest jednym z niewielu państw, których wydatki na obronę narodową są mniej więcej na zalecanym poziomie. – Prezydent Trump jest wdzięczny za to, że Polska wywiązuje się ze zobowiązań i wspiera Sojusz w miarę swoich możliwości – powiedział Pompeo.

Na konferencji padło też pytanie odnoszące się do chińskiej firmy telekomunikacyjnej Huawei, którą USA podejrzewają o wykradanie amerykańskich tajemnic. Chiński pracownik tej spółki Weijing W. został w styczniu zatrzymany w Polsce przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego razem z były funkcjonariuszem ABW Piotrem D. Obaj są podejrzewani o szpiegostwo.

Pompeo podkreślił, że "instalowanie chińskiej technologii zwiększa ryzyko". Dodał, że do każdego państwa należy ocena i suwerenna decyzja, czy korzystać z tych technologii czy nie. Podobnie – mówił Pompeo – własne decyzje będą podejmowały Stany Zjednoczone.

Po prostu nigdy nie umieścimy naszego sprzętu w kraju, w którym jest zagrożenie, że Chińczycy będą mogli hakować informacje.

sekretarz stanu USA Mike Pompeo

Z kolei Czaputowicz zwrócił uwagę, że w Unii Europejskiej trwa dyskusja na temat implikacji, jakie niesie za sobą współpraca z firmami technologicznymi z Chin. Dodał, że kraje UE są otwarte na inwestycje spoza swojego obszaru, ale trzeba brać pod uwagę kwestie bezpieczeństwa.

Departament Stanu USA zapowiedział we wtorek, że podczas wizyty w Polsce Pompeo ogłosi nowe inicjatywy, które wzmocnią zaangażowanie USA w Europie Środkowej. Sekretarz stanu, choć był o to pytany, nie powiedział nic konkretnego, a jedynie zapowiedział, że informacje zostaną jeszcze ogłoszone podczas jego wizyty w Warszawie.

W komunikacie Departamentu Stanu można jednak przeczytać m.in., że zobowiązania USA wobec NATO i państw sojuszniczych są "trwałe i niezmienne", a Polska zasługuje na szczególne wyróżnienie jako "mocny sojusznik w NATO" i kraj już wypełniający założenia związane z wydatkami na obronność. Większa część dokumentu dotyczy jednak spraw związanych nie z obronności, lecz m.in. z energetyką, gospodarką i wolnymi mediami.

RAL/PAP

Komentarze (27)

 1. Mirosław

  To prawda, że Chińczycy nie zgodzili się na backdoora i USA ma teraz problem z tym sprzętem, bo nie może ich łatwo hackować?

 2. -CB-

  @Marek1 - ja to jak najbardziej rozumiem, ale tak patrząc z drugiej strony, to nie kto inny jak obecny rząd, narodowcy i szeroko rozumiana prawica ciągle nawołują, że imigranci muszą się dostosować do prawa i obyczajów panujących w państwach do których przybywają. Dlaczego nagle to nie ma dotyczyć polskich imigrantów i ich poszanowania obyczajów oraz prawa norweskiego? No i co by nie mówić, to ten pan jawnie i z premedytacją prawo złamał nie stosując się do poleceń policji i jeszcze się z nimi szarpiąc. To nie był teren naszego konsulatu, więc skoro go wyproszono, to powinien się stosować do poleceń służb, a skandynawowie są akurat na to wyczuleni. Oczywiście to zdarzenie było prawdopodobnie tylko pretekstem, ale jednak sam ten pretekst do dalszych retorsji dał. My niepotrzebnie zawsze reagujemy obrażaniem się, zamiast próbować to załatwiać drogami dyplomatycznymi.

 3. Dumi

  Słowa pana Pompeo cieszą!!! Mam nadzieję, że PiS zabroni Huawei 5G w Polsce!!! W Gliwicach praktycznie nie pytano o zgodę mieszkańców w związku z czym Orange "w majestacie prawa" zamontowało antenę 5G. Drugim problemem jest tak naprawdę brak oficjalnych i rzetelnych badań niezależnych instytucji nad wpływem 5G na zdrowie cżłowieka, zwierząt i przyrody. Nie chcę wdawać się w dyskusję, ale nie można wprowadzać technologii, która od A do Z nie została przebadana. To po prostu głupota. Nazywajmy to po imieniu. Pieniądze i zyski nie są ponad zdrowiem narodu polskiego. Liczę, że nasi decydenci opamietają się i pójdą po rozum do głowy...

 4. detektor fakenewsów

  Pompeo w Warszawie w przemówieniu domagał się by Polska przyspieszyła wypłacanie Żydom "odszkodowania za holocaust" co ocenzurowane przez PiS PAP starannie pominęło w relacji...

 5. John

  "Wzywam polskich kolegów, aby poczynili postępy w zakresie kompleksowego ustawodawstwa dotyczącego restytucji mienia prywatnego dla osób, które utraciły nieruchomości w dobie Holocaustu" - M.Pence

 6. luke

  USA jest do tylu z ta technologja i przgrywaja walke i panikuja i strasza, prowokuja ale ze Polska to dobry piesek to sie posucha a Francja, Niemcy, Wlochy, UK pokaze Amerykanom palca!

 7. Ciekaff

  Podpisać sojusz wojskowy z Chinami i po problemie ! Nie ruszą Nas ani ruskie ani "nie będą kąsać"tzw. sprzymierzeńcy z NATO. "Pokorne ciele dwie matki ssie" i wie o tym dobrze Turcja ...i co zresztą skutecznie realizuje !!

 8. Marek1

  CB - należy rozróżniać suwerenną, asertywną zagraniczną(marzenie), od totalnej uległości i NIE podejmowania jakichkolwiek nawet prób obrony interesów Polaków za granicą. Afera z Norwegią jest skutkiem wieloletniej bierności i uległości MSZ wobec wobec bezprawnego odbierania dzieci Polakom przez norweski Barnevernet. Kiedy w końcu MSZ zareagował po latach uległości, to Oslo się wściekło i odwołało na podst. kłamliwych pretekstów polskiego Konsula. Reakcja polskiego MSZ mogła być tylko JEDNA - retorsja dyplomatyczna na identycznym szczeblu. Takie są skutki wieloletniego uleganiu presji innych krajów. NIE popieram PiS, ale w tym przypadku zachowali się PRAWIDŁOWO. Ps. B. podobną sytuacje mamy z Jugendamtami w RFN.

 9. Rzyt

  Jak zwykle Polska to panienka do bicia...toz to klątwa jakaś ciągnąca się od 1772roku.

 10. madox

  To jest zwykły bezczelny chamski SZANTAŻ

 11. Zawisza_Zielony

  Oczywiście co innego gdyby zamowienia z tego sektora otrzymaly amerykanskie firmy...prymitywne i bezczelne.

 12. wtrdg

  Wybierajcie: USA albo Chiny.

 13. Miro

  ,,nigdy nie umieścimy sprzętu w kraju, gdzie Chiny mogą hakować". Musicie więc wycofać sprzęt z terytorium USA. Chińczycy szpiegują co chcą, jak chcą i kiedy chcą.

 14. Ralf_S

  "nigdy nie umieścimy sprzętu w kraju, gdzie Chiny mogą hakować" powiedział Pompeo. Ale umieszczą sprzęt w kraju gdzie USA za pomocą CIA mogą to robić. Przypomnę aferę ze sprzętem CISCO hakowanym, ponownie "certyfikowanym" przez CIA przed wylotem z USA i instalowanym w serwerowniach rządów UK, Francji czy Niemiec...

 15. Taka prawda !

  Chodzi o HUAWEI i Pompeo w sposób zawoalowany powiedział, że w Polsce nigdy nie będzie amerykańskich baz wojskowych dopóki będziemy sami podkładać się chińczykom. Tylko czy nasi zrozumieli ten przekaz ???

 16. GM

  Dell w miejsce ThinkPad?

 17. dyndas

  Niemcy mają i będą mieli Huawei w 4G i 5G. Ciekawe czy w Berlinie powie to samo ?

 18. -CB-

  Czyli na polecenie USA pokłóciliśmy się z Iranem, a teraz zrobimy to z Chinami. Nie twierdzę, że te dwa kraje mają zostać naszymi najbliższymi sojusznikami, ale nie można palić od razu wszystkich mostów. Obraziliśmy się już z połową Europy (ostatnio z Norwegią), a teraz zabieramy się za resztę świata. Chiny to potęga, z którą należy mieć w miarę poprawne stosunki.

 19. Szept

  Pompeo właśnie w delikatny sposób powiedział - jak zbudujecie sieć 5G to nie będzie FortTramp. Wiadomo że jesteśmy głównym odbiorcą szrotu technicznego made in USA, nie dla nas nowoczesne technologie.

 20. Andrettoni

  Bez urazy, ale Chiny mogą zhakować USA, więc USA się rozbroi w razie czego? Zagrożenie, że będą mogli? To nie ma nic wspólnego z konkretnością. Szpiedzy byli zawsze i jakieś zagrożenie zawsze będzie.

 21. ochoch

  Rozumiem, że sprzęt Huawei nie otrzyma teraz certyfikacji do przetwarzania danych niejawnych ale za to Cisco wyprodukowane w Chinach jak najbardziej. O zastosowaniach wojskowych nie wspominam.

 22. kj1981

  Skoro minister Czaputowicz twierdzi, że dzięki obecności amerykańskich wojsk "czujemy się w naszym kraju bezpiecznie", to może w ogóle zrezygnujmy z własnej armii? Bezpieczeństwo przecież jest osiągane dzięki Amerykanom... Taka wypowiedź oznacza, że pan minister nie szanuje naszych żołnierzy i ich poświęcenia. Jak dla mnie skandaliczne słowa.

 23. andys

  "Po prostu nigdy nie umieścimy naszego sprzętu w kraju, w którym jest zagrożenie, że Chińczycy będą mogli hakować informacje." A wiec muszą umieszczać sprzet w USA, albo....nigdzie.

 24. Kol

  To się robi bardzo trudne dla nas. 5G to przyszłość, a wraz z huwaeiem mogliśmy tanio wybudowac sieć i miec dostęp do kodów źródłowych. Nawet w drodze negocjacji można byłoby wejść w spolke z chinczykami i uczyć się budowac 5G. Jak widzę nic z tego nie bedzie bo bazy USA są najważniejsze, a koszty takiej koncepcji nie grają roli. Na umowach z USA cały czas tracimy jeśli chodzi o naszą gospodarkę.

 25. kura

  czyli jednoznacznie wygląda na to że jest problem z nowymi bazami USA w Polsce